Ceny drewna poszybowały. W związku z brakiem węgla

Źródło:
TVN24
Palenie drewnem jako alternatywa dla węgla
Palenie drewnem jako alternatywa dla węgla
TVN24
Palenie drewnem jako alternatywa dla węglaTVN24

Czy palenie drewnem jest rozwiązaniem problemu z dostępem do węgla? Jego ceny wzrosły o kilkaset procent, rządowych dopłat nie ma, a popyt zwiększył się sześciokrotnie. Warto przypomnieć, że palenie drewnem w niektórych miejscach jest zakazane. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Miała być świadomość ekologiczna, rezygnacja z kopciuchów i odpowiedzialność społeczna. Jest rozczarowanie. - Gdybym wymienił na węgiel, to mógłbym liczyć na dopłaty, ale stwierdziłem, że węgiel jest bardziej szkodliwy niż drewno, dlatego kupiłem na drewno - skarży się pan Tomasz.

Nowoczesny niskoemisyjny piec zagazowujący drewno kosztował pana Tomasza około 10 tysięcy złotych. Teraz przyszły kolejne niespodziewane wydatki. - Spaliłem około 15 metrów drewna. Przy różnicy 200 złotych muszę dołożyć 3000 złotych do drewna - mówi.

Wzrost cen drewna opałowego

A to i tak optymistyczne wyliczenia. Ceny drewna opałowego w całym kraju wzrosły nawet o kilkaset procent. Rządowych dopłat dla posiadaczy pieców na drewno - w przeciwieństwie do palących węglem - nie ma.

- Przed chwilą obdzwoniłem kilka punktów. Cena sięga nawet 900 złotych. To jest horror, nawet nie podejrzewałem takich wartości. Poniżej 300 złotych nie znajdziemy i nie ma granicy górnej - mówi prof. Jarosław Szaban z Katedry Użytkowania Lasu Uniwersytetu w Poznaniu.

Rosną ceny drewna opałowegoShutterstock

Kiedy rosną ceny gazu i brakuje węgla, wszyscy, którzy mogą, przerzucają się na drewno. Każdy dzień to nowe, wyższe oferty, a zapasy ze składów znikają. - Zainteresowanie drewnem jest dużo wyższe niż przed rokiem, nawet w granicach 600 procent - mówi Mateusz Felczyński ze składu drewna Majmat.

Nie wszędzie można palić drewnem

Wiele firm na swoich stronach internetowych informuje, że "drewna nie ma", że "ze względu na dynamiczną sytuację na rynku, ostateczne ceny oraz dostępność towaru trzeba konsultować telefonicznie".

Warto pamiętać, że palenie drewnem oraz innymi surowcami stałymi w niektórych miejscach w kraju jest zakazane. Całoroczny zakaz obowiązuje w Krakowie. W pozostałych częściach Polski ograniczenia dotyczą tylko tak zwanych "dni smogowych", kiedy poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza określone normy. Dlatego, jeśli można, a strach przed zimą rośnie, Polacy zapełniają kominki.

- Jest tak duże zapotrzebowanie, że nawet to roczne, zamiast zacząć sprzedawać w listopadzie czy grudniu, żeby ludzie mieli suche, to w tej chwili już praktycznie wszystko sprzedane - podkreśla Mateusz Felczyński.

Świeże drewno nie nadaje się do ogrzewania

Wzrost zainteresowania drewnem potwierdza właściciel składu drewna Sergiusz Sadowski. - 2-3 letnie drewno już zostało sprzedane. W tej chwili możemy dostać praktycznie tylko drewno świeże - przyznaje.

Świeże drewno do palenia się nie nadaje, bo jest nieefektywne i nieekologiczne. - Część energii zawartej w drewnie jest zużywana na to, żeby wodę z drewna wygotować. O połowę spada wartość energetyczna drewna mokrego - wyjaśnia prof. Jarosław Szaban.

Świeże drewno nie nadaje się do ogrzewaniaShutterstock

Drewno musi być więc sezonowane minimum rok, najlepiej 2-3 lata. Największą kaloryczność ma surowiec pochodzący z twardych drzew liściastych. Dlaczego ceny rosną? Surowca brakuje - słyszymy.

Pośrednicy kupują polskie drewno i sprzedają za granicą

Lasy Państwowe działają zgodnie z wieloletnimi planami. - Lasy Państwowe nie mogą reagować na popyt, tylko reagują na potrzeby przyrodnicze - tłumaczy Michał Gzowski z Lasów Państwowych. Do tego dochodzi wojna i zakaz importu drewna z Rosji i Białorusi. Klienci skarżą się na wysokie marże pośredników. Od pośredników natomiast słyszymy, że winne są Lasy Państwowe.

70 procent drewna wycinanego przez Lasy Państwowe trafia do stałych krajowych odbiorców, z długą historią zakupów. Pozostałe 30 procent jest przedmiotem otwartych aukcji. A tu ceny szaleją.

- System przez nie stworzony pozwala na to, że to drewno może wyjeżdżać z Polski w sposób niekontrolowany - zwraca uwagę dyrektor Polskie Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Rafał Szefler. - My zezwalamy na to, żeby drewno kupił pośrednik w handlu i drewno wyjechało do Chin - dodaje.

Lasy Państwowe nie zaprzeczają. - Drewno, które jest eksportowane poza granice państwa, także poza granice Unii Europejskiej, eksportowane jest przez prywatnych przedsiębiorców, którzy kupują drewno także od Lasów Państwowych - stwierdza Michał Gzowski.

Przedsiębiorcy ci są w stanie licytować wyższe stawki, bo wiedzą, że za granicą sprzedadzą drożej. Krajowi pośrednicy muszą się dostosować, a w trudnych czasach przepisy i działania rządu powinny sprawiać, że obywatele, bez względu na rodzaj pieca i zarobki, nie będą chcieli i nie będą musieli palić śmieciami.

Autorka/Autor:Karolina Bałuc

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

- Mam nadzieję, że to, co opowiada były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasz Mraz, nie jest prawdą, bo byłoby to coś złego - powiedział w TVN24 Piotr Mueller (PiS). Jak dodał, "być może przekonali tego pana, aby opowiedział taką historię, żeby bronić się przed zarzutami wobec siebie". - My wiemy, że się działo coś bardzo złego, ale zarazem za tym nie idą żadne wnioski procesowe. Czekamy na wnioski o uchylenie immunitetu. Wówczas cała procedura zostanie uruchomiona - stwierdził Paweł Zalewski (Trzecia Droga).

Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości zabrał głos. Mueller: mam nadzieję, że to, co opowiada, nie jest prawdą

Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości zabrał głos. Mueller: mam nadzieję, że to, co opowiada, nie jest prawdą

Źródło:
TVN24

Środa to kolejny burzowy dzień w naszym kraju. Strażacy wyjeżdżają do interwencji między innymi w takich województwach, jak małopolskie, świętokrzyskie czy łódzkie. W Radzewie (województwo wielkopolskie) piorun uderzył w budynek mieszkalny.

Piorun trafił w budynek mieszkalny, pojawiają się  podtopienia. Burze w Polsce

Piorun trafił w budynek mieszkalny, pojawiają się podtopienia. Burze w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Gdzie jest burza? W środę 22.05 nad Polską występują wyładowania atmosferyczne. Gwałtownych zjawisk w ciągu kolejnych godzin będzie przybywać. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Kłębią się chmury, ulewnie pada

Gdzie jest burza? Kłębią się chmury, ulewnie pada

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Od 1 czerwca banki będą musiały przed udzieleniem pożyczki, kredytu czy przy wypłacie gotówki sprawdzić, czy numer PESEL klienta nie został zastrzeżony. Zapowiedź wdrożenia usługi właśnie pojawiła się na stronie internetowej Banku Millennium. Zapytaliśmy także inne banki, czy będą gotowe z wypełnieniem ustawowego obowiązku na czas.

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

Źródło:
tvn24.pl

Rolnicy ze Związku Rolniczego "Orka", którzy protestowali w Sejmie od 9 maja, opuścili budynek po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak poinformowali podczas konferencji prasowej, mają wziąć udział w spotkaniu z głową państwa.

Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu

Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu

Źródło:
PAP

Ratownicy SAR szukają surfera, który miał problemy z utrzymaniem się na wodzie w okolicy plaży zachodniej w Ustce. Służby zaalarmował operator drona. Do akcji przyłączył się śmigłowiec Marynarki Wojennej RP.

Akcja ratunkowa na Bałtyku. Trwają poszukiwania surfera

Akcja ratunkowa na Bałtyku. Trwają poszukiwania surfera

Źródło:
tvn24.pl

4 czerwca w 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów i pierwszej rocznicy wielkiego marszu ówczesnej opozycji, w Warszawie na placu Zamkowym ma się odbyć kolejne zgromadzenie. Zapowiedział to premier Donald Tusk.

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości, podczas posiedzenia zespołu do spraw rozliczeń PiS powiedział, że "dokumenty, co do zasady, były przygotowywane w taki sposób, aby nie można było na ich podstawie poznać prawdy o tym, jak to funkcjonowało". Dodał, że w sprawach dotyczących rozstrzygnięć konkursowych Zbigniew Ziobro był "tak naprawdę głównym decydentem".

Były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości: było polecenie od Ziobry, jakie podmioty mają zwyciężyć

Były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości: było polecenie od Ziobry, jakie podmioty mają zwyciężyć

Źródło:
TVN24

Prokuratura ma skierować pierwsze wnioski o uchylenie immunitetu poselskiego w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Mają one dotyczyć polityków Suwerennej Polski, byłych wiceministrów sprawiedliwości Michała Wosia i Marcina Romanowskiego - dowiedział się TVN24.

TVN24 nieoficjalnie: będą wnioski o uchylenie immunitetu politykom Suwerennej Polski

TVN24 nieoficjalnie: będą wnioski o uchylenie immunitetu politykom Suwerennej Polski

Źródło:
TVN24, PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy postanowienia sądu I instancji o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec trzech osób w związku z działaniami Funduszu Sprawiedliwości, w tym księdza Michał O., prezesa Fundacji Profeto - poinformował w środę rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prokurator Przemysław Nowak.

Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości. Sąd odrzucił zażalenia na areszt dla trzech podejrzanych

Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości. Sąd odrzucił zażalenia na areszt dla trzech podejrzanych

Źródło:
PAP

Trwa jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo, podczas której poznamy laureata nagrody Zdjęcie Roku, zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Transmisję z gali można oglądać w TVN24 GO.

Grand Press Photo 2024. Trwa jubileuszowa gala

Grand Press Photo 2024. Trwa jubileuszowa gala

Źródło:
tvn24.pl

- Cztery i pół godziny trwało przesłuchanie Mateusza Morawieckiego, który w środę po raz drugi stanął przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Zeznał, że decyzję o wyborach kopertowych podjęło kierownictwo polityczne PiS i były plany, aby druga tura wyborów także odbyła się w trybie korespondencyjnym. Na posiedzeniu panowała napięta atmosfera, padały wzajemne oskarżenia. Trzech posłów PiS opuściło salę. Jeden z nich - Przemysław Czarnek - został decyzją komisji wykluczony z obrad.

Morawiecki drugi raz przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Trzech posłów opuściło salę

Morawiecki drugi raz przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Trzech posłów opuściło salę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dużo rowerzystów, jeszcze więcej pieszych i bardzo mało miejsca. Styk z praskim brzegiem to najbardziej konfliktogenne miejsca nowej kładki przez Wisłę. I nie ma szans, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie.

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Projekt uchwały w sprawie korekty granic morskich Rosji z Finlandią i Litwą na Morzu Bałtyckim, zgłoszony we wtorek przez resort obrony w Moskwie, został w środę usunięty z rosyjskiej rządowej bazy aktów prawnych - poinformowała agencja Reutera. Na postulowane przez Moskwę zmiany zareagowały władze Finlandii, Litwy i Niemiec, które wezwały Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego, w szczególności Konwencji ONZ o prawie morza. "Trwa kolejna rosyjska operacja hybrydowa, tym razem mająca na celu sianie strachu, niepewności i wątpliwości co do ich zamiarów" - napisał szef MSZ Litwy.

