Polska Rada Chrześcijan i Żydów uhonorowała porwanego przez bojowników Hamasu Aleksa Dancyga tytułem "Człowiek Pojednania" za rok 2023. "Jest to wyraz naszego uznania dla jego życiowej misji, która jest pięknym przykładem zbliżania chrześcijan i Żydów, Polski i Izraela" - przekazano w uzasadnieniu.
Honorowy tytuł "Człowiek Pojednania" przyznawany jest przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów osobom spoza Polski, działającym na rzecz większego zbliżenia i porozumienia chrześcijan i Żydów, zwłaszcza w Polsce, w uznaniu ich wkładu w dzieło zbliżenia, lepszego poznania i pojednania wyznawców obu religii.
W komunikacie przekazanym PAP poinformowano, że w tym roku tytułem "Człowiek Pojednania" uhonorowano porwanego przez Hamas Aleksa Dancyga, wieloletniego współpracownika Instytutu Yad Vashem, kierownika kursu przewodników wycieczek młodzieży izraelskiej po Polsce, zwolennika opowiadania o życiu i historii polskich Żydów, a nie tylko o ich Zagładzie.
"Jest to wyraz naszego uznania dla jego życiowej misji, która jest pięknym przykładem zbliżania chrześcijan i Żydów, Polski i Izraela" - czytamy w uzasadnieniu. Członkowie rady mają także nadzieję, że uda im się nadać mu ten tytuł osobiście.
Alex Dancyg wśród porwanych przez Hamas
Alex Dancyg urodził się 75 lat temu w Warszawie. Od 1957 roku mieszka w Izraelu. Ukończył studia historyczne. Od kilku dziesięcioleci objaśnia Izraelczykom Polskę, a Polakom Izrael. Szkolił także przewodników towarzyszących młodym Izraelczykom w ich podróżach do Polski, organizował kontakty pomiędzy młodzieżą z Izraela a jej polskimi rówieśnikami, stworzył hebrajski przewodnik po Polsce, nauczał polskich nauczycieli, muzealników oraz księży, bywał w polskich szkołach. Umożliwiał także spotkania, wspomagał i inspirował ludzi, którzy w obu krajach pracują na rzecz porozumienia polsko-żydowskiego.
Dancyg oraz cały jego kibuc Nir Oz utrzymywał dobrosąsiedzkie stosunki z Arabami z Gazy. Wierzył, że pokój jest możliwy. 7 października, po masakrze w kibucu, został uprowadzony przez Hamas.
Podczas ataku Hamasu na Izrael, przeprowadzonego na początku października, do niewoli wzięto ponad 240 osób z ponad 40 krajów, w tym co najmniej 33 dzieci.
Wyróżnieni przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów
Wśród wyróżnionych przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów są kolejno: pastor Steven Reece z USA za rok 2022, David Harris z Nowego Jorku za rok 2021, siostra Joela Krüger z Darmstadt za rok 2020, Yossi Klein Halevi z Jerozolimy za rok 2019, siostra Michèle z Communauté de Grandchamp (Szwajcaria) za rok 2018, prof. rabin Walter Homolka z Berlina za rok 2017, prof. Andrea Riccardi z Rzymu za rok 2016, rabin Abraham Skorka z Buenos Aires za rok 2015, siostra Mary O'Sullivan z Oświęcimia za rok 2014, rabin Boaz Pash z Jerozolimy za rok 2013, ks. superintendent Friedrich Magirius z Lipska za rok 2012, prof. Joseph Weiler z Nowego Jorku za rok 2011, ks. prof. Tomáš Halík z Pragi za rok 2010, rabin Alon Goshen-Gottstein z Jerozolimy za rok 2009, a przedtem, począwszy od najwcześniejszych laureatów w 1992 r.: prof. Stephan Schreiner (Niemcy), rabin prof. Byron Sherwin (USA), sir Sigmund Sternberg (Anglia), ks. prof. John Pawlikowski (USA), rabin James Rudin (USA), siostra Dominika Zaleska (Szwajcaria), Tova Ben Tzvi (Izrael), siostra Marie Thérèse Huget (Francja), rabin Michael Schudrich (USA i Polska), ks. Manfred Deselaers (Niemcy i Polska), Halina Birenbaum (Izrael), Jan Nowak-Jeziorański (USA i Polska), Jerzy Kluger (Włochy), ks. prof. Hanspeter Heinz (Niemcy), rabin Michael Signer (USA), siostra Anne Denise Rinckwald (Francja i Polska), rabin Irving Greenberg (USA).
Polska Rada Chrześcijan i Żydów została powołana w 1989 roku. Jej celem jest przyczynianie się do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych. Aktualnie współprzewodniczącymi Rady ze strony żydowskiej jest Stanisław Krajewski, a chrześcijańskiej s. Katarzyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu (Notre-Dame de Sion).
Źródło: PAP