Msza w intencji Andrzeja Dudy na Jasnej Górze

[object Object]
Uroczystości na Jasnej Górzetvn24
wideo 2/23

Na Jasnej Górze odbyła się msza św. w intencji prezydentury Andrzeja Dudy. Kazanie wygłosił podprzeor Jan Poteralski. - Zamyka się pewien etap historii Polski i zaczyna się coś nowego. Trzeba nam wielkiej modlitwy oraz mądrości, aby ten nowy etap rozpoczął się i był kontynuowany dla dobra wszystkich Polaków - mówił przeor.

21:16
Wieczór przed Pałacem Prezydenckim
Wieczór przed Pałacem Prezydenckim tvn24
21:13

Na Jasnej Górze odbyła się msza św. w intencji prezydentury Andrzeja Dudy. Kazanie wygłosił podprzeor Jan Poteralski.

20:40

Po intensywnym dniu wypełnionym oficjalnymi uroczystościami Andrzej Duda znalazł czas, by odpowiedzieć na pytania internautów za pomocą aplikacji Facebooka umożliwiającej transmisję wideo na żywo.

W ciągu 30 minut prezydent wypowiedział się m.in. na temat polityki prorodzinnej, wsparcia dla repatriantów ze wschodu czy emigracji. Jak napisał na Twitterze współpracownik Andrzeja Dudy Marcin Kędryna, wystąpienie prezydenta oglądało 45 tys. osób.

Duda był pytany m.in. o o to, co ma do zaproponowania młodym, którzy obawiają się o swoje przyszłe emerytury. - Zadanie jest bardzo wielkie. To kwestia poprawy w Polsce warunków życia. (...) To jest kwestia tworzenia miejsc pracy, wzrostu zamożności społeczeństwa, wzrostu wynagrodzeń, wszelkich świadczeń. To kwestia także pobudzenia polskiej gospodarki i wsparcia dla polskich przedsiębiorców, wsparcia przede wszystkim polegającego na tym, że da im się więcej wolności - mówił prezydent. Jego zdaniem potrzebne jest wsparcie dla przedsiębiorców, bo to oni tworzą miejsca pracy. Jak wyjaśnił, potrzebują oni pomocy ze strony państwa oraz kwestia wprowadzenia odpowiednich rozwiązań podatkowych. Zdaniem Andrzeja Dudy takie działania przyczynią się do poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce. - Co mają powiedzieć ci młodzi ludzie, którzy często od lat pracują na umowach śmieciowych, którzy w zasadzie w ogóle nie mieli żadnego ubezpieczenia emerytalnego, nie były od nich odprowadzane składki. (...) Takich ludzi w Polsce jest wielu. (...)To nie jest kwestia tego, że można temu zaradzić od tak, pstryknięciem palcami. To jest kwestia pewnej długotrwałej zmiany, która musi nastąpić w sposób ewolucyjny - uważa prezydent.

20:27

- Wspomnień z pięciu lat nie da się opowiedzieć w dwóch zdaniach. Mogę powiedzieć, że będę wspominał m.in. przez pryzmat dzisiejszego spotkania tu, w kościele Wizytek w Warszawie, gdzie bije źródło marzeń o Kościele otwartym, Kościele przygarniającym, a nie odpychającym. O społeczeństwie, które szanuje odmienności, mając jednocześnie poczucie własnej wartości. Cieszę się, że finałem dnia było spotkanie z ludźmi tak samo myślącymi o Polsce i Kościele - powiedział Bronisław Komorowski po mszy w jego intencji.

"Sto lat", "dziękujemy!". Msza w intencji Bronisława Komorowskiego
"Sto lat", "dziękujemy!". Msza w intencji Bronisława Komorowskiego tvn24
19:58

W Warszawie w kościele Wizytek odbyła się msza w intencji Bronisława Komorowskiego. Pojawił się na niej wyraźnie wzruszony były prezydent. Towarzyszyła mu małżonka Anna. Po wyjściu z kościoła słychać było okrzyki "dziękujemy, dziękujemy!". - Kochani! To my najserdeczniej dziękujemy. Chcę powiedzieć, że nic piękniejszego nie mogło mnie spotkać w dzisiejszym dniu - zwrócił się do zebranych Komorowski.

19:40

- To, że Andrzej Duda wywodzi się z PiS, nie jest tajemnicą. A on się od tego nie odcina. Kampania prezydencka się jednak skończyła i teraz Andrzej Duda będzie szedł własną drogą - stwierdziła.

19:39

- Andrzej Duda zadeklarował w czasie kampanii, że będzie jeździł po całej Polsce, że odwiedzi wszystkie powiaty. Nie zdążył przed wyborami, więc teraz będzie ten objazd kontynuował - zaznaczyła Szydło, dodając, że Duda nie będzie prezydentem, który zamknie się w gabinecie.

19:33

- Andrzej Duda dał wyraźny sygnał: nie będę prezydentem-notariuszem. Będę wychodził z własnymi inicjatywami - powiedziała kandydatka PiS na premiera.

19:31

- Trzeba zaufać Andrzejowi Dudzie i podjąć z nim dialog - podkreśliła Szydło, mówiąc o przyszłej współpracy z PO.

19:28

- To był dla mnie bardzo ważny dzień, bardzo szczęśliwy. Największe wzruszenie przeżyłam na Zamku Królewskim i na pl. Piłsudskiego. Wzruszyłam się i wtedy do mnie doszło, że dokonaliśmy rzeczy wielkiej - powiedziała Szydło.

19:27

Gościem "Faktów po Faktach" jest Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera.

