Byli szefowie wywiadu przed komisją śledczą. "Agencja informowała o pewnych zagrożeniach"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Piotr Krawczyk przed komisją śledczą ds. afery wizowej
Piotr Krawczyk przed komisją śledczą ds. afery wizowejTVN24
wideo 2/7
Piotr Krawczyk przed komisją śledczą ds. afery wizowejTVN24

Byli szefowie Agencji Wywiadu - Piotr Krawczyk i Bartosz Jarmuszkiewicz - zeznawali w poniedziałek przed komisją śledczą do spraw afery wizowej. Przesłuchanie Krawczyka odbyło się najpierw w części jawnej, potem zostało utajnione. Później, znów na posiedzeniu jawnym, zeznawał Jarmuszkiewicz. Komisja pytała między innymi o kwestie bezpieczeństwa związane z programem Poland.Business Harbour, który zakładał uproszczoną procedurę wizową dla firm, startupów i specjalistów IT.

W poniedziałek przed komisję śledczą zostali wezwani Piotr Krawczyk, szef Agencji Wywiadu w latach 2016-2022, i jego następca Bartosz Jarmuszkiewicz, który kierował Agencją do grudnia 2023 roku. Najpierw odbyło się przesłuchanie Krawczyka.

Komisja pytała między innymi o kwestie bezpieczeństwa związane z programem Poland.Business Harbour.

Krawczyk mówił, że "Agencja Wywiadu nie posiada formalnej roli w procesie wizowym". - Natomiast w momencie kiedy właściwe organy zwracają się do nas z zapytaniem dotyczącym osób, instytucji, krajów, obszarów i te informacje mogą wpłynąć w jakikolwiek sposób na proces wizowy, my takich informacji oczywiście udzielamy. Albo jeżeli w toku pracy bieżącej Agencja Wywiadu uzyska informacje mogące wskazywać na jakieś nieprawidłowości pracy polskich konsulów, też takie informacje są przekazywane do właściwych organów państwowych - zapewnił.

Pytany, czy Agencja Wywiadu była proszona przez przedstawicieli rządu o opinię w sprawie rozszerzenia programu Poland.Business Harbour na obywateli Rosji, odparł: - Nie przypominam sobie, żeby tego typu dokumenty czy tego typu informacje wychodziły ode mnie, natomiast nie wykluczam, że mogły wychodzić z Agencji na jakimś niższym szczeblu.

Jak mówił, "agencja na bieżąco informowała na temat sytuacji międzynarodowej" i "wychodziły informacje na temat zagrożeń migracyjnych, pochodzących zarówno z kierunku wschodniego, ale również południowego".

- Temat migracji był przedmiotem wielu rozmów na szczeblach rządowych, z udziałem różnych urzędników, w tym również najwyższych urzędników państwowych - powiedział.

Piotr Krawczyk przed komisją śledczą ds. afery wizowejPAP/Leszek Szymański

Później komisja zdecydowała o utajnieniu dalszego przesłuchania. Przeniesiono je do innej sali.

Jarmuszkiewicz: Agencja Wywiadu informowała o pewnych zagrożeniach

Około godziny 14.30 komisja powróciła do jawnego posiedzenia i rozpoczęło się przesłuchanie Jarmuszkiewicza. Trwało około godziny, zakończyło się o 15.30.

Jarmuszkiewicz tłumaczył, że działania wywiadu są ściśle tajne i wobec obowiązku zachowania tajemnicy ustawowo chronionej, będzie zmuszony odmówić zeznań.

Przesłuchanie było jednak kontynuowane. Jarmuszkiewicz zeznał, że AW uzyskiwała informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń związanych z pobytem określonych cudzoziemców na terenie kraju i na bieżąco o nich informowała odpowiednie instytucje. Podkreślił, że program Poland.Business Harbour zna tylko hasłowo: wie, że miał ułatwiać legalizację pobytu cudzoziemców z branży IT w Polsce.

Pytany, czy były postulaty, aby Agencja Wywiadu obok ABW uczestniczyła w weryfikacji cudzoziemców, którzy mieli przenieść się do Polski w ramach Poland.Business Harbour, Jarmuszkiewicz odpowiedział, że nie przypomina sobie takiej sytuacji, by przez jego ręce przechodziły dokumenty dotyczące tego programu.

Szef komisji Michał Szczerba powołał się na pismo Justyny Orłowskiej, wówczas dyrektora GovTech (część KPRM- red.), w którym pytała, czy AW jest zainteresowana udziałem w programie PBH. Jarmuszkiewicz powtórzył, że nie przypomina sobie korespondencji dotyczącej programu, która przechodziła przez jego ręce.

Na pytanie, kiedy się dowiedział o "mechanizmie wiz za łapówki" i o działaniach byłego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka i jego współpracownika Edgara Kobosa, przyznał, że Agencja Wywiadu uzyskała informacje wskazujące na "możliwość zaistnienia nieprawidłowości przy przyznawaniu polskich wiz". Zastrzegł, że tych tematów nie może poruszyć w części jawnej posiedzenia.

- Agencja Wywiadu informowała o pewnych zagrożeniach związanych z procesem migracyjnym, natomiast szczegóły nie są do poruszenia na posiedzeniu jawnym - powiedział Jarmuszkiewicz zapytany, czy słyszał o przejmowaniu firm białoruskich przez rosyjskie po to, by sprowadzić rosyjskich obywateli do Polski w ramach programu PBH.

Zeznał też, że nie słyszał, żeby polskie konsulaty odmawiały obcokrajowcom uzyskania wiz w trybie zwykłym, a potem te same osoby, które dostały odmowy, dostawały wizy z adnotacją Poland.Business Harbour. Na pytanie, czy miał informacje o obcokrajowcach, którzy próbowali się przedostać do Meksyku i Stanów Zjednoczonych z wizami PBH, powiedział, że są to informacje szczegółowe, nie do poruszenia na posiedzeniu jawnym.

Jarmuszkiewicz: jeżeli agencja miała informację o zagrożeniu, informowała o tym

Michał Szczerba przypominał, że w 2022 roku w MSZ odbyło się spotkanie z przedstawicielem Agencji Wywiadu i wówczas została sporządzona notatka, która - jak stwierdził - "bardzo krytycznie podchodziła do programu Poland.Business Harbour". Szczerba relacjonował, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wystosowała pismo w sprawie potencjalnych zagrożeń dotyczących uczestników tego programu. "Głębszego zainteresowania wymaga fakt przyjazdu cudzoziemców, którzy pracując w branży IT, będą mieli dostęp do różnych systemów informatycznych, szczególnie w kontekście trwającej wojny na Ukrainie" - cytował fragment notatki. 

Jarmuszkiewicz mówił, że nie zna treści tej notatki. - Możliwe, że to odbywało się na jakichś niższych szczeblach - mówił. 

- Jeżeli pojawiały się jakiekolwiek sygnały o zagrożeniach związanych z pobytem tego typu osób i agencja wchodziła w ich posiadanie, to informowała o tym, a weryfikację tego typu wniosków przeprowadzała inna służba, (...). Jeżeli takie informacje były zdobyte, były przekazywane - zapewniał.

Szef Agencji Wywiadu w latach 2022-2023 Bartosz Jarmuszkiewicz na posiedzeniu sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowejPAP/Leszek Szymański

Były szef Agencji Wywiadu był także pytany o to, jak często zbierał się komitet do spraw bezpieczeństwa, funkcjonujący w KPRM. Odpowiedział, że 'często", mniej więcej raz w tygodniu. Zastrzegł jednak, że to nie są informacje, o których można mówić na posiedzeniu jawnym.

Na koniec przesłuchania Jarmuszkiewicza Szczerba zapowiedział, że komisja wystąpi o protokoły z jego posiedzeń.

Byli szefowie Agencji Wywiadu stanęli przed komisją śledczą ds. afery wizowej (materiał "Faktów po południu")
Byli szefowie Agencji Wywiadu stanęli przed komisją śledczą ds. afery wizowej (materiał "Faktów po południu")TVN24

Będą wnioski o zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy

Szef komisji poinformował też, że gdy tylko wpłynie zgoda obecnego szefa Agencji Wywiadu o zdjęcie z byłych szefów AW obowiązku zachowania tajemnicy prawnie chronionej, zostaną oni ponownie przesłuchani, w trybie niejawnym.

- Nie skończyliśmy tych przesłuchań, one będą kontynuowane po uzyskaniu zgody obecnego szefa Agencji Wywiadu pułkownika Pawła Szoty - przekazał Szczerba. - Decyzji spodziewam się nawet w ciągu kilku godzin - dodał.

Relacjonując poniedziałkowe przesłuchania, zaznaczył, że komisję szczególnie interesuje kwestia rozszerzenia rządowego programu Poland.Business Harbour w styczniu 2022 roku o obywateli Rosji. - Agencja Wywiadu ostrzegała już o możliwej wojnie, która nastąpiła miesiąc później. Przez cały okres aż do początku tego roku program funkcjonował i w ramach programu wizy otrzymywali obywatele Federacji Rosyjskiej - mówił.

Program Poland.Business Harbour

Na wcześniejszym posiedzeniu 3 kwietnia przed sejmową komisją zeznawali byli szefowie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. PAIH odpowiadała za część programu Poland.Business Harbour związaną z obsługą zagranicznych firm, które chciały przenieść do Polski swoich pracowników. Program został zawieszony pod koniec stycznia tego roku.

Komisja ustaliła, że program nie został przyjęty przez rząd i funkcjonował jedynie na podstawie ustaleń roboczych. Byli prezesi PAIH poinformowali, że Agencja nie weryfikowała konkretnych osób, które miały - na podstawie uproszczonej procedury wizowej, bez konieczności uzyskania pozwolenia na pracę - przenieść się do Polski, a listy z ich nazwiskami przesyłała do MSZ i do ABW.

Michał Szczerba, przewodniczący komisji, podał, że w ramach programu wizy otrzymywali także obywatele Federacji Rosyjskiej mimo toczącej się wojny w Ukrainie. Jak dowodził Szczerba, rosyjskie firmy przejmowały białoruskie firmy IT, by wysyłać na teren UE i krajów NATO obywateli Rosji. Mówił, że były przypadki, kiedy ABW "wyłapywała" obywateli Federacji Rosyjskiej z naklejką Poland.Business Harbour w paszporcie, którzy fotografowali polską infrastrukturę krytyczną.

Komisja do spraw afery wizowej

Komisja bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 roku do 20 listopada 2023 roku. Zakończenie jej prac jest planowane na przełom czerwca i lipca. Ostatnim świadkiem ma być prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Autorka/Autor:ads, mjz/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24