Bitwa na oceny ministrów. Kopacz kontra opozycja i eksperci

"Wielki przyjaciel, który kocha ludzi", "nie śpi po nocach". Cytaty z Ewy Kopacz
"Wielki przyjaciel, który kocha ludzi", "nie śpi po nocach". Cytaty z Ewy Kopacz
tvn24
Ewa Kopacz i jej ministrowietvn24

Prezentując skład nowego rządu Ewa Kopacz mówiła o gabinecie "silnych osobowości" i o ludziach "merytorycznie przygotowanych". Każdemu ministrowi poświęciła choćby zdanie, odwołując się nierzadko do osobistych szczegółów relacji z nowymi podwładnymi. Opozycja ich zalet nie widzi, dobrych opinii nie podziela. A jak "odchodzących" i "przychodzących" charakteryzują eksperci?

O GRZEGORZU SCHETYNIE:

Ewa Kopacz: Grzegorza Schetyny nie muszę państwu przedstawiać. To ten, który w poprzednim rządzie pełnił bardzo odpowiedzialną funkcję wicepremiera i szefa MSW, w tej kadencji bardzo sprawny przewodniczący komisji spraw zagranicznych. Pewnie będziecie państwo pytać, czy będzie ciągłość, bo w końcu poprzedni minister odchodzi do Sejmu. Będzie ciągłość. Grzegorz Schetyna potrafił bardzo ładnie współpracować z Radosławem Sikorskim. Będąc w swej karierze marszałkiem Sejmu, również bardzo czynnie uczestniczył w polityce zagranicznej.

Ewa Kopacz o Grzegorzu Schetynie
Ewa Kopacz o Grzegorzu Schetynietvn24

Andrzej Rozenek (Twój Ruch): Największe zaskoczenie w składzie rządu. Kompetencje Grzegorza Schetyny wydają się być ukierunkowane w inną stronę, niekoniecznie na MSZ, ale jest to twardy polityk, więc pewnie sobie poradzi.

Grzegorz Napieralski (SLD): - Czy to kontrowersyjny wybór? Dla mnie nie. To jest silny polityk, można o nim mówić wiele rzeczy, ale jedno trzeba mu oddać: nie da się zabić politycznie. Jego historia przypomina, że nigdy nie wolno skreślać żadnego polityka, zwłaszcza takiego. Grzegorz Schetyna myśli i działa długofalowo. Jego nominacja na szefa tego resortu może być ciekawa. To rzemieślnik.

Mariusz Błaszczak (PiS): - Będzie się uczył swojej profesji. To nie czas na eksperymenty, to nie czas na naukę. To czas na odbudowanie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Grzegorz Schetyna nie ma do tego kwalifikacji.

Witold Waszczykowski (PiS): - Są resorty - i takim jest MSZ - w których trzeba mieć pewną wiedzę o świecie, resorcie, trzeba mieć znajomość języków. Grzegorz Schetyna tych kryteriów nie spełnia.

Prof. Andrzej Rychard (socjolog, Instytut Filozofii i Socjologii PAN): - Kiedy zadajemy sobie pytanie, z czym nam się kojarzy nazwisko Grzegorz Schetyna, to pierwszą odpowiedzią jest: "sprawność w załatwianiu rozmaitych spraw" i skuteczność, chociaż niekoniecznie bardzo widowiskowa. Tyle że mówimy o skuteczności, ale na gruncie polskim. Pytanie, czy Schetyna ma zdolności i kapitał przełożenia tych cech na forum międzynarodowe. Bo jeśli nie, to będzie to oznaczało tylko tyle, że nasza polityka zagraniczna będzie polityką uprawianą wyłącznie w Polsce. I to jest wielka niewiadoma.

Prof. Kazimierz Kik (politolog, Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego): - Ta nominacja to była konieczność - konieczność stworzenia dla polskiej dyplomacji nowego otwarcia, bo musimy pamiętać o tym, że na skutek polityki prowadzonej przez Radosława Sikorskiego polska polityka zagraniczna została zmarginalizowana i wyeliminowana z wszystkich forów. Osoba pana Schetyny - polityka rozważnego i wyciszonego - stwarza szansę na takie nowe otwarcie, czyli powrót do stolika negocjacyjnego.

Dr Norbert Maliszewski (ekspert ds. marketingu politycznego): - Ta rządowa "układanka partyjna" ma także minusy, m.in. zastąpienie Radosława Sikorskiego Grzegorzem Schetyną. To mniej korzystna decyzja polityczna, ale jednocześnie wygodna dla Ewy Kopacz.

Jarosław Gowin (przewodniczący Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska): - Był dobrym szefem MSWiA oraz bardzo dobrym marszałkiem Sejmu. Ale nie będzie dobrym szefem MSZ. Ten krok - zmiana szefa dyplomacji w momencie, gdy wojna zawitała w pobliże granic Polski - uważam za nierozważny i trudny do wytłumaczenia.

O RADOSŁAWIE SIKORSKIM

Kopacz (o wyjściu Sikorskiego z rządu i nominacji na marszałka Sejmu): - Dzisiaj Radek Sikorski, dotychczasowy minister spraw zagranicznych, jest wspólnym kandydatem koalicji PO i PSL na marszałka Sejmu. To jest awans. To jest mocna, samodzielna pozycja tego polityka. Gwarantuję, że (z jego wyborem - red.) nie będzie żadnych niespodzianek.

Witold Waszczykowski (PiS): - Odsunięcie Radosława Sikorskiego było decyzją prawidłową, bo skrajnie się pomylił w ocenie sytuacji międzynarodowej. Nie przewidywał tak agresywnej polityki Rosji. Czy to rzeczywiście awans? To taki awans, który eliminuje go z czynnej polityki. Marszałek Sejmu to funkcja prestiżowa.

Sikorski: Dalibóg nie jestem ani kobietą, ani socjalistą
Sikorski: Dalibóg nie jestem ani kobietą, ani socjalistą tvn24

Andrzej Rozenek (Twój Ruch): - Jego nominacja na marszałka Sejmu, to zabieg PR-owy Platformy, która zamierza w ten sposób drażnić PiS.

Mariusz Błaszczak (PiS): - Radosław Sikorski jest tym frontmanem, człowiekiem, który "dożynał watahy" i na "taśmach prawdy" mówił - używając wulgarnych słów - że jego celem jest rozbicie Prawa i Sprawiedliwości. Taki człowiek ma być teraz marszałkiem polskiego Sejmu. Nie damy się mu sprowokować.

Grzegorz Napieralski (SLD): - Marszałek to osoba organizująca prace parlamentu i posiadająca takie kompetencje, które powodują, że ludzie ze sobą współpracują i potrafią się dogadać. Sikorski takich kompetencji nie ma. Będziemy mieli do czynienia ze zderzaniem i kłótnią z PiS oraz całą opozycją. To będzie człowiek konfliktowy.

Prof. Andrzej Rychard (socjolog): - Na pierwszy rzut oka Radosław Sikorski pasuje do funkcji marszałka Sejmu tak, jak Grzegorz Schetyna do funkcji ministra spraw zagranicznych, czyli średnio. Przede wszystkim z racji wyrazistości. Funkcja marszałkostwa sejmowego jest funkcją koncyliacyjną, szukającą konsensusu i spokoju. Ale z drugiej strony Sikorski ma obycie dyplomatyczne i myślę, że będzie potrafił znaleźć złoty środek.

Prof. Kazimierz Kik (politolog): - Jego nominacja jest efektem pewnego zamysłu politycznego, by dalej koncentrować uwagę PiS, a także mediów i opinii publicznej na konflikcie Platformy z Prawem i Sprawiedliwością. Uważam, że Sikorski się nie zmieni. Sikorski to charakter, to mentalność.

Dr Norbert Maliszewski (ekspert ds. marketingu politycznego): - Sikorski nie ma żadnej frakcji, żadnych szabel w Platformie, więc uczynienie go marszałkiem jest bezpieczne dla Kopacz. Co więcej, on będzie zastępował Donalda Tuska w sporach z Jarosławem Kaczyńskim w parlamencie. Dobrym policjantem będzie Ewa Kopacz, a Radosław Sikorski będzie pełnił funkcję polaryzacyjną, prowadził spory z Kaczyńskim.

O BARTOSZU ARŁUKOWICZU

Ewa Kopacz (o powodach pozostawienia ministra na dotychczasowym stanowisku): - Kilka tygodni temu przedstawił bardzo ważny plan dla Polaków - tych chorych Polaków na najcięższą chorobę, na raka. Dzisiaj ci pacjenci czekają na szybkie działania ministra zdrowia.

Ewa Kopacz zapowiedziała, że będzie "ostrym recenzentem"
Ewa Kopacz zapowiedziała, że będzie "ostrym recenzentem"tvn24

Jerzy Wenderlich (SLD): - Zostawienie w tym rządzie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza jest największym zawodem i zaskoczeniem. Już słychać internetową nawałnicę protestów. Później będzie jeszcze głośniej. To źle, bo służba zdrowia, to sfera najbardziej zaniedbana.

Grzegorz Napieralski (SLD): - Dziwna i zaskakująca decyzja, duża kontrowersja. Wszystkie środowiska określiły go jako najgorszego ministra wszech czasów. Być może w ministerstwie jest taki bałagan, że w tak szybkim trybie nikt rozsądny i dobrze przygotowany nie chciał się zgodzić na ten resort. Najgorszy minister.

O TOMASZU SIEMONIAKU

Kopacz (tłumacząc zaproponowanie ministrowi obrony funkcji wicepremiera): - To była moja pierwsza decyzja. Chcę, by był jednym z moich najbliższych współpracowników, nie tylko dlatego, że dzisiejsze czasy wymagają silnej armii, ale przede wszystkim z uwagi na jego kwalifikacje i osobowość.

Jarosław Gowin (Sprawiedliwa Polska): - Powołanie na funkcję wicepremiera dla Tomasza Siemoniaka to dowód, że nowy gabinet to w dużej mierze nie rząd Ewy Kopacz, czy Donalda Tuska, a prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Andrzej Rozenek (Twój Ruch): - To pewien blask tego rządu. Wzmocnienie funkcji ministra obrony w tych czasach jest na pewno potrzebne.

O CEZARYM GRABARCZYKU

Kopacz: - To mój najbliższy współpracownik od trzech lat, wielki przyjaciel, ale też człowiek, o którym mogłabym powiedzieć, że kocha ludzi, jest przyzwoity i ponad wszystko stawia prawo.

Z gabinetu Ewy Kopacz tanecznym krokiem. Grabarczyk równa do Sikorskiego
Z gabinetu Ewy Kopacz tanecznym krokiem. Grabarczyk równa do Sikorskiegotvn24

Włodzimierz Czarzasty (SLD): - Minister Grabarczyk to "mój ulubieniec". Był fatalnym ministrem infrastruktury. To, co zrobił na kolei, doprowadziło do tego, że został odwołany. Współczuję sobie i Polakom tego procesu, który będzie się dział teraz w ministerstwie sprawiedliwości. Żadnej poważnej reformy się nie doczekamy.

Jarosław Gowin (Sprawiedliwa Polska): - Cezary Grabarczyk był fatalnym ministrem infrastruktury i spodziewam się, że będzie równie złym ministrem sprawiedliwości. Do tego wygląda na to, że jeśli ktokolwiek będzie problemem dla premier Kopacz w dotrwaniu do końca kadencji, to tzw. spółdzielnia Grabarczyka. Bo wszyscy wiemy, że liczył on na stanowisko marszałka Sejmu i to, które otrzymał, nie jest dla niego satysfakcją.

Witold Waszczykowski (PiS): - Dzięki tej nominacji widać, że aspekt merytoryczny nowych ministrów jest najmniej istotną kwestią. Okazuje się, że Cezary Grabarczyk może w Polsce budować zarówno drogi, jak i prawo. Tak samo jest w przypadku Andrzeja Halickiego.

O ANDRZEJU HALICKIM

Kopacz: - To jeden z najpopularniejszych parlamentarzystów w polskim Sejmie. Oczekuję pełnego zaangażowania i domknięcia rozpoczętych przez jego poprzedników projektów, dotyczących cyfryzacji, informatyzacji, administracji.

Grzegorz Napieralski (SLD): - To pierwszy minister administracji i cyfryzacji, który ma silne zaplecze polityczne w partii i w parlamencie. W tej dziedzinie, żeby przeprowadzić trudne reformy, potrzeba silnego zaplecza. Po raz pierwszy jest na to szansa.

O MARII WASIAK I TERESIE PIOTROWSKIEJ

Kopacz: - Od lat jest związana z zarządzaniem projektami w obszarze transportu i komunikacji. Jednym z jej głównych zadań będzie przede wszystkim dopilnowanie - z całą starannością - tego, co się dzieje w infrastrukturze. Dzisiaj chcemy powiedzieć Polakom: będziecie jeździć szybciej, będziecie jeździć wygodniej, będziecie jeździć po dobrych drogach. To wy jesteście świadkami tego, że ta osoba - ta drobna, ale jakże energiczna kobieta - to zagwarantuje.

Przyszła premier o Teresie Piotrowskiej: - Potrafi rządzić twardą ręką. Dzisiaj w Europie resorty tzw. siłowe przypisywane są kobietom, silnym kobietom. Teresa Piotrowska jest silną kobietą - da radę.

Jarosław Gowin (Sprawiedliwa Polska): - Negatywnie oceniam zmianę na stanowisku szefa MIR. Maria Wasiak może nie podołać tak odpowiedzialnemu stanowisku, od którego zależy wydatkowanie środków z UE. Nowa szefowa MSW - Teresa Piotrowska - także będzie miała trudności w poradzeniu sobie z tym resortem.

Niespodzianki Ewy Kopacz
Niespodzianki Ewy Kopacz tvn24

Mariusz Błaszczak (PiS): - Na tym przykładzie widać, że najważniejszym kryterium w wyborze nowych ministrów była znajomość czy przyjaźń z panią marszałek Kopacz. Tak należy ocenić nominacje na stanowiska ministra infrastruktury i ministra spraw wewnętrznych. "Koleżanki pani Ewy Kopacz" - to zdecydowanie zbyt słabe kryterium i to nie wróży dobrze.

Bogusła Liberadzki (SLD): - Po raz pierwszy od lat ministrem infrastruktury zostaje osoba przychodząca z wewnątrz transportu. I to jest plus. Ale Maria Wasiak jest też jedną z osób odpowiedzialną za reformę kolei. A skutek tej reformy jest taki, jaki widzimy. Duży znak zapytania i duży zawód, że to ministerstwo nie zostało rozdzielone.

Stanisław Gomułka (główny ekonomista BCC): - Nowa pani minister infrastruktury i rozwoju jest mi nieznana ani osobiście, ani z działalności, więc to jakby taki eksperyment. Pani premier ją dobrze zna, ma do niej zaufanie i może się okazać dobrym ministrem. To jest jedna z najbardziej ryzykownych decyzji.

Ryszard Petru (przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich): - Pani Maria Wasiak przyszła do rządu z PKP. Moim zdaniem ważne jest, aby w przypadku Pendolino realistycznie podchodzić do terminów, kiedy ono zacznie jeździć po polskich torach. Mowa jest o grudniu - nie zaklinałbym rzeczywistości z tym grudniem.

Autor: ŁOs//plw / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox News powiedział, że Rosja próbuje zrujnować ukraińską gospodarkę by wywołać kolejną falę uchodźców. W jego opinii to zbrodnia wojenna.

Szef MSZ: Rosja chce zrujnować ukraińską gospodarkę, by wywołać kolejną falę uchodźców

Szef MSZ: Rosja chce zrujnować ukraińską gospodarkę, by wywołać kolejną falę uchodźców

Źródło:
PAP

Rosja planuje akcje sabotażu w całej Europie. Europejskie agencje wywiadowcze ostrzegły już swoje rządy. Informacje podał brytyjski "Financial Times", twierdząc, że Moskwa aktywnie przygotowuje zamachy bombowe, podpalenia i ataki na infrastrukturę, wykonywane zarówno bezpośrednio, jak i przez "pełnomocników".

Rosja planuje akcje sabotażu w całej Europie

Rosja planuje akcje sabotażu w całej Europie

Źródło:
PAP

803 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Na obwód chersoński spadły kierowane bomby lotnicze. Z kolei drony zaatakowały miasto Sumy. - Cały świat widzi sąsiada Ukrainy, który złamał przykazania i przyszedł, by nas zabić - oznajmił w wielkanocnym orędziu prezydent Wołodymyr Zełenski. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, Suspilne

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Kierwiński zagroził konsekwencjami za szkalowanie jego imienia. Włoska "La Repubblica" pisze, że atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii. Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, który zapisał się w oscarowej historii kina. Oto rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 6 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 6 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 6 maja

Źródło:
tvn24.pl TVN24, PAP

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W poniedziałek w części kraju pojawią się kolejne burze - ostrzeżenia przed nimi obowiązują w siedmiu województwach. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Burze powrócą. IMGW ostrzega

Burze powrócą. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Poniedziałek 6.05 przyniesie części kraju przelotne opady deszczu oraz burze. Wyładowaniom towarzyszyć będą silne porywy wiatru. Termometry pokażą od 16 do 24 stopni.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Aż 11 ulic na Saskiej Kępie przejdzie doraźne remonty podczas tegorocznych wakacji - zapowiedział dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. Wymiana nawierzchni oraz prace brukarskie są związane z przygotowaniami do wprowadzenia w tym rejonie strefy płatnego parkowania.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24