Strzembosz: policzyłem, ile razy prezydent złamał konstytucję

[object Object]
Strzembosz: policzyłem kiedyś, ile razy prezydent złamał konstytucjętvn24
wideo 2/23

Prezydent przysięgał na konstytucję: "tak mi dopomóż Bóg". Obydwaj jesteśmy wierzący - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Adam Strzembosz, który pytany był o to, czy Andrzej Duda powinien stanąć przed Trybunałem Stanu. Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego komentował także uchwaloną przez Sejm dyscyplinującą sędziów nowelizację ustaw.

Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz był pytany w "Faktach po Faktach", czy prezydent Andrzej Duda powinien być postawiony przed Trybunałem Stanu.

W odpowiedzi przywołał historię, kiedy spotkał się ze znanymi mu z dawnych czasów adwokatami. - Była dyskusja, czy pan prezydent powinien stanąć przed Trybunałem Stanu. Tamten zespół prawników chórem mówił: oczywiście. Ja mówiłem: niekoniecznie, to zależy - relacjonował. - Jeżeli postawienie prezydenta przed Trybunałem Stanu doprowadziłoby do jakichś rozruchów, rozłamów, to pal sześć. Nie można amnestionować pospolitych przestępstw, ale Trybunał Stanu to jest polityka - zwrócił uwagę.

Przyznał przy tym, że na wyliczanie, kiedy prezydent złamał konstytucję "nie ma czasu". Jak mówił, kiedyś policzył, że stało się siedem razy. - A przysięgał na tę konstytucję: "tak mi dopomóż Bóg". Obydwaj jesteśmy wierzący - podkreślił.

"Zniesiono do zera samorząd sędziowski"

W piątek przez Sejm głosami posłów klubu PiS przeszła dyscyplinująca sędziów nowelizacja ustaw sądów. Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie projektu i po południu zakończyli - bez możliwości zadawania pytań - głosowanie nad wnioskami mniejszości i poprawkami. Teraz projektem zajmie się Senat.

ZOBACZ, JAK GŁOSOWALI POSŁOWIE

- Jakby sędziów nie było, to w ogóle byłoby świetnie. Przejęcie władzy sądowniczej poprzez jej zupełne podporządkowanie politykom, to świetne wyjście - ironizował Adam Strzembosz, komentując działania obozu rządzącego.

Zapytany, co jest najgroźniejsze w tej ustawie, odpowiedział, że "zniesiono właściwie do zera samorząd sędziowski". - Dawniej sędziowie opiniowali kandydatów na sędziów czy do wyższych instancji. To było bardzo ważne, w tajnym głosowaniu - zauważył.

Projekt PiS w jednym z zapisów stwierdza, że z chwilą jego wejścia w życie, "ustają kadencje dotychczasowych kolegiów sądów powszechnych" - okręgowych i apelacyjnych. Mają się składać już nie z prezesów i sędziów z różnych sądów, ale tylko i wyłącznie z prezesów.

Kolegia z samymi prezesami w składach mają opiniować kandydatów na sędziów. Obecnie czynią to zarówno kolegia, jak i zgromadzenia sędziów.

Strzembosz: pośpiech ośmiesza Sejm

Strzembosz pytany był także o tryb pracy sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która zajmowała się projektem - z przerwami - od godziny 19 w czwartek do 5 rano w piątek.

- Wszyscy myśleli, że nowe kierownictwo Sejmu to rzeczywiście będzie nowe otwarcie - stwierdził. - Pan Piotrowicz (były przewodniczący komisji sprawiedliwości) w komisjach dawał opozycji 30 sekund na zabranie głosu, teraz jest wspaniale, bo to minuta - dodał. Jak mówił, "na tym polega ta zmiana". - Posłom odbiera się głos, nie pozwala się dyskutować, dyskusje nocne są obraźliwe - wymieniał. - Czy to jest stan wojenny, aby ustawy dyskutować po nocach? - pytał. Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego zwrócił uwagę, że prace w Senacie nad ustawą "będą powolutku rozpatrywane". - Po co ten pośpiech? Nikomu niepotrzebny. Ośmiesza Sejm, który jest ośmieszany od czterech lat. Dawniej też nie było wspaniale, ale takie ośmieszanie, jak teraz, jest absolutnie rekordowe - przyznał.

Strzembosz: czy to jest stan wojenny, aby ustawy dyskutować po nocach?

- Wszyscy myśleli, że nowe kierownictwo Sejmu to rzeczywiście będzie nowe otwarcie - mówił dalej gość "Faktów po Faktach". - Pan Piotrowicz (były przewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka - red.) w komisjach dawał opozycji 30 sekund do zabrania głosu, teraz jest wspaniale, bo to minuta - dodał. Jak mówił, "na tym polega ta zmiana". - Posłom odbiera się głos, nie pozwala się dyskutować, dyskusje nocne są obraźliwe - wymieniał. - Czy to jest stan wojenny, aby ustawy dyskutować po nocach? - pytał. Były prezes Sądu Najwyższego zwrócił uwagę, że prace w Senacie nad ustawą "będą powolutku rozpatrywane". - Po co ten pośpiech? Nikomu niepotrzebny. Ośmiesza Sejm, który jest ośmieszany od czterech lat. Dawniej też nie było wspaniale, ale takie ośmieszanie, jak teraz, jest absolutnie rekordowe - przyznał.

Strzembosz: czy to jest stan wojenny, aby ustawy dyskutować po nocach?
Strzembosz: czy to jest stan wojenny, aby ustawy dyskutować po nocach?tvn24

"To pierwszy krok wyjścia z Unii"

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł 19 listopada, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, aby ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Trybunał stwierdził też, że Krajowa Rada Sądownictwa przedkładająca wnioski z rekomendacją do powołania na stanowisko sędziego może zostać uznana za obiektywną "pod warunkiem jednak", że sama będzie "wystarczająco niezależna od władzy ustawodawczej i wykonawczej".

5 grudnia Sąd Najwyższy - w jednej ze spraw, których dotyczył wyrok - wskazał, że nowa Krajowa Rada Sądownictwa nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej - i jest to punkt wyjścia do oceny, czy Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest niezawisła.

Od kilku tygodni przedstawiciele rządu powtarzają, w kontekście orzeczenia TSUE o legalności nowej KRS i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, że jedyną instytucją, która może oceniać reformę sądownictwa, jest polski Trybunał Konstytucyjny.

- To pierwszy krok wyjścia z Unii, jeżeli będziemy unijne prawo badać w naszym Trybunale Konstytucyjnym - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Strzembosz. - Cóż by to była za jedność prawna w całej Unii, gdyby każdy Trybunał w swoją stronę i w swój sposób interpretował prawo unijne - dodał. Zapytany o nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza, Strzembosz odparł: - Gratuluję. Jeżeli trzeba było kogoś poniżyć i ośmieszyć, to wybór jest wspaniały.

Strzembosz: to pierwszy krok wyjścia z Unii, jeżeli będziemy unijne prawo badać w naszym Trybunale
Strzembosz: to pierwszy krok wyjścia z Unii, jeżeli będziemy unijne prawo badać w naszym Trybunale tvn24

Autor: akw//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mężczyzna kierujący mercedesem doprowadził do dachowania toyoty, po czym gonił pieszo jej kierowcę. Padły strzały, a policjanci odnaleźli zwłoki. Do zdarzenia doszło w miejscowości Lubowidza (województwo łódzkie). Trwa policyjna obława.

Doprowadził do dachowania, po czym pieszo gonił drugiego kierowcę. Padły strzały, trwa obława

Doprowadził do dachowania, po czym pieszo gonił drugiego kierowcę. Padły strzały, trwa obława

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Liczba ofiar śmiertelnych, wywołanych skutkami uderzenia huraganu Helene w południowo-wschodnie regiony USA przekroczyła 60 osób. Zamknięte są setki dróg, władze ostrzegają przed ryzykiem osuwisk. W pięciu stanach ponad 2,5 miliona odbiorców wciąż nie ma prądu.

"Jakby wybuchła bomba". Ponad 60 zabitych, miliony wciąż bez prądu

"Jakby wybuchła bomba". Ponad 60 zabitych, miliony wciąż bez prądu

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Lider Hezbollahu Hasan Nasrallah był od miesięcy śledzony przez Izrael. Decyzja o ataku zapadła, bo zaistniała obawa, że zmieni miejsce pobytu - napisał w sobotę amerykański "The New York Times". Premier Izraela Benjamin Netanjahu nie chciał uprzedzić o uderzeniu USA, bo bał się, że będą chciały mu zapobiec - dodała izraelska stacja Kanał 12.

Śledzili go od miesięcy. Dlaczego zginął właśnie teraz?

Śledzili go od miesięcy. Dlaczego zginął właśnie teraz?

Źródło:
PAP

Jesteśmy w prawdziwej czarnej dziurze, która nie została spowodowana przez obecną większość demokratyczną, tylko przez poprzedników. Mamy do czynienia z sytuacją, która wymaga jakiegoś sensownego wyjścia. Nie możemy kręcić się wokół swojego ogona, bo inaczej państwo popadnie w chaos - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości. Jak stwierdził, "prezydent ma obowiązek współdziałania z parlamentem w przywracaniu rządów prawa".

"Jesteśmy w prawdziwej czarnej dziurze. Musimy znaleźć sensowne wyjście"

"Jesteśmy w prawdziwej czarnej dziurze. Musimy znaleźć sensowne wyjście"

Źródło:
TVN24

42-letni mężczyzna i jego 11-letni syn jadąc motocyklem, zderzyli się z busem i zginęli. Do wypadku doszło w sobotę po południu w Gębarzewie (Wielkopolskie). Według wstępnych ustaleń policji, kierowca busa skręcając, wymusił pierwszeństwo.

Jechał z synem na motocyklu. Zginęli po zderzeniu z busem

Jechał z synem na motocyklu. Zginęli po zderzeniu z busem

Źródło:
TVN24

Na Podkarpaciu spodziewane jest "pogorszenie warunków hydrologicznych". W związku z tym wojsko szykuje się na ewentualną pomoc i działania ratunkowe. W rejonie powstaje "dodatkowa inżynieryjna grupa zadaniowa".

"Spodziewane pogorszenie warunków" na Podkarpaciu. Wojsko szykuje dodatkową grupę

"Spodziewane pogorszenie warunków" na Podkarpaciu. Wojsko szykuje dodatkową grupę

Źródło:
tvn24.pl

W centrum Zakopanego, na środku ulicy Jagiellońskiej, doszło do spektakularnej walki dwóch jeleni szlachetnych. Według przyrodnika z Tatrzańskiego Parku Narodowego, taki spektakl jest rzadkością, nawet na terenach leśnych. TPN apeluje, aby nie podchodzić do napotkanych dzikich zwierząt, a zwłaszcza nie dokarmiać ich.

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Źródło:
PAP

Czy Gorzów Wielkopolski nadal ma być wielkopolski? Takie pytanie zadali urzędnicy mieszkańcom po tym, gdy część z nich założyła komitet obywatelski, który jesienią ubiegłego roku złożył wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy miasta. - Większość uczestników ankiety opowiedziała się za obecną nazwą - poinformował magistrat. Ostateczną decyzję podejmą w tej sprawie radni, ale nic nie wskazuje na to, by podjęli ją wbrew mieszkańcom.

Na zachodzie bez zmian? Mieszkańcy nie chcą Gorzowa

Na zachodzie bez zmian? Mieszkańcy nie chcą Gorzowa

Źródło:
PAP

Lider Hezbollahu, który zginął w izraelskim nalocie, podjął brzemienną w skutki decyzję o połączeniu sił z Hamasem i otwarciu kolejnego frontu przeciwko Izraelowi - stwierdził w wydanym w sobotę wieczorem oświadczeniu prezydent USA Joe Biden. Izraelski atak nazwał "pewną miarą sprawiedliwości" za wieloletnie kierowanie tą terrorystyczną organizacją. Głos w sprawie wydarzeń na Bliskim Wschodzie zabrały także władze w Paryżu, Berlinie i Londynie. Z najnowszych doniesień wynika, że sytuacja eskaluje.

Napięcie narasta, Izrael kontynuuje naloty. Jest reakcja Białego Domu

Napięcie narasta, Izrael kontynuuje naloty. Jest reakcja Białego Domu

Źródło:
PAP, Reuters

IMGW i RCB ostrzega przed ulewami na Podkarpaciu. Były komendant główny policji ma usłyszeć zarzuty. Na Bliskich Wschodnie rośnie napięcie po śmierci lidera Hezbollahu. W Gdyni rozdano filmowe nagrody. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 29 września.

Nasrallah zabity, ostrzeżenie przed ulewami, Złote Lwy przyznane

Nasrallah zabity, ostrzeżenie przed ulewami, Złote Lwy przyznane

Źródło:
tvn24.pl

W Austrii trwają w niedzielę wybory parlamentarne. Szansę na wejście do izby niższej parlamentu (Rady Narodowej) ma łącznie sześć ugrupowań. Ostatnie przedwyborcze sondaże wskazują na możliwe zwycięstwo opozycyjnej, populistyczno-nacjonalistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe).

Austriacy głosują w wyborach parlamentarnych. Faworytem nacjonaliści

Austriacy głosują w wyborach parlamentarnych. Faworytem nacjonaliści

Źródło:
PAP

W małym miasteczku Lusikisiki w Republice Południowej Afryki w piątkowy wieczór doszło do dwóch strzelanin. Zginęło 17 osób, jedna walczy o życie - poinformowała w sobotę miejscowa policja. Aż piętnaście ofiar śmiertelnych to kobiety. Trwają poszukiwania sprawców.

