Bartosz Węglarczyk o aferze wizowej: jest to nieprawdopodobnie gruba afera

Źródło:
TVN24
Węglarczyk: afera wizowa dotyczy stosunków bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi
Węglarczyk: afera wizowa dotyczy stosunków bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi
TVN24
Węglarczyk: afera wizowa dotyczy stosunków bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi TVN24

Prawo i Sprawiedliwość zrobi wszystko, by zamieść to pod dywan - mówi redaktor naczelny portalu Onet, odnosząc się do ustaleń dziennikarzy o aferze wizowej. - Tu nie chodzi o pieniądze, oczywiście ktoś zarabiał grube pieniądze na sprzedawaniu wiz tym ludziom. Ale tu chodzi o bezpieczeństwo Polski - dodał.

- To, co udało nam się ustalić, to fakt, ze afera wizowa oczywiście dotyczy wiz, ale przede wszystkim wynieśliśmy ją na zupełnie inny poziom - ocenił Węglarczyk. - Politycy Prawa i Sprawiedliwości są tak przerażeni tą aferą, to jest fakt, że ona dotyczy nie po prostu nielegalnej migracji, ale dotyczy stosunków bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi - dodał.

Jak zaznaczył, "można było wjechać do Meksyku na wizę Schengen, którą się dostawało z konsulatu polskiego, a następnie nielegalnie przejść granicę meksykańską z USA, co robią tysiące osób prawdopodobnie dziennie".

- I teraz wyobraźmy sobie sytuację na końcu, że FBI wpada na trop terrorysty w Stanach Zjednoczonych i ustala, że ten człowiek nielegalnie przekroczył granicę meksykańsko-amerykańską, ale do Meksyku wjechał legalnie na wizie Schengen wydanej mu przez polską ambasadę - mówił dziennikarz.

"Filmowcy" z Indii

Dopytywany o naciski urzędników polskiego MSZ i kto grał "pierwsze skrzypce w tej sprawie", odpowiedział: - Tam grały pierwsze skrzypce dwie osoby: pierwszą był oczywiście pan wiceminister, były już, spraw zagranicznych pan Wawrzyk. Ale był taki pan (Edgar K.), młody działacz z okolic Prawa i Sprawiedliwości, który dostawał bardzo dużo pieniędzy od rządu na budowanie fundacji i jakichś działań społecznych. A przy okazji przez swoją znajomość z panem Wawrzykiem naciskał na sprowadzanie ekip filmowych, tych sławnych filmowców już do Polski z Indii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Onet o "filmowcach Wawrzyka". Mieli udawać ekipy z Bollywood Jak dodał, "okazywało się, że ci 'filmowcy' nigdy w życiu nie zrobili żadnego filmu, ale mieli dostać wizę". - W momencie kiedy dostali jednorazową wizę, żeby raz wjechać do Polski, pan Wawrzyk zainterweniował i powiedział: "nie, nie, oni muszą dostać wielokrotnego użycia wizy". Ponieważ tylko takie wizy uprawniają do wjazdu do Meksyku. Jednorazowy Schengen nie upoważnia - wytłumaczył.

Stwierdził, że Amerykanie wpadli na trop tej siatki dlatego, że mają służby w Departamencie Stanu, która wysyła ludzi po świecie, szukając siatek przerzutu do USA. - I agenci tej służby wpadli na trop siatki z Indii. I nagle zorientowali się, że ta siatka z Indii właśnie dokładnie tak wygląda. Konsulat polski, wiza wielokrotnego użytku Schengen, Meksyk, a potem już pustynia do Stanów Zjednoczonych. Zaalarmowali Polaków i tak się cała afera rozpętała - opisał dalej dziennikarz.

Afera, która "uderza w bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych"

- Uważam, że jest to nieprawdopodobnie gruba afera. To jest afera, która uderza w bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych. Naszego sojusznika, który nam gwarantuje bezpieczeństwo. Co wyobrażamy, żeby się stało, gdyby w środku kampanii wyborczej w USA wydarzyło się coś i amerykańskie media by ujawniły taką informację? Co myślimy, że by się stało? - komentował.

Jak ocenił, Prawo i Sprawiedliwość "zrobi jednak wszystko, by zamieść tę aferę pod dywan". - Dlatego, że jest to afera nieprawdopodobnie trudna dla nich - stwierdził. - Tu nie chodzi o pieniądze, oczywiście ktoś zarabiał grube pieniądze na sprzedawaniu wiz tym ludziom. Ale tu chodzi o bezpieczeństwo Polski - dodał.

Jak poinformowała w czwartek po południu Wirtualna Polska, prokuratura już w kwietniu postawiła zarzuty płatnej protekcji, a sąd aresztował Edgara K.

Autorka/Autor:katke/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

To był pewnego rodzaju teatr, żeby jednocześnie była odpowiedź Iranu, ale żeby nic się Izraelowi nie stało - mówiła w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, komentując irańskie ataki na Izrael. Jak wskazywała, "Izrael pokazuje się przez całe miesiące w Strefie Gazy jako kat Palestyńczyków, a teraz ponownie jest ofiarą". Generał Bogusław Pacek ocenił, że dzisiejszej nocy "stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej".

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Źródło:
TVN24

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

W Jagatowie (woj. pomorskie) doszło do przestępstwa - taką informację przekazała Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka. Policja przekazała jedynie, że "w związku ze zdarzeniem policjanci prowadzą działania w gminie Pruszcz Gdański".

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24