Kobiety PiS na bocznym torze

Były twarzami PiS, ministrami najważniejszych resortów, a jedna nawet wicepremierem. Dziś – nie widać ich w polityce od miesięcy. Co dziś robią Zyta Gilowska, Anna Fotyga i Grażyna Gęsicka? – sprawdzała "Rzeczpospolita".

Jaruzelski: Nie będę komentował akt CIA

CIA ujawniła około tysiąca stron tajnych dokumentów przekazanych Amerykanom przez płk. Ryszarda Kuklińskiego. Wynika z nich, że to generałowie Kiszczak i Jaruzelski naciskali na wprowadzenie stanu wojennego. - Nie będę komentował, dopóki nie zapoznam się z aktami - powiedział TVN24 gen. Wojciech Jaruzelski.

2 tys. czekoladek na Machu Picchu

Symbol Peru i miejsce odwiedzane przez tysiące turystów. Teraz nie tylko można je podziwiać, ale również zjeść. Cukiernicy z Limy postanowili zrobić makietę Machu Picchu najlepiej zachowanego inkaskiego miasta. Wyjątkową, bo z czekolady.

Stan wojenny do Trybunału

W przeddzień 27. rocznicy stanu wojennego Janusz Kochanowski zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego dekret o jego wprowadzeniu - donosi "Rzeczpospolita". A z badań Pentora wynika, że prawie połowa Polaków uważa decyzję gen. Wojciecha Jaruzelskiego za słuszną.

Ziobro: Stracę dorobek życia

Wyrok sądu nakazujący Zbigniewowi Ziobro przeprosić doktora Mirosława G. w telewizjach, może doprowadzić polityka PiS do bankructwa, bo wykupienie spotów, to koszt nawet pół miliona złotych - twierdzi "Dziennik". - Zarabiam około 6,5 tysiąca. Chyba będę musiał sprzedać mieszkanie - skarży się Ziobro.

Ciemne chmury nad Lisami

Tomasz i Hanna Lis nie są mile widziani w TVP. Najpierw od prowadzenia "Wiadomości" odsunięto dziennikarkę, a teraz czarne chmury zebrały się nad jej mężem - twierdzi "Polska". Lisowi dostało się za jego felieton, który był odpowiedzią na zapowiedź audytu jego telewizyjnego show. Lisa skrytykował w liście Wojciech Pawlak, dyrektor publicznej Dwójki.

Posłowie walczą o swoje emerytury

Rząd Donalda Tuska za wszelką cenę próbuje ograniczyć rozdawanie wcześniejszych emerytur, a tymczasem posłowie PSL, koalicyjnego partnera Platformy Obywatelskiej, wpadli na zaskakujący pomysł. Ludowcy, których poselskie diety sięgają kilkunastu tysięcy złotych, chcą walczyć o przyznanie emerytur dla parlamentarzystów.

"Niestosowne, ale trafne"

- Niezbyt stosowne ale trafne i oddające to, co myśli o zachowaniu prezydenta duża część Europy – tak słowa skierowana przez Nicolasa Sarkozy do Lecha Kaczyńskiego skomentował w „Magazynie 24 godziny” TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz.

Kukliński nie jest zdrajcą, ani bohaterem

CIA ma odtajnić akta dotyczące stanu wojennego w Polsce, które dostarczył Amerykanom płk Ryszard Kukliński. Goście "Kropki nad i" TVN24, były premier Leszek Miller i historyk Leszek Moczulski byli zgodni: polski szpieg nie był bohaterem.

Wyrwał się babci, wpadł pod koła

Tragiczny wypadek w Szczecinie. Czteroletni chłopiec podczas spaceru wyrwał się babci i wpadł prosto pod koła przejeżdżającego Kamaza. Dziecko zginęło na miejscu. Wiadomość otrzymaliśmy na platformę Kontakt TVN24.

PiS przeciw legalizacji par homoseksualnych

Posłowie PiS obawiają się, że UE zmusi Polskę do uznawania par homoseksualnych. Dlatego chcą, by Sejm przyjął uchwałę, w której sprzeciwi się wkraczania unijnych instytucji w kompetencje krajowe. - Reagować uchwałą na coś, co nie ma miejsca, to śmieszne - komentuje marszałek Bronisław Komorowski.

Kaczyński ustępuje Sikorskiemu

Walki o krzesło nie było. Szef polskiej dyplomacji cierpliwie czekał i pod koniec pierwszej części unijnej debaty o pakiecie klimatyczno-energetycznym prezydent Lech Kaczyński ustąpił mu miejsca, wpuszczając Radosława Sikorskiego na salę obrad. Wcześniej premier z prezydentem uczestniczyli w sesji dotyczącej Traktatu Lizbońskiego.

WSI zweryfikują bez komisji

Szefowie Służb Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego sami zajmą się weryfikacją byłych żołnierzy WSI - ogłosił szef MON Bogdan Klich. Tym samym nie powstanie zewnętrzny zespół weryfikacyjny.

Portal pobłogosławiony

Tradycyjny biały szal z jedwabiu dostał przypadkowo od Dalajlamy Wojciech Bojanowski, dziennikarz naszego portalu. Khatak to tradycyjny tybetański podarunek. Wyraża on opiekę, troskę i pomyślność duchową.

Zabił, zgwałcił i okradł staruszkę, posiedzi 25 lat

Wyrok 25 lat więzienia usłyszał 21-letni Artura R., oskarżony o zabójstwo i gwałt 67-letniej kobiety, którą wcześniej napadł. Jego o rok starszy wspólnik Michał M., który miał mu pomóc w napadzie, skazany został na dwa lata. Wyrok łódzkiego sądu jest nieprawomocny.

