Europejska komisarz Ylva Johansson wysłała list do polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua, w którym pyta o szczegóły dotyczące afery wizowej. Korespondent TVN24 dotarł do treści listu, w tym między innymi do pytań, które zadała komisarz.
Fakt przesłania listu potwierdziła rzeczniczka Komisji Europejskiej Anitta Hipper. - Bardzo uważnie śledzimy ostatnie informacje pojawiające się w mediach dotyczące przypadków korupcji i oszustw. Zarzuty są bardzo niepokojące i dają nam prawo do zadania pytań dotyczących zgodności z prawem Unii Europejskiej. Dlatego Komisarz Johansson wysłała do polskich władz list z prośbą o wyjaśnienia. W liście Komisarz wystosowała także kilka szczegółowych pytań i oczekuje na odpowiedź do 3 października. Liczymy, że polskie władze dostarczą Komisji potrzebnych informacji i przeprowadzą śledztwo w sprawie tych zarzutów - powiedziała.
Johansson przekazała, że Komisja uważnie przygląda się napływającym w ostatnich dniach niepokojącym doniesieniom medialnym dotyczącym domniemanych przypadków nadużyć i korupcji w polskim systemie wizowym.
Komisja Europejska oczekuje, że polskie władze przeprowadzą "rzetelne dochodzenie"
Jak dodała unijna komisarz, "poza faktem, że te domniemane przypadki wiążą się z bezpodstawnym przyznaniem obywatelom państw trzecich prawa do swobodnego przemieszczania się po obszarze strefy Schengen bez poszanowania odpowiednich procedur, mogą one również stanowić naruszenie przepisów prawa Unii Europejskiej w szczególności wspólnotowego kodeksu wizowego".
Dodała, że Komisja oczekuje, że władze Rzeczypospolitej Polskiej "przeprowadzą rzetelne dochodzenie w sprawie tych zarzutów i podejmą odpowiednie działania w przypadku stwierdzenia uchybień".
W związku z tą sytuacją komisarz Johansson postawiła następujące pytania:
- Przede wszystkim, jakich rodzajów wiz dotyczy wspomniana sprawa - wiz krótkoterminowych czy długoterminowych?
- Czy pojawiły się także zarzuty dotyczące rzetelności rozpatrywania wniosków o zezwolenia na pobyt stały?
- Jaka liczba wiz (krótko- i długoterminowych) oraz zezwoleń na pobyt stały jest przedmiotem postepowania?
- Czy decyzje o wydawaniu przedmiotowych wiz były podejmowane przez konsulaty czy też przez centralny organ wizowy lub agencje do spraw imigracji?
- Których placówek konsularnych dotyczy przedmiotowa sprawa (zarówno w przypadku wiz krótkoterminowych, jak i długoterminowych)?
- W jakim okresie miało dochodzić do opisywanych zdarzeń?
- Zgodnie z posiadanymi przez Pana informacjami, w jakim zakresie i w jaki sposób zewnętrzni dostawcy usług uczestniczyli w tym procederze?
- Czy udało się ustalić konkretne przypadki nadużyć związanych z wydawaniem wiz?
- Czy może Pan podać bardziej szczegółowe informacje dotyczące osób posiadających wizy, których dotyczy przedmiotowa sprawa? W szczególności chodzi o odsetek posiadaczy wiz, którzy przekroczyli granice Polski i obecnie przebywają lub pracują w Polsce zgodnie z posiadanym zezwoleniem na pobyt: posiadaczy wiz, którzy nie przekroczyli granicy Polski po wydaniu wizy (nie wystąpili o zezwolenie na wjazd lub otrzymali decyzje odmowna na granicy); posiadaczy wiz, którzy przekroczyli granice Polski, ale ich aktualne miejsce pobytu nie jest znane; posiadaczy wiz; wobec których wydano decyzje nakazującą powrót: posiadaczy wiz zgłoszonych przez inne państwa członkowskie w związku z jakimikolwiek wykroczeniami (na przykład podjęciem nielegalnego zatrudnienia) itp.
- Jakie działania zaradcze zostały podjęte: do tej pory w celu rozwiązania tego problemu? Mówiąc dokładniej, ile wiz lub zezwoleń na pobyt stały zostało dotychczas cofniętych lub unieważnionych?
- Jakie rozwiązania strukturalne zostaną podjęte w celu zapewnienia ochrony systemu przed wszelkimi możliwymi nadużyciami lub korupcją.
- W jaki sposób zamierza Pan na bieżąco informować pozostałe państwa strefy Schengen o sytuacji?
Johansson przekazała także, że Komisja zamierza nadal obserwować rozwój sytuacji. Jednocześnie apeluje o podjęcie "wszelkich możliwych działań mających a celu jak najszybsze wyjaśnienie wszystkich zarzutów". Prosi także o niezwłoczne przesłanie szczegółowej odpowiedzi na wszystkie te pytania najpóźniej do dnia 3 października 2023 roku, aby umożliwić Komisji dokonanie oceny sytuacji i jej wpływu na stosowanie prawa Unii Europejskiej.
Afera wizowa
Afera wizowa wybuchła kilkanaście dni temu jako pokłosie dymisji wiceministra Piotra Wawrzyka.
Śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydawanie wiz prowadzą prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Do tej pory zarzuty w sprawie możliwego oszustwa wizowego usłyszało siedem osób.
Opozycja mówi o korupcji i twierdzi, że podejrzenia budzą setki tysięcy wydanych dokumentów. Szef PO Donald Tusk nazwał to "największą aferą XXI wieku w Polsce". Z kolei politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że afery nie ma. Szef partii Jarosław Kaczyński w sobotę przekonywał, że "to nawet nie jest aferka".
Źródło: TVN24