Przygotowywali się do ceremonii żałobnej. Niemal wszyscy nie żyją

Przygotowywali się do ceremonii żałobnej. Niemal wszyscy nie żyją

Źródło:
BBC, Reuters, PAP

Ciało kobiety znaleziono w sobotę w zbiorniku wodnym w Dąbrowie Górniczej (Śląskie). Zwłoki zauważył jeden z przechodniów, który natychmiast zawiadomił służby. Tożsamość zmarłej ani przyczyna jej śmierci nie są znane. Według wstępnych informacji miała około 50 lat.

Zwłoki kobiety dryfowały w zbiorniku wodnym

Zwłoki kobiety dryfowały w zbiorniku wodnym

Źródło:
TVN24, Dziennik Zachodni

W sobotę spodziewane są obfite opady deszczu na Podkarpaciu. IMGW wydał dla części tego regionu ostrzeżenia meteorologiczne. Strefa opadów związana jest z wtórnymi niżami genueńskimi - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Ulewy na Podkarpaciu. "Wtórne niże genueńskie o nas zahaczą"

Ulewy na Podkarpaciu. "Wtórne niże genueńskie o nas zahaczą"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotnim losowaniu Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać osiem milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 28 września 2024 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Na ryneczku wszystko obstawione samochodami, biedy nie ma. Był nawet kiedyś taki dowcip, że ludzie pod urząd pracy przyjeżdżają limuzynami – opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl jeden z mieszkańców Szydłowca. Dlaczego w powiecie szydłowieckim jest najwyższe bezrobocie w kraju? - Nie można tego ukrywać: jest szara strefa - mówi nam Jarosław Basiak, wicedyrektor tamtejszego urzędu pracy.

Stolica polskiego bezrobocia. "Tylko nie piszcie, że jesteśmy stolicą biedy"

Stolica polskiego bezrobocia. "Tylko nie piszcie, że jesteśmy stolicą biedy"

Źródło:
tvn24.pl

Nagrodę za wyjątkowy wkład artystyczny w konkursie Perspektywy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznano pośmiertnie Maciejowi Damięckiemu za rolę w filmie "Cisza nocna" w reżyserii Bartosza M. Kowalskiego. Nagrodę w imieniu ojca odebrały jego dzieci - Matylda i Mateusz.

"Mam wrażenie, że tata jest gdzieś z boku". Poruszające słowa rodzeństwa Damięckich

"Mam wrażenie, że tata jest gdzieś z boku". Poruszające słowa rodzeństwa Damięckich

Źródło:
tvn24.pl
"Gdyby ktoś to odkrył, trzeba by było ewakuować cały Zgierz i pół Łodzi"

"Gdyby ktoś to odkrył, trzeba by było ewakuować cały Zgierz i pół Łodzi"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Uroczystą galą zakończono tegoroczną edycję festiwalu filmowego Cannes Corporate Media & TV Awards. Wśród wyróżnionych przez jury konkursu znaleźli się dziennikarze i twórcy TVN. Martyna Wojciechowska, Ewa Marcinowska i Ewa Ewart otrzymały główną nagrodę Złotego Delfina. Michałowi Przedlackiemu przyznano srebrną statuetkę, a Ewie Galicy certyfikat finalisty.  

Statuetki dla dziennikarzy TVN na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards

Statuetki dla dziennikarzy TVN na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards

Źródło:
tvn24.pl

Szef WOŚP Jerzy Owsiak odwiedził w sobotę Lądek Zdrój na Dolnym Śląsku i działający tam punkt Pokojowego Patrolu. Wcześniej gościł w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie), gdzie mówił o działaniach pomocowych dla powodzian zorganizowanych przez fundację.

WOŚP na pomoc powodzianom. "Skupiamy się na zakupach potrzebnego sprzętu"

WOŚP na pomoc powodzianom. "Skupiamy się na zakupach potrzebnego sprzętu"

Źródło:
PAP

Już w najbliższy weekend poznamy laureatów kolejnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Filmowego "Złoty Samorodek 2024". Do grona finalistów zakwalifikowały się dwie produkcje TVN Warner Bros. Discovery. O czym opowiadają i gdzie można je obejrzeć?

Kto zdobędzie "Złoty Samorodek"? Reportaże dziennikarzy TVN24 w finale

Kto zdobędzie "Złoty Samorodek"? Reportaże dziennikarzy TVN24 w finale

Źródło:
tvn24.pl, zlotysamorodek.pl

W ten weekend na platformie Max pojawią się kolejne nowe propozycje filmowe. Poza nowościami subskrybenci znajdą głośne tytuły, które niedawno były do obejrzenia w kinach, oraz klasykę.

Kinowy hit dla całej rodziny i inne nowości. Weekend na platformie Max

Kinowy hit dla całej rodziny i inne nowości. Weekend na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. Program poświęcono między innymi serialowi "Pingwin" z Colinem Farrellem i najnowszemu filmowi Daniela Jaroszka "Drużyna A(A)".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl