"Bezprecedensowy test" dla Unii Europejskiej. Brytyjskie media o spotkaniu w Budapeszcie


Brytyjskie dzienniki "Financial Times" i "The Times" zrelacjonowały w czwartek spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem. - Państwa unijne zawsze tworzyły sojusze i podgrupy, ale w przeszłości te podgrupy dążyły zazwyczaj do głębszej integracji. Obecnie po raz pierwszy w Unii istnieje podgrupa, która odrzuca solidarność w kwestii migracji i podziału obciążeń - oceniła cytowana przez "FT" ekspertka.

"Financial Times" zamieścił korespondencję ze środowego spotkania obu premierów w Budapeszcie na pierwszej stronie czwartkowego wydania, zwracając uwagę na stanowczy ton krytycznych wypowiedzi obu przywódców wobec Unii Europejskiej, między innymi w sprawie proponowanego systemu relokacji uchodźców i ingerowania w sprawy krajowe oraz gróźb nałożenia sankcji.

Gazeta zwraca uwagę, że po przystąpieniu do Unii w 2004 roku oba kraje "skorzystały z fali optymizmu dotyczącej rozprzestrzenienia się liberalnych wartości europejskich na Wschód, ale ich liderzy argumentują teraz, że Europa Zachodnia się pogubiła".

"Financial Times" odnotował, że wybór Budapesztu za cel pierwszej bilateralnej wizyty zagranicznej Morawieckiego w roli premiera "podkreśla bliskie relacje jego rządu z konserwatywno-narodowymi sojusznikami na Węgrzech" i sygnalizuje gotowość obu krajów do twardej obrony stanowiska wobec migracji i podziału pieniędzy w ramach Unii Europejskiej.

"Polska była dawniej postrzegana jako najbardziej obiecujący uczeń Unii Europejskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, (...) ale od 2016 roku konserwatywno-narodowy rząd Prawa i Sprawiedliwości zdążył wzbudzić niepokój unijnych sojuszników, przekształcając sądownictwo i media publiczne na wzór przeprowadzonej przez Orbana transformacji systemu politycznego na Węgrzech" - zaznaczył "Financial Times".

"Wschód vs. Zachód"

Jednocześnie - podkreśliła gazeta - Orban stanął na czele opozycji wobec działań Unii w obliczu kryzysu uchodźczego, "pogłębiając podział pomiędzy wschodnimi a zachodnimi państwami członkowskimi". W wydaniu internetowym "FT" artykuł o spotkaniu Morawieckiego i Orbana został zatytułowany "Wschód vs. Zachód: Węgry i Polska walczą razem w starciu z Unią Europejską".

"Oba kraje połączyły siły, aby sprzeciwić się unijnym sankcjom wobec Polski za reformę sądownictwa, którą Bruksela opisała jako poważne zagrożenie dla rządów prawa" - napisała gazeta, dodając, że polski rząd przyjął ustawy dotyczące sądownictwa, "powołując swoich ludzi na czołowe stanowiska w wymiarze sprawiedliwości i twierdząc, że poprzedni system był podatny na "nepotyzm i korupcję".

Jak oceniła gazeta, "liczne różnice zdań pomiędzy obu państwami a polityką Unii Europejskiej stanowią jedno z największych wyzwań dla Europy".

Jak przypomniano, w grudniu Komisja Europejska uruchomiła na podstawie artykułu 7 traktatu o UE "bezprecedensową" procedurę ochrony praworządności w Polsce. Tymczasem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej toczy się sprawa przeciwko rządowi Węgier w sprawie odmowy przyjęcia przez ten kraj kwot uchodźców oraz przepisów dotyczących organizacji pozarządowych i uniwersytetów powiązanych z darczyńcami i organizacjami spoza Węgier (takich jak akredytowany w USA Uniwersytet Środkowoeuropejski).

"Coś, czego jeszcze nie widzieliśmy w UE"

Cytowana przez "Financial Times" Heather Grabbe z think tanku Open Society European Policy Institute oceniła, że bliskie relacje Polski z Węgrami są "bezprecedensowym testem" dla Unii Europejskiej ze względu na możliwość blokowania przez nie planów innych państw w kwestiach dotyczących migracji i praworządności.

Jak dodała ekspertka, współpraca obu państw to coś, "czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy w Unii Europejskiej".

- Państwa członkowskie Unii Europejskiej zawsze tworzyły sojusze i podgrupy, ale w przeszłości te podgrupy dążyły zazwyczaj do głębszej integracji. Obecnie po raz pierwszy w Unii istnieje (...) podgrupa, która odrzuca solidarność w kwestii migracji i podziału obciążeń - podkreśliła Grabbe.

W rozmowie z "Financial Times" Daniel Bartha z budapeszteńskiego Centrum na rzecz Integracji Euroatlantyckiej i Demokracji podkreślił, że w obliczu rosnącej liczby zachodnich państw sugerujących, że przyszłe wydatki w ramach unijnego budżetu powinny być powiązane z przestrzeganiem rządów prawa, Polska i Węgry są "naturalnymi sojusznikami".

"The Times" skupił się na opozycji obu liderów wobec polityki migracyjnej Unii Europejskiej, podkreślając, że wybór Budapesztu za cel wizyty Morawieckiego może być przyjęty w Brukseli jako wyraz lekceważenia. Dziennik zaznaczył, że oba kraje "nie przyjęły ani jednego migranta w ramach systemu kwotowego zaakceptowanego przez większość państw członkowskich Unii Europejskiej".

"Polska i Węgry, wraz ze swoimi zdecydowanie narodowymi rządami, stanowią rdzeń grupy środkowo- i wschodnioeuropejskich państw, które są wysoce krytyczne wobec podejścia Unii Europejskiej do bardziej zintegrowanego systemu migracyjnego i azylowego" - napisał "Times", przywołując słowa Orbana o tym, że unijna polityka imigracyjna była "spektakularnym niepowodzeniem".

Gazeta odnotowała także słowa obu przywódców o rosnącym znaczeniu gospodarczym Europy Środkowej, przypominając, że bilans handlowy krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Polska, Węgry) z Niemcami jest wyższy od tego pomiędzy Francją a Niemcami.

Autor: JZ//kg / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Joe Biden, na dwa miesiące przed zakończeniem swojej prezydentury, dał Ukrainie zielone światło na użycie dostarczonej przez USA broni dalekiego zasięgu do uderzeń w głębi Rosji - poinformował "New York Times", powołując się na amerykańskich urzędników. Dziennik pisze, że taki krok stanowi "poważną zmianę" w polityce Białego Domu, jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie. "Pociski przemówią same za siebie" - skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Poważna zmiana" w polityce USA. "Pociski przemówią same za siebie"

"Poważna zmiana" w polityce USA. "Pociski przemówią same za siebie"

Aktualizacja:
Źródło:
New York Times, Reuters, PAP

Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji, obiecał na spotkaniu z mieszkańcami Pruszkowa, że jeśli zostanie prezydentem, to zmniejszy liczbę swoich doradców. Zadeklarował także obcięcie budżetu Kancelarii Prezydenta o 20 procent. Wcześniej w niedzielę Sikorski miał spotkanie Przysieku w województwie kujawsko-pomorskim. - To ja pomagałem Donaldowi Tuskowi wrócić do polskiej polityki, a byli tacy, którzy starali się temu zapobiec - mówił szef MSZ.

Obietnica Sikorskiego. "Obetnę o 20 procent"

Obietnica Sikorskiego. "Obetnę o 20 procent"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W niedzielę w Obórkach (województwo kujawsko-pomorskie) zderzyły się dwa samochody osobowe. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu poinformowała, że w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Tragiczny wypadek. Nie żyją trzy osoby

Tragiczny wypadek. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvn24.pl

- Do tej pory sojusznicy Iranu zniechęcali Izrael do potencjalnego ataku. Teraz, gdy znaleźli się w defensywie, i to dość głębokiej, funkcji tego straszaka już pełnić nie mogą - mówi Marcin Krzyżanowski, orientalista z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy zatem Teheran mocniej postawi teraz na rozwój swojego programu nuklearnego? Izraelscy politycy przyznają w kuluarach, że czas, w którym można było go zatrzymać, minął.

Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa Forum Ukraińskiego w think tanku Chatham House Orysia Łucewicz oceniła, że zmasowane rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę są wiadomością dla Waszyngtonu, że koszt wspierania Kijowa będzie za wysoki. Dodała, że są także jasnym sygnałem dla Ukraińców, że "Putin chce ich zamrozić w ciągu zimy".

"Wiadomość dla Waszyngtonu" i nie tylko

"Wiadomość dla Waszyngtonu" i nie tylko 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Boris Epshteyn, urodzony w Moskwie prawnik prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, zaproponował, że zostanie specjalnym wysłannikiem Waszyngtonu ds. wojny w Ukrainie i mediatorem między Kijowem a Rosją - poinformował "The New York Times", powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Dziennik pisze, że Epshteyn szybko "stał się jedną z najbardziej wpływowych osób" w początkowym etapie przekazywania władzy w Białym Domu.

Zaskakująca propozycja od "strażnika Trumpa". "Kilka osób było zszokowanych"

Zaskakująca propozycja od "strażnika Trumpa". "Kilka osób było zszokowanych"

Źródło:
New York Times, PAP

Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Kałuże w województwie łódzkim w samochód osobowy uderzył przejeżdżający pociąg. 77-letni kierowca auta zmarł - przekazała aspirant sztabowa Katarzyna Grela, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu.

Wypadek na niestrzeżonym przejeździe. Kierowca nie żyje

Wypadek na niestrzeżonym przejeździe. Kierowca nie żyje

Źródło:
TVN24

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Chciałbym zaapelować do wszystkich zainteresowanych stron, żeby ponad podziałami włączyli się w swojego rodzaju lobbing na rzecz naszych poszkodowanych gmin - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki, odnosząc się do walki ze skutkami wrześniowej powodzi. Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz, mówił, że "wąskim gardłem" w jego mieście jest niewystarczająca ilość pracowników socjalnych.

"Chcielibyśmy, żeby o nas nie zapominać". Apel burmistrza

"Chcielibyśmy, żeby o nas nie zapominać". Apel burmistrza

Źródło:
TVN24

- Musimy zrobić wszystko, aby Europa nie zapomniała o Ukrainie - podkreśliła w "Faktach po Faktach" europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Nowa Lewica). Razem z europosłem Michałem Kobosko (Polska 2050) komentowała także rozmowę telefoniczną kanclerza Niemiec z Władimirem Putinem i zgodę prezydenta USA Joe Bidena na użycie przez Ukraińców dostarczonej przez USA broni dalekiego zasięgu do uderzeń w głębi Rosji.

Scholz "próbuje zabłysnąć"

Scholz "próbuje zabłysnąć"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Nadchodzi załamanie pogody. W najbliższym tygodniu przez Polskę przetoczą się fronty atmosferyczne z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu. W południowo-wschodnich regionach będzie sypać obficie. Spodziewamy się też bardzo porywistego wiatru, a nawet burz.

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w powiatach nadmorskich. W porywach może wiać nawet do 80 kilometrów na godzinę. Niebezpiecznie będzie przez cały poniedziałek.

Bardzo silne porywy wiatru. IMGW ostrzega

Bardzo silne porywy wiatru. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, pierwszego dnia urzędowania odbierze Antoniemu Macierewiczowi Order Orła Białego. Dodał też, że Pałac Prezydencki "nie będzie azylem dla przestępców".

Radosław Sikorski o tym, co zrobi pierwszego dnia urzędowania jako prezydent

Radosław Sikorski o tym, co zrobi pierwszego dnia urzędowania jako prezydent

Źródło:
PAP

- To są emocje, które mogą zrozumieć tylko rodzice wcześniaków - tak o doświadczeniach opieki nad takimi dziećmi mówiła Natalia Szewczak. Dziennikarka i mama wcześniaków podzieliła się swoją osobistą historią, która zainspirowała ją do napisania reportażu. Po nim rozpoczęły się prace nad ustawą o dodatkowym urlopie, którą lada dzień zajmie się Sejm. Pomogła w tym Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. - Od momentu, kiedy napisałam petycję po naszym spotkaniu, zaczęła się wielka, piękna akcja współdziałania - wspominała wiceprezeska instytucji Elżbieta Brzozowska.

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

Źródło:
TVN24
"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Premier Donald Tusk przeprowadził w mediach społecznościowych prawyborcze ankiety dla internautów. Choć pytanie było to samo, to wyniki różnią się w zależności od platformy, na której zostało opublikowane. "Fascynujące! Na X i na Instagramie, przy rekordowej frekwencji, identyczne proporcje, ale różni zwycięzcy" - skomentował szef rządu. "Ale to dopiero rozgrzewka. A już jutro wielki sondaż wśród ogółu wyborców" - dodał. W przyszłym tygodniu w Koalicji Obywatelskiej zapadnie decyzja, kto będzie kandydatem klubu na prezydenta - Radosław Sikorski czy Rafał Trzaskowski.

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Spór wokół ogrodzenia postawionego przez katolicką szkołę salezjanów w Toruniu a mieszkańcami. Zdaniem społeczników doszło do złamania prawa, ponieważ płot powstał na terenie zielonym, gdzie rosną rośliny będące pod ochroną. Potwierdziły to wyniki kontroli przeprowadzonej przez inspektorów ochrony środowiska. Prezydent Torunia powiadomił prokuraturę.

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Te listy do Mikołaja chwytają za serce, bo mieszkańcy DPS-ów proszą albo o dużo - o skrócenie cierpienia czy zdrowie, albo o bardzo mało - brakuje im bluzki z długim rękawem, pary butów czy kredek. Listów z roku na rok jest coraz więcej. W mediach społecznościowych na profilu akcji jest instrukcja, jak przygotować paczkę dla wybranego seniora. Można też przesłać datek.

Mieszkańcy łódzkich DPS-ów napisali listy do świętego Mikołaja. Proszą w nich o książki, kawę czy słodycze

Mieszkańcy łódzkich DPS-ów napisali listy do świętego Mikołaja. Proszą w nich o książki, kawę czy słodycze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W sobotę ruszyła 24. edycja Szlachetnej Paczki, która co roku pomaga kilku tysiącom rodzin przed świętami. - 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, w tym pół miliona dzieci - powiedziała na antenie TVN24 Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna. W tym roku "weekend cudów", kiedy dary powędrują do potrzebujących, zaplanowano na 14 i 15 grudnia.

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Źródło:
TVN24