Przyrodnicy przestrzegają przed budową bariery na granicy. "Puszcza Białowieska może być przez to usunięta z listy UNESCO" 

Autor:
tm/
tam
Źródło:
tvn24.pl
W 2019 roku Puszcza Białowieska mogła trafić na Listą Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu UNESCO (materiał achiwalny)
W 2019 roku Puszcza Białowieska mogła trafić na Listą Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu UNESCO (materiał achiwalny)tvn24
wideo 2/13
tvn24W 2019 roku Puszcza Białowieska mogła trafić na Listą Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu UNESCO (materiał achiwalny)

Przyrodnicy z rady naukowej Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży (województwo podlaskie) przestrzegają, że budowa trwałej bariery na granicy z Białorusią może negatywnie wpłynąć między innymi na migracje zwierząt w Puszczy Białowieskiej. Ich zdaniem wzniesienie zapory może doprowadzić do usunięcia Puszczy Białowieskiej z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Dlatego naukowcy apelują o zaniechanie budowy lub przynajmniej rozważenie "środków łagodzących". Strona rządowa zapowiada tworzenie korytarzy dla zwierząt.

We wtorek senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zagłosowała za przyjęciem bez poprawek ustawy o budowie zabezpieczenia na granicy polsko-białoruskiej. Jeśli ustawa znajdzie poparcie w izbie wyższej, to budowa zapory ma ruszyć jak najszybciej - bez przetargu. Koszt muru planowany jest na ponad półtora miliarda złotych.

Tymczasem, jak podkreślają przyrodnicy planowane rozwiązanie może negatywnie wpłynąć na los zwierząt zamieszkujących Puszczę Białowieską. - Pamiętajmy, że kryzys kiedyś się skończy, a ogrodzenie pewnie zostanie. Dlatego już teraz trzeba się zastanowić, jakie konsekwencję przyniesienie jego stawianie. I to nie tylko dla ludzi, ale też dla przyrody – mówi dr hab. Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Razem z ponad 20 członkami rady naukowej instytutu podpisał się pod stanowiskiem w sprawie kryzysu na granicy z Białorusią oraz budowy płotu granicznego. W pierwszych akapitach stanowiska czytamy o tym, że "jesteśmy świadkami cierpienia setek ludzi poszukujących schronienia na terenie naszego kraju".

Przyrodnicy: nieodwracalne skutki dla przyrody północno-wschodniej Polski

Puszcza Białowieska leży po obu stronach granicy. Część polska ma powierzchnię około 632 kilometrów kwadratowych (zdjęcie z lipca 2019 roku) TVN24

Stąd też sygnatariusze popierają apele wystosowane przez rady naukowe Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz Instytutu Slawistyki PAN o "natychmiastowe objęcie migrantów opieką humanitarną oraz umożliwienie organizacjom pomocowym oraz służbom medycznym działań w tym zakresie".

Natomiast jako przyrodnicy pragną zabrać głos w sprawie budowy planowanej trwałej bariery na granicy polsko-białoruskiej, która może wywołać nieodwracalne skutki dla przyrody północno-wschodniej Polski. W tym unikatowego ekosystemu Puszczy Białowieskiej.

"Taka bariera uniemożliwi przemieszczanie się, migracje oraz przepływ genów w populacjach rzadkich i chronionych gatunków, stanie się śmiertelną pułapką dla zwierząt próbujących ją sforsować i zagrożeniem dla przetrwania izolowanych populacji" – czytamy w stanowisku.

Zdaniem przyrodników powstanie ogrodzenia może wywołać nieodwracalne skutki dla unikatowego ekosystemu Puszczy Białowieskiej (zdjęcie z października 2017 roku)TVN24

Sygnatariusze przestrzegają, że wzniesienie zapory może doprowadzić do usunięcia Puszczy Białowieskiej z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Apelują więc o "zaniechanie budowy trwałej konstrukcji na granicy Polski lub rozważenie środków łagodzących jej negatywne oddziaływanie na zwierzęta".

Rządzący: planowane są korytarze dla zwierząt

Strona rządowa zapowiada tworzenie korytarzy dla zwierząt. Tak przynajmniej wynika z odpowiedzi na interpelację, którą na swoim profilu facebookowym zamieściła poseł Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Tracz.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz odpowiedział, że jak przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji "w celu określenia dogodnych miejsc do utworzenia korytarzy dla zwierząt, komendantom placówek Straży Granicznej ochraniających polsko-białoruską granicę polecono podjęcie działań we współpracy z właściwymi miejscowo, kompetentnymi instytucjami (takimi, jak nadleśnictwa, Białowieski Park Narodowy czy urzędy gmin)."

"Najlepsza dla przyrody byłaby rezygnacja z planów budowy ogrodzenia"

- Choć moim zdaniem stawianie ogrodzenia nie rozwiąże kryzysu na granicy, to jeśli mimo wszystko jednak powstanie, to takie korytarze dla zwierząt będą niezbędne. Szczególnie jeśli chodzi o rysia. Czyli gatunek, którego liczebność, pomimo ponad 20-letniej ochrony, utrzymuje się w Polsce na mniej więcej takim samym niskim poziomie - mówi dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży. I dodaje: - Bez korytarzy populacja rysia po polskiej stronie Puszczy Białowieskiej mogłaby nawet zaniknąć. Zwierzęta te funkcjonują na dużych obszarach i często przechodzą przez granicę.

Na terenie Puszczy Białowieskiej można spotkać na przykład rysia. Zwierzęta te funkcjonują na dużych obszarach i często przechodzą przez granicę (zdjęcie ilustracyjne) Shutterstock

Czy jednak korytarze spełniłyby swoją rolę i zwierzęta faktycznie by z nich korzystały? – O to akurat się nie martwię. Zwierzęta bardzo szybko, podczas penetracji terenu, lokalizują takie korytarze. Niech przykładem będą przejścia umieszczane nad autostradami. Co nie zmienia faktu, że najlepsza dla przyrody byłaby rezygnacja z planów budowy ogrodzenia. Nie tylko zresztą dla przyrody - podkreśla nasz rozmówca.

Instytutu Biologii Ssaków PAN mieści się w Białowieży przy ulicy Stoczek 1

Autor:tm/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Przy tawernie w Gdyni Orłowie w sobotę rano znalezione zostały zwłoki kobiety. Na miejscu pracują policjanci pod nadzorem prokuratora, którzy ustalają szczegóły zdarzenia.

Na plaży znaleziono zwłoki kobiety

Na plaży znaleziono zwłoki kobiety

Autor:
ng/tok
Źródło:
PAP

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

Prezydent Andrzej Duda w sobotę od godziny 9 szusował na nartach na dopiero otwartym wyciągu Czorsztyn-Ski (woj. małopolskie). - Obstawa co najmniej trzy auta, plus karetka i goprowcy w pogotowiu - przekazali nam na Kontakt 24 internauci. Obecność głowy państwa na stoku potwierdziła nam recepcjonistka hotelu w Czorsztynie.

Prezydent Andrzej Duda na nartach w Kluszkowcach

Prezydent Andrzej Duda na nartach w Kluszkowcach

Autor:
mag/tok
Źródło:
tvn24.pl

Donald Tusk bez wątpienia podzielił się władzą i to było wczoraj widać - tak Arleta Zalewska z "Faktów" TVN oceniła piątkowe spotkanie lidera Koalicji Obywatelskiej z przyszłymi ministrami. - Są ciekawe nazwiska w rządzie Tuska. Takie, które mają przyciągać uwagę - mówił dziennikarz Radia Nowy Świat Klaudiusz Slezak.

"Autorski pomysł Donalda Tuska" i resortowy "gorący kartofel". Dziennikarze o nowym rządzie

"Autorski pomysł Donalda Tuska" i resortowy "gorący kartofel". Dziennikarze o nowym rządzie

Autor:
ads/dap
Źródło:
TVN24

Czeka nas kolejny dzień pełen opadów. Będą one miały charakter marznący, a więc zagrażający naszemu bezpieczeństwu. Sprawdź, gdzie obowiązują alerty IMGW.

Alerty IMGW. Pogoda jest groźna na dużym obszarze kraju

Alerty IMGW. Pogoda jest groźna na dużym obszarze kraju

Aktualizacja:
Autor:
jdw,ps
Źródło:
IMGW

Nieoczekiwanym obrotem sprawy zakończyła się interwencja policjantów na obrzeżach Mławy. Wolontariusze poinformowali o mężczyźnie koczującym na polu w szałasie wykonanym z palet i banerów reklamowych. Kiedy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, odkryli, że 56-latek jest poszukiwany.

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka zapewniła, że "nie będzie na pewno żadnego opóźnienia" w sprawie powołania nowego rządu. Powiedziała, że "środa przed południem to możliwy termin" zaprzysiężenia.

"Możliwy termin" powołania nowego rządu. "Pan prezydent nie będzie zwlekał"

"Możliwy termin" powołania nowego rządu. "Pan prezydent nie będzie zwlekał"

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP

Ryan O'Neal, aktor znany między innymi z roli w filmie "Love Story", nie żyje - poinformował jego syn Patrick O'Neal. Ryan O'Neal miał 82 lata.

Ryan O'Neal nie żyje

Ryan O'Neal nie żyje

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP, Reuters

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby ostrzegł, że jeśli USA pozostawią Ukrainę bez wsparcia, cena wojny Putina dla Ameryki będzie znacznie wyższa. - Jeśli sądzicie, że cena wsparcia Ukrainy jest teraz wysoka, to pomyślcie, ile środków zostanie wydane i ile amerykańskiej krwi zostanie przelane, jeśli będziemy musieli wypełnić nasze zobowiązania wynikające z artykułu piątego Traktatu NATO - powiedział.

"Jeśli on zdobędzie Ukrainę, będzie tuż u progu NATO"

"Jeśli on zdobędzie Ukrainę, będzie tuż u progu NATO"

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP

Dokładnie sprawdzimy doniesienia mediów o możliwym trafianiu do firm powiązanych z Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) Rosji danych z tysięcy kamer przemysłowych w Ukrainie - zapowiada szef ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko. Materiał na ten temat opublikował ukraiński projekt Schemy (Radio Swoboda).

Nagrania z tysięcy kamer miały trafiać do Rosji. Szef MSW Ukrainy reaguje

Nagrania z tysięcy kamer miały trafiać do Rosji. Szef MSW Ukrainy reaguje

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Myślę, że może pojawić się wniosek w sprawie postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050. Dodał jednak, że nie może ujawnić szczegółów tych działań, ponieważ Glapiński "wynajął prawdziwą armię prawników", żeby się bronić przed ewentualnym zawieszeniem go w obowiązkach.

Kobosko: Glapiński wynajął prawdziwą armię prawników, żeby się bronić

Kobosko: Glapiński wynajął prawdziwą armię prawników, żeby się bronić

Autor:
mjz/dap
Źródło:
TVN24

62-letni Paul Bryan został skazany w piątek na dożywocie bez możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie przed upływem 24 lat. Mężczyzna w 1984 roku zabił w Londynie polskiego imigranta, a potem przez 39 lat unikał wymiaru sprawiedliwości, bo skradł tożsamość innego Paula Bryana.

Po zabójstwie Polaka "po prostu zniknął". Po czterech dekadach usłyszał wyrok

Po zabójstwie Polaka "po prostu zniknął". Po czterech dekadach usłyszał wyrok

Autor:
mjz/dap
Źródło:
PAP, BBC
Messi wplątany w wojnę Izraela z Palestyną. "Spalcie jego koszulki"

Messi wplątany w wojnę Izraela z Palestyną. "Spalcie jego koszulki"

Michał
Banasiak
Autor:
Michał
Banasiak
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rzecznik ukraińskiej armii informuje, że na kierunku awdijiwskim rosyjska armia skoncentrowała ponad 40 tysięcy wojskowych. Rosyjscy żołnierze boją się swojego dowództwa bardziej niż śmierci. Jedzą śnieg, ale idą naprzód - stwierdza.

Skoncentrowano 40 tysięcy żołnierzy. "Jedzą śnieg, ale idą naprzód"

Skoncentrowano 40 tysięcy żołnierzy. "Jedzą śnieg, ale idą naprzód"

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Jak zapowiada rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, święta spędzimy raczej w jesiennej aurze. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton Pyziołek zwraca jednak uwagę na to, że amerykański model pogodowy zakłada trochę inny scenariusz.

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Autor:
map
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Komisję śledczą do spraw wyborów kopertowych powołano bez żadnego głosu sprzeciwu. Kluby przedstawiły też kandydatów, którzy mieliby w niej pracować. PiS stawia między innymi na Przemysława Czarnka i Waldemara Budę. Koalicja Obywatelska na Dariusza Jońskiego i Jacka Karnowskiego. Pozostałe kluby też będą miały przedstawicieli w komisji.

PiS liczy, że Przemysław Czarnek zdominuje posiedzenia komisji śledczej ws. wyborów kopertowych

PiS liczy, że Przemysław Czarnek zdominuje posiedzenia komisji śledczej ws. wyborów kopertowych

Źródło:
Fakty TVN

Dziennikarze tvn24.pl Justyna Suchecka-Jadczak oraz Piotr Szostak - autorzy cyklu tekstów "Willa Plus" - zostali laureatami Nagrody Specjalną Konkursu Reporterskiego imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika. W zakończonym konkursie przyznano również nagrody w kategoriach: Reportaż, News, Relacja reporterska, Operatorskie oko oraz Montaż/Grafika. Przypominamy finałowe i nagrodzone materiały.

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak z Nagrodą Specjalną w Konkursie Reporterskim im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak z Nagrodą Specjalną w Konkursie Reporterskim im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl

Rosja jest czołowym dostawcą nawozów do Polski. Tak wynika z danych przekazanych przez Arkadiusza Zalewskiego, eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy. Od stycznia do września 2023 roku z tego kierunku trafiło do naszego kraju 395,8 tysiąca ton nawozów mineralnych. Rosję na tym polu wyprzedzają jedynie Niemcy. Jak zaznaczył Zalewski, od początku tego roku "import nawozów z Rosji zauważalnie zwiększa się".

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

W nocy z poniedziałku na wtorek asteroida przeleci tuż przed Betelgezą, jedną z najjaśnieszych gwiazd naszego nieba, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona. Kto będzie miał szansę na oglądanie tego niezwykłego wydarzenia?

Zaćmienie Betelgezy tuż-tuż. Kto będzie miał szansę je zobaczyć

Zaćmienie Betelgezy tuż-tuż. Kto będzie miał szansę je zobaczyć

Autor:
map
Źródło:
space.com

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę już po raz dziesiąty organizuje akcję "List od Mikołaja". Do 13 grudnia można zamówić wyjątkowy, spersonalizowany list od Mikołaja dla dziecka, nastolatka albo osoby dorosłej. Pięknie zaprojektowany, pełen osobistych szczegółów i ciepłych słów list zostanie dostarczony pod wskazany adres przed Wigilią. Całkowity dochód z akcji zostanie przeznaczony na działania Fundacji. 

Ostatnie dni akcji charytatywnej "List do Mikołaja". "Może być doskonałą okazją, żeby wyrazić miłość i troskę"

Ostatnie dni akcji charytatywnej "List do Mikołaja". "Może być doskonałą okazją, żeby wyrazić miłość i troskę"

Autor:
momo/ft
Źródło:
tvn24.pl

Co obejrzeć na małym i dużym ekranie? W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg w każdą sobotę, opowiada w TVN24 o najciekawszych wydarzeniach i premierach ze świata filmów, seriali i muzyki.

Najciekawsze nowości na dużym i małym ekranie. Co warto obejrzeć? "Kadr na kino" w TVN24

Najciekawsze nowości na dużym i małym ekranie. Co warto obejrzeć? "Kadr na kino" w TVN24

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Śmierć wybitnego amerykańskiego polityka, sekretarza stanu, czyli ministra spraw zagranicznych i doradcy prezydenta Nixona do spraw bezpieczeństwa Henry Kissingera, wywołała lawinę nekrologów i komentarzy. Były zdawkowe i poważne. Mądre i głupie. Samodzielne i powtarzające cudze myśli. W tych publikowanych w polskiej prasie uderzał ton specyficznego zarozumialstwa.

Sztuka rozmowy

Sztuka rozmowy

Autor:
Maciej
Wierzyński
Źródło:
tvn24.pl