Wałęsa do Chin: nie narzucajcie nam przyjaciół

- Zmieńcie się i nie narzucajcie nam przyjaciół ani spotkań - tak Lech Wałęsa apelował w Paryżu do chińskich władz, odpowiadając na ich gniewną reakcję po niedawnym gdańskim spotkaniu prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego z Dalajlamą.

Miller: unieważnić raport z afery Rywina

Leszek Miller żąda od marszałka Sejmu unieważnienia raportu podsumowującego pracę sejmowej komisji śledczej badającej tzw. "aferę Rywina". Miller mówi, że uchwała Sejmu przyjmująca raport "legalizuje kłamstwo", ponieważ prokuratura "zdyskwalifikowała opinie i wnioski Zbigniewa Ziobry".

Nie wierzą w polityków. Piszą do św. Mikołaja

Torunianie przeklinają korki i zbierają podpisy pod kartką do Świętego Mikołaja z prośbą o nowy most przez Wisłę. Od dawna o most bezskutecznie starają się politycy. Po latach zdesperowani mieszkańcy Torunia postanowili napisać do - ich zdaniem - bardziej wpływowej osoby.

Ukradli 200 telewizorów

Czterej mężczyźni podejrzani o kradzież ponad 200 telewizorów zostali zatrzymani podczas wspólnej akcji policji z Warszawy i Radomia. Wartość telewizorów oszacowano na ponad 300 tysięcy złotych – poinformował Rafał Sułecki z zespołu prasowego mazowieckiej policji.

Majdan "nie puszcza farby"

Oskarżeni o pobicie koszalińskich policjantów piłkarze - Radosław Majdan oraz Piotr Świerczewski odmówili składania wyjaśnień w prokuraturze. - Już zdecydowanie dużo powiedzieliśmy wcześniej - tłumaczył w koszalińskiej prokuraturze Majdan. Piłkarze mieli złożyć zeznania w sprawie domniemanego pobicia policjantów.

Kopalnia do Greenpeace: dajcie 250 tysięcy

Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" w Kleczewie, chce od Greenpeace Polska 250 tys. zł za straty poniesione w wyniku protestu ekologów w odkrywce węgla Jóźwin II B w Wielkopolsce. Greenpeace mówi, że jest przygotowany na poniesione koszty.

"SB nie zwerbowała nikogo bliskiego Popiełuszce"

IPN opublikuje dwie książki o księdzu Popiełuszce, w których mają się znaleźć nazwiska osób, które donosiły na księdza. Jak twierdzi Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Jan Żaryn, SB nie udało się zwerbować nikogo z najbliższego otoczenia Popiełuszki. O planowanej publikacji napisała w czwartek "Rzeczpospolita".

Będą szukać ciał marynarzy

Od ponad dwóch miesięcy rodziny zaginionych marynarzy pogłębiarki "Rozgwiazda" czekają na odnalezienie ciał ich najbliższych. Teraz nadzieja powraca - nurkowie spróbują przeszukać wrak.

Taką legitymację pokaże ci policjant

Mają mnóstwo zabezpieczeń, a według policji są bardzo poręczne. Policjanci doczekali się nowych legitymacji służbowych, którymi będą się legitymować już od stycznia.

Poseł Masiel znów nadaje

Chociaż czwartek zapowiadał się dość spokojnie, tuż przed 10.30 zelektryzowała nas wiadomość o odwołanym samolocie, którym do Brukseli miał polecieć premier Donald Tusk. Wiadomości były skąpe. Na szczęście nieoczekiwanie w centrum wydarzeń znalazł się europoseł Jan Masiel. Nie po raz pierwszy.

Prezydent liczy na sukces w walce z ociepleniem

- Jestem przekonany, że w walce z tak zwanym ociepleniem odniesiemy sukces – powiedział prezydent Lech Kaczyński na klimatycznej konferencji ONZ w Poznaniu. I dodał, że ma nadzieję nie tylko na sukces w walce ze zmianami klimatu. - Mam nadzieję, że odniesiemy sukces także w walce z biedą – stwierdził prezydent.

Rotfeld: ZSRR stwarzało wrażenie, że będzie interweniować

CIA zapowiada, że przekaże dziś około 1000 stron odtajnionych raportów pułkownika Ryszarda Kuklińskiego z lat 1980-1981. - Bardzo dobrze że odtajnia - mówi Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych. Według niego, dzięki odtajnieniu dokumentów, będziemy wiedzieli więcej na temat wprowadzeniu stanu wojennego - twierdzi Rotfeld.

"Śmierć podaje się jak kanapkę"

Chciał umrzeć i pozwolił sfilmować własne samobójstwo. Poświęcony eutanazji film dokumentalny "Prawo do śmierci" o chorym na postępujący paraliż Craigu Ewercie, został wyemitowany w środę, w brytyjskiej stacji Sky. Wzbudził wiele kontrowersji i pytań o etyczne granice w pokazywaniu ludzkiego cierpienia. - To śmierć odarta z godności - uważa Tadeusz Gadacz, religioznawca.

Pomostówka dla wójta i prezydenta?

Prezydenci i burmistrzowie polskich miast, wzorem kolejarzy i nauczycieli, też chcieliby mieć własne pomostówki oraz specjalne emerytury. Dzięki nim po kilkunastu latach pracy, zamiast wracać do dawno niewykonywanego zawodu, mieliby wolne do końca życia. Wystarczy, że utrzymaliby się na stanowisku przez dwie lub trzy kadencje - pisze "Dziennik".

Prokuratorzy przed komisją ds. śmierci Blidy

Sejmowa komisja śledcza badająca okoliczności śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy przesłuchuje w czwartek dwóch kolejnych świadków. Zeznania składają były prokurator krajowy Tomasz Szałek i prokurator Artur Kassyk.