Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Inicjatywa Filar chce walczyć o życie polskich mężczyzn. - Zacząłem chodzić z moim przyjacielem na siłownię. W niedzielę wieczorem, jak co tydzień, napisałem do niego standardowo: "Siłka? Jutro po szkole 17?". Odpisał pełen entuzjazmu, praktycznie jak zawsze – opowiada Wojciech Wróbel z inicjatywy Filar.
Do spotkania nie doszło. - Wtedy czekałem do ostatniego sygnału. Ty już teraz wiesz, że nie odebrał, ale ja jeszcze wtedy tego nie wiedziałem – wspomina. Niedługo później pojawiły się informacje o 17-latku, który rzucił się pod pociąg.
To był początek działalności kanału - najpierw skupiał się na ciekawostkach, ciągle wracając do tematu zdrowia psychicznego. - Mamy w naszych wiadomościach, listach czy w mailach historie chłopaków, historie mężczyzn, którym nasz kanał pomógł, który ich de facto uratował – podkreśla Wojciech Wróbel.
Stąd narodziła się inicjatywa Filar. Ma stworzyć miejsce, gdzie mężczyźni będą mogli znaleźć poradę psychologiczną za darmo, ale też będą mogli po prostu porozmawiać. - Chcielibyśmy przerwać ciszę i to hasło, "stańmy razem, pokonajmy ciszę", jest wezwaniem, żeby podnieść głos, pokazać się i postawić filar, na którym inni będą mogli się oprzeć – mówi Szymon Pachole z inicjatywy.
Oparcia mogą szukać w internecie, gdzie jest przestrzeń na anonimowe zadanie pytania i podczas spotkania z psychologiem albo z ambasadorem akcji, biegaczem ekstremalnym Tomaszem Sobanią – można też wziąć udział w spotkaniach na żywo w różnych miastach.
ZOBACZ RÓWNIEŻ - Szymon Żyśko o męskiej depresji: inaczej komunikujemy, że coś jest nie tak
Codziennie 13 osób odbiera sobie życie, 11 z nich to mężczyźni
Mężczyźni o swoich problemach mówić głośno nie chcą albo nie potrafią. - Niejednokrotnie miałem pacjentów nawet 50 i 60 lat plus, którzy mówili mi o tym na sesjach psychologicznych, że w wieku 20-30 lat mieli próbę samobójczą, ale ich rodzina o tym nie wie – zwraca uwagę psycholog Dawid Kruk.
- W suicydologii skupiamy się na kwestii proszenia o pomoc, że mężczyzna ma z tym problem, mówienia o emocjach – podkreśla dr Halszka Witkowska z Biura do Spraw Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym. – Mężczyźni, jeżeli podejmują próby samobójcze, robią to za pomocą metod niestety bardziej śmiercionośnych – dodaje.
Każdego dnia w Polsce 13 osób odbiera sobie życie, z czego 11 to mężczyźni - ta sytuacja z małymi wahaniami utrzymuje się od ponad 30 lat. - Najwięcej samobójstw jest na wsiach i w małych miasteczkach – zwraca uwagę dr Halszka Witkowska. - Tu mamy cały czas bardzo duży problem z chorobą alkoholową i z bezrobociem. Musimy pamiętać, że obydwie te rzeczy to poważne czynniki ryzyka – wskazuje.
"Kiedyś myślałem, że jestem w ruinie"
Nie ma jednak grupy zawodowej lub warstwy społecznej, która jest szczególnie narażona - kryzys może spotkać każdego. - Im więcej będziemy mówić o swoich uczuciach, tym lepszy będzie język, bardziej naturalny przede wszystkim. Nie będzie brzmiał, jak język terapeutyczny, tylko nasz własny – uważa wykładowca i ambasador inicjatywy Filar dr Krzysztof M. Maj.
Inicjatywa Filar stawia na budowanie braterstwa. - Fajnie poszerzyć perspektywy, poznać ludzi, którzy borykają się z podobnymi problemami i podzielić się też swoimi doświadczeniami – mówi Dominik.
- Choruję na schizofrenię i stwierdziłem, że to jest dobry moment, żeby się odbudować. Kiedyś myślałem, że jestem w ruinie, a teraz w procesie odbudowy – podkreśla Kuba.
Gdzie szukać pomocy w trudnych emocjonalnie sytuacjach? Lista organizacji i kontaktów
Autorka/Autor: Ewa Wagner
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock