Nadal będę procedował zgodnie z prawem wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego. Nie wykonam postanowienia, które przysłała nam Julia Przyłębska - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Podkreślił, że "Trybunał Konstytucyjny, wydając to postanowienie, w sposób oczywisty przekroczył swoje uprawnienia". Przyłębska odpowiedziała Hołowni, zarzucając mu postępowanie sprzeczne z konstytucją.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na konferencji prasowej w Sejmie mówił między innymi o wniosku o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. - Wpłynął do mnie odpis postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 17 kwietnia. Postanowienia mrożącego, które nazywa się samozabezpieczającym, a jego konkluzja jest następująca: ani marszałek Sejmu, ani Sejm, ani żadna z komisji, ani nikt w tym budynku nie ma prawa dotykać, zajmować się i w ogóle czegokolwiek robić z wnioskiem o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego - przekazał. - Dlaczego? Ponieważ jest to surowo zakazane przez Trybunał Konstytucyjny pani Julii Przyłębskiej. Dlaczego? Ponieważ Trybunał tego zakazuje - dodał.
Jak mówił, w Sejmie wykonano "bardzo intensywne analizy prawne" tego, co przysłał Trybunał. - I chcę z całą mocą stwierdzić, że Trybunał Konstytucyjny, wydając to postanowienie, w sposób oczywisty przekroczył swoje uprawnienia - podkreślił.
- Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ktoś będzie wchodził w sposób bezprawny w kompetencje i konstytucyjne uprawnienia Sejmu. Dlatego informuję państwa, że nie wykonam tego postanowienia, które nadesłała nam pani Julia Przyłębska. Nadal będę procedował zgodnie z prawem wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu pana prezesa Glapińskiego - zapowiedział Hołownia.
Przyłębska odpowiada
Niedługo później na słowa Hołowni odpowiedziała kierująca TK Julia Przyłębska. Pismo opublikowała sędzia TK, była posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.
Przyłębska napisała, że "postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 17 kwietnia 2024 r. (…) zapadło w składzie 5 sędziów i jest orzeczeniem Trybunału", a orzeczenia "mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne". "Oznacza to, że wiążą również Sejm i jego organy" - dodała.
Przyłębska dodała, że ustrój RP opiera się na trójpodziale władz: władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, wykonawczą - prezydent i rząd, sądowniczą - sądy i trybunały, a organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
"W związku z powyższym należy uznać, że Pana wypowiedzi pozostają w sprzeczności z postanowieniami Konstytucji, która jest najwyższym prawem Rzeczpospolitej Polskiej. Zwracam się jednocześnie z prośbą o przytaczanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w sposób niewprowadzający w błąd opinii publicznej, co do ich treści" - zwróciła się do Hołowni.
Zwróciła się też z "prośbą o przytaczanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w sposób niewprowadzający w błąd opinii publicznej, co do ich treści".
Wniosek o Trybunał Stanu dla Glapińskiego
Pod koniec marca grupa posłów koalicji rządowej złożyła wstępny wniosek, podpisany przez 191 osób, o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Zarzucono w nim prezesowi NBP naruszenie Konstytucji i ustaw, między innymi poprzez pośrednie finansowanie deficytu budżetowego w ramach skupu aktywów w latach 2020-2021, prowadzenie tego skupu bez "należytego upoważnienia" od Rady Polityki Pieniężnej i poprzez uchybienie nakazowi apolityczności prezesa NBP.
Źródło: TVN24, PAP