"Plemię to za łagodne określenie. Plemiona mogą współistnieć". "Arena Idei" w TVN24

[object Object]
Arena Idei: Czy Polacy to jeden naród a dwa plemiona?
wideo 2/8

- Hasło "plemiona" mnie bardzo martwi, tak dalece, że niechętnie o tym mówię. Niewątpliwie naród jest podzielony, ale ci którzy wmawiają nam, że jesteśmy plemionami robią nam złą przysługę - powiedział ksiądz Adam Boniecki w debacie "Czy Polacy to jeden naród, a dwa plemiona?" podczas "Areny Idei" w TVN24. Razem z nim debatowali prof. Jerzy Bralczyk, prof. Ewa Łętowska i prof. Andrzej Zybertowicz.

Dyskusja gości podczas "Areny Idei" toczyła się wokół pytania: "Czy Polacy to jeden naród a dwa plemiona?". W rozmowie wzięli udział ks. Adam Boniecki, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Ewa Łętowska oraz prof. Andrzej Zybertowicz. Debatę prowadziła Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Zobaczcie jak relacjonowaliśmy debatę

- Demokracja to nie są tylko rządy aktualnej większości parlamentarnej, tylko to są rządy większości przy zaspokojeniu elementarnych potrzeb godnych szacunku mniejszości. I demokracja wymaga tego, żeby na ławce się posunąć, żeby rządzić nie w ten sposób, że się dzieli, ale że się włącza na bazie wspólnych wartości i wspólnego ich poszanowania - rozpoczęła dyskusję profesor Ewa Łętowska.

- Żyjemy w czasach, w których życie publiczne, życie polityczne i życia prawne stało się przedmiotem niesłychanego użycia w celu gry - oceniła profesor, twierdząc, że ma wrażenie, że właśnie w takowej grze bierze udział.

Prof. Ewa Łętowska

- Nie ma dwóch plemion, plemion jest wiele, a naród jest jeden. Do narodu należy każdy, kto spełnia wszystkie trzy warunki minimum patriotycznego. A minimum patriotyczne mówi, że Polsce i Polakom jest potrzebne własne, niezależne i sprawne państwo. Punkt drugi: nieważne czy jesteś wierzący czy jesteś niewierzący, czy też może masz niewyrobione zdanie w tej sprawie - nie możesz lekceważyć roli Kościoła katolickieg. Był on kośćcem polskości przez wieki. Po trzecie: historię Polski można krytykować, ale nie wolno się od niej odwracać ani jej fałszować - twierdził prof. Andrzej Zybertowicz. Uznał też, że jeśli ktoś tych punktów nie akceptuje to "wypisuje się" z polskości i polskiego narodu.

Prof. Andrzej Zybertowicz | tvn24

Ksiądz Adam Boniecki wskazał, że "plemiona" są bardzo niefortunnym określeniem. - To określenie tak mnie martwi, że niechętnie o tym mówię - powiedział duchowny.

- Plemiona bardzo łatwo stają przeciwko sobie, chociaż tworzą jeden naród - ocenił, twierdząc, że ci, którzy wmawiają nam, że jesteśmy plemionami robią nam "złą przysługę". Ocenił również, że powinniśmy się zastanowić nad tym, co nas łączy, "bo to co nas dzieli, to mniej więcej wiadomo".

- Badania wskazują, że łączą nas klęski, religia katolicka, troska o dobro ojczyzny, które każdy rozumie na swój sposób, tradycje oraz kultura z językiem - powiedział. Ocenił, że powinniśmy skupić się na nazwaniu tego, czym dla nas jest owa "troska o dobro ojczyzny" i jak ją definiujemy.

