Bodnar wystąpił do Komisji Europejskiej w sprawie niewykonania przez Polskę trzech dyrektyw

ostatnie przemówienie Adama Bodnara w Sejmie w roli RPO
Bodnar: warto zauważyć pogarszającą się pozycję Polski w rankingach dotyczących demokracji i swobód obywatelskich czy wolności słowa

Polska nie wprowadziła do swego prawa trzech ważnych dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących praw osób podejrzanych lub oskarżonych. Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar skierował pismo do Didiera Reyndersa, który w Komisji Europejskiej odpowiada za sprawiedliwość. "Z bólem, ale i świadomością, iż czynię to na rzecz obywateli polskich i wszystkich osób przebywających na terytorium Polski, zwracam się z oficjalną prośbą o rozważenie skorzystania z uprawnień, którymi dysponuje Komisja, by doprowadzić do zgodności prawa polskiego z przepisami dyrektyw" - napisał.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało na swojej stronie internetowej, że Polska nie wprowadziła do swego prawa trzech dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących praw osób podejrzanych lub oskarżonych.

Jak czytamy, chodzi m.in. o zapewnienie pomocy adwokata osobie zatrzymanej, jeszcze przed jej przesłuchaniem. Inny wątek, dodano, to konieczność zachowania poufności kontaktów podejrzanego lub oskarżonego z adwokatem. "Nie wykonano też obowiązku niezwłocznego udzielania pokrzywdzonemu oraz oskarżonemu informacji umożliwiających skuteczną realizację ich praw" – przekazało Biuro RPO.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wskazano, że mowa o trzech aktach prawa Unii Europejskiej: dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/48/UE z 22 października 2013 r. w sprawie prawa dostępu do adwokata w postępowaniu karnym i w postępowaniu dotyczącym europejskiego nakazu aresztowania oraz w sprawie prawa do poinformowania; dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1919 z 26 października 2016 r. w sprawie pomocy prawnej z urzędu dla podejrzanych i oskarżonych w postępowaniu karnym oraz dla osób, których dotyczy wniosek w postępowaniu dotyczącym europejskiego nakazu aresztowania; dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/13/UE z 22 maja 2012 r. w sprawie prawa do informacji w postępowaniu karnym.

Dodano, że terminy ich implementacji upłynęły: 27 listopada 2016 r. (dyrektywa 2013/48), 25 maja 2019 r. (dyrektywa 2016/1919) oraz 2 czerwca 2014 r. (dyrektywa 2012/13).

"Zwracam się z oficjalną prośbą o rozważenie skorzystania z uprawnień, którymi dysponuje Komisja"

Jak poinformowało Biuro RPO, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar skierował pismo do komisarza Didiera Reyndersa, który w Komisji Europejskiej odpowiada za sprawiedliwość.

"Wobec braku możliwości podjęcia kroków prawnych w kraju - w szczególności w sytuacji braku niezależnego Trybunału Konstytucyjnego, który mógłby stwierdzić niezgodność pominięcia ustawodawczego z wiążącymi Polskę normami prawa międzynarodowego i europejskiego - zmuszony zostałem skierować do Pana Komisarza niniejsze pismo" - napisał Bodnar.

ZOBACZ PISMO ADAMA BODNARA DO DIDIERA REYNDERSA

Jak czytamy w komunikacie Biura RPO, rzecznik podniósł, że przepisy polskiego prawa nie odpowiadają wymogom wiążących przepisów dyrektyw regulujących prawa procesowe osób podejrzanych lub oskarżonych w postępowaniu karnym.

Dodano, że na wiele z przypadków wadliwej implementacji dyrektyw RPO zwracał wielokrotnie uwagę polskim władzom, zwłaszcza ministrowi sprawiedliwości i premierowi. "Otrzymywałem jednak jedynie zdawkowe odpowiedzi wskazujące, że Minister Sprawiedliwości nie dostrzega podniesionych przeze mnie problemów, zaś dyrektywy zostały zaimplementowane poprawnie" - zaznaczył w piśmie Bodnar.

"Z bólem, ale i świadomością, iż czynię to na rzecz obywateli polskich i wszystkich osób przebywających na terytorium Polski, zwracam się z oficjalną prośbą o rozważenie skorzystania z uprawnień, którymi dysponuje Komisja, by doprowadzić do zgodności prawa polskiego z przepisami dyrektyw (chodzi m.in. o wszczęcie procedury przeciwnaruszeniowej przez KE). Podjęcie takich działań będzie logiczną konsekwencją rozpoczęcia procedury dot. naruszenia prawa UE w odniesieniu do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/343 z 9 marca 2016 r. w sprawie wzmocnienia niektórych aspektów domniemania niewinności i prawa do obecności na rozprawie w postępowaniu karnym, wszczętej 18 lutego 2021 r. " – podkreślił w piśmie Adam Bodnar.

Czytaj także: