"Musimy dostać odpowiedzi, żeby wiedzieć, czy sytuacja była poważna, czy niezwykle poważna". Komentują pytania Wojtunika do szefa służb

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Paweł Wojtunik wyjaśnia, czym jest tak zwana kontrola pięciodniowa
Paweł Wojtunik wyjaśnia, czym jest tak zwana kontrola pięciodniowaTVN24
wideo 2/6
Paweł Wojtunik wyjaśnia, czym jest tak zwana kontrola pięciodniowaTVN24

Były szef CBA Paweł Wojtunik skierował w TVN24 pytania do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Pytał między innymi ministra koordynatora służb specjalnych, czy to prawda, że przed wyborami zapadły decyzje o stosowaniu kontroli operacyjnej wobec przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych. Słowa Wojtunika komentują politycy, ale i emerytowany generał i prokuratorka. "Każdy z uczestników narady kierownictwa CBA z szefami delegatur - odpowie. To bezprawie to oczywisty obszar możliwych działań śledczych Sejmu!" - skomentował poseł KO Michał Szczerba.

Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik mówił w sobotnim wydaniu "Faktów po Faktach" o stanie polskich służb specjalnych. W tym kontekście skierował publicznie cztery pytania do Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA, ministra koordynatora służb specjalnych - w jednym z nich spytał, czy to prawda, że "podczas odprawy w Lucieniu (wieś w woj. mazowieckim, mieści się tam ośrodek CBA - red.) dwa dni przed wyborami zapadły decyzje, dyspozycje, wydano zalecenia, aby w kontekście wyborów parlamentarnych masowo stosować kontrolę operacyjną wobec przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych z położeniem szczególnego nacisku na jedno z ugrupowań tworzących koalicję przedwyborczą". Chodzi o Trzecią Drogę.

Paweł WojtunikTVN24

Wojtunik dopytywał, kto brał udział w takim ewentualnym spotkaniu, a także czy ABW, SKW, policja czy inne służby realizowały podsłuchy. Zapytał też, czy informacje uzyskane w ramach takiej ewentualnie kontroli operacyjnej przekazywane były politykom.

ZOBACZ: Zamówienia na niszczarki przez ABW. "Dużo ludzi zgłasza, że mają dokumenty"

Były szef CBA ocenił, że "jeżeli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest pozytywna, to możemy mówić o ryzyku powstania spisku i zamachu ze strony przedstawicieli władzy wykonawczej, przy wykorzystaniu służb specjalnych, na legalnie, demokratycznie wybranych przedstawicieli władzy ustawodawczej".

Kontrola operacyjna polityków opozycji? Szczerba: dotarły do mnie informacje

Pytania sformułowane przez byłego szefa CBA skomentowali w mediach społecznościowych politycy opozycji. Michał Szerba, poseł Koalicji Obywatelskiej, poinformował na platformie X (dawniej Twitter), że również do niego "dotarły informacje o ustaleniach w ośrodku CBA w Lucieniu".

"Plan stosowania 5-dniowej kontroli operacyjnej wobec posłów-elektów, potwierdza tylko, jaką patologią jest państwo PiS. Polityczni mocodawcy i wykonawcy -mamy dla was jedną wiadomość: będziecie wszyscy siedzieć!" - napisał polityk.

Czytaj też: "Kaczyński, co wy tam palicie?"

"Myśleli, że będą łowić wśród pięciu, a nie osiemnastu. Chcieli mieć 231. Bez względu na to czy plan wdrożyli czy też nie - zaplanowali to. Każdy z uczestników narady kierownictwa CBA z szefami delegatur - odpowie. To bezprawie to oczywisty obszar możliwych działań śledczych Sejmu!" - dodał Szczerba w kolejnym wpisie.

Giertych: jeśli to prawda, CBA przygotowywało zamach stanu

W ostrych słowach do pytań zadanych przez Pawła Wojtunika odniósł się w mediach społecznościowych poseł elekt Koalicji Obywatelskiej Roman Giertych. Były wicepremier ocenił na platformie X (dawniej Twitter), że "jeżeli zdarzenia opisane przez Wojtunika miały miejsce, to CBA przygotowywało zamach stanu". Dodał, że grozi za to od trzech do 20 lat pozbawienia wolności.

"Pierwszemu agentowi CBA, który przyjdzie do mojej kancelarii, opowie wszystko o podsłuchiwaniu opozycji, złoży zawiadomienie oraz opowie wszystko mediom obiecuję, że zrobię wszystko, żeby jego odpowiedzialność karna za udział w tej zbrodni nie skończyła się dla niego więzieniem" - dodał Giertych. Zaznaczył, że jego "ofertą" nie jest objęte kierownictwo CBA.

Do pytań sformułowanych przez Wojtunika odniósł się także inny polityk KO - europoseł Bartosz Arłukowicz (odchodzi z europarlamentu w związku z uzyskaniem mandatu posła X kadencji Sejmu). "Paweł Wojtunik nie zadaje pytań, na które nie zna odpowiedzi. Jeśli zadaje. To zna" - ocenił polityk.

Trzecia Droga: "rozliczymy PiS do cna", "palenie akt was nie uratuje"

Według Pawła Wojtunika kontrolą operacyjną mieli być objęci w szczególności politycy Trzeciej Drogi. Na tę koalicję składają się dwa ugrupowania: Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Polskie Stronnictwo Ludowe.

Rzecznik PSL Miłosz Motyka podkreślił, że "jeśli doniesienia o podsłuchach wobec polityków opozycji, w tym Trzeciej Drogi, się potwierdzą, to osobom odpowiedzialnym nie pomoże żadna niszczarka". "Rozliczymy PiS do cna" - dodał.

Kobosko: wstrząsające pytania

Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050, napisał z kolei, że "pytania zadane przez Wojtunika są wstrząsające". "Wiele wskazuje na to, że policja polityczna CBA podjęła nielegalne działania wobec nas, polityków Trzeciej Drogi na 5 min przed wyborami. Niszczarki ani palenie akt was nie uratuje" - stwierdził.

Kobosko w rozmowie z TVN24 przekazał, że do jego ugrupowania "docierały informacje o różnego rodzaju działaniach służb, które miały miejsce przed wyborami". - Ale przyznam, że konkretne, czy informacje czy pytania, jakie zadał publicznie Paweł Wojtunik, do nas nie dotarły. Nie wiedzieliśmy o tym, że miała miejsce specjalna narada w Lucieniu i że miała mieć ona miejsce tuż przed wyborami i że wiązało to się z pewnymi sytuacjami które miały być przeciwko Trzeciej Drodze, podjęte przez tuż przed wyborami - przyznał.

Jak mówił, "to są poważne pytania, dotyczące tak naprawdę funkcjonowania naszego państwa, funkcjonowania ustroju demokratycznego, podstawowych instytucji państwa i instytucji, takich jak służby specjalne".

- Musimy dostać odpowiedzi na te pytania, żeby wiedzieć, czy sytuacja była poważna, czy była niezwykle poważna, bo zagrażała funkcjonowaniu naszego demokratycznego porządku prawa - podkreślił polityk Polski 2050.

Kobosko: musimy dostać odpowiedzi na te pytania, żeby wiedzieć, czy sytuacja była poważna, czy niezwykle poważna
Kobosko: musimy dostać odpowiedzi na te pytania, żeby wiedzieć, czy sytuacja była poważna, czy niezwykle poważnaTVN24

Kaczmarek: Wojtunik zna odpowiedzi

Do sprawy odniósł się krótko również były prokurator krajowy w latach 2005-2007, a w 2007 roku minister spraw wewnętrznych i administracji Janusz Kaczmarek. "Były szef CBA zadaje pytania. Jak znam Pawła Wojtunika to już zna odpowiedzi, ale chce poznać narracje obecnego kierownictwa" - skomentował Kaczmarek.

Emerytowany generał: potrzebna komisja śledcza

Emerytowany generał brygady pilot Jan Rajchel, były komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, kandydat KO do Senatu (nie uzyskał mandatu), ocenił na platformie X, że jeśli opisana przez byłego szefa CBA odprawa w Lucieniu miała miejsce, to sytuacja kwalifikuje się "do zbadania przez sejmową komisję śledczą w kierunku inwigilacji politycznej przez organy państwa i partię rządzącą, opozycji w wyborach do Sejmu.

"Nie bez znaczenia jest także w tej sytuacji fakt kierowania resortem MSWiA, a nadzorującym CBA przez polityków skazanych m in. za nadużywanie władzy, na kary więzienia" - zaznaczył.

Rajchel podkreślił też, że cała sprawa świadczy o "braku właściwego funkcjonowania i bezprawnym działania instytucji, które z założenia powinny stać na straży prawa, porządku publicznego i bezpieczeństwa państwa oraz jego obywateli". Dodał, że bardzo ważne jest "jak najszybsze przejęcie władzy przez zjednoczoną opozycję dla dokonania przeglądu stanu państwa, ze szczególnym uwzględnieniem organów i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli, ujawnieniem ich nielegalnych i przestępczych działań, wyciągnięcie konsekwencji i naprawienie szkód, a następnie spowodowanie aby te organy i służb zaczęły funkcjonować prawidłowo".

Wrzosek: prokuratura powinna natychmiast wszcząć postępowanie

Sugestie byłego szefa CBA skomentowała w mediach społecznościowych także prokurator Ewa Wrzosek ze Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.

Czytaj też: "Są sygnaliści, którzy już się zgłaszają do opozycji", "te dokumenty do nas powoli trafiają"

"Te informacje są tak bulwersujące, że Prokuratura Krajowa już teraz, bezzwłocznie i z urzędu powinna wszcząć co najmniej postępowanie sprawdzające w tej sprawie" - napisała Wrzosek.

Kamiński dotąd nie odniósł się do słów Wojtunika. Głos zabrali jego zastępcy - wiceszef MSWiA Maciej Wąsik oraz zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

CZYTAJ WIĘCEJ: Odprawa w Lucieniu, kontrola operacyjna opozycji? Pytania do szefa MSWiA. Reakcja jego zastępców

Autorka/Autor:bp, akw/tr

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, X

Pozostałe wiadomości

Na ten moment został wystosowany wniosek o zaopiniowanie przez radę nadzorczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do kandydatury Doroty Bieniasz na stanowisko szefowej ZUS. - To jest niezbędny krok. Ta opinia jest konieczna - podkreśliła ministra.

To ma być nowa szefowa ZUS

To ma być nowa szefowa ZUS

Źródło:
PAP

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjechała w piątek do Polski wraz z premierem Belgii Alexandrem De Croo. Przed południem powitał ich premier Donald Tusk. Wspólnie biorą udział w trójstronnym spotkaniu. Szef rządu mówił w czwartek w Sejmie, że wszystko wskazuje na to, że wreszcie usłyszymy, że Polska ma odblokowane środki z KPO.

Spotkanie Ursuli von der Leyen z Donaldem Tuskiem. Premier powitał szefową KE

Spotkanie Ursuli von der Leyen z Donaldem Tuskiem. Premier powitał szefową KE

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Co najmniej cztery osoby zginęły w pożarze, który objął apartamentowiec w Walencji we wschodniej Hiszpanii - poinformowały w piątek lokalne władze. 19 osób nadal uważa się za zaginione. Według relacji świadków zdarzenia, strażacy ewakuowali chłopca uwięzionego na pierwszym piętrze.

Pożar w Walencji. Fasada wieżowca w płomieniach, nie żyją co najmniej cztery osoby   

Pożar w Walencji. Fasada wieżowca w płomieniach, nie żyją co najmniej cztery osoby   

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, El Pais, PAP

"Idźcie do psychiatry i na terapię, dajcie sobie pomóc" - namawia swoich fanów Dorota Szelągowska. Prezenterka po raz kolejny przypomniała, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Dziś, 23 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją.

"Z lękiem podchodziłam do każdej prostej rzeczy. Wyjście za drzwi było problemem"

"Z lękiem podchodziłam do każdej prostej rzeczy. Wyjście za drzwi było problemem"

Źródło:
Instagram, gov.pl

Prokuratura Krajowa powołała zespół prokuratorów do badania używania Pegasusa. Będzie działał w ramach zwalczania przestępczości zorganizowanej - ustalił dziennikarz TVN24 i "Superwizjera" TVN Maciej Duda.

Prokuratura Krajowa powołała zespół do spraw Pegasusa

Prokuratura Krajowa powołała zespół do spraw Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali 53-letnią księgową, która przez blisko półtora roku miała oszukać swojego pracodawcę. Jak ustalili śledczy, wykonała 55 przelewów na kwotę 350 tysięcy złotych na swoje prywatne konto.

55 przelewów na własne konto. Księgowa podejrzana o wyprowadzenie 350 tysięcy

55 przelewów na własne konto. Księgowa podejrzana o wyprowadzenie 350 tysięcy

Źródło:
PAP

To był ważny dowód - podkreślał Piotr Świerczek z "Czarno na białym", komentując to, co podkomisja smoleńska zrobiła z przekazanymi jej przez prokuraturę częściami Tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem. Kilka zostało zniszczonych w toku badań, a resztę zgubiono. - Część przez jednego z członków podkomisji została pocięta metalową piłką, bo wymyślił sobie, że będzie je badał - przekazał Świerczek, dodając, że to jego nieoficjalne informacje. - Wtedy stały się mniejsze, a w konsekwencji zgubione - wyjaśniał.

Świerczek: część elementów Tupolewa przez jednego z członków podkomisji została pocięta metalową piłką

Świerczek: część elementów Tupolewa przez jednego z członków podkomisji została pocięta metalową piłką

Źródło:
TVN24

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow utknął na lotnisku w Rio de Janeiro, bo odmówiono zatankowania jego samolotu - podają media. Powodem takiej decyzji miały być amerykańskie sankcje nałożone na Rosję.

Siergiej Ławrow utknął na lotnisku. Przez sankcje odmówiono mu zatankowania samolotu

Siergiej Ławrow utknął na lotnisku. Przez sankcje odmówiono mu zatankowania samolotu

Źródło:
DW

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się dziś, Koalicja Obywatelska uzyskałaby 33,5 procent głosów, zaś PiS - 29 procent. Na trzecim miejscu znalazłaby się Trzecia Droga z wynikiem 14 procent - wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla More In Common Polska, opublikowanego w piątek przez "Rzeczpospolitą".

Sondaż przed wyborami do europarlamentu. Koalicja Obywatelska na czele

Sondaż przed wyborami do europarlamentu. Koalicja Obywatelska na czele

Źródło:
PAP

Członkostwo Armenii w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) jest obecnie zamrożone - oznajmił premier tego kraju Nikol Paszynian. Wcześniej wielokrotnie krytykował strukturę wojskową, której wiodącą siłą jest Rosja.

Sojusz "anty-NATO" nie zadziałał. Paszynian: praktycznie zamroziliśmy nasz udział

Sojusz "anty-NATO" nie zadziałał. Paszynian: praktycznie zamroziliśmy nasz udział

Źródło:
france24.com, Radio Swowoda, The Moscow Times

O ponad tysiąc procent wzrósł w ubiegłym roku przemyt papierosów z Białorusi. Po krótkim zastoju główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki znowu na topie - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki. Wzrost o 1000 procent

Główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki. Wzrost o 1000 procent

Źródło:
PAP
Sędziowie nie chcą "rycerza Ziobry", piszą do prezydenta Dudy. "Niewyobrażalne"

Sędziowie nie chcą "rycerza Ziobry", piszą do prezydenta Dudy. "Niewyobrażalne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z szefem Rady Europejskiej Charles'em Michelem o sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej i zapewnił, że Kijów jest gotów do konsultacji. Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał z szefem Gabinetu Premiera RP Pawłem Grasiem i pełnomocnikiem Rady Ministrów do spraw odbudowy Ukrainy Pawłem Kowalem. Z kolei Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski przypomniał, że Ukraina swoją walką próbuje ocalić Europę, ale potrzebuje solidarności i wsparcia.

Zełenski: jesteśmy gotowi do konsultacji w celu sprawiedliwego rozwiązania sytuacji na granicy z Polską

Zełenski: jesteśmy gotowi do konsultacji w celu sprawiedliwego rozwiązania sytuacji na granicy z Polską

Źródło:
PAP

Kierowca warszawskiego autobusu pomógł niewidomej kobiecie przejść na drugą stronę Nowego Światu. Pracownik MZA - pan Marcin - widząc, że pieszej nikt nie pomaga, zatrzymał autobus i przeprowadził ją przez przejście.

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rolnicy przez kilka dni protestowali w okolicy miejscowości Gończyce na trasie S17 weszli na jezdnię. W czwartek od 16 ruch był zablokowany w obydwu kierunkach. Wieczorem odblokowano nitkę w kierunku Lublina, a w piątek po godzinie 10 jezdnię w kierunku Warszawy.

