"Granica człowieczeństwa". Milczący protest w Bydgoszczy

Milczący protest w Bydgoszczy
Milczący protest w Bydgoszczy
Źródło: TVN24

W Bydgoszczy odbył się milczący protest pod hasłem "Granica człowieczeństwa". Zorganizował go Strajk Kobiet w związku sytuacją migrantów na granicy polsko-białoruskiej. - Wszyscy jesteśmy ludźmi, wszyscy chcemy żyć, szukamy lepszego życia dla siebie, dla swoich bliskich, oczywiście, że to jest sprawa nas wszystkich - mówiła Beata Lenc-Studniarska, jedna z inicjatorek protestu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Protestujący mieli ze sobą transparenty, na których widniały hasła: "Stan wyjątkowego bezprawia", "Stop torturom na granicy" czy "Człowiek człowiekowi granicą".

- Ludzie, którzy umierają na granicy, dzieci, osoby starsze, są w potrzasku. Nie mogą wrócić, zostali oszukani przez zorganizowane grupy przestępcze, które handlują ludźmi, które zachęcają do przyjazdu na Białoruś, potem są pchani na granicę i okazuje się, że ani nie mogą wrócić, ani nie mogą przekroczyć granicy Unii (Europejskiej - red.), to są ludzie oszukani - mówiła Lenc-Studniarska.

- Wszyscy jesteśmy ludźmi, wszyscy chcemy żyć, szukamy lepszego życia dla siebie, dla swoich bliskich, oczywiście, że to jest sprawa nas wszystkich. W przyszłości możemy znaleźć się w podobnej sytuacji - podkreśliła.

Bydgoszcz. Milczący protest
Bydgoszcz. Milczący protest
Źródło: FLAHBYDGOSZCZ/Kontakt 24

"Tam jest dramat, tam umierają ludzie"

O powodach zwołania protestu mówiła także Małgorzata Mazurkiewicz, również jedna z jego organizatorek. - Jesteśmy tutaj dlatego, by uświadomić ludzi, co naprawdę dzieje się na granicy polsko-białoruskiej. Tam jest dramat, tam umierają ludzie i to nie są tylko mężczyźni, tak jak myśli wielu, tam są rodziny z dziećmi, tam są ludzie starsi - zwracała uwagę.

- Te historie, które słyszymy, które do nas docierają, łamią nam serce. Na odległość nie możemy dużo zrobić, nie możemy tam jechać, ponieważ nie mamy wstępu do strefy stanu wyjątkowego. Możemy prowadzić zbiórki i robić to, co robimy właśnie teraz - stać, milczeć, tak jak ludzie w lesie muszą milczeć, ponieważ nie chcą być usłyszeni, znalezieni, bo to grozi tym, że będą ponownie przerzuceni przez granicę - mówiła dalej.

- Nie możemy zgodzić się na cierpienie. Życie nie jest nielegalne, pomaganie nie jest nielegalne. Nielegalne jest to, że ludzie cierpią bez pomocy - mówiła inna z uczestniczka.

Milczący protest w Bydgoszczy
Milczący protest w Bydgoszczy
Źródło: FLASHBYDGOSZCZ/Kontakt 24

Stan wyjątkowy

Od 2 września na pasie przygranicznym obowiązuje stan wyjątkowy. Nie mają tam wstępu między innymi dziennikarze i aktywiści z organizacji pozarządowych. Wszystkie dostępne informacje pochodzą od Straży Granicznej i przedstawicieli władzy.

Stan wyjątkowy, początkowo wprowadzony na 30 dni, został przedłużony od 1 października o następne 60 dni. Według rządzących kryzys migracyjny na granicy jest spowodowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Działania Białorusi nazywają "wojną hybrydową wobec Polski".

Stan wyjątkowy na wschodniej granicy
Stan wyjątkowy na wschodniej granicy
Źródło: PAP
Czytaj także: