Wyciek gazu z cysterny, która wjechała do Polski z Rosji. Interweniowali strażacy

Autor:
pqv//now
Źródło:
tvn24.pl
Wyciek gazu z cysterny w Braniewie
Wyciek gazu z cysterny w Braniewie
PSP Braniewo
PSP Braniewo Wyciek gazu z cysterny w Braniewie

W niedzielę w Braniewie doszło do wycieku gazu z cysterny, która wjechała do Polski z obwodu królewieckiego, dawniej kaliningradzkiego. Prawdopodobną przyczyną było przeładowanie cysterny. Na miejscu pracowali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, strażacy ochotnicy z OSP Braniewo oraz grupa specjalistyczna ratownictwa chemiczno-ekologicznego z KM PSP w Elblągu.

W niedzielę kilka minut po godzinie 17 braniewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o emisji gazu z jednej z cystern kolejowych. Do zdarzenia doszło w Braniewie na rampie kolejowej przy ulicy Błotnej.

W jednej z cystern kolejowych, które wjechały kilkadziesiąt minut wcześniej na bocznicę z obwodu królewieckiego (dawniej kaliningradzkiego) doszło do wypływu gazu poprzez zawór bezpieczeństwa. Prawdopodobnie cysterna mogła być przeładowana, a w wyniku ogrzania płaszcza cysterny doszło do zwiększenia objętości medium niebezpiecznego.

Wyciek gazu z cysterny w Braniewie PSP Braniewo

Teren zabezpieczony przez służby

Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, strażacy ochotnicy z OSP Braniewo oraz grupa specjalistyczna ratownictwa chemiczno-ekologicznego z KM PSP w Elblągu. Strażacy sprawdzili przyrządami pomiarowymi cysternę oraz teren wokół, wstrzymano ruch na bocznicy kolejowej, a następnie cysterna została schłodzona z wykorzystaniem wody. Po obniżeniu temperatury podjęto decyzję o przemieszczaniu kłopotliwej cysterny na jeden z braniewskich terminali gazowych i rozładowaniu.

Po godzinie 19 działania strażaków zostały zakończone. Teren działań zabezpieczali funkcjonariusze policji oraz straży granicznej placówki w Braniewie. W działaniach strażaków wspierali kolejarze oraz pracownicy izby celno-skarbowej. Zawór bezpieczeństwa, w który wyposażona była cysterna zadziałał prawidłowo i dokonywał upuszczenia nadmiaru gazu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pqv//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PSP Braniewo

Pozostałe wiadomości