Czarnek: jeżeli samorząd nie będzie ogrzewał szkoły, to wystąpimy o zarząd komisaryczny

Autor:
js//now
Źródło:
PAP
Nauka zdalna z powodu nienagrzanych klas? Rzecznik rządu odpowiada
Nauka zdalna z powodu nienagrzanych klas? Rzecznik rządu odpowiadaTVN24
wideo 2/5
TVN24Nauka zdalna z powodu nienagrzanych klas? Rzecznik rządu odpowiada

Jeżeli któryś samorząd nie wywiąże się z zadań publicznych i celowo nie będzie ogrzewał szkoły, aby wygonić dzieci na nauczanie zdalne, to będziemy występować niezwłocznie o zarząd komisaryczny - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - To jest święty obowiązek samorządu utrzymać i ogrzać szkołę dla dzieci - przekonywał.

Minister edukacji i nauki skomentował w rozmowie z PAP informacje, że niektóre szkoły, na skutek rosnących cen energii elektrycznej, mogą mieć kłopoty z ogrzewaniem budynków i tym samym mogą wprowadzić nauczanie zdalne. Jak powiedział, jeżeli któryś samorząd nie wywiąże się z zadań publicznych i nie będzie ogrzewał szkoły, która jest przez niego prowadzona, to "będziemy występować o zarząd komisaryczny i będziemy w tym bezwzględni".

- To jest święty obowiązek samorządu utrzymać i ogrzać szkołę dla dzieci - mówił Przemysław Czarnek.

- Podkreślam, jeżeli ktoś to będzie robił celowo, tylko po to, żeby zejść z temperaturą do 15 stopni Celsjusza i wygonić dzieci na nauczanie zdalne, to - powtarzam - będziemy występować o zarząd komisaryczny i będziemy w tym bezwzględni - dodał minister edukacji i nauki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jaka temperatura musi być w klasie? Prawo określa, przy ilu stopniach lekcje w szkole trzeba odwołać

Czarnek: to niełatwy rok

Zapytany, jaki to będzie rok dla szkół, odpowiedział, że "nikt tego nie wie". - Jaki to będzie rok dla nas wszystkich? Bo tego też nie wiemy, jak widzimy, co się dzieje, choćby dzisiaj. Jak, z godziny na godzinę, przeglądamy informacje, to - zaczynając od Rosji, od wojny na Ukrainie i od tego wszystkiego, co temu towarzyszy - to rzeczywiście jest to rok na pewno niełatwy - mówił.

- Dlatego ta jedność wokół rozwoju nauki, szkolnictwa wyższego i też umożliwiania funkcjonowania szkołom wyższym w normalnych warunkach, pomimo wojny tuż za naszą granicą, jest niezwykle ważna - dodał Czarnek.

- Dobrze, że Unia Europejska poszła po rozum do głowy i jakieś porozumienie zawarła. Ale my gwarantujemy jedną rzecz, bez względu na to, co Unia Europejska zrobi, bo dawno już to powinna zrobić: to my zagwarantujemy koszt energii elektrycznej na takim poziomie, który będzie do zapłacenia przez uczelnie wyższe - zapowiedział szef MEiN.

CZYTAJ TAKŻE: Brak węgla a ogrzewanie szkół. "To sytuacja, której bardzo nie chcę sobie wyobrażać" >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości