TVN24 | Polska

Bukowe lasy Bieszczad wpisane na listę UNESCO

TVN24 | Polska

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP
Google EarthBukowe lasy na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO

Na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO znalazły się drzewostany bukowe w Bieszczadach w polskiej części Karpat – poinformowały w środę służby prasowe Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Lasy bukowe położone na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO, o czym poinformowały w środę służby prasowe Komitetu Światowego Dziedzictwa. Drzewostany weszły w skład europejskiego obiektu "Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Na liście UNESCO obiekty z kilkunastu krajów

Jak zaznaczono w komunikacie, obiekt tworzą 94 obszary w 18 krajach. Wraz z lasami bukowymi z Bieszczad zaliczają się do niego podobne lasy Bośni i Harcegowiny, Czech, Francji, Macedonii Północnej i Szwajcarii.

Wcześniej w jego skład wchodziły dobrze zachowane lasy bukowe Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Niemiec, Włoch, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Ukrainy.

Lasy bukowe w Bieszczadach

Rezerwaty bukowe z Bieszczadzkiego Parku Narodowego (w Paśmie Granicznym i dolinie Górnej Solinki, na zboczach Połoniny Wetlińskiej i Smereka, w dolinie Terebowca i dolinie Wołosatki) mają łączną powierzchnię blisko 3300 ha.

W ocenie przyrodników pierwotne lasy bukowe w Karpatach są przykładem zachowanego w stanie nienaruszonym kompleksu leśnego strefy umiarkowanej i jednocześnie najbardziej kompletnego systemu ekologicznego europejskich lasów bukowych. Jest to także bezcenny rezerwuar materiału genetycznego nie tylko buków, ale także wielu innych gatunków związanych z tego typu siedliskiem leśnym.

Uniwersalna wartość pierwotnych lasów bukowych Karpat i dawnych lasów bukowych Niemiec polega na tym, iż jest niezbędna do zrozumienia historii i ewolucji gatunku fagus (buk), posiadającego znaczenie globalne. Buk jest jednym z najważniejszych składników lasów liściastych strefy umiarkowanej na naszej planecie.

Skarby przyrody Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Bieszczadzki Park Narodowy obejmuje ochroną najcenniejsze fragmenty przyrody obszaru polskich Karpat Wschodnich. Zajmuje powierzchnię prawie 30 tysięcy hektarów. Jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce ze specyficznym piętrowym układem roślinności, spotykanym tylko tutaj.

Jego najważniejszymi walorami są naturalne formy krajobrazu Karpat Wschodnich, rozległe naturalne ekosystemy karpackiej puszczy, liczne populacje dużych ssaków (m.in. niedźwiedzia brunatnego, wilka i rysia) ptaków drapieżnych oraz dobrze zachowane torfowiska wysokie.

Google Maps

Autor:akr/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock