Chory 10-latek kwestował dla WOŚP. "Łukasz, chcę cię przytulić do serca"

Jerzy Owsiak odwiedzi chorego 10-latka
Jerzy Owsiak odwiedzi chorego 10-latka
tvn24
tvn24Jerzy Owsiak odwiedzi chorego 10-latka

Historia 10-letniego Łukasza Berezaka ze Szczecina, który - mimo nieuleczalnej choroby - już po raz drugi kwestował dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, poruszyła Jerzego Owsiaka. Prezes WOŚP zapowiedział, że we wtorek odwiedzi chłopca. - Łukasz, jesteś w porządku gość, jesteś naprawdę człowiek, którego chcę przytulić do serca - powiedział Owsiak podczas konferencji podsumowującej 22. Finał WOŚP. Orkiestra zebrała w tym roku blisko 35,5 mln zł.

To był drugi Finał WOŚP, w którym uczestniczył 10-letni Łukasz Berezak. Chłopiec od urodzenia zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Jest to zapalna choroba jelita. Chłopiec ma także nadciśnienie, kamicę nerkową, obniżoną odporność i chorobę stawów.

W niedzielę, pytany o to, dlaczego zdecydował się na wolontariat w tym roku Lukasz odpowiedział: - Twierdzę, że dla mnie już nie ma ratunku, więc chciałbym pomagać tym innym, dla których jeszcze jest nadzieja.

- To było moje marzenie, to był mój pomysł, chciałem go zrealizować już kilka lat temu, niestety zdrowie mi na to nie pozwalało - zaznaczył w rozmowie z "Faktami' TVN.

- Sprzęt Jurka pomógł mi nie raz w tych trudnych chwilach i dzięki niemu normalnie funkcjonuję - dodał.

"Jesteś w porządku gość"

Postawa Łukasza wzruszyła Jerzego Owsiaka, który zapowiedział, że we wtorek odwiedzi chłopca.

W poniedziałek prezes WOŚP, trzymając w rękach fotografię Łukasza Berezaka podczas konferencji podsumowującej 22. Finał, , tłumaczył: - To jest Łukasz, ma dziesięć lat, umiera. Umrze, bo jest nieuleczalnie chory. Drugi raz zbierał dla nas pieniądze. Łukasz, będziemy u ciebie jutro, jesteś w porządku gość, jesteś naprawdę człowiek, którego chcę przytulić do serca, jesteś człowiek, dla którego mam ogromny szacunek.

Jak poinformowano na stronie internetowej Fundacji, dla Łukasza organizowane jest "niespodziewane i bardzo spontaniczne wydarzenie". Spotkanie odbędzie się o godz. 15 w Alei Wyzwolenia w Szczecinie.

"Dla mnie nie ma już ratunku, więc chciałbym pomagać innym"
"Dla mnie nie ma już ratunku, więc chciałbym pomagać innym"tvn24

Ponad 35 mln zł

Podczas 22. Finału WOŚP zebrano blisko 35,5 mln zł. Jest to zadeklarowana kwota. Na konto fundacji wpłynęło na razie ponad 1,1 mln zł. Ostateczny wynik zbiórki będzie znany za kilka lub kilkanaście tygodni. W zeszłym roku WOŚP zebrała 50,6 mln zł (dzień po Finale zadeklarowana kwota wynosiła niespełna 40 mln zł). Pieniądze z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej. WOŚP zamierza kupić m.in. sprzęt do szybkiej diagnostyki, np. wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG. W tym roku WOŚP po raz drugi zbierała także pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. Ze środków, zgromadzonych w czasie zeszłorocznego Finału, fundacja wyposażyła wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne i gotowa jest wesprzeć w ten sam sposób każdy nowy oddział, który będzie miał kontrakt z NFZ.

Autor: db/kka/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości