TVN24 | Polska

Profesor Piekarska: W kościołach dochodzi do zakażeń. Doradziłam premierowi ich zamknięcie

TVN24 | Polska

Autor:
ft/adso
Źródło:
TVN24
"Kościół w okresie wielkanocnym może być wylęgarnią nowych zakażeń"
"Kościół w okresie wielkanocnym może być wylęgarnią nowych zakażeń"TVN24
wideo 2/6
TVN24"Kościół w okresie wielkanocnym może być wylęgarnią nowych zakażeń"

Lepiej zrezygnować z tradycji niż umrzeć na COVID-19. Takiego wyboru trzeba dokonywać – mówiła w "Faktach po Faktach" doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska, odnosząc się do kwestii nadchodzącej Wielkanocy, która w tym roku przypadnie na czas ograniczeń epidemicznych w kraju. Kościoły - decyzją rządu - pozostały jednak otwarte. Profesor Anna Piekarska, członkini Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim zaznaczyła, że sama doradzała szefowi rządu, by kościoły zamknąć.

Od soboty do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązywać będą nowe obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną. Zamknięte będą między innymi hotele, teatry, kina, baseny i sauny. Dzieci z klas I-III szkół podstawowych będą uczyły się zdalnie. Restrykcje, których obowiązywanie zahacza także o okres Świąt Wielkanocnych, nie obejmują zmian w dotychczas obowiązujących zasadach dotyczących świątyń. W kościołach może zgromadzić się jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odstępu nie mniejszego niż 1,5 metra.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Między innymi o to, czy w okresie Wielkanocy należy zamknąć kościoły, w "Faktach po Faktach" pytane były profesor Anna Piekarska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członkini Rady Medycznej przy premierze oraz doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalista chorób zakaźnych, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Profesor Piekarska: doradzałam premierowi zamknięcie kościołów

- Analizowaliśmy, gdzie ludzie się zakażają. Osobiście doradzałam panu premierowi, żeby tak właśnie zrobić, ponieważ ludzie zakażają się w kościołach i nie mam co do tego wątpliwości, a w okresie Wielkanocy będą zarażać się tym bardziej – powiedziała prof. Anna Piekarska.

Dopytywana o reakcję premiera lub jego doradców prof. Piekarska odpowiedziała, że "czekamy na decyzję". Profesor pytana o to, czy hierarchowie kościelni powinni zabrać głos w tej sprawie, odpowiedziała, że "jeżeli wszyscy się wypowiadamy, to hierarchowie, którzy sprawują rząd dusz, też się powinni wypowiedzieć".

Profesor Piekarska: doradzałam premierowi zamknięcie kościołów
Profesor Piekarska: doradzałam premierowi zamknięcie kościołówTVN24

"Kościół w okresie wielkanocnym może być wylęgarnią nowych zakażeń"

W ocenie doktor Grażyny Cholewińskiej-Szymańskiej utrzymanie dystansu w świątyniach teraz jest jeszcze możliwe, "ale wiemy, jak wyglądają uroczystości wielkanocne". - Niemożliwe jest zachowanie tego dystansu. (…) Trzeba sobie uświadomić, że lepiej zrezygnować z tradycji religijnej czy narodowej niż umrzeć na COVID-19. Takiego wyboru trzeba dokonywać – zwróciła uwagę.

Jak dodała, "kościół w okresie wielkanocnym może być wylęgarnią nowych zakażeń".

Doktor także odpowiedziała na pytanie o to, czy hierarchowie powinni zareagować w tej sprawie. - Głosu episkopatu czy prymasa Polski brakuje od początku epidemii. To jest środowisko, które ma w polskim społeczeństwie bardzo duży autorytet i głos, który płynie ze strony Kościoła, jest głosem słyszalnym i akceptowalnym – zwróciła uwagę.

Autor:ft/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości