Szósty, ostatni dzień Campusu Polska Przyszłości

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Trzaskowski przemawiał na rozpoczęcie debaty na Campusie Polska Przyszłości
Trzaskowski przemawiał na rozpoczęcie debaty na Campusie Polska PrzyszłościZdjęcia organizatora
wideo 2/3
Trzaskowski przemawiał na rozpoczęcie debaty na Campusie Polska PrzyszłościZdjęcia organizatora

Środa była ostatnim dniem drugiej edycji Campusu Polska Przyszłości. Brało w nim udział 1,3 tysiąca uczestników, głównie z Polski oraz 400 rozmówców, wśród gości był między innymi przewodniczący ukraińskiej Rady Narodowej Rusłan Stefanczuk i jeden z liderów opozycji w Rosji Garri Kasparow. W ostatnim dniu odbyły się między innymi debata Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska oraz spotkanie z uczestniczkami Powstania Warszawskiego: Wandą Traczyk-Stawską i Anną Przedpełską-Trzeciakowską. Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia.

W środę, ostatnim dniu Campusu Polska Przyszłości, odbyła się między innymi rozmowa europosła Guya Verhofstadta i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na temat przyszłości Europy.

Campus Polska Przyszłości. Szósty dzieńZdjęcie organizatora

Wanda Traczyk-Stawska: dzieci przyszłością świata

Jednym ze środowych wydarzeń był panel z uczestniczkami Powstania Warszawskiego: Wandą Traczyk-Stawską i Anną Przedpełską-Trzeciakowską. Obie panie przyprowadził na scenę w Campus Arenie organizator wydarzenia, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, powitano je owacjami. - Widać, jaka jest potrzeba autorytetów - stwierdził w odpowiedzi na owacje Trzaskowski.

Obie uczestniczki powstania apelowały do młodych ludzi, by dbali o dzieci, które są nadzieją świata. - Liczę na to, że wy wychowacie dzieci, które będziecie kochać, nauczycie je być obywatelami tego kraju, którzy rozumieją, że nie partia jest ważna, a Polska - mówiła Traczyk-Stawska i dodała, że opieka nad dzieckiem jest ciężką pracą. - Dlatego to kobiety muszą decydować, czy chcą urodzić dziecko, czy nie. To kobiety muszą decydować o tym, jak to dziecko wychować - mówiła, za co dostała brawa.

Traczyk-Stawska przekonywała uczestników Campusu, że każde dziecko jest takie samo: ma takie samo serce, potrzeby emocjonalne, z których najważniejsza jest miłość i opieka, tak samo chce się bawić. - Każde dziecko jest tyle samo warte. To, które jest na granicy polsko-białoruskiej, też jest warte - podkreślała. Apelowała, by młodzi ludzie zrozumieli, "że jesteśmy jedną ludzką rodziną i musimy sobie pomagać". Prosiła też, by młodzi ludzie zawiązywali przyjaźnie z innymi młodymi ludźmi ze świata, by się przyjaźnili, bo tylko dzięki temu mogą zapobiec kolejnej wojnie. - A wojna to jest najgorsze zło na świecie - podkreślała.

- Kobiety ukraińskie, nie siedźcie w Polsce. Ruszcie na Zachód i mówcie, przekonujcie, żeby dali wam więcej broni. I nie martwcie się, czy wasz mąż żyje, tylko pilnujcie dzieci, żeby te dzieci wróciły na Ukrainę i odbudowywały ten kraj - mówiła Traczyk-Stawska. Anna Przedpełska-Trzeciakowska zwróciła młodym ludziom uwagę na ogromną rolę edukacji. - Ja ogromnie wiele zawdzięczam mojej szkole, dlatego z okazji ważnych uroczystości mam znaczek mojej szkoły w klapie. Tak jest i dziś - pokazywała.

Jedna z uczestniczek spotkania zapytała obie panie, jak poradziły sobie z nienawiścią do Niemców. Traczyk-Stawska powiedziała, że obecnie jesteśmy sąsiadami, którzy sobie pomagają: oni nam pomagali w stanie wojennym, my robiliśmy gorącą herbatę, jak ci z NRD stali pod ambasadą, by móc wjechać do Niemiec Zachodnich. - Dziś jesteśmy sąsiadami i niech nikt nas na Niemców nie szczuje - mówiła Traczyk-Stawska. Uczestnicy Campusu pytali uczestniczki powstania m.in. o to, jak mają przekonywać swoje babcie do nowych wyzwań świata, które są im obce. - Najlepiej robiąc wspólnie konfitury, bo gdy się przebiera owoce, to się rozmawia. Poeta mówił, że można też rozmawiać przy łuskaniu grochu. To z rozmowy wszystko się dzieje, zmienia, przekonuje - mówiła Przedpełska-Trzeciakowska.