Rosja chce rewizji granic na Morzu Bałtyckim. Reuters: projekt zniknął z bazy aktów prawnych

Rosja chce rewizji granic na Morzu Bałtyckim. Reuters: projekt zniknął z bazy aktów prawnych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Radio Swoboda, PAP

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w środę o objęciu sankcjami 12 amerykańskich firm zbrojeniowych i ich kierownictw wyższego szczebla w ramach retorsji za sankcje nałożone na chińskie firmy i w odpowiedzi na sprzedaż broni Tajwanowi.

Napięcie między Chinami i USA rośnie. Jest biznesowy odwet

Napięcie między Chinami i USA rośnie. Jest biznesowy odwet

Źródło:
PAP

Choć media na Wyspach nazywają go przyjacielem Harry'ego i Williama, tylko ten drugi ma być obecny na ślubie arystokraty i miliardera Hugh Grosvenora. W ceremonii nie będzie uczestniczył również jego ojciec chrzestny - król Karol, nie jest spodziewana też na niej księżna Kate. Co wiadomo o czerwcowym ślubie?

Ślub "najlepszej partii na Wyspach". Harry odmówił przyjazdu, Williamowi powierzono specjalną rolę

Ślub "najlepszej partii na Wyspach". Harry odmówił przyjazdu, Williamowi powierzono specjalną rolę

Źródło:
The Times, The Telegraph, The Independent

65-latek, wyjeżdżając z jednej z dróg osiedlowych w Białystoku, nie ustąpił pierwszeństwa mężczyźnie poruszającemu się po ścieżce rowerowej. Doszło do zderzenia. Obaj rowerzyści upadli. 65-latek trafił do szpitala. Tam zmarł. Policja opublikowała nagranie ze zdarzenia i przestrzega przed jeżdżeniem rowerem bez kasku.

Rowerzyści zderzyli się na ścieżce. 65-latek zmarł w szpitalu

Rowerzyści zderzyli się na ścieżce. 65-latek zmarł w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca obowiązywać będą nowe zasady zatrzymywania oraz zwrotu dowodu rejestracyjnego przez diagnostów. W przypadku niektórych pojazdów zmieni się także sam sposób przeprowadzania badań technicznych. Oto szczegóły nadchodzącej rewolucji. 

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Źródło:
tvn24.pl

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Środa będzie burzowa w wielu regionach kraju. Są miejsca, w których Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł stopień ostrzeżeń do trzeciego, najwyższego. Obowiązują także ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Prognozowane są bardzo silne opady deszczu, grad, a wiatr ma osiągać w porywach nawet około 80 kilometrów na godzinę.

Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW. Tutaj aura będzie szczególnie groźna

Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW. Tutaj aura będzie szczególnie groźna

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Podczas debaty o stanie bezpieczeństwa państwa minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział wprowadzenie Karty Rodziny Wojskowej. Jak mówił ma działać podobnie jak Karta Dużej Rodziny. Co wiadomo?

Będą ulgi dla rodzin żołnierzy. Szef MON zapowiada Kartę Rodziny Wojskowej

Będą ulgi dla rodzin żołnierzy. Szef MON zapowiada Kartę Rodziny Wojskowej

Źródło:
tvn24.pl
"Tańczą, piją, pieką ciasta". Liczą, że reżim upadnie

"Tańczą, piją, pieką ciasta". Liczą, że reżim upadnie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Zamach na premiera Słowacji Roberta Ficę poruszył lawinę nieszczerego ubolewania na temat niebezpiecznych skutków upowszechniania się tak zwanej mowy nienawiści. Piszę "nieszczerego", ponieważ mowa nienawiści stała się ulubionym językiem polityków. Bez mowy nienawiści dzisiejsza polityka jest nie do pomyślenia. Tylko oderwany od rzeczywistości pięknoduch albo frajer nie używa mowy nienawiści, narażając się tym samym na miano nudziarza albo mało wyrazistego polityka. 

Szczucie jako sport narodowy

Szczucie jako sport narodowy

Źródło:
tvn24.pl