"Plemiona konstytuują się przez to, że odmawiają innym praw"

- Plemiona konstytuują się przez to, że odmawiają innym praw. Najsilniej możemy być nami, jeżeli inni nie są w tym stopniu tacy jak my. Szczególnie podczas uroczystości mamy powód żeby zademonstrować jak bardzo jesteśmy nami, a jak bardzo oni tymi nami nie są - ocenił profesor Jerzy Bralczyk, odnosząc się do antagonizujących nasze społeczeństwo obchodów Święta Niepodległości. - To już nie jest tak, że my jesteśmy lepsi, ale oni muszą być gorsi, a nawet ci, którzy nie uważają, że tamci są gorsi, są uważani za gorszych - opowiadał o schematach społecznych profesor Bralczyk.

- Plemię to za łagodne określenie. Plemiona mogą współistnieć, mogą wchodzić ze sobą w relacje - podkreślił profesor, uznając, że powyżej opisane przez niego zachowania nie mieszczą się w kategoriach "wchodzenia ze sobą w relacje".

Zobacz pierwszą część debaty:

Pierwsza część debaty. Czy Polacy to jeden naród a dwa plemiona?
Pierwsza część debaty. Czy Polacy to jeden naród a dwa plemiona?

Gorszy sort i patriotyczne zaangażowanie

Druga część debaty składała się m.in. z pytań od publiczności. Ksiądz Adam Boniecki odniósł się do pytania czy podział między Polakami nie zrodził się na początku III RP. - Różnice w poglądach, jak należy organizować Polskę, były jeszcze przed zmianą ustroju. Mentalność jeszcze trudniej zmienić niż ustrój. To się nie zaczęły wtedy, ale wtedy doszło do głosu, wyszło na ulice - skomentował duchowny.

Z publiczności padło również pytanie do profesora Zybertowicza, który mówił o wadze (i definicji) patriotyzmu. - Kto będzie weryfikował mój stopień patriotycznego zaangażowania? -zapytał słuchacz.

- Życie społeczne jest stałym procesem negocjacji znaczeń. Nie będzie tego weryfikowała żadna nadzwyczajna komisja, tylko my także w debatach, w rozmowach w domach i w decyzjach wyborczych - powiedział prof. Zybertowicz.

Jeden z widzów zaniepokojony był hasłem "minimum patriotyzmu", które omówione zostało wcześniej przez profesora Zybertowicza. Gość debaty zapytał o zdanie profesora Bralczyka w tej kwestii. - Zaniepokoiło mnie to, że tak łatwo powiedział pan [Zybertowicz], że niepatriota powinien czuć się paskudnie. Niechętnie bym siebie uznał za niepatriotę, ale chciałbym, żeby ci, którzy nie uważają się za patriotów, nie musieli czuć się paskudnie w tym kraju.

Dodał, że "pytanie o minimum rodzi pytanie o maksimum". Profesor Zybertowicz otrzymał również pytanie o to, czy w jego kategoriach mieści się określenie "Polaka gorszego sortu".

- Ja osobiście nie posługuję się tym językiem, staram się unikać konfrontacyjnego języka, chociaż nie zawsze mi się to pewnie udaje. Nie podobało mi się, że Jarosław Kaczyński użył tych słów, ale one są wyrywane z kontekstu. (…) Kontekst był taki, że jeśli ktoś aktywnie działa przeciw interesom swojego państwa to sam siebie etykietuje jako kogoś gorszego. Tak to zrozumiałem - odpowiedział profesor.

Prof. Zybertowicz o pojęciu "gorszego sortu" Polaków
Prof. Zybertowicz o pojęciu "gorszego sortu" Polaków tvn24

"My się lubimy dzielić"

W ostatniej części "Areny Idei" biorący w niej udział goście podsumowali dyskusję. - Najbardziej niepokojące w istocie jest to, że my się lubimy dzielić - ocenił prof. Bralczyk. - To "my" jest uogólniające - zaznaczył. - I jedni, i drudzy znajdują powody do satysfakcji z tego, że należą do jednego z tych plemion. I że ci inni są gorsi - argumentował.

- Toczyłam całe życie bój - i to się nie udało - żeby przekonać ludzi, że prawo jest czymś, co może łączyć. I że prawo jest czymś, co warto wyjąć z tego właśnie dyskursu - powiedziała prof. Ewa Łętowska. - Nie poczuwam się absolutnie do możliwości udzielenia odpowiedzi na pytania fundamentalne: co było przyczyną podziału - podkreśliła.

Druga część debaty
Druga część debatytvn24

- Łączy nas niedorozwój genu kompromisu - stwierdził prof. Zybertowicz. - To, że lubimy się ze sobą spierać, ma mnóstwo wad, ale dopóki jeszcze jesteśmy gotowi się ze sobą spierać, a nie rzucamy się do gardeł, to spróbujmy instytucjonalizować konflikt w sporze idei i nawet emocji, a nie w sporze sięgania po mobilizację z bronią - dodał.

Prof. Bralczyk mówił, że społeczeństwo spajają dwie rzeczy: język i prawo. - W obu tych sferach jest bardzo poważnie zagrożona jedność. Inaczej nazywamy rzeczy, które postrzegamy, mamy różny stosunek do prawa. Dopóki mówimy tym samym językiem i mamy konstytucję, trzeba na to chuchać i dmuchać - tłumaczył.

- To jest jakieś wielkie pytanie właściwie, że społeczeństwo, które jest od tysiąca lat chrześcijańskie nie może znaleźć płaszczyzny porozumienia, czy przynajmniej sposobu, żeby zasypywać te rowy. Kto je bardziej pogłębia? Czy ci, którzy powołują się na chrześcijaństwo i strzelają do innych swoich współplemieńców, czy ci, którzy się niespecjalnie afiszują ze swoją wiarą? Ale ja jestem przekonany, że to jest misja Kościoła w Polsce: tak pokazana Ewangelia, tak pokazane chrześcijaństwo, że się ockniemy wszyscy z tego zaciekłego sporu - mówił ksiądz Boniecki.

Ksiądz Boniecki o roli Kościoła w zażegnywaniu sporu w społeczeństwie
Ksiądz Boniecki o roli Kościoła w zażegnywaniu sporu w społeczeństwietvn24

Wyniki sondaży

Debatę wspierały dwa sondaże wśród telewidzów - poprzedzający oraz towarzyszący debacie.

Przed debatą pokazano wyniki pierwszej sondy - spośród 8 tysięcy osób biorących udział w tej ankiecie, aż 73 procent uznało, że Polacy to jeden naród a dwa plemiona. 20 procent uważa że to jest nieprawda, a 7 procent nie ma zdania.W drugiej sondzie, która była prowadzona w trakcie trwania "Areny Idei", 86 procent respondentów odpowiedziało twierdząco, na pytanie, czy "Polacy to jeden naród u dwa plemiona". 11 procent odpowiedziało przecząco. Odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 3 procent osób.

Porównanie sondy sprzed debaty z tą prowadzoną w trakcie | tvn24
Trzecia część debaty
Trzecia część debatytvn24

Autor: kc/sk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowy francuski polityk Eric Zemmour, lider partii Reconquete (Rekonkwista), został w sobotę zaatakowany na Korsyce – podaje francuskie radio publiczne RFI. W odpowiedzi na atak polityk uderzył młodą kobietę w tył głowy.

Skrajnie prawicowy polityk zaatakowany na Korsyce. W odpowiedzi uderzył kobietę

Skrajnie prawicowy polityk zaatakowany na Korsyce. W odpowiedzi uderzył kobietę

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz, istnieje także ryzyko wystąpienia gradu. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Może spaść grad

Gdzie jest burza? Może spaść grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

Marcin Kierwiński uciął wszystko robiąc test - mówiła w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus. Odniosła się do wystąpienia szefa MSWiA podczas sobotnich obchodów Dnia Strażaka. Brzmienie jego głosu wzbudziło pytania o stan zdrowia i trzeźwości ministra. Poseł PiS Michał Dworczyk ocenił, że wyszło "kiepsko i nieprofesjonalnie".

Incydent z Kierwińskim. "Typowa burza sezonu ogórkowego"

Incydent z Kierwińskim. "Typowa burza sezonu ogórkowego"

Źródło:
TVN24

Katarska telewizja Al-Dżazira nie będzie nadawać w Izraelu. Gabinet premiera Benjamina Netanjahu jednogłośnie zagłosował w niedzielę za zakończeniem jej działalności - podała agencja Reutera, cytując komunikat izraelskiego rządu. Wcześniej parlament tego kraju przyjął ustawę uprawniającą rząd do tymczasowego zamykania w kraju zagranicznych stacji telewizyjnych.

Katarska telewizja znika z Izraela. Decyzja rządu

Katarska telewizja znika z Izraela. Decyzja rządu

Źródło:
Reuters, Al-Dżazira

16-latka uderzyła samochodem w szklaną elewację kawiarni w Krotoszynie. Nikomu nic się nie stało, straty oszacowano wstępnie na 100 tysięcy złotych.

16-latka wjechała autem w szklaną elewację kawiarni

16-latka wjechała autem w szklaną elewację kawiarni

Źródło:
PAP

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Kilkuletnia Dalia zraniła się w łokieć, spacerując po skwerze w Kielcach (Świętokrzyskie). Mama dziewczynki o pomoc poprosiła policjantów, którzy szybko i sprawnie opatrzyli dziecko. W ramach wdzięczności wysłała im wzruszającą wiadomość.

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Źródło:
tvn24.pl

Terroryści przeprowadzili ponad 380 ataków na nasze miasta i wsie w ciągu tego tygodnia. I tak jest każdego tygodnia tej wojny - przekazał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Trwają ciężkie walki o "logistyczne szlaki" w rejonie miasta Czasiw Jar. Najgorętsza sytuacja na froncie utrzymuje się w rejonie Awdijiwki. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Źródło:
tvn24.pl

Prawosławni chrześcijanie w Ukrainie świętują Wielkanoc. Mieszkańcy wschodnich regionów w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę słyszeli wycie syren alarmowych ostrzegających przed rosyjskimi atakami i apele o ukrycie się w schronach. W Kijowie wierni ruszyli do cerkwi jeszcze przed godziną policyjną. Inni udali się do świątyń po jej zakończeniu.

Prawosławna Wielkanoc w cieniu alarmów powietrznych i ostrzału

Prawosławna Wielkanoc w cieniu alarmów powietrznych i ostrzału

Źródło:
PAP, NV, tvn24.pl

Jadący z dużą prędkością samochód uderzył w bramę Białego Domu - poinformowała Secret Service, agencja zajmująca się między innymi ochroną prezydenta USA. Kierowca zginął na miejscu - przekazano w komunikacie.

Samochód uderzył w bramę Białego Domu

Samochód uderzył w bramę Białego Domu

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

W nalocie lotniczym, w południowej części Strefy Gazy, zginął jeden z czołowych dowódców Islamskiego Dżihadu, który był odpowiedzialny za wiele ataków na Izrael, między innymi z 7 października na kibuc Sufa - poinformował w sobotę późnym wieczorem rzecznik izraelskiej armii.

Izraelska armia: zabiliśmy dowódcę Islamskiego Dżihadu. Kierował atakiem na kibuc Sufa

Izraelska armia: zabiliśmy dowódcę Islamskiego Dżihadu. Kierował atakiem na kibuc Sufa

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po 58 latach amerykańska policja doprowadziła do końca sprawę morderstwa z 1966 roku. Ślady DNA sprawcy odnaleziono na fragmencie ubrania ofiary. Oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia został 79-letni mężczyzna.

Amerykańska policja rozwiązała sprawę morderstwa z 1966 roku. 79-latek oskarżony

Amerykańska policja rozwiązała sprawę morderstwa z 1966 roku. 79-latek oskarżony

Źródło:
PAP

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24