Będzie dymisja wiceministra rolnictwa w związku z aferą wizową? Telus: To nie lobbysta. Porozmawiam z nim

Źródło:
Gazeta Wyborcza, Radio Zet, tvn24.pl
Jaką kwotę może pobierać pośrednik wizowy? Szczerba: to połowa opłaty za wizę, czyli to jest przy 80 euro wychodzi 40 euro
Jaką kwotę może pobierać pośrednik wizowy? Szczerba: to połowa opłaty za wizę, czyli to jest przy 80 euro wychodzi 40 euro TVN24
wideo 2/15
Jaką kwotę może pobierać pośrednik wizowy? Szczerba: to połowa opłaty za wizę, czyli to jest przy 80 euro wychodzi 40 euro TVN24

Minister rolnictwa Robert Telus pytany o informacje, wedle których wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski miał lobbować w MSZ w sprawie sprowadzenia do Polski miliona cudzoziemców do pracy w rolnictwie, odparł, że "ma do niego pełne zaufanie, choć będzie z nim rozmawiał na ten temat". Wiceminister, jak przekazał Telus, przebywa na zwolnieniu chorobowym. Tego dnia "Gazeta Wyborcza", opisując kolejne wątki afery wizowej, podała, że "o sprawie wiedziały MSZ, MSWiA, resort rolnictwa i służby specjalne".

Trwa śledztwo prokuratury i Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie wiz. Opozycja w tej kwestii wskazuje na korupcję i twierdzi, że "podejrzenia może budzić 350 tysięcy wiz wydanych dla migrantów z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu". W internecie publikowane są filmy, w których Azjaci i Afrykańczycy dostają instrukcje, co robić, by wizę do Polski załatwić szybko i sprawnie, a jeden z mężczyzn chwali się, że zajęło mu to sześć godzin.

Według Onetu zdymisjonowany wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk miał pomagać w tworzeniu jednego z nielegalnych kanałów przerzutu imigrantów. Przerzucenie do Ameryki - jak podano - kosztowało do czterdziestu tysięcy dolarów. Jedna z grup imigrantów z Indii miała udawać ekipę filmową z Bollywood.

>> Afera wizowa w MSZ. Żaryn: pierwsze sygnały dotarły do CBA w lipcu 2022 roku

Internet pełny filmików, jak uzyskać polskie dokumenty. "Wyrosła mafia wizowa, która trzepała gigantyczną kasę"
Internet pełny filmików, jak uzyskać polskie dokumenty. "Wyrosła mafia wizowa, która trzepała gigantyczną kasę"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

"GW": były interwencje od przedsiębiorców i resortu rolnictwa

W piątek dziennikarze "Gazety Wyborczej" napisali, że "nie ma już wątpliwości, że minister spraw zagranicznych, poseł PiS i lider łódzkiej listy wyborczej Zbigniew Rau wiedział o handlu polskimi wizami", bo "na jego ręce kierowane były interwencje nie tylko ze strony organizacji przedsiębiorców - jak na przykład Konfederacji 'Lewiatan' czy Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw - ale także z Ministerstwa Rolnictwa".

Dziennik opisał, że były już szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk zwracał uwagę na "problemy z uzyskaniem wiz dla cudzoziemców chcących pracować w sektorze rolniczym". W tej kwestii, jak napisano, odbyły się - 1 stycznia i 29 marca tego roku - konsultacje między resortami spraw zagranicznych, rolnictwa oraz spraw wewnętrznych i administracji. Zauważono przy tym, że na czele tego ostatniego resortu stoją koordynatorzy służb specjalnych.

Dalej podano, że z dokumentacji, jaką otrzymali z resortu spraw zagranicznych posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński, "wynika, że w systemie wydawania wiz panował ogromny bałagan", który "został pogłębiony przez wyprowadzenie do zewnętrznych spółek niektórych usług".

I - jak pisze "GW" - "to właśnie ten system był korupcjogenny", o czym alarmować mieli polscy przedsiębiorcy, którzy "w swoich interwencjach o zwiększenie liczby wydanych wiz wskazują na brak rąk do pracy jako jedną z największych barier rozwoju naszej gospodarki".

>> "Pokazaliśmy dokumenty, z których wynika, że minister Rau o wszystkim wiedział"

ZOBACZ WNIOSKI DOTYCZĄCE WIZ DO MSZ OD PODMIOTÓW GOSPODARCZYCH I URZĘDÓW

Dziennikarze "Wyborczej" opisali, że przedsiębiorcy "są zdziwieni sytuacją, w której z jednej strony polskie władze wydają pozwolenia na pracę, a z drugiej strony konsulaty nie wydają wiz lub wydają je po kilku miesiącach albo roku". "Jedna ze spółek, związana z wydobyciem gazu i ropy, podkreśla, że złożyła zapotrzebowanie na 120 spawaczy, ale wizy otrzymała tylko część z nich. Równocześnie firma musi wykonać kontrakt" - napisano.

Z raportu Konfederacji Pracodawców "Lewiatan", który zacytował dziennik, wynika, że resort spraw zagranicznych wprowadził "nieczytelny system z niejasnymi wymogami formalnymi, a cyfryzacja usług oraz korzystanie z outsourcingu dodatkowo doprowadziło do zablokowania oficjalnych dróg uzyskania wiz pracowniczych".

Dodano, że raport wylicza konsulaty, z którymi kontakt telefoniczny jest niemożliwy, a także przedstawia "sytuacje patologiczne, korupcjogenne i wskazuje na konkretne placówki, w których legalne uzyskanie wizy jest utrudnione lub wręcz niemożliwe".

CZYTAJ TAKŻE: Afera wizowa w MSZ. WP: areszt i zarzuty dla współpracownika Piotra Wawrzyka

Będzie dymisja wiceministra rolnictwa?

"Gazeta Wyborcza" podała w czwartek, że wiceminister rolnictwa i poseł klubu PiS Lech Kołakowski "miał lobbować w MSZ na rzecz 'otworzenia polskiego rynku dla pracowników z krajów azjatyckich i afrykańskich'".

W piątek na łamach "GW" wspomniano także, że Kołakowski "pisał, że z powodu wojny w Ukrainie polskie rolnictwo cierpi na brak pracowników", a także "twierdził, że m.in. konsulaty w Taszkiencie (Uzbekistan) i Dżakarcie (Indonezja) są tymi, które blokują wydawanie wiz". Dziennikarze przekazali, że Kołakowski "domagał się zgody na wydanie dokumentów zezwalających na pracę w naszym kraju dla miliona osób".

O to, czy Kołakowski będzie w związku z tym zdymisjonowany, pytany był w piątek w Radiu Zet szef resortu rolnictwa Robert Telus. Odparł, że ma przed sobą pismo z 22 września 2022 roku. - Przeczytam początek tego pisma: "Stowarzyszenie polskich szkółkarzy, reprezentujące sektor szkółkarski i ogrodniczy, zwróciło się z prośbą o wsparcie pozyskiwania pracowników do prac sezonowych w gospodarstwie". To pismo, które wysłał (wice)minister Kołakowski do ministra Raua - odparł Telus.

- To nie jest lobbysta. Sezonowi pracownicy są w rolnictwie potrzebni - przekonywał. - To pismo, które skierowało stowarzyszenie polskich szkółkarzy i plantatorzy do ministerstwa (rolnictwa) i ministerstwo przesłało pismo do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jest piękna odpowiedź MSZ, że za wydawanie wiz odpowiada konsul - opisał.

Pytany, kto odpowiedział na to pismo, Telus odparł, że Piotr Wawrzyk.

Wracając do tematu Lecha Kołakowskiego, Telus pytany był, czy ma zaufanie do wiceministra. - Do wszystkich moich ministrów mam zaufanie - odparł. Zapowiedział, że porozmawia z Kołakowskim. - Od dłuższego czasu jest na chorobowym. Ja z nim porozmawiam - powiedział.

Dopytywany, od jakiego czasu Kołakowski jest na zwolnieniu chorobowym, minister odparł: - Nie wiem, już ze dwa tygodnie.

Zaprzeczał przy tym, że ma to związek z aferą wizową. - Nie no, skądże, w życiu. Na pewno, sto procent, sto pięćdziesiąt procent - zapewniał. - Będę rozmawiał, będę sprawdzał tę sytuację. Wszystko z dokumentów wynika, że po prostu minister Kołakowski przesłał pismo, które otrzymał od stowarzyszenia szkółkarzy i plantatorów - dodał.

