Rada powiatu białostockiego wycofuje się z uchwały "anty LGBT"

Autor:
asty//now
Źródło:
TVN24
Roman Czepe: to stanowisko jest na kolanach wobec Unii Europejskiej
Roman Czepe: to stanowisko jest na kolanach wobec Unii Europejskiej
wideo 2/2
Roman Czepe: to stanowisko jest na kolanach wobec Unii Europejskiej

W czwartek podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Białostockiego przyjęto uchwałę w sprawie stanowiska wobec zasad horyzontalnych, takich jak "zrównoważony rozwój, równość szans i niedyskryminacja". Uchyla ona tak zwaną uchwałę "anty LGBT".

Propozycja przyjęcia uchwały w sprawie stanowiska wobec zasad horyzontalnych oraz poszanowania zasad wolności pojawiła się podczas nadzwyczajnej sesji z inicjatywy radnych Prawa i Sprawiedliwości, do których wcześniej apelował marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, że uchwałę "anty LGBT" należy wycofać, jeśli powiat białostocki chce otrzymać jakiekolwiek pieniądze z Unii Europejskiej.

Obrady były długie i burzliwe - radni Koalicji Obywatelskiej nie chcieli wprowadzać tego punktu do porządku obrad sesji nadzwyczajnej, tylko rozpatrzyć go podczas tradycyjnej sesji. Argumentowali między innymi, że projekt uchwały radni otrzymali na pół godziny przed mającą się rozpocząć sesją i że nie zdążyli się z nim zapoznać. Wniosek został jednak przegłosowany.

W nowym stanowisku czytamy, że "Rada Powiatu Białostockiego popiera zasady horyzontalne UE - cele strategiczne i priorytetami rozwojowe określone w strategii Europa 2020. Rada pragnie w sposób szczególny podkreślić wagę takich zasad horyzontalnych, jak: zrównoważony rozwój, równość szans i niedyskryminacja".

PEŁNA TREŚĆ PROJEKTU UCHWAŁY RADY POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO >>>

PiS wycofuje się z uchwały "anty LGBT"

- Uważam, że nie powinno się tej uchwały uchylać. Unia Europejska pokaże, jaka ma być, panie i panowie rozbierają się przed dziećmi lat 4, 6, 8, ale niech się rozbierają przed ich dziećmi, homoseksualiści, ale nie przed naszymi dziećmi - powiedział inicjator uchwały "anty LGBT" sprzed czterech lat Roman Czepe (Prawo i Sprawiedliwość).

- Byłem skłonny zmiękczyć to stanowisko, ale w takim razie, że się nie porozumieliśmy, klub przyjął formułę, jaką przyjął. Nie chcę dyskutować, bo koledzy obrażą się na mnie do końca kadencji, ale jeżeli opozycja nie zagłosuje nad tym stanowiskiem, to będę się dziwił, bo to stanowisko jest na kolanach wobec UE - mówił Czepe. Zagłosował przeciwko podjęciu uchwały.

Ostatecznie 13 osób było za, trzy przeciw. 10 osób choć brało udział w sesji, nie głosowało. Było wśród nich ośmiu członków Koalicji Obywatelskiej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: YouTube/starostwo białystok

Pozostałe wiadomości