Dziś o północy minie termin na przyjmowanie zgłoszeń samorządowców, którzy chcieliby wystartować w wyborach na prezydentów miast oraz na wójtów i burmistrzów gmin. Oficjalnie ich nazwiska poznamy najpóźniej 6 listopada. Wtedy muszą być publicznie ogłoszone. Kandydaci w największych miastach Polski już zostali zarejestrowani i prowadzą swoją kampanię wyborczą.
W Warszawie o ponowny wybór stara się dotychczasowa prezydent miasta oraz wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej - Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jej najpoważniejszymi kandydatami są Wojciech Olejniczak (SLD, poseł w Parlamencie Europejskim) oraz formalnie bezpartyjny, ale popierany przez Prawo i Sprawiedliwość architekt i były poseł - Czesław Bielecki.
Swoich kandydatów wystawiły też PSL (Danuta Bodzek), Wolność i Praworządność (Janusz Korwin-Mikke), UPR i Prawica Rzeczypospolitej (Piotr Strzembosz), a także porozumienia lokalnych wspólnot samorządowych Komitet Warszawska Wspólnota Samorządowa, którego kandydatka - Katarzyna Munio - zasłynęła z happeningów wyborczych.
Czwórka w Krakowie
W stolicy Małopolski o fotel prezydenta miasta chcą walczyć tylko czterej kandydaci. Faworytem jest urzędujący od dwóch kadencji prezydent miasta - Jacek Majchrowski. Jego najpoważniejszym kandydatem jest popierany przez PO obecny wojewoda małopolski Stanisław Kracik. Przez 19 lat był on burmistrzem podkrakowskich Niepołomic, gdzie zasłynął przyciągnięciem do gminy międzynarodowych inwestorów.
Ich rywalami są były minister w Kancelarii Prezydenta i wiceminisetr sprawiedliwości za czasów Zbigniewa Ziobro Andrzej Duda oraz popierany przez Prawicę Rzeczypospolitej były senator i członek KRRiT Piotr Boroń.
We Wrocławiu walczy o reelekcję
Najpoważniejszym kandydatem jest urzędujący prezydent Rafał Dutkiewicz. W poprzednich wyborach wystartował on z poparciem PO i PiS i wygrał w pierwszej turze z imponującym wynikiem 84,53 proc. głosów.
Dziś obie partie wystawiły swoich kandydatów, a prezydent miasta startuje jako kandydat niezależny, liczy on jednak na powtórzenie sukcesu z 2006 roku. Z poparciem PO startuje poseł tej partii Sławomir Piechota, natomiast z list PiS poseł i były wiceprezydent Wrocławia Dawid Jackiewicz.
Poznań w cieniu gruntów
W Wielkopolsce kolejny raz startuje Ryszard Grobelny - prezydenta miasta od trzech kadencji. Grobelny był typowany jako kandydat PO na prezydenta, jednak po tym, jak premier, szef Platformy Donald Tusk oświadczył, że osoby z zarzutami prokuratorskimi nie będą mogły startować w wyborach pod egidą Platformy, lokalne władze partii wycofały się z tego planu, a Grobelny wystartował jako kandydat niezależny. Prezydent odpowiada przed sądem w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu firmie Grażyny Kulczyk. Platforma Obywatelska wystawiła w wyborach obecnego przewodniczącego rady miasta Grzegorza Ganowicza.
W Poznaniu o fotel prezydenta walczy też były poseł i senator PO, a obecnie lider wielkopolskiego Stronnictwa Demokratycznego Dariusz Bachalski. Prawo i Sprawiedliwość wystawiło w wyborach Tadeusza Dziubę, byłego wojewodę wielkopolskiego. Kandydat PiS chce ograniczenia wpływu - jak się wyraził - oligarchicznych inwestorów i oddania miasta mieszkańcom.
Łódź po Kropiwnickim
Zdaniem dr Marcina Kotrasa, socjologa z Uniwersytetu Łódzkiego największe szanse na wybór w tym mieście mają ci, którzy reprezentują największe partie. – To będzie pojedynek między Hanną Zdanowską (PO) i Dariuszem Jońskim (SLD) – uważa. Jego zdaniem największe szanse ma kandydatka PO. Jak podkreśla czarnym koniem może być Dariusz Joński - twarz bardzo udanej kampanii o odwołanie Jerzego Kropiwnickiego.
W wyborach liczyć też może się popierany przez PiS Witold Waszczykowski, były wiceszef MSZ, były wiceszef BBN i główny negocjator strony polskiej w sprawie umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Gdańsk - walka o czwartą kadencję
W Gdańsku prezydentem od 1998 roku jest jeden z założycieli regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej na Pomorzu Paweł Adamowicz. W wyborach samorządowych w 2006 prezydent zwyciężył już w I turze z poparciem 60,87 proc. gdańszczan (96 485 głosów) i ubiegając się w tym roku o reelekcję chce powtórzyć ten sukces.
Jego głównym kontrkandydatem jest były prezes Stoczni Gdańsk Andrzej Jaworski, który cieszy się poparciem PiS. Jedną z inwestycji, jakie forsuje Jaworski jest budowa w Gdańsku aquaparku. W Gdańsku wspólnym kandydatem SLD i PSL jest przewodniczący rady miejskiej i zastępca dyrektora miejskiego teatru dziecięcego "Miniatura" Krzysztof Andruszkiewicz.
Kto w Sopocie?
Faworytem w Sopocie jest Jacek Karnowski, na którym ciąży sześć zarzutów, z tego pięć korupcyjnych, które postawiła mu gdańska prokuratura apelacyjna. Z powodu zarzutów startuje on jako kandydat niezależny, choć wcześniej jego poparcie planowała miejscowa Platforma. W maju 2009 roku wygrał on referendum, w którym mieszkańcy głosowali nad jego odwołaniem.
Najpoważniejszym rywalem Karnowskiego jest jego dawny przyjaciel Wojciech Fułek z komitetu "Kocham Sopot". Do lipca tego roku pełnił on funkcję wiceprezydenta miasta, gdy został zwolniony napisał w oświadczeniu: "Rozstaję się z funkcją wiceprezydenta Sopotu na mocy osobistej decyzji Prezydenta Jacka Karnowskiego, którą trudno rozpatrywać w oderwaniu od mojej ostatecznej deklaracji startu w najbliższych wyborach samorządowych. Przyjmuję tę decyzję nawet z pewną ulgą, gdyż ostatnio nasza współpraca - głównie z winy znanych wszystkim problemów Pana Prezydenta – nie układała się najlepiej".
Z poparciem Prawa i Sprawiedliwości startuje 35-letni radny tej partii w Sopocie Piotr Meler, SLD do walki o fotel prezydenta wystawiło Bożenę Tarnowską - głównego analityka finansowego w TVP Gdańsk.
Źródło: SDiA TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24