Lech Kołakowski w 2020 roku odszedł z klubu PiS, ale w lipcu 2021 roku do niego wrócił (jako członek Partii Republikańskiej). Otrzymał wtedy posadę w państwowym Banku Gospodarstwa Krajowego. Pytany wówczas o to, ile wynosi jego wynagrodzenie oraz czy zatrudnienie jest związane z powrotem do struktur PiS, Kołakowski konkretnej odpowiedzi unikał. Twierdził, że zatrudnił się w BGK, żeby pomagać rolnikom. Pod koniec listopada 2021 roku został wiceministrem rolnictwa.

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: Gazeta Wyborcza, Radio Zet, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Rozpoczęło się wycofywanie rosyjskich żołnierzy z Górskiego Karabachu, byłej armeńskiej enklawy na terytorium Azerbejdżanu - ogłosił w środę Kreml. Według Politico, Moskwa planuje wysłać ich na Ukrainę. Portal pisze o "zaskakującym oświadczeniu" i przypomina bezczynność rosyjskich "sił pokojowych" w obliczu zeszłorocznej ofensywy Azerbejdżanu w spornym regionie, która doprowadziła do upadku samozwańczej republiki i masowego exodusu ormiańskich uchodźców.

"Zaskakujące oświadczenie" Kremla. Rosja wycofuje żołnierzy z ważnego regionu

"Zaskakujące oświadczenie" Kremla. Rosja wycofuje żołnierzy z ważnego regionu

Źródło:
PAP, Politico

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

56-latek wychodził rano z mieszkania w Krakowie, które wynajmował z kobietą, gdy dopadli go śląscy łowcy głów. Mężczyzna w zeszłym roku został skazany za gwałt, którego dopuścił się w 2008 roku w Zabrzu. Dwa lata temu mieli go już w areszcie, ale przed wyrokiem wypuścili na wolność.

Zatrzymany za gwałt sprzed 16 lat

Zatrzymany za gwałt sprzed 16 lat

Źródło:
tvn24.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. Urząd poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliony dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

Bezpieczeństwo niemal miliarda ludzi w Europie i Ameryce Północnej jest zagrożone przez rosyjskie próby wykorzystania wrażliwości podwodnej infrastruktury, ostrzega cytowany przez "Guardiana" wiceadmirał Didier Maleterre, zastępca dowódcy centralnego dowództwa wszystkich sił morskich NATO (MARCOM).

Wojna hybrydowa w głębinach. "Bezpieczeństwo niemal miliarda ludzi jest zagrożone"

Wojna hybrydowa w głębinach. "Bezpieczeństwo niemal miliarda ludzi jest zagrożone"

Źródło:
The Guardian

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że zamrożenie cen prądu na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Rząd pracuje także nad wdrożeniem bonu energetycznego oraz przedłużeniem maksymalnych cen dostaw ciepła.

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Źródło:
PAP

Samochód jadący pod prąd zauważyła policja z Saint Louis w USA. Po zatrzymaniu pojazdu stwierdzono, że prowadził go ośmioletni chłopiec - informują lokalne media. Według doniesień, za kierownicą kazała mu usiąść matka, która siedziała na tylnej kanapie. Kobieta usłyszała zarzut narażenia dzieci na niebezpieczeństwo.

Ośmiolatek wiózł rodzinę samochodem. Zmusiła go matka

Ośmiolatek wiózł rodzinę samochodem. Zmusiła go matka

Źródło:
NBC News, KSDK, River Front Times

Były minister cyfryzacji Marek Zagórski zeznał przed komisją ds. wyborów kopertowych, że nie zapoznał się z wnioskiem Poczty Polskiej o przekazanie jej danych z rejestru PESEL, a departament ministerstwa, który się nim zajmował nie sygnalizował mu żadnych wątpliwości co do jego legalności i podstawy prawnej. Zwrócił uwagę że decyzja w sprawie przekazania danych zapadła w departamencie, który miał do tego stałe upoważnienie. - Pani dyrektor podjęła taką decyzję zgodnie ze swoimi kompetencjami - oświadczył Zagórski.

Były minister o przekazaniu danych z bazy PESEL: decyzję podjęła pani dyrektor

Były minister o przekazaniu danych z bazy PESEL: decyzję podjęła pani dyrektor

Źródło:
PAP

Melania Trump "wpadła we wściekłość", gdy dowiedziała się, że jej mąż przekazał pieniądze gwieździe filmów dla dorosłych. Jednocześnie teraz twierdzi, że proces w tej sprawie jest "niesprawiedliwy" - pisze "New York Times". Dziennik wskazuje też, co może zniechęcać żonę Donalda Trumpa do udziału w kampanii wyborczej.

"Wpadła we wściekłość". Czy Melania Trump będzie świadkiem w procesie męża

"Wpadła we wściekłość". Czy Melania Trump będzie świadkiem w procesie męża

Źródło:
The New York Times, CNN, tvn24.pl

Maciej Wąsik poinformował podczas konferencji, że wobec jego żony wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Roma Wąsik jest tam dyrektorką jednego z departamentów. Mamy odpowiedź.

Postępowanie dyscyplinarne wobec Romy Wąsik? Zapytaliśmy pracodawcę 

Postępowanie dyscyplinarne wobec Romy Wąsik? Zapytaliśmy pracodawcę 

Źródło:
tvn24.pl

Tragedia w centrum Łodzi. Idący ulicą 29-latek nagle upadł i mimo reanimacji prowadzonej przez świadków zmarł. Jak informuje prokuratura, mężczyzna wracał do domu z jednego z łódzkich szpitali, gdzie trafił z urazem głowy. Miał tam przejść dokładną diagnostykę i zostać opatrzony. - Będziemy sprawdzać dokładnie, jak była udzielana pomoc medyczna i czy decyzja o wypuszczeniu go do domu była prawidłowa, czy nie należało go zostawić jednak w placówce - przekazuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Wracał ze szpitala i przewrócił się na ulicy. Nie żyje

Wracał ze szpitala i przewrócił się na ulicy. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Cztery projekty z przywróconym finansowaniem z programu "Szybka ścieżka" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak dowiedziała się redakcja biznesowa tvn24.pl, 26 firm odwołało się od decyzji o cofnięciu finansowania. Wcześniej opisywaliśmy sytuację firm, które utraciły środki ze względu na nieprawidłowości w oświadczeniach o niezaleganiu ze składkami ZUS. Łącznie cofnięto 195 milionów złotych przyznanych na 38 projektów.

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Źródło:
tvn24.pl

Słynne "schody do nieba" na Hawajach zostaną rozmontowane - przekazały władze w Honolulu. Turyści stale na nie wchodzą, choć od wielu lat obiekt pozostaje zamknięty dla ludzi. Poza oczywistymi względami bezpieczeństwa na decyzję wpłynęli okoliczni mieszkańcy, którzy skarżyli się, że osoby próbujące się dostać na schody, wchodzą na ich posesje i niszczą ich mienie.

Rozmontują słynne "schody do nieba". Wszystko przez turystów i zdjęcia w mediach społecznościowych

Rozmontują słynne "schody do nieba". Wszystko przez turystów i zdjęcia w mediach społecznościowych

Źródło:
CNN, USA Today

Nieznany sprawca zniszczył pasiekę na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. "Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin. Trzech z nich już nie ma. Stan pozostałych będziemy dopiero badać" - podało muzeum. Sprawę bada policja.

"Roztrzaskał ule. Wyjął ramki z pszczołami i rozrzucił je po okolicy". Policja ma nagrania z monitoringu

"Roztrzaskał ule. Wyjął ramki z pszczołami i rozrzucił je po okolicy". Policja ma nagrania z monitoringu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańców lubelskiego Śródmieścia obudziły głośny huk i muzyka. Według relacji świadków, którzy wezwali na miejsce policję, nocne hałasy dobiegały z willi przy ul. Rayskiego 3. W budynku, gdzie trwała impreza, mieści się biuro poselskie Przemysława Czarnka i Klub Inteligencji Katolickiej.

Biuro posła PiS, Klub Inteligencji Katolickiej i zagadkowa, głośna impreza

Biuro posła PiS, Klub Inteligencji Katolickiej i zagadkowa, głośna impreza

Źródło:
tvn24.pl

Andrzej Duda i Donald Trump spotkają się w środę w Nowym Jorku - donosi agencja Associated Press, powołując się na anonimowego rozmówcę zaznajomionego ze sprawą. Do spotkania ma dojść w wieżowcu Trump Tower na Manhattanie - podał Reuters.

