W Bolesławcu młody mężczyzna postrzelił w głowę policjanta. Komisja sejmowa opowiedziała się za odebraniem immunitetu posłowi Suwerennej Polski Marcinowi Romanowskiemu. Media w USA piszą o niepewnej przyszłości Joe Bidena, Biały Dom reaguje. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 4 lipca.
1. Policjant postrzelony w głowę w Bolesławcu
W Bolesławcu (Dolnośląskie) postrzelony w głowę został policjant, którego wezwano do agresywnego mężczyzny demolującego mieszkanie. Funkcjonariusz został przetransportowany do szpitala. 20-letni napastnik odebrał sobie życie - podała policja.
Kamil Barczyk, dyrektor szpitala świętego Łukasza w Bolesławcu poinformował, że policjant ma postrzał twarzoczaszki, jest przytomny i wydolny krążeniowo-oddechowo. Jak dodał, mężczyzna został przetransportowany do innego szpitala w celu pilnej operacji. - Stan pacjenta, opuszczając nasz szpital, był stabilny i to jest dla nas najważniejsza informacja - dodał.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bolesławiec. Policjant postrzelony w głowę
2. Media o przyszłości Bidena
Prezydent Joe Biden przyznał w prywatnej rozmowie ze swoim współpracownikiem, że najbliższe dni "będą kluczowe" dla jego kampanii i tego, "czy uda mu się uratować swoją kandydaturę" w listopadowych wyborach - donosi CNN, powołując się na informatora z bliskiego otoczenia prezydenta USA.
- On widzi ten moment. Jest tego świadomy - powiedział rozmówca CNN. Podobne informacje, w oparciu o rozmowę z "czołowym sprzymierzeńcem" prezydenta USA, opublikował "New York Times". Biały Dom zdementował doniesienia dziennika.
3. Upokorzony rząd Orbana
Przedstawiciele Komisji Europejskiej nie odwiedzą Budapesztu w lipcu, a osobiste spotkanie komisarzy z członkami węgierskiego rządu zostało przełożone na bliżej nieokreślony termin we wrześniu - podały w ostatnich dniach węgierskie media. Orban najprawdopodobniej nie wygłosi też przemówienia przed Parlamentem Europejskim na inauguracyjnej sesji (16 lipca) z powodu napiętego harmonogramu.
Rząd Viktora Orbana, już na wstępie prezydencji Węgier w Unii Europejskiej, doznał dwóch poważnych upokorzeń ze strony Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego - uważa były szef węgierskiej dyplomacji Peter Balazs.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rząd Viktora Orbana "dwukrotnie upokorzony"
4. Nielegalnie przetrzymywane akta spraw dyscyplinarnych
W czasie przeszukania siedziby biura zastępców rzecznika dyscyplinarnego zabezpieczono wszystkie nielegalnie przetrzymywane akta procesowe spraw dyscyplinarnych - poinformowała rzeczniczka Prokuratora Generalnego prokurator Anna Adamiak. Chodzi o biura sędziów Przemysława Radzika, Michała Lasoty i Jakuba Iwańca.
W środę neo-KRS przekazała w mediach społecznościowych, że "policja i prokurator weszli bez zapowiedzi do siedziby Krajowej Rady Sądownictwa i żądają wydania dokumentacji rzeczników dyscyplinarnych pod ich nieobecność". Adamiak podkreśliła, że czynności były przeprowadzane w biurach zastępców rzecznika dyscyplinarnego, które mieszczą się pod adresem Krajowej Rady Sądownictwa, ale nie w pomieszczeniach zajmowanych przez KRS.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Policja i prokurator w biurach Radzika, Lasoty i Iwańca
5. Komisja sejmowa za odebraniem immunitetu Romanowskiemu
Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych przedłoży Sejmowi propozycję przyjęcia wniosku Prokuratury Krajowej o wyrażenie zgody na pociągniecie do odpowiedzialności karnej posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego - poinformował przewodniczący komisji po kilkugodzinnych obradach.
Podobnie ma być w kwestii zatrzymania i tymczasowego aresztowania polityka. Zgodnie z zapowiedzią marszałka izby Szymona Hołowni, Sejm ma rozpatrzyć wniosek na kolejnym posiedzeniu 11-12 lipca.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest decyzja komisji w sprawie posła Marcina Romanowskiego
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24