Koniec protestu rolników między Warszawą a Lublinem

Koniec protestu rolników między Warszawą a Lublinem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

87-letni mieszkaniec Rzymu, po sprawdzeniu wyników gry liczbowej w gazecie, myślał, że wygrał 64 miliony euro (w przeliczeniu 276 milionów złotych). Niestety okazało się później, że opublikowane liczby były błędne. - O mało co nie dostałem zawału - stwierdził mężczyzna, który teraz chce podać dziennik do sądu.

Od euforii niemal do zawału. "Pobiegłem do kolektury i tam zaczął się mój dramat"

Od euforii niemal do zawału. "Pobiegłem do kolektury i tam zaczął się mój dramat"

Źródło:
PAP

Brytyjski rząd i branżowa organizacja National Federation of Fish Friers zapewniają, że wypowiedzenie przez Rosję umowy z Wielką Brytanią o prawach do połowu na Morzu Barentsa nie spowoduje braków dorsza i plamiaka, czyli ryb, które są używane do najbardziej typowej angielskiej potrawy fish and chips.

Rosja zerwała umowę z Wielką Brytanią w sprawie połowów. Pojawiły się obawy o fish and chips

Rosja zerwała umowę z Wielką Brytanią w sprawie połowów. Pojawiły się obawy o fish and chips

Źródło:
PAP

W związku z drugą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę w sobotę zaplanowano kilka zgromadzeń publicznych, m.in. przed ambasadą Rosji przy Belwederskiej. Stołeczny ratusz zapowiada, że tego dnia odbędą się też inne przemarsze, które mogą wywołać utrudnienia w ruchu.

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będą utrudnienia w ruchu

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będą utrudnienia w ruchu

Źródło:
PAP

Poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek napisał, że resort edukacji planuje wprowadzić "nowy przedmiot omawiający skuteczność szczepień i świat osób LGBT". Ale to inny urząd zaproponował nauczanie przedmiotu pokrywającego się z tymi zagadnieniami, a MEN nie ma takich planów.

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Źródło:
Konkret24

Ponad sto samochodów zderzyło się na śliskiej drodze we wschodnich Chinach. Kilka osób zostało rannych - poinformowała policja.

Harmonijka ze zgniecionych samochodów. Zderzyło się ich ponad sto

Harmonijka ze zgniecionych samochodów. Zderzyło się ich ponad sto

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak wraz z Fundacją GrowSPACE otworzyła wystawę o przeciwdziałaniu depresji pod hasłem "Dobrze, że jesteś" w centrum Warszawy. - Jesteśmy tutaj, żeby mówić o depresji, o tym, że to choroba, ale mówić też o tym, że jeżeli doświadczamy złego stanu, jeżeli doświadczamy smutku, to warto sięgać po pomoc - powiedziała Horna-Cieślak

Wystawa o przeciwdziałaniu depresji "Dobrze, że jesteś". Rzeczniczka praw dziecka: nie bójmy się prosić o pomoc

Wystawa o przeciwdziałaniu depresji "Dobrze, że jesteś". Rzeczniczka praw dziecka: nie bójmy się prosić o pomoc

Źródło:
TVN24

CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie wyjazdu skazanych w aferze gruntowej agentów Biura do domu publicznego w Wiedniu. Według Tomasza Kaczmarka stało się to na polecenie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Sprawą zajmuje się już Prokuratura Regionalna w Łodzi.

"Afera wiedeńska". CBA złożyło zawiadomienie, sprawa w prokuraturze

"Afera wiedeńska". CBA złożyło zawiadomienie, sprawa w prokuraturze

Źródło:
tvn24.pl

Dziewczynka przebywająca wraz z rodziną na wakacjach na Florydzie zmarła przysypana piaskiem na plaży w Lauderdale-by-the-Sea. Zapadł się dół, który wykopała razem z bratem.