AP: Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem

AP: Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem

Źródło:
AP, tvn24.pl, PAP

Rosyjska sekcja BBC i niezależny portal Mediazona ustaliły dane ponad 50 tysięcy rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli na ukraińskim froncie. W ciągu ostatniego roku, kiedy Moskwa realizowała tak zwaną strategię maszynki do mielenia mięsa, liczba ofiar śmiertelnych wśród wojskowych wzrosła o co najmniej 27 tysięcy - podał portal BBC. Autorzy podkreślają, że rzeczywista liczba poległych żołnierzy może być znacznie wyższa.

Ilu Rosjan zginęło w Ukrainie? Nowe ustalenia

Ilu Rosjan zginęło w Ukrainie? Nowe ustalenia

Źródło:
BBC, The Moscow Times, PAP

Sąd Okręgowy w Radomiu podwyższył karę z dwóch do czterech lat więzienia dla sprawcy wypadku, w którym zginął 18-latek. Do tragedii doszło, gdy 35-letni Mateusz D. demonstrował możliwości auta potencjalnemu kupcowi.

18-latek szedł po chodniku, zginął pod kołami samochodu. Sąd podwyższył karę dla sprawcy

18-latek szedł po chodniku, zginął pod kołami samochodu. Sąd podwyższył karę dla sprawcy

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że PKB Rosji wzrośnie w tym roku o 3,2 procent. To znacznie więcej niż w przypadku Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. W najnowszym raporcie jest jednak pewien haczyk.

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Źródło:
BBC

81-letniemu mieszkańcowi hrabstwa Clark w stanie Ohio postawiono zarzut zabójstwa po tym, jak zastrzelił kobietę, kierowcę Ubera - informuje CNN, powołując się na miejscowe biuro szeryfa. Mężczyzna miał błędnie podejrzewać, że 61-latka współpracuje z przestępcami grożącymi mu i próbującymi wyłudzić od niego pieniądze.

Przyjechała odebrać paczkę, on wziął ją za wspólniczkę bandytów. 81-latek z zarzutem zabójstwa

Przyjechała odebrać paczkę, on wziął ją za wspólniczkę bandytów. 81-latek z zarzutem zabójstwa

Źródło:
CNN

PiS powinien wykazać się większą pokorą i nie przeszkadzać, jak podnosimy kwestię poziomu polskiego bezpieczeństwa - powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując wypowiedź Mariusza Błaszczaka dotyczącą europejskiej "żelaznej kopuły".

Projekt "kopuły" nad Europą. Błaszczak narzeka, riposta Kosiniaka-Kamysza

Projekt "kopuły" nad Europą. Błaszczak narzeka, riposta Kosiniaka-Kamysza

Źródło:
PAP, TVN24

Po ponad 23-letniej sądowej walce ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie odszkodowanie w wysokości 16 milionów złotych. - Ktoś jest skazany na proces karny, który trwa 11 lat, prokuratura nie potrafi wnieść aktu oskarżenia, a wcześniej niszczy człowieka w sposób bestialski, tak jak w amerykańskich filmach sensacyjnych - mówił biznesmen w rozmowie z dziennikarzem TVN24. Zdaniem przedsiębiorcy działanie organów państwowych było "celowe".

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

Źródło:
TVN24

Przewodniczący komisji śledczej do spraw afery wizowej Michał Szczerba powiedział w środę, że oczekuje, iż Mariusz Kamiński stawi się w czwartek o godzinie 10 w gmachu Sejmu na posiedzeniu komisji. Na tę samą godzinę polityk PiS został jednak wezwany przez prokuraturę. - Jest dobra wola w kierunku zmiany godziny przesłuchania pana Kamińskiego przez prokuratora - poinformował Szczerba.

Ma się stawić w dwóch miejscach w tym samym czasie "Oczekuję jutro pana Kamińskiego w gmachu Sejmu"

Ma się stawić w dwóch miejscach w tym samym czasie "Oczekuję jutro pana Kamińskiego w gmachu Sejmu"

Źródło:
TVN24

Powódź błyskawiczna nawiedziła Dubaj i doprowadziła do paraliżu komunikacyjnego. Pod wodą znalazły się drogi i lotnisko. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zginęła co najmniej jedna osoba.

"Historyczne zdarzenie meteorologiczne" w Dubaju

"Historyczne zdarzenie meteorologiczne" w Dubaju

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Hugh Grant przystał na ugodę z News Group Newspapers (NGN), wydawcą tabloidu "The Sun", którego oskarżał o zlecanie włamań do jego domu i biura oraz podsłuchiwanie jego telefonów. Aktor wyjaśnił powody swojej decyzji w mediach społecznościowych.

Mieli podsłuchiwać Hugh Granta i włamać się do jego mieszkania. Teraz oferują mu "ogromną sumę"

Mieli podsłuchiwać Hugh Granta i włamać się do jego mieszkania. Teraz oferują mu "ogromną sumę"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Moje zdanie w tej sprawie jako posła jest jasne. Jeżeli będzie taka ustawa, będę za nią głosował - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia, odnosząc się do pytania o projekt dotyczący związków partnerskich. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że nie będzie głosował za statusem małżeństw dla związków homoseksualnych, za przysposobieniem dzieci i adopcją.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia komentują

Co z ustawą o związkach partnerskich? Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia komentują

Źródło:
PAP, TVN24

Partia sprawująca w Namibii władzę chce wyrzucenia z kraju wszystkich dyplomatów z krajów Unii Europejskiej oraz całej misji dyplomatycznej UE. Doszło do tego po tym, jak ambasadorzy z Niemiec, Finlandii, Francji, Hiszpanii i Portugalii spotkali się z liderem partii opozycyjnej i jej kandydatem na szefa państwa.

Namibia. "Nieformalny lunch" i wielki kryzys dyplomatyczny

Namibia. "Nieformalny lunch" i wielki kryzys dyplomatyczny

Źródło:
PAP

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

Zarząd Polski 2050 i Naczelny Komitet Wykonawczy PSL podjęły decyzję o zawiązaniu koalicji na wybory do Parlamentu Europejskiego. - Stworzymy wspólne listy we wszystkich okręgach po to, by pokazać, że jest możliwa Trzecia Droga do Europy - powiedział marszałek Sejmu, lider Polski 2050.

Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłaszają: jest możliwa Trzecia Droga do Europy

Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłaszają: jest możliwa Trzecia Droga do Europy

Źródło:
PAP, TVN24

W Koszalinie o fotel prezydenta walczą urzędujący od 2010 roku Piotr Jedliński i wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj. W centrum miasta pojawił się baner z krytycznymi hasłami wobec aktualnego prezydenta. Plakat został zamalowany napisem "Stop hejt!" i zdjęty. Wideo dostaliśmy na Kontakt 24. Druga tura wyborów samorządowych już w najbliższą niedzielę.

Emocje przed drugą turą wyborów. Plakat zamalowano i zdjęto. Nagranie

Emocje przed drugą turą wyborów. Plakat zamalowano i zdjęto. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

Co upamiętnia ciastko z ciemnego biszkoptu przełożone bitą śmietaną i ozdobione śmietanowym kleksem na czekoladowej pomadzie? Na to pytanie za 250 tysięcy złotych odpowiadał w "Milionerach" pan Sławomir Świątecki z Katowic.

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Źródło:
Milionerzy TVN

Mamy złe pogodowe wieści na drugą połowę kwietnia. Ochłodzenie, które właśnie się zaczęło, może jeszcze trochę potrwać. Nocami i w godzinach porannych spodziewamy się przymrozków. - Arktyczne powietrze wlewa się do Europy Środkowej - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Jak długo będzie zimno? "Mur nie do przebicia"

Jak długo będzie zimno? "Mur nie do przebicia"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Nadchodzi Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Znamy już 19 tytułów Konkursu Głównego jego 77. edycji. Do najbardziej oczekiwanych należą: "Megalopolis" - dzieło życia Francisa Forda Coppoli, "Rodzaje życzliwości" Yorgosa Lanthimosa czy "Parthenope" Paola Sorrentino. Nas najbardziej interesuje nakręcony w koprodukcji z Polską obraz Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą".

Od Coppoli, przez Lanthimosa, po polską koprodukcję. Filmy 77. festiwalu w Cannes, na które najbardziej czekamy

Od Coppoli, przez Lanthimosa, po polską koprodukcję. Filmy 77. festiwalu w Cannes, na które najbardziej czekamy

Źródło:
Cannes Film Festival, Deadline, PISF, tvn24.pl

Film "Diuna: część druga" jest już dostępny w Playerze. Produkcja Warner Bros. Discovery trafiła do kin pod koniec lutego i okazała się wielkim hitem. Teraz można ją obejrzeć w swoim domu.

Film "Diuna: część druga" już dostępny w Playerze

Film "Diuna: część druga" już dostępny w Playerze

Źródło:
tvn24.pl