Sześciolatki w pierwszej klasie, darmowy podręcznik i nowa matura - tegoroczny 1 września przynosi sporo nowości. Szkolny dzwonek zabrzmiał w poniedziałek dla blisko 5 mln dzieci oraz ponad 660 tys. nauczycieli.
W tym roku po raz pierwszy w podstawówkach będzie grupa sześciolatków, które obowiązkowo rozpoczną naukę w tym wieku. Są to dzieci urodzone w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r. Maluchy urodzone w drugiej połowie 2008 r., czyli od 1 lipca do 31 grudnia, pójdą obowiązkowo do szkoły dopiero za rok - we wrześniu 2015 r., wraz z wszystkimi dziećmi sześcioletnimi urodzonymi w 2009 r.
"Nasz elementarz"
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej wszyscy pierwszoklasiści otrzymali darmowy podręcznik. Nowelizacja ustawy o oświacie wprowadziła także stanowisko asystenta, który ma wspierać nauczyciela w prowadzeniu zajęć.
- Cieszę się, że zdążyliśmy na 1 września z darmowym podręcznikiem - powiedział w poniedziałek podczas rozpoczęcia roku szkolnego w Ostrowcu Świętokrzyskim premier Donald Tusk. - Proszę, byście bardzo dbali o ten podręcznik - apelował do pierwszoklasistów. - Wpadliśmy wspólnie z rodzicami i nauczycielami na pomysł, by podręcznik był długotrwały i by dzięki waszej staranności mógł służyć też waszym koleżankom i kolegom, którzy trafią do szkoły za rok - tłumaczył premier.
Z kolei minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska po spotkaniu z uczniami i rodzicami pierwszoklasistów powiedziała, że ma nadzieję, że "rodzice uczniów rozpoczynających w tym roku naukę w klasach I szkół podstawowych cieszą się, że nie poniosą z tego tytułu kosztów".
Z budżetu państwa sfinansowany będzie także podręcznik do nauki języka obcego i ćwiczenia. Kluzik-Rostkowska dodała, że w kolejnych latach z bezpłatnych podręczników będą uczyć się także inne roczniki uczniów. Docelowo - w 2017 r. - bezpłatne podręczniki będą dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
Sprawdzian szóstoklasisty z językiem obcym
Od roku szkolnego 2014/2015 zmienią się zasady sprawdzianu szóstoklasisty. Do tej pory test sprawdzał umiejętności z języka polskiego i matematyki. W tym roku egzamin będzie rozbity na dwie części - pierwsza zostanie wzbogacona o pytania z historii czy przyrody, druga - co jest zupełną nowością - będzie sprawdzała wiedzę z języka obcego. Do tej pory na sprawdzianie takich zadań w ogóle nie było. Na rozwiązanie pierwszej części uczniowie będą mieli 80 minut, a drugiej - 45 minut. Tak jak do tej pory wynik sprawdzianu nie będzie miał wpływu na przyjęcie dziecka do gimnazjum.
Nowa matura
Zmiany dotyczą także egzaminu dojrzałości. Nową formułę będzie miała matura ustna z języka polskiego. Uczniowie zamiast przedstawiania swojej prezentacji, będą losować pytania, na które potem będą musieli odpowiadać przed komisją. Skończyć ma się też najbardziej krytykowany system sprawdzania pisemnego egzaminu z języka polskiego - nie będzie już klucza odpowiedzi.
Ubezpieczenie dobrowolne
Minister edukacji przypomniała także, że ubezpieczenie dzieci nie jest obowiązkowe. - Wiem, że wielu rodziców żyje w takim przekonaniu, że jak dziecko przychodzi do szkoły trzeba je ubezpieczyć - nie, jeżeli klasy lub szkoła dobrowolnie uznają, że takie ubezpieczenie się przyda, to oczywiście nie ma przeszkód, natomiast nie ma takiego obowiązku - mówiła Kluzik-Rostkowska, dodając, że rozporządzenie na ten temat zostało tak zmienione, żeby nie było żadnych wątpliwości, że ubezpieczenie dzieci nie jest obowiązkowe. Minister przypomniała też, że nie ma opłat za dziennik elektroniczny.
Etyka dla każdego chętnego
Od tego roku każdy uczeń, jeżeli to zadeklaruje, powinien mieć zorganizowane zajęcia z etyki. Rozporządzenie MEN daje możliwość organizacji lekcji etyki w szkole nawet dla jednego ucznia.
Autor: eos\mtom / Źródło: TVN24 / PAP