Nie żyje siedmiolatka przysypana piaskiem na plaży

Nie żyje siedmiolatka przysypana piaskiem na plaży

Źródło:
The New York Times, NBC 6

Zielony Ład i handel z Ukrainą to tylko jedne z przyczyn problemów rolników - powiedział na antenie TVN24 Wawrzyniec Czubak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zwrócił uwagę, że na spadek opłacalności działalności gospodarstw rolnych wpływają przede wszystkim wysokie ceny środków ochrony roślin, nawozów czy energii, które nie wróciły do poziomów sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Fala rolniczych protestów. "To jest tak, jak z ciężką zimą"

Fala rolniczych protestów. "To jest tak, jak z ciężką zimą"

Źródło:
TVN24

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał Radę Polskiej Fundacji Narodowej. Jak poinformował resort, "decyzja została podjęta ze względu na brak transparentności w działaniach realizowanych przez PFN".

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

Źródło:
tvn24.pl

Odyseusz, sonda prywatnej amerykańskiej firmy Intuitive Machines, pomyślnie wylądowała w czwartek na Księżycu i transmituje sygnał na Ziemię - poinformował zespół firmy. Planowaną godzinę wylądowania przekładano dwukrotnie. Było to pierwsze amerykańskie lądowanie na Srebrnym Globie od ponad 50 lat.

NASA: Odyseusz pomyślnie wylądował na Księżycu

NASA: Odyseusz pomyślnie wylądował na Księżycu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) pojawiła się oferta sprzedaży małej kawalerki w centrum miasta o powierzchni niecałych ośmiu metrów kwadratowych. Cena to 169 tysięcy złotych. Eksperci są zgodni - jest to rzadka oferta, ale nie dziwi, bo rynek potrzebuje różnorodności. Jak mówią, jeśli znajdzie się kupiec, to będzie znak, że jest zapotrzebowanie na tego typu lokale.

Ośmiometrowa kawalerka za prawie 170 tysięcy złotych

Ośmiometrowa kawalerka za prawie 170 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Zużywające ogromne ilości energii komputery zwane "koparkami" i router internetowy odkryli policjanci w stacji transformatorowej w pobliżu drogi krajowej nr 12 pod Głogowem (woj. dolnośląskie). W sprawie zatrzymano 48-latka, któremu za kradzież grozi nawet pięć lat więzienia.

Kopalnia kryptowalut ukryta w starej stacji transformatowej

Kopalnia kryptowalut ukryta w starej stacji transformatowej

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w czwartek z żoną i córką zmarłego w zeszłym tygodniu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, "aby wyrazić swoje najszczersze kondolencje" – poinformował Biały Dom. Biden potwierdził, że w piątek USA ogłoszą nowe sankcje wobec Rosji.

Biden spotkał się z żoną i córką Nawalnego

Biden spotkał się z żoną i córką Nawalnego

Źródło:
Reuters

Jedna osoba zginęła, a dziesiątki tysięcy domów zostało pozbawionych prądu, gdy burza Louis przeszła w czwartek przez Francję. W kilku departamentach zawieszono kursy pociągów z powodu powalonych przez silny wiatr drzew. Podmuchy dochodziły nawet do 123 kilometrów na godzinę.

Rzeka porwała samochód, uwięziony mężczyzna utonął

Rzeka porwała samochód, uwięziony mężczyzna utonął

Źródło:
PAP, "Le Figaro", meteoalarm.org

TVN24 otrzymała w czwartek wyróżnienie z okazji 15-lecia Fundacji DKMS, organizacji non-profit zajmującej się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Nagrodę w imieniu TVN24 odebrała wiceredaktorka naczelna Brygida Grysiak. - Dobrze jest być takim małym trybikiem w tej wielkiej maszynie czynienia dobra - mówiła.

TVN24 wyróżniona przez Fundację DKMS. "Dobrze jest być takim małym trybikiem w tej wielkiej maszynie czynienia dobra"

TVN24 wyróżniona przez Fundację DKMS. "Dobrze jest być takim małym trybikiem w tej wielkiej maszynie czynienia dobra"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Centrum Dawców Szpiku łączy ludzi i ratuje życie. Fundacja DKMS, która je prowadzi, obchodzi 15-lecie działalności. Jubileusz jest dobrą okazją nie tylko do świętowania, ale i podsumowania. Podczas uroczystej gali nagrodę w imieniu TVN24 odebrała wiceredaktorka naczelna Brygida Grysiak. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Fundacja DKMS obchodzi 15-lecie. Wspomnienia wyleczonych i dawców

Fundacja DKMS obchodzi 15-lecie. Wspomnienia wyleczonych i dawców

Źródło:
TVN24