Polska odzyskała bezcenne archiwum dyplomaty Michała Sokolnickiego, bliskiego współpracownika Marszałka - pisze "Rzeczpospolita".
Jak podaje "Rzeczpospolita", do polskiej ambasady w Ankarze trafiło osiem paczek z dokumentami. Są w nich m.in. pamiątki rodzinne Michała Sokolnickiego, rękopisy, zdjęcia i negatywy (w tym z czasów prac w placówkach dyplomatycznych oraz z Legionów Polskich), osobiste notatki, a także np. jego legitymacja z pracy w polskim MSZ.
"Dokumenty są bardzo ważne dla pełnego poznania historii polskiej dyplomacji"
Według dziennika część dokumentów może dotyczyć m.in. Polaków, którzy z armią generała Władysława Andersa opuszczali ZSRR. "To papiery z lat 30.–60. XX wieku. Na razie nie znamy pełnej zawartości archiwum, bo muszą to ocenić fachowcy, ale zdaniem naszych rozmówców z kręgów dyplomatycznych odnalezione dokumenty są bardzo ważne dla pełnego poznania historii polskiej dyplomacji" - podaje "Rz". Sprawą dokumentów zainteresował się prezydent Andrzej Duda, a w czwartek przebywający z misją w Turcji szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch spotkał się z darczyńcą Hermanem Woberem.
"Prezydent w specjalnym liście podziękował za zabezpieczenie i przekazanie spuścizny po ambasadorze, ważnej postaci dla historii Polski, ale też symbolu przyjaźni i współdziałania polsko-tureckiego. Ambasador był człowiekiem, który wywarł istotny wpływ na nasze dwustronne relacje" – powiedział "Rz" Soloch.
"Po śmierci część archiwum Sokolnickiego została zniszczona"
Gazeta wskazuje, że Polska od kilkudziesięciu lat starała się o zwrot archiwum Sokolnickiego. "Z naszych informacji wynika, że przyspieszenie nastąpiło w ostatnich dwóch latach. W bezpośrednie negocjacje z osobą, u której zdeponowane było archiwum, zaangażował się szef attaché obrony w Ankarze płk Michał Piasecki" - zaznacza "Rz".
Dziennik wskazuje, że "po śmierci część archiwum Sokolnickiego została zniszczona (takie dyspozycje wydał przed śmiercią), część dokumentów trafiła do amerykańskiego Instytutu Hoovera".
Dyplomata i współpracownik Marszałka
Michał Sokolnicki od 1903 roku był bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego. Był jednym z kluczowych przywódców Frakcji Rewolucyjnej PPS oraz komisarzem cywilnym Legionów w Kielcach podczas I wojny światowej.
Był także Komisarzem Głównym Polskiej Organizacji Narodowej w 1914 roku. Został też sekretarzem generalnym Naczelnego Komitetu Narodowego, prywatnym sekretarzem Józefa Piłsudskiego, członkiem Konwentu Organizacji A.
W 1919 był członkiem delegacji polskiej na Konferencję Pokojową w Paryżu. W następnych latach pełnił służbę dyplomatyczną m.in. w Londynie, Helsinkach oraz został nominowany na posła RP w Danii.
Od 1936 roku sprawował funkcję ambasadora Rzeczypospolitej w Turcji. Po II wojnie światowej został na obczyźnie. Tam też zmarł w 1967 roku.
Autor: akr\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna