Decyzja Krajowej Rady Sądownictwa o niepowoływaniu asesorów z listy ministra sprawiedliwości świadczy o tym, że KRS jest zaangażowana w spór polityczny - skomentował we wtorek Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. Oceniając stanowisko sędziów w sporze ze Zbigniewem Ziobrą, podkreślił, że "zachowują się jak kasta, która stoi ponad prawem".
Sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, poinformował w poniedziałek, że Rada postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości.
- Wobec wszystkich 265 kandydatów wyrażono skuteczny sprzeciw - wyjaśniał Żurek. Dodał, że jest to spowodowane "niespełnianiem kryteriów ustawowych".
"To jest taka nadzwyczajna kasta"
Minister sprawiedliwości, komentując to stanowisko, stwierdził, że decyzja KRS pokazuje, iż instytucja ta wymaga zmiany. Ziobro wyraził nadzieję, że umożliwią to trwające rozmowy na temat prezydenckiego projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Do sporu na linii KRS-Ziobro odniósł się w porannej rozmowie radiowej minister Błaszczak. - Ci państwo stracili twarz, bo udowadniają, że są zaangażowani w spór polityczny a powinni stać ponad sporem politycznym, są wręcz elementem sporu politycznego. Jak oni mogą mówić o staniu na straży konstytucji i przepisów prawa - komentował w "Sygnałach Dnia".
- To jest taka nadzwyczajna kasta. Oni się zachowują jak kasta, która stoi ponad prawem - podkreślił.
"Rozmawiałem z premierem Kaczyńskim, był dobrej myśli"
Szef resortu spraw wewnętrznych był również pytany o wtorkową publikację dziennika "Fakt", który podał, że 22 października doszło do tajnego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Kaczyńskim. Prezydent miał - według gazety - poinformować Kaczyńskiego, że odrzuca kluczowe dla PiS poprawki do projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.
- Rozmawiałem z premierem Kaczyńskim na temat spotkania z prezydentem Dudą. Premier Kaczyński był dobrej myśli, jeśli chodzi o kompromis w tej sprawie. Czekamy na rozstrzygnięcie. Wiele wskazuje na to, że do kompromisu dojdzie i to dobrze, bo wymiar sprawiedliwości wymaga dogłębnej naprawy - skomentował Błaszczak.
Autor: JZ//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: P.Tracz/ KPRM