Jedna z uczestniczek Campusu pod koniec spotkania poprosiła, by wszyscy minutą ciszy uczcili pamięć powstańców warszawskich. - Uważam, że trzeba ich czcić częściej niż raz w roku, 1 sierpnia - stwierdziła. W odpowiedzi na jej prośbę wszyscy wstali.

Posłanki KO: kobiety cały czas muszą walczyć o uznanie w polityce

Jeden z paneli był zatytułowany "Czy posłankom wypada?" Odbył się z udziałem posłanek Koalicji Obywatelskiej Klaudii Jachiry, Moniki Rosy oraz Urszuli Zielińskiej. Posłanki przyznawały, że choć czują się wolne w swych decyzjach i wyborach, czasem muszą się autocenzurować z uwagi na publiczną rolę, którą pełnią.

Klaudia Jachira powiedziała, że na imprezach, na których bywa, nie pije alkoholu właśnie dlatego, że jest posłanką i źle by się czuła, gdyby ktoś ją zobaczył, że pije w miejscu publicznym. Urszula Zielińska opowiadała, że gdy wychodzi z domu, to jako szefowa Zielonych musi szczególnie uważać np. gdy zamiast na rower wsiada do samochodu. Z kolei kiedyś, gdy podczas zimowych protestów uczestniczki zaczęły tańczyć na ulicy, by się rozgrzać, Zielińska, która długi czas zajmowała się tańcem, też chciała potańczyć, ale została powstrzymana przez kolegów partyjnych właśnie dlatego, że nie wypada.

Monika Rosa dodała, że ma świadomość, iż jej wszelkie wybory - gdzie chodzi na zakupy, jak się ubiera, jakie ma włosy, wszystko to może stać się tematem publicznym. - Kiedyś jeden z tabloidów zrobił materiał o moich płaszczach, wyliczając, ile kosztują moje płaszcze - powiedziała.

Posłanki wymieniały sytuacje, w których traktowane były inaczej dlatego, że są kobietami. Zwracały uwagę, że na debaty medialne kobiety są zapraszane głównie wtedy, gdy jest mowa o aborcji czy o sytuacji osób niepełnosprawnych - gdy jednak mowa np. o transformacji energetycznej, zapraszane są bardzo rzadko, bo w programach biorą udział głównie mężczyźni. Urszula Zielińska opowiadała, że w sejmowej komisji energii, klimatu i aktywów państwowych są niemal sami mężczyźni. - Przez pierwszy rok, gdy zabierałam głos, odzywał się poseł innej partii i mówił: "Kim pani jest, że pani się w ogóle się wypowiada w tej sprawie? Ile pani w ogóle ma lat? Ja trzydzieści lat byłem prezesem firmy energetycznej w Polsce, pani nie ma prawa o tym dyskutować" - mówiła. Dodała, że mimo to przez dwa lata konsekwentnie się na posiedzeniach komisji wypowiadała. - Teraz ten pan i inni, na czele z bardzo kolorowym posłem (PiS Markiem) Suskim, który jest przewodniczącym tej komisji, zwykle słuchają tego, co mam do powiedzenia, bo wiedzą, że mówię merytorycznie - powiedziała szefowa Zielonych.

Jachira mówiła o hejcie, z którym się spotyka, który na ogół nie dotyczy poglądów, które głosi, tylko związany jest z tym, że jest kobietą. Powiedziała, że musi mieć bardzo grubą skórę i bardzo wierzyć w to, co robi, by np. pokazywać, że można powiedzieć mocniejsze słowa z mównicy sejmowej, że można trzymać na sali sejmowej transparent, że można wysypać konfetti, by zobrazować, jak się niszczy publiczne pieniądze. Wiele kobiet, jak mówiła, woli nie narażać się na hejt z powodu takiej działalności.

Schetyna: zero polityki partyjnej w polityce zagranicznej

Podczas panelu pt. "Odbudowa wizerunku Polski na świecie" Grzegorz Schetyna, który w latach 2014-2015 był ministrem spraw zagranicznych, ocenił, że w poprawie postrzegania Polski po 24 lutego, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, pomogła postawa Polaków wobec uchodźców wojennych z Ukrainy. - To jest wielka rzecz, wielka inwestycja w odbudowę wizerunku, ale to nie potrwa wiecznie. Jak czytam wczoraj, jak policja zwraca się do zatrzymanego, to od razu drętwieję, bo wiem, że takie cytaty i zdjęcia tych rzeczy będą w prasie zagranicznej - stwierdził.

Jego zdaniem wiele zależy od tego, co wydarzy się w polityce wewnętrznej, bo - jak ocenił - Polska będzie postrzegana przez pryzmat wyników przyszłorocznych wyborów. - Czy jesteśmy w stanie wyciągnąć wnioski z tych ostatnich ośmiu lat, zmienić rząd i przez to zmienić politykę wewnętrzną, ale także zagraniczną. Pokazać, że Polska wyciąga wnioski i próbuje odbudować wizerunek - sprecyzował polityk PO.

Schetyna ocenił, że nawet przy wariancie, że obecna opozycja wygra wybory parlamentarne, zmiana wizerunku Polski nie będzie prosta. Podkreślił, że ten proces trzeba rozpocząć od zbudowania wspólnego mianownika między ugrupowaniami demokratycznymi, które będą tworzyć przyszłą koalicję. Jak mówił, to ogromne wyzwanie i trzeba o tym rozmawiać i zobowiązywać się do tego przed wyborami. - Musimy ustalić, że odrywamy to od politycznego sporu, że jest to po prostu w konsensusie błyskawicznie realizowane - mówił.

- I to, co musimy powiedzieć: zero polityki partyjnej w polityce zagranicznej - dodał. Jedna z młodych uczestniczek Campusu prosiła o ocenę sposobu promocji Polski za granicą. Jak mówiła, w filmach promocyjnych, które widziała, jest głównie husaria i "bombardowanie Warszawy". Schetyna odpowiedział, że jest to pewnego rodzaju "znak filozofii", którą przyjęła władza od 2015 r.

- Przez te siedem lat zbudowaliśmy taki wizerunek: właśnie Powstanie Warszawskie, właśnie Westerplatte, właśnie tragedie, katastrofy, wojna, walka. To jest obraz Polski i to było głęboko przemyślane ze strony polityki PiS. To jest ta polityka historyczna, którą oni uważali, że muszą ją pokazać, bo trzeba być z tego dumnym. Ja nie mówię, żeby tego nie pokazywać, tylko to po prostu zastąpiło każdy inny znak tego, co powinniśmy pokazać, żeby Polskę otworzyć - mówił Schetyna. Były ambasador RP w USA Ryszard Schnepf przyznał, że w ostatnim okresie Polacy i Polska zyskali dzięki zaangażowaniu w pomoc Ukrainie i uchodźcom wojennym. - Podreperowaliśmy w jakimś sensie nasz wizerunek po dramatycznych sytuacjach z kolei na granicy białoruskiej. Świat usłyszał o tym i świat o tym wie, ale nie jest to ani wieczne, ani tak dogłębne jak wrażenie, że obsunęliśmy się w jakąś przestrzeń, w której Polska nie jest wzorem dla innych - ocenił.

Według byłego ambasadora RP we Francji Tomasza Orłowskiego, obecnie walka o "odzyskanie wizerunku" będzie trudniejsza niż w 1989 roku, gdy trzeba było zbudować nową dyplomację. Dlatego - jak mówił - że Europa Środkowa już nie jest oczkiem w głowie świata, a dla niektórych Polska zawiodła oczekiwania. Jego zdaniem, Polska powinna promować swoją solidarność i pokazać, że jest krajem tolerancyjnym i wierzy w przyszłość swoich kontaktów. - Dlatego dla mnie jedną z pierwszych rzeczy, które trzeba będzie zrobić, to naprawić stosunki z Niemcami - wskazał Orłowski.

Ocenił, że grzechem wobec pokoleń, które walczyły o Polskę, byłoby "dzisiaj próbować robić z Niemców naszego historycznego wroga". Dodał, że w tysiącleciu stosunków polsko-niemieckich było tylko sto lat wojen i 900 lat pokoju. - Myślmy o tym pokoju i budujmy pokój z Niemcami, bliskość. Bo dzięki tej bliskości odzyskamy również tę pozycję, którą wydawało się, że tracimy - powiedział ambasador Orłowski.

Pozostałe wydarzenia szóstego dnia

Późnym popołudniem odbyło się wydarzenie specjalne pt. "Kobiety Solidarności". O początkach demokratycznych przemian po wyzwania dzisiejszego społeczeństwa, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, uczestnicy Campusu Polska rozmawiali z Ewą Kulik-Bielińską i Ludwiką Wujec.

Campus Polska Przyszłości. Szósty dzieńZdjęcie organizatora

Debata Donald Tusk - Rafał Trzaskowski

Ostatnim politycznym akcentem Campus Polska Przyszłości była debata inicjatora Campusu Rafała Trzaskowskiego z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem.

"Bój o wszystko", "przywrócenie nadziei" i "biało-czarna polityka". Debata Tuska z Trzaskowskim

Po tej rozmowie odbyły się spotkania poświęcone kulturze - z prof. Jerzym Bralczykiem, aktorem Andrzejem Sewerynem i reżyserką Agnieszką Holland.

Prof. Magdalena Środa pytała Bralczyka m.in. o feminatywy w języku polskim.

Burzliwy obrót rozmowa przybrała, gdy profesor Środa pytała o brzydkie słowa w debacie publicznej. - Nie mam nic przeciwko brzydkim wyrazom, ale nie w życiu publicznym. Przez Strajk Kobiet był używany jeden bezokolicznik, dość długi. Nie podobało mi się to - mówił profesor Bralczyk, a na uwagę prof. Środy, że słowo to miało oddawać poziom poruszenia społecznego i irytacji (po wyroku TK w sprawie aborcji - red.) odparł, że "słowo to jest dość długie i przy pisaniu tak długiego słowa emocje mogą opaść".

Andrzej Seweryn odpowiadał uczestnikom Campusu między innymi na pytania o rolę w serialu "Królowa", podkreślał, że za tą kreacją stoi kilka osób, m.in. twórca kostiumu i peruki. Seweryn zszedł ze sceny i rozmawiał z uczestnikami spotkania twarzą w twarz.

Na zamykającym Campus spotkaniu Agnieszka Holland mówiła m.in., że "artyści powinni się angażować, opisywać świat i budować świat".

Rafał Trzaskowski, kończąc Campus, dziękował zaangażowanym w jego organizację wolontariuszom, prezentowano także filmy nakręcone przez uczestników warsztatów filmowych.

Druga edycja Campusu Polska Przyszłości

Campus Polska Przyszłości, którego organizatorem była Fundacja Campus Polska Przyszłości, a inicjatorem Rafał Trzaskowski, rozpoczął się w piątek w Olsztynie od spotkania z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim. W niedzielę gościem specjalnym był przewodniczący ukraińskiej Rady Narodowej Rusłan Stefanczuk, który dziękował wszystkim Polakom za pomoc, jaką okazali i okazują Ukraińcom. Gościem imprezy był też legendarny mistrz szachowy oraz jeden z liderów rosyjskiej opozycji - Garri Kasparow.

Garri Kasparow podczas Campusu Polska Przyszłości
Garri Kasparow podczas Campusu Polska PrzyszłościZdjęcia organizatora

Podczas Campusu odbyły się polityczne debaty Trzaskowski - Hołownia, Trzaskowski - Kosiniak-Kamysz oraz Trzaskowski - Tusk. W debacie o rozdziale państwa i Kościoła wziął udział poseł koła Polskie Sprawy Zbigniew Girzyński.

Uczestnicy imprezy mieli okazję do rozmów z artystami, pisarzami, reporterami wojennymi. Wieczorami odbywały się koncerty lub spektakle teatralne. W Campusie wzięło udział 1,3 tysiąca uczestników, a ponad 400 gości wystąpiło na przeszło 200 różnego typu spotkaniach, rozmowach i warsztatach.

Czytaj relacje z poszczególnych dni Campusu Polska Przyszłości:

PIERWSZY DZIEŃ CAMPUSU POLSKA PRZYSZŁOŚCI - NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

DRUGI DZIEŃ CAMPUSU POLSKA PRZYSZŁOŚCI - NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

TRZECI DZIEŃ CAMPUSU POLSKA PRZYSZŁOŚCI - NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

CZWARTY DZIEŃ CAMPUSU POLSKA PRZYSZŁOŚCI - NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

PIĄTY DZIEŃ CAMPUSU POLSKA PRZYSZŁOŚCI - NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

Czytaj też: Campus Polska Przyszłości. Spotkanie z Garrim Kasparowem, rozmowa z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko

In vitro, państwo - Kościół, praworządność, kryzys w Odrze, wojna w Ukrainie. Trzeci dzień Campusu Polska Przyszłości

Autorka/Autor:pk//now, dap

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP, TVN24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl