Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski odebrał nagrodę "Człowieka Roku 2023" Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Podczas swojego wystąpienia wyraził wdzięczność Polakom za pomoc, jaką niosą uchodźcom z Ukrainy. Podkreślił również, że "demokracja i złożone gospodarki rynkowe zależą nie tylko od wolnych i uczciwych wyborów, ale także od jasności prawa i pewności, że prawo stoi ponad polityką".
We wtorek podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Mark Brzezinski odebrał nagrodę "Człowieka Roku 2023".
"Rada Programowa Forum Ekonomicznego zakończyła głosowanie – Człowiekiem Roku 2023 został wybrany Jego Ekscelencja Mark Brzeziński – Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce" – podano w niedzielę na stronie internetowej Forum.
- Jestem ogromnie zaszczycony przyznaniem mi tej nagrody. Przyjmuję ją w imieniu całego zespołu amerykańskiej misji w Polsce, który liczy 600 osób. Moje koleżanki i koledzy pracowali niestrudzenie, aby nieść pomoc w obliczu kryzysu w Ukrainie – powiedział na początku swojego wystąpienia Brzezinski.
- Ich praca nie poszła na marne. Jestem również zaszczycony, że mogłem dołączyć do tak wyjątkowych postaci jak prezydent Wołodymyr Zełenski, byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz Vaclav Havel – wskazał.
Mark Brzezinski wspomniał, że kilka dni temu spotkał się z Lechem Wałęsą. – Jak zawsze był pełen energii i tryskał humorem – zwrócił uwagę. – Wszystkich dotychczasowych laureatów łączy jedna uniwersalna cecha: przywiązanie do demokracji, umiejętność tworzenia niezbędnych instytucji oraz spójna wizja rozwoju ich ojczyzn – ocenił. – Wszyscy oni rozumieli, że trwałe reformy nie są możliwe bez rządów prawa – dodał.
- Demokracja i złożone gospodarki rynkowe zależą nie tylko od wolnych i uczciwych wyborów, ale także od jasności prawa i pewności, że prawo stoi ponad polityką. Zbliżające się wybory w Polsce są szansą na pokazanie światu, że demokracja ma się dobrze, że pomimo różnic politycznych demokracja nadal odzwierciedla wolę ludzi poprzez wolne i uczciwe wybory – powiedział Brzezinski.
Ambasador wskazał, że to bardzo ważny moment w amerykańsko-polskiej przyjaźni. – Od ponad 200 lat Amerykanów i Polaków łączy walka o wolność i poszukiwanie szans i możliwości. Od ponad 200 lat oba narody łączy historia wzajemnego poświęcenia na rzecz amerykańskiej wolności, poświęcenia na rzecz polskiej wolności – podkreślił.
- Teraz, w obliczu rosyjskiej agresji, ponownie się jednoczymy. Odpowiedź na wojnę w Ukrainie okazuje się jednym z doniosłych momentów w historii wyjątkowej amerykańsko-polskiej przyjaźni. Udowodniliśmy wartość NATO. Dowiedliśmy, że kolektywna obrona działa – ocenił.
- Nasze siły zbrojne, będące częścią NATO, zapewniają ludziom bezpieczeństwo. Połączyliśmy siły, żeby zaspokoić potrzeby milionów uchodźców. W tym miejscu chciałbym wyrazić uznanie dla ogromnej pomocy, jakiej udzielają zwykli Polacy ze wszystkich środowisk – dodał. Ambasador Brzezinski podkreślił, że mobilizacja Polaków do pomocy sąsiadom jest podziwiana na całym świecie.
Brzezinski: szczególnie istotna jest rola Polski w odbudowie Ukrainy
Ambasador, wybiegając w przyszłość, ocenił, że "mamy przed sobą duże strategiczne możliwości i musimy zachować jedność". – Szczególnie istotna jest rola Polski w odbudowie Ukrainy. Będzie to moment transformacji całego narodu i jest to ogromna szansa dla następnego pokolenia w Polsce – stwierdził.
Brzezinski wyjaśnił, że jest to szansa na "dokończenie misji" - zagwarantowanie, by przyszłość takich krajów jak Ukraina i Mołdawia została na trwałe zakotwiczone w zachodnim systemie wartości takich jak demokracja, wolność i dobrobyt gospodarczy.
- Aby skutecznie przewodzić tym wysiłkom, kluczowe będą relacje Polski z sojusznikami, Unią Europejską i jej partnerami. Ważne jest również, aby już teraz wspierać gospodarkę Ukrainy, zwłaszcza poprzez dalsze działania, które zapewnią, że ukraińskie produkty rolne będą trafiały na światowe rynki – wspomniał.
500 wydarzeń podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu
XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu rozpoczęło się 5 września i potrwa do 7 września. Hasłem tegorocznego Forum jest: "Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian".
W jego programie przewidziano prawie 500 wydarzeń, podzielonych na działy, m.in. Cyfryzacja, Człowiek i Kultura, Europa w świecie, Nowa gospodarka, Nowe technologie, Odbudowa Ukrainy, Państwo i reformy, Polityka międzynarodowa.
W ubiegłym roku tytułem "Człowieka Roku 2022" uhonorowano prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Źródło: TVN24, PAP