- Osobiście uważam, że metody IV RP należy osądzić i to w sposób jednoznaczny - powiedział Jan Bury w RMF FM. Polityk nie wykluczył poparcia przez PSL wniosku o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry.
Jak mówił Bury, PSL może poprzeć wniosek o Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry, ale dopiero po decyzji Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w tej sprawie.
- Tam będzie dochodzenie i jeśli Komisja zarekomenduje Sejmowi, żeby postawić przed Trybunałem (Ziobrę i Kaczńskiego -red.), to wtedy klub podejmie stosowne decyzje - zapowiedział Bury.
Polityk przyznał, że prywatnie wciąż waha się ze swoją decyzją w tej kwestii, ale nie ma wątpliwości co do tego, że "metody IV RP należy osądzić i to w sposób jednoznaczny".
150 posłów za wnioskiem o Trybunał Stanu
W piątek Prezydium Sejmu zdecydowało o przekazaniu do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej wniosków o postawienie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu.
Platforma Obywatelska złożyła takie wnioski pod koniec ubiegłego roku. Podpisało się pod nimi ok. 150 posłów, w tym 84 z PO, pozostali to posłowie z Ruchu Palikota i SLD.
PO zarzuca byłemu premierowi oraz byłemu ministrowi sprawiedliwości naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem".
Specjalne uprawnienia
Jako przykłady niezgodnych z prawem działań wymieniono m.in. powołanie - jako organów pomocniczych Rady Ministrów - dwóch międzyresortowych zespołów ds. zwalczania przestępczości (zorganizowanej oraz kryminalnej - tym drugim kierował Ziobro).
W specjalnych zarządzeniach jakie wydał Kaczyński, Ziobrze przyznano uprawnienie do "powierzania członkom zespołu określonych prac". Ziobro uzyskał też prawo do "żądania informacji" od członków zespołu zajmującego się przestępczością kryminalną.
PO twierdzi, że zakres uprawnień przyznanych obu zespołom wykracza poza ramy określone w ustawie o Radzie Ministrów. Podkreśla też, że niezgodne z konstytucją oraz z ustawą o działach administracji rządowej było przyznanie Ziobrze "uprawnień zwierzchnich" wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji, komendanta głównego policji oraz szefów ABW i CBA.
Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed Trybunałem Stanu może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów.
Autor: zś//bgr/k / Źródło: RMF FM, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24