18:51

18:37

- Spodziewałam się po tym orędziu optymizmu - stwierdziła Joanna Mucha, która wyraziła opinię, że w przemówieniu prezydenta Polska została odmalowana "w ciemnych barwach". - Mamy zdecydowanie inny odbiór tego wystąpienia - odpowiedziała Jadwiga Wiśniewska.

18:30

- Byłam na tej sali i nie słyszałam tam buczenia. Było słychać pomruk dezaprobaty - powiedziała w programie "Tak jest" Joanna Mucha (PO), odnosząc się do zachowania niektórych posłów w czasie sejmowego wystąpienia Andrzeja Dudy. Jak dodała, prezydent otrzymuje od PO kredyt zaufania, a rząd jest gotowy do współpracy.

- Ja lubię nazywać rzeczy po imieniu. Myślę, że może nadmiar przebywania w klimatyzacji wpłynęło na pogorszenie pani słuchu - zwróciła się do Muchy Jadwiga Wiśniewska (PiS).

18:20

- Przemówienie sejmowe było pozbawione jakichkolwiek odniesień ideologicznych - skomentował orędzie Andrzeja Dudy Urbański. Jego opinię podzielił Tomasz Nałęcz, który stwierdził, że wystąpienie było "świadomie wyprane z treści ideologicznych".

18:16

- Ta prezydentura będzie piękniała z upływem czasu - powiedział o kadencji Bronisława Komorowskiego były szef jego kancelarii Tomasz Nałęcz. Andrzej Urbański stwierdził z kolei, że choć początkowo prezydentura Komorowskiego była spokojna, jednak w obliczu zagrożenia zza wschodniej granicy prezydent zaczął działać z determinacją i stanowczością. Były szef kancelarii Lecha Kaczyńskiego zgodził się z Nałęczem, że ocena kadencji Komorowskiego będzie się poprawiać z biegiem czasu.

18:10

Już za chwilę w programie "Tak jest" w TVN24 pierwszy dzień prezydentury Andrzeja Dudy będą podsumowywać Tomasz Nałęcz i Andrzej Urbański.

17:36

Co powiedział Andrzej Duda przed Pałacem Prezydenckim? Zobacz całe wystąpienie:

Całe przemówienie Andrzeja Dudy przed Pałacem Prezydenckim
Całe przemówienie Andrzeja Dudy przed Pałacem Prezydenckimtvn24
17:20

Przed prezydentem jeszcze tylko jeden punkt programu: o godz. 19.30 zwróci się do internautów za pomocą aplikacji Facebooka umożliwiającej transmisję wideo na żywo. Internauci będą mogli prezydentowi zadawać pytania, na które prezydent będzie mógł odpowiadać. Informacja o wydarzeniu jest dostępna na profilu facebookowym Andrzeja Dudy.

16:58

- Mam świadomość tego, że jeśli się nie sprawdzę, to będę prezydentem przez pięć lat i odejdę w poczuciu wstydu. Ale do tej pory zawsze mi się udawało - powiedział Duda.

Prezydent podkreślił, że "nie żartował", gdy mówił, iż Pałac będzie otwarty na inicjatywy społeczne i postulaty obywatelskie.

16:55

- Myślę, że bardzo nam potrzeba odnowy. Nie takiej, żebyśmy się zbierali tylko w momentach kryzysowych - podkreślił, pytając, dlaczego Polacy potrafią działać wspólnie tylko w trudnych chwilach. Przypomniał, że Polacy byli razem 10 kwietnia. - Potem ktoś nas podzielił - ocenił.

- Tracimy powoli nasz kraj. Wtedy, kiedy znikają kolejne instytucje, szkoły, domy kultury. Tak się dzieje. Może nie w Warszawie, ale w innych miastach - powiedział. - Mam świadomość obietnic, które złożyłem. One nie są trudne do spełnienia - stwierdził. Duda podkreślił, że jest przekonany, iż naprawa Polski jest możliwa.

16:53

- Moi kochani, bardzo wam dziękuję. Nie spodziewałem się, że w tak okropną, upalną pogodę przyjdziecie mnie tak licznie przywitać - rozpoczął swoje przemówienie Andrzej Duda.

16:50

Eksplozja radości na Krakowskim Przedmieściu. "Witaj w domu" - krzyczą sympatycy Andrzeja Dudy. Jedni próbują uścisnąć prezydentowi rękę, inni usiłują zrobić sobie pamiątkowe selfie.

Prezydent Duda w drodze do pałacu spotkał się z ludźmi
Prezydent Duda w drodze do pałacu spotkał się z ludźmitvn24
16:47

Tak wyglądał moment złożenia wieńca przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego:

16:35

Przemówienie prezydenta miało planowo rozpocząć się o godzinie 16:30, jednak spacer Andrzeja Dudy przedłuża się. Licznie zgromadzeni ludzie, m.in. z biało-czerwonymi flagami stoją na trasie przejścia Andrzeja Dudy z pl. Piłsudskiego do Pałacu Prezydenckiego. Nowy prezydent pozdrawia i rozmawia z nimi.

Według przyszłej szefowej prezydenckiej kancelarii Małgorzaty Sadurskiej przemówienie przed Pałacem Prezydenckim będzie skierowane do tych wszystkich, którzy chcieli przyjechać na inaugurację prezydentury i chcieli razem z prezydentem Dudą przeżywać "ten wielki dzień".

Pieszo z Pl. Piłsudskiego do Pałacu
Pieszo z Pl. Piłsudskiego do Pałacutvn24
16:29

Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

16:25

Przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano kolejne przemówienie Andrzeja Dudy. Prezydent idzie tam pieszo, witany przez tłumy sympatyków.

16:19

Andrzej Duda z pl. Piłsudskiego pieszo udaje się do Pałacu Prezydenckiego. Po drodze wita się z warszawiakami.

16:14

Przemówienie prezydenta pochwalił były szef BBN Stanisław Koziej:

16:08

- Musimy mieć polską armię naszą silną. Gotową w każdej chwili stanąć do walki w obronie ojczyzny - zaznaczył Andrzej Duda. Podkreślił, że "to dobrze", iż Polska jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, jednak powinna mieć jak najsilniejszą samodzielną armię.

Odnosząc się do wcześniejszego wystąpienia szefa MON Tomasza Siemoniaka, zapewnił, że będzie dążył do modernizacji wojska. - Będę z panem w tym zakresie współpracować. Nie mam co do tego wątpliwości. Jestem przekonany, że polska armia zostania dozbrojona w zgodzie i szybko - zadeklarował.

"To wyjątkowa dla mnie chwila"
"To wyjątkowa dla mnie chwila" tvn24
16:05

- Żołnierze, dziś rozpoczyna się nowa prezydentura. Wita was nowy zwierzchnik sił zbrojnych. Chcę oddać wam, waszym poprzednikom i rodzinom, wyrazy najgłębszego szacunku - podkreślił.

16:02

- To wyjątkowa dla mnie chwila. Nie tylko dlatego, że jako prezydent RP, który dziś ma swoją inaugurację, objąłem przed momentem zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. To ważna dla mnie data także osobiście. To 101. rocznica wymarszu z Krakowa Pierwszej Kompanii Kadrowej - powiedział w czasie przemówienia Andrzej Duda.

- To z pewnością jedne z największych tradycji polskich żołnierzy - podkreślił.

15:59

Zwolennicy prezydenta zgromadzeni na pl. Piłsudskiego skandują "Andrzej Duda, Andrzej Duda".

15:57

Prezydent złożył kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Prezydent złożył kwiaty na Grobie Nieznanego ŻołnierzaPAP
15:53

Andrzej Duda oficjalnie przejął zwierzchnictwo nad polskim wojskiem.

Podniesienie proporca prezydenckiego
Podniesienie proporca prezydenckiegotvn24

15:48

- To wyjątkowy moment dla polskiego wojska, podkreślający jego szczególny związek z głową państwa - powiedział szef MON. Jak dodał, bezpieczeństwo Polski i Polaków jest sprawą fundamentalną, wartą współdziałania. - W imieniu rządu i swoim własnym chciałbym zadeklarować gotowość współpracy z prezydentem w dziedzinie polskiego bezpieczeństwa - podkreślił. Zwrócił się do Andrzeja Dudy o wsparcie w dalszej modernizacji wojska i poprawę warunków służby żołnierzy.

Przypomniał, że przyszłoroczny szczyt NATO będzie bardzo ważny dla Polski. - Wierzę, że doprowadzimy za rok w Warszawie do przełomowych decyzji - zaznaczył.

Siemoniak: deklaruję gotowość do współpracy
Siemoniak: deklaruję gotowość do współpracy tvn24
15:46

Prezydent Duda przyklęknął przed sztandarem i go ucałował. Następnie na maszt wciągnięto proporzec prezydenta, który symbolizuje jego zwierzchnictwo nad wojskiem. Proporzec ma kolor czerwony z białym wizerunkiem orła pośrodku oraz białym wężykiem generalskim w obramowaniu.

15:44

15:41

Andrzej Duda dokonał przeglądu wojska. Na pl. Piłsudskiego są m.in. premier Ewa Kopacz, wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari i kapituły Orderu Krzyża Wojskowego, duchowieństwo i przedstawiciele wojskowego korpusu dyplomatycznego.

15:40

Ceremonia przejęcia zwierzchnictwa nad wojskiem ma charakter symboliczny. Duda jest bowiem zwierzchnikiem sił zbrojnych od momentu objęcia urzędu prezydenta, czyli od zaprzysiężenia.

Powitanie Andrzeja Dudy na pl. Piłsudskiego
Powitanie Andrzeja Dudy na pl. Piłsudskiegotvn24
15:34

Andrzej Duda wyruszył z Pałacu Prezydenckiego na plac Piłsudskiego, gdzie przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Po zakończeniu uroczystości Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Po ceremonii prezydent w asyście szefa Sztabu Generalnego WP złoży kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wpisze się do księgi pamiątkowej. Następnie prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie wróci pieszo do Pałacu Prezydenckiego.

Andrzej Duda w drodze na na pl. Piłsudskiego
Andrzej Duda w drodze na na pl. Piłsudskiego tvn24
15:28

Zgromadzeni przed Pałacem Prezydenckim sympatycy Andrzeja Dudy mają ze sobą m.in. krzyże i polskie flagi. Przed budynkiem ustawiono obraz Lecha Kaczyńskiego.

15:24

Około godziny 15:30 na pl. Piłsudskiego prezydent Duda przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Tam zaplanowano również jego wystąpienie.

15:01

Parę prezydencką powitał szef Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego Jacek Michałowski.Na dziedzińcu na parę prezydencką oczekiwała kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz orkiestra wojskowa z Siedlec, która zagrała hymn.

Zebrany przed pałacem tłum ludzi powitał prezydenta i jego małżonkę brawami oraz okrzykami "Andrzej Duda" oraz "Witaj w domu". Nad głowami zgromadzonych powiewają biało-czerwone flagi, widać transparenty m.in.: "Andrzej Duda naszym prezydentem", "Andrzej Duda prezydent polskich spraw", "Habemus Presidentem", "Polacy, idziemy drogą śp. Lecha Kaczyńskiego". Zebrani śpiewają też pieśni patriotyczne.

Prezydent Duda wraz z małżonką zamieszka w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu - podobnie jak w czasie swojej prezydentury Lech Kaczyński czy Aleksander Kwaśniewski.

14:58

Na Krakowskim Przedmieściu tłumy warszawiaków wiwatują na cześć Andrzeja Dudy, który przejeżdża do Pałacu Prezydenckiego.

14:54

Już za chwilę para prezydencka zostanie uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim przez szefa kancelarii prezydenta Komorowskiego Jacka Michałowskiego. Możliwe, że prezydent Duda trasę z Zamku do Pałacu Prezydenckiego pokona piechotą. W pałacowej kaplicy prezydent Duda złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Prezydent Duda przejdzie następnie do swojego gabinetu.

Przejazd Andrzeja Dudy do Pałacu Prezydenckiego
Przejazd Andrzeja Dudy do Pałacu Prezydenckiego tvn24
14:44

Sympatycy Andrzeja Dudy czekają, aż opuści on Zamek Królewski i uda się do Pałacu Prezydenckiego.

14:37

14:33

Przed Zamkiem Królewskim sympatycy prezydenta skandują: "Andrzej Duda, Andrzej Duda".

14:28

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw.

Andrzej Duda Kawalerem Orderu Orła Białego
Andrzej Duda Kawalerem Orderu Orła Białego tvn24

Order Odrodzenia Polski - ustanowiony w 1921 r. - nadawany jest za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju.

Andrzej Duda odebrał odznakę Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski
Andrzej Duda odebrał odznakę Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski tvn24

Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.

14:15

Życzenia z okazji objęcia urzędu prezydenta złożyli Andrzejowi Dudzie m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i premier Ewa Kopacz.

14:14

- Nie mam dziś poczucia, żebym na te ordery zasłużył. Będę robił wszystko, żeby na koniec mojej prezydentury Polacy uznali, że jestem ich godny - podkreślił prezydent.

14:11

- To wielka dla mnie chwila, wielkiego zaszczytu. Oto stałem się kawalerem dwóch największych w Polsce orderów. Orderów o wielkiej tradycji niepodległej Polski - powiedział po odebraniu odznak Andrzej Duda. - Chciałbym zapewnić, że będę czynił wszystko, aby nawiązać do najlepszych tradycji tych orderów. Aby otrzymywali je ludzie godni, którzy mają znamienite zasługi dla RP - podkreślił.

14:07

Na Zamku Królewskim rozpoczęła się uroczystość przekazania prezydentowi Andrzejowi Dudzie odznak Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

14:00

- Wrażenie jest takie jak przy wizytach Jana Pawła II. To coś oczyszczającego. Atmosfera jest równie podniosła jak wtedy, gdy odwiedzano trumny smoleńskie - mówiła o atmosferze towarzyszącej inauguracji prezydentury Andrzeja Dudy posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

"Wrażenie jak przy wizytach Jana Pawła II"
"Wrażenie jak przy wizytach Jana Pawła II" tvn24
13:50
Marta Kaczyńska o wyzwaniach dla nowego prezydenta
Marta Kaczyńska o wyzwaniach dla nowego prezydenta tvn24
13:48

13:47

O inauguracji Andrzeja Dudy piszą media na całym świecie. Rosyjscy dziennikarze, relacjonując orędzie prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym, wyeksponowali tę część wystąpienia, w której mówił on o potrzebie większej obecności NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. "Potrzebujemy większych gwarancji ze strony NATO. Nie tylko my jako Polska, ale cała Europa Środkowo-Wschodnia w obecnej sytuacji geopolitycznej, trudnej (jak państwo wiecie). Potrzebujemy większej obecności NATO - w tej części Europy, a także w naszym kraju" - zacytowała rosyjska agencja RIA-Nowosti słowa polskiego prezydenta. Ten fragment orędzia Dudy przytoczyła również telewizja NTV.

13:41

Agata i Andrzej Dudowie przeszli z Archikatedry św. Jana Chrzciciela do Zamku Królewskiego, gdzie odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

13:34

13:17

Andrzej Duda wraz z małżonką opuścili warszawską archikatedrę, gdzie zakończyła się msza św. w intencji jego prezydentury i Ojczyzny. Tłumy sympatyków nowego prezydenta zebranych przed bazyliką i na Starówce wiwatowały, skandując "Andrzej Duda, Andrzej Duda" i "nasz prezydent", oraz bijąc brawo. Część z nich trzymała biało-czerwone flagi, niektórzy byli w strojach ludowych. Na trasie do Zamku stał szpaler żołnierzy.

Tłumy witały Andrzeja Dudę
Tłumy witały Andrzeja Dudę tvn24
13:10

Po mszy św. prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty w krypcie archikatedry na grobie prezydenta Gabriela Narutowicza, przed tablicą upamiętniającą prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, na grobach prezydenta Ignacego Mościckiego i prymasa Józefa Glempa. Następnie para prezydencka przeszła do nawy z sarkofagiem prymasa Stefana Wyszyńskiego - tam także prezydent złożył kwiaty.

Prezydent złożył kwiaty w krypcie archikatedry św. Jana Chrzciciela
Prezydent złożył kwiaty w krypcie archikatedry św. Jana Chrzciciela tvn24
12:57

Przed archidiecezją warszawską, gdzie odprawiana jest msza św. w intencji Ojczyzny i prezydenta, licznie zebrali się sympatycy Andrzeja Dudy.

12:32

- Troska o dobro wspólne domaga się pokoju społecznego, poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Nie wolno ich narażać przez nieprzemyślane działania, a zwłaszcza przez uleganie pokusie postępowania w sposób niegodny człowieczeństwa - wskazał prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii podczas mszy św. w archikatedrze warszawskiej, inaugurującej prezydenturę Andrzeja Dudy. Prymas mówił, że pokoju społecznego trzeba strzec i wykluczać wszystko to, co może "powodować społeczne frustracje i rodzić przemoc". Podkreślił, że oprócz bezwarunkowego szacunku dla osoby ludzkiej, troska o dobro wspólne "domaga się również - jak nam zwraca uwagę papież - szczególnej troski o rodzinę".

Homilia prymasa Polski
Homilia prymasa Polski tvn24
12:27

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej uprzedza na Twitterze pytania o upolitycznienie mszy św.:

12:12

Poprzez swoje nauczanie Kościół nie pragnie uczestniczyć w rządzeniu Polski, a niewątpliwie jedynie nakłada na wiernych moralny obowiązek wierności przekonaniom - mówił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w archikatedrze warszawskiej podczas mszy św. inaugurującej prezydenturę Andrzeja Dudy.

Wstęp do mszy św. wygłoszony przez abp. Gądeckiego
Wstęp do mszy św. wygłoszony przez abp. Gądeckiego tvn24
12:11

- Upraszajmy dla prezydenta ducha miłości i ducha pokory - zwrócił się przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki do uczestników mszy św. w archikatedrze warszawskiej, inaugurującej prezydenturę Andrzeja Dudy. - Kierujemy teraz nasze myśli ku Bogu, prosząc Go o wszelkie błogosławieństwo dla pana prezydenta, a razem z nim o wszystkie konieczne dary Ducha Świętego, aby mógł on jak najowocniej w obszarze swoich specyficznych zadań angażować się ze wszystkich swoich sił w poszukiwanie i urzeczywistnianie tego, co służy dobremu funkcjonowaniu całej wspólnoty obywatelskiej naszej ojczyzny, abyśmy wszyscy mogli żyć w szczęściu i pokoju dla Boga i ojczyzny - powiedział na wstępie mszy św. abp Gądecki.

11:56

W Archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęła się msza św. inaugurująca prezydenturę Andrzeja Dudy - nietypowo, bo od hymnu państwowego. Przewodniczy jej przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a homilię ma wygłosić prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak. Udział w nabożeństwie biorą też metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. W archikatedrze obecni są m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i b. prezydent Lech Wałęsa.

Prezydent wraz z małżonką w warszawskiej archikatedrze
Prezydent wraz z małżonką w warszawskiej archikatedrzetvn24
11:35
Góralskie śpiewy dla nowego prezydenta
Góralskie śpiewy dla nowego prezydenta tvn24
11:33

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą opuścili budynek parlamentu, w którym odbyła się uroczystość zaprzysiężenia. Para prezydencka weźmie teraz udział we mszy świętej w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, inaugurującej prezydenturę Dudy. Msza rozpocznie się o godz. 11.50. Będzie jej przewodniczył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a homilię ma wygłosić prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak.

11:27

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy to "dobra zapowiedź dobrej prezydentury" - oceniła kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. - To było orędzie, w którym wybrzmiały bardzo ważne słowa dotyczące budowania wspólnoty, jedności. Andrzej Duda to podkreślał w kampanii wyborczej, podkreślił to i dzisiaj, więc widać, że to jest ten cel, do którego on będzie dążył - mówiła Szydło.

11:19

Gratulacje i życzenia od ministra sprawiedliwości oraz byłego ministra obrony:

Panie Prezydencie @AndrzejDuda gratulacje i powodzenia, jest Pan od dziś prezydentem Polski, całej Polski.— Borys Budka (@bbudka) sierpień 6, 2015

Poprzeczka postawiona wysoko. Czy się uda? - Życzę dobrej kadencji.— Bogdan Klich (@BogdanKlich) sierpień 6, 2015

11:12

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy powiedział, że dobrze mu życzy. - Przede wszystkim dobrze mu życzę, bo chciałbym, by prezydentura, która w Polsce pochodzi z wyborów powszechnych, była dobra i szanowana przez ludzi, pomagała w tym wspólnym wysiłku - powiedział były prezydent po uroczystości zaprzysiężenia Dudy. - Wiele zapowiedzi, które prezydent Duda dzisiaj złożył, jest interesujących - ocenił Kwaśniewski. Jego zdaniem na uwagę szczególnie zasługują zapowiedzi dotyczące troski o kulturę i Polaków zagranicą.

11:06

- W słowie nie jest zły, a w czynach, to zobaczymy - powiedział były prezydent Lech Wałęsa, komentując orędzie nowego prezydenta Andrzeja Dudy. - Dobrze mówił, choć parę rzeczy trzeba było wyżej, niżej, a tego nie było - ocenił Wałęsa. Jak przyznał, zgoda, o którą apelował w swoim wystąpieniu nowy prezydent, jest "potrzebna, ale to nie takie proste". - Demokracja to nic innego jak wojna każdego z każdym, ale w żelaznych ramach prawa, wojna o stanowiska, pozycje. Taka jest demokracja - podkreślił Wałęsa.

Wałęsa o orędziu Dudy
Wałęsa o orędziu Dudy tvn24
10:55

Są też pierwsze komentarze członków rządu. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz złożył Dudzie gratulacje na Twitterze. Z kolei minister nauki Lena Kolarska-Bobińska odniosła się do wygłoszonego przez niego orędzia.

Gratulacje dla nowego prezydenta @AndrzejDuda. Mam nadzieję, że będzie to dobra prezydentura dla Polski i Polakow.— W.Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) sierpień 6, 2015

Orędzie nowego Prezydenta brzmiało jak expose premiera. Ciekawe czy to zapowiedź zmian ustrojowych.— Lena Bobińska (@LenaBobinska) sierpień 6, 2015

10:51

Pierwsze orędzie Dudy - już jako prezydenta - skomentował były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. Stanisław Koziej.

Dwa megapriorytety Pana Prezydenta w sprawach bezpieczeństwa: silna własna armia i wzmocnione NATO na wschodzie.Znak strategicznej ciągłości— Stanisław Koziej (@SKoziej) sierpień 6, 2015

10:49

Zakończyło się spotkanie nowego prezydenta z Prezydium Sejmu. W spotkaniu wzięła udział także Ewa Kopacz - poinformował na Twitterze rzecznik rządu.

Wlasnie skończyło się spotkanie Prezydiow Sejmu z Prezydentem Dudą. Udział w nim wzięła rownież Premier Kopacz. Dużo dobrych słów.— Cezary Tomczyk (@CTomczyk) sierpień 6, 2015

10:48

- Andrzej Duda wygrał wybory sprawami społeczno-gospodarczymi - powiedział Piotr Duda, szef "Solidarności" po wystąpieniu prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym. Jego zdaniem Duda "pójdzie w tym kierunku", co pokazał także w swoim orędziu.

10:42

Po uroczystości zaprzysiężenia para prezydencka Agata i Andrzej Dudowie spotkali się z Bronisławem i Anną Komorowskimi. Prezydent Duda pożegnał Komorowskiego w hallu głównym Sejmu. Były prezydent wraz z małżonką opuścili Sejm. O godz. 10.40 Duda spotkał się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu.

Duda pożegnał Komorowskiego
Duda pożegnał Komorowskiego tvn24
10:33

- Dziś jest dzień pana prezydenta Andrzeja Dudy i byli prezydenci nie powinni niczego komentować. Komentarze mogą być, że tak powiem, do twarzy dziennikarzom i aktywnym politykom. Ale ja chciałbym uszanować dzień prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski, pytany o wystąpienie Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym.

Komorowski o wystąpieniu Dudy
Komorowski o wystąpieniu Dudy tvn24
10:32

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji i wicemarszałkowi Senatu VI kadencji Maciejowi Płażyńskiemu, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie smoleńskiej. Prezydentowi towarzyszyli marszałkowie Sejmu i Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i Bogdan Borusewicz.

Duda złożył kwiaty pod tablicą smoleńską w Sejmie
Duda złożył kwiaty pod tablicą smoleńską w Sejmie tvn24
10:30

Czwartkowe zaprzysiężenie Andrzeja Dudy nie obyło się bez incydentów. Jednym z nich było buczenie, które można było usłyszeć w trakcie orędzia nowego prezydenta ze strony części posłów PO.

10:29

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska zamknęła posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.

10:28

Gratulacje prezydentowi Dudzie przekazali już na Twitterze m.in. ambasadorowie USA i Francji w Polsce:

Na początku kadencji, w imieniu USA życzę nowego prezydenta @AndrzejDuda wszystkiego najlepszego; liczymy na świetne sojusznicze stosunki!— Stephen D. Mull (@SteveMullUSA) sierpień 6, 2015

Prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Gratuluję mu w imieniu Republiki Francuskiej. pic.twitter.com/qQFqOSbXAn— Pierre Buhler (@PierreBuhler) sierpień 6, 2015

10:27

- Trzeba podtrzymywać łączność z młodymi Polakami za granicą, trzeba stworzyć warunki do ich powrotu do Polski, dlatego trzeba wzmacniać polskie placówki dyplomatyczne - mówił Andrzej Duda przed Zgromadzeniem Narodowym.

Prezydent chce utworzyć biuro ds. Polonii i Polaków za granicą
Prezydent chce utworzyć biuro ds. Polonii i Polaków za granicąTVN 24
10:27

Wystąpienie Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym skrytykował na Twitterze rzecznik rządu Cezary Tomczyk.

10:23

Z lewej strony sali sejmowej orędziu Dudy przysłuchuje się Armand Ryfiński, były poseł Ruchu Palikota - dziś niezrzeszony.

Zamiast orędzia mamy wiec wyborczy PiS pic.twitter.com/2f1SFYtlMr— Armand Ryfiński (@ArmandRyfinski) sierpień 6, 2015

"Zaczyna się nowy rodział historii" - napisał z kolei na Twitterze były marszałek Sejmu Marek Jurek, który w 2005 roku odbierał prezydencką przysięgę od Lecha Kaczyńskiego.

Zaczyna się nowy rozdział historii.— Marek Jurek (@marekjurek) sierpień 6, 2015

10:20

- Polityka zagraniczna nie potrzebuje rewolucji, ale wymaga korekty. Konieczna jest też budowa silnej i dobrze wyposażonej armii - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, potrzebujemy większych gwarancji ze strony NATO. Jak dodał, potrzebuje tego nie tylko Polska, ale też cała Europa Środkowo-Wschodnia.

Andrzej Duda o "zwiększeniu aktywności" w polityce zagranicznej
Andrzej Duda o "zwiększeniu aktywności" w polityce zagranicznejTVN 24
10:19

- Musimy zacząć naprawiać Rzeczpospolitą. Wierzę w dobre współdziałanie z rządem, Sejmem i Senatem, naszymi przedstawicielami na ważnych stanowiskach w UE - mówił Andrzej Duda przed Zgromadzeniem Narodowym.

10:12

Są też pierwsze komentarze polityków. Na Twitterze o zaprzysiężeniu Dudy napisali już m.in. Jacek Kurski i Tadeusz Iwiński.

Krew jego dawne bohatery a imię jego czterdzieści i cztery. Prezydentura wraca w godne ręce dokładnie 1944 dni po śmierci Lecha Kaczyńskiego— Jacek Kurski PL (@KurskiPL) sierpień 6, 2015

Niepewność związana z nowym prezydentem RP. "Nie pozwólmy,aby lęki paraližowały marsz w kierunku wyznaczonym przez nadzieję"- J.F. Kennedy.— Tadeusz Iwiński (@TadeuszIwinski) sierpień 6, 2015

10:11

- Dotrzymam obietnic, które składałem. Jest człowiekiem niezłomnym, człowiekiem wiary - mówił prezydent Andrzej Duda przez Zgromadzeniem Narodowym.

Zaapelował o wzajemny szacunek. - Trzeba zacząć odbudowywać wspólnotę opartą o wzajemny szacunek. Proszę o szacunek i poszanowanie wzajemnych praw - mówił Duda.

10:06

- Drodzy rodacy. Jestem niezwykle wzruszony, dziękuję bardzo - mówił Andrzej Duda, przemawiając przed Zgromadzeniem Narodowym po złożeniu przysięgi.

- Dziękuję moim rodakom, że dziś są ze mną, dziękuję moimi poprzednikom na urzędzie prezydenta RP, a szczególnie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu - mówił Duda.

Początek orędzia prezydenta Andrzeja Dudy
Początek orędzia prezydenta Andrzeja Dudytvn24
10:05

Andrzej Duda objął urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego następującej przysięgi: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięgę można zakończyć słowami: "Tak mi dopomóż Bóg" - tak właśnie zrobił prezydent Duda. O złożenie przysięgi poprosiła prezydenta marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym
Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowymtvn24
10:02

W Sejmie rozpoczęło się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Otworzyła je marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Odegrano hymn Polski.

09:59

Na galerii w Sejmie zbierają się dziennikarze i goście:

09:55

Andrzej Duda wraz z małżonką przybył do Sejmu na posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.

Prezydenta elekta i jego małżonkę powitali marszałkowie Sejmu i Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i Bogdan Borusewicz.

Andrzej i Agata Dudowie zajmą miejsca przewidziane dla prezydenta przy stole prezydialnym na sali plenarnej Sejmu. W tym miejscu prezydent elekt złoży przysięgę prezydencką.

Andrzej Duda z żoną przybyli do Sejmu
Andrzej Duda z żoną przybyli do Sejmutvn24
09:54

Przed Sejmem zgromadzili się zwolennicy Andrzeja Dudy. Piotr Semka, prawicowy dziennikarz, wrzucił na Twittera ich zdjęcia:

09:54

Prezydent Bronisław Komorowski przybył wraz z małżonką Anną do Sejmu. Zajmą miejsca w loży prezydenckiej na galerii sali plenarnej Sejmu. Parę prezydencką przywitali marszałkowie Sejmu i Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i Bogdan Borusewicz.

W Sejmie pojawił się Bronisław Komorowski
W Sejmie pojawił się Bronisław Komorowskitvn24
09:45

Andrzej Duda i jego małżonka przejeżdżają Al. Ujazdowskimi do Sejmu.

Andrzej Duda w drodze do Sejmu
Andrzej Duda w drodze do Sejmu tvn24
09:44

Andrzej Duda opuścił wraz z żoną Agatą hotel Belweder i udał się do Sejmu, gdzie zostanie zaprzysiężony na prezydenta.

Andrzej Duda i jego małżonka opuścili hotel Belweder
Andrzej Duda i jego małżonka opuścili hotel Belweder tvn24
09:41

Rodzina Andrzeja Dudy: jego córka Kinga i rodzice udali się do Sejmu na zaprzysiężenie Andrzeja Dudy.

W uroczystości weźmie w sumie udział ok. 600 gości.

Rodzina Dudy w drodze do Sejmu
Rodzina Dudy w drodze do Sejmu tvn24
09:30

- Zaprzysiężenie prezydenta to dziś święto demokracji, wreszcie ma odpowiednią rangę. Odrobiliśmy lekcję historii - ocenia badacz ceremoniału państwowego dr Janusz Sibora i przypomina, że 25 lat temu zaprzysiężenia Lecha Wałęsy praktycznie nie odnotowała prasa.

09:29

Agata Kornhauser-Duda w roli pierwszej damy:

09:28

Współpracownik Lecha Kaczyński, prawnik, były harcerz i narciarz. Kim jest 43-letni Andrzej Duda i jak wyglądała jego droga do prezydentury?

09:26
Spełnienia obietnic, konsekwencji, wyrozumiałości. Czego Polacy życzą Dudzie?
Spełnienia obietnic, konsekwencji, wyrozumiałości. Czego Polacy życzą Dudzie?tvn24

Andrzej Duda pokonał ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego w drugiej turze wyborów 24 maja. Duda zdobył 51,55 proc. głosów, jego rywal 48,45 proc.

W wywiadach zapowiadał, że przez pierwsze miesiące prezydentury przedstawi swoje flagowe projekty, o których mówił w trakcie kampanii wyborczej. Chodzi o projekt ustawy dot. wieku emerytalnego i projekt podwyższający kwotę wolną od podatku. Pierwszy z projektów będzie zakładał m.in. obniżenie wieku emerytalnego. Duda deklarował, że chciałby, aby ten projekt został złożony jeszcze w sierpniu. Duda chce, aby początkowo kwota wolna od podatku była na poziomie 8 tys. złotych.

Autor: MAC,kg,kło / Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd w Kijowie podjął decyzję w sprawie aresztowania trzech ukraińskich dowódców zatrzymanych przez służby i oskarżonych o "podejmowanie niewłaściwych decyzji", które miały doprowadzić do zajęcia części obwodu charkowskiego przez rosyjską armię w maju 2024 roku. Żołnierze i eksperci apelują o sprawiedliwy proces. Według znanego analityka Jurija Butusowa, wydarzenia wokół tej sprawy, to "popis" i chęć "upokorzenia" wojskowych.

"Poniżanie jest hańbą". Gorąco w Kijowie, generałowie i pułkownik w areszcie

"Poniżanie jest hańbą". Gorąco w Kijowie, generałowie i pułkownik w areszcie

Źródło:
RBK-Ukraina, NV, Glavred, PAP, tvn24.pl

Premier Donald Tusk przedstawił w środę w Parlamencie Europejskim priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - Dzisiaj być może najważniejsze słowa, jakie powinny paść tu, w Parlamencie Europejskim, to słowa skierowane wprost do Europejek i Europejczyków: podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - powiedział. Mówił, że jeśli prezydent USA Donald Trump mówi o konieczności wzięcia większej odpowiedzialności przez Europę za własne bezpieczeństwo, "traktujmy to jako pozytywne wyzwanie".

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump ułaskawił Rossa Ulbrichta, twórcę serwisu Silk Road (Jedwabny Szlak), którego użytkownicy mogli anonimowo handlować nielegalnymi produktami, w tym narkotykami czy pirackim oprogramowaniem. Skazanie Ulbrichta przez amerykański sąd na dożywocie prezydent USA nazwał "niedorzecznością".

Trump ułaskawia skazanego na dożywocie. Pisze o "szumowinach"

Trump ułaskawia skazanego na dożywocie. Pisze o "szumowinach"

Źródło:
CNN, "Guardian", CBS News TVN24

Czołgi, które dotarły do Polski w styczniu, rzekomo są stare i mają pochodzić z amerykańskiego demobilu - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Wyjaśniamy, jakie abramsy trafiły do Wojska Polskiego.

Abramsy dostarczone do Polski "są z demobilu, mają po 35 lat". Wyjaśniamy

Abramsy dostarczone do Polski "są z demobilu, mają po 35 lat". Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W szkole podstawowej w Żyrardowie doszło do rozpylenia nieznanej substancji. Ewakuowano łącznie 368 osób. Jedno dziecko trafiło do szpitala. Na miejscu pracują służby.

Nieznana substancja rozpylona w podstawówce, ponad 300 osób ewakuowanych

Nieznana substancja rozpylona w podstawówce, ponad 300 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Donald Trump odpowiedział na pytanie, czy dalej - tak jak Joe Biden - zamierza wysyłać broń Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. Stwierdził, że to "Unia Europejska powinna płacić znacznie więcej niż dotychczas". W tym kontekście wspomniał o Polsce. Powiedział, że była ona wśród kilku państw, które w czasie jego pierwszej prezydentury wydawały na obronność odpowiednią ilość pieniędzy.

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Źródło:
Reuters, TVN24, tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

Jednoczesne utrzymanie prawidłowego obwodu talii i regularne ćwiczenia są bardziej skuteczne w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka niż każdy z tych czynników z osobna - wynika z badania opublikowanego w "British Journal of Sports Medicine". Udział wzięło w nim ponad 300 tys. osób. Badacze są "podekscytowani" ustaleniami.

To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Dwa połączone czynniki

To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Dwa połączone czynniki

Źródło:
World Cancer Research Fund, The Independent, tvn24.pl

W środę rano w kopalni Szczygłowice doszło do zapalenia metanu. W rejonie zagrożenia było 44 górników. Nie ma ofiar śmiertelnych, 16 osób jest rannych, mają z rozległe poparzenia oraz urazy nóg i rąk.

Pożar w kopalni. Rannych 16 górników

Pożar w kopalni. Rannych 16 górników

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie nie przychylił się do wniosku o przyznanie listu żelaznego Michałowi K. Były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jest podejrzany w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w tej instytucji. - Będziemy tę decyzję skarżyć - zapowiedział obrońca Michała K. mecenas Luka Szaranowicz.

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Dwukrotnie odbyłem 10-dniową kwarantannę w jednym z pokoi i przez moment w apartamencie. Nie naraziłem Skarbu Państwa ani Muzeum II Wojny Światowej na żadne koszty - mówił w środę Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta. Dodał też, że prowadził "bardzo dynamiczną politykę międzynarodową" i apartamenty były do tego przez niego wykorzystywane. Odniósł się w ten sposób do ustaleń "Gazety Wyborczej", która napisała, że jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przez ponad pół roku miał zarezerwowany luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym.

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Biskup Kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump tuż po nim, a w środę nad ranem w mediach społecznościowych ocenił biskup jako "lewicową", "nudną" i zawyrokował, że powinna przeprosić Amerykanów za to, że "nie jest zbyt dobra w swojej pracy".

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Czy polskie babcie korzystają z "babciowego"? Według danych na dodatek dla opiekunek i opiekunów małych dzieci, zostających z nimi w domu, wydano z budżetu już ponad 200 mln zł. Ale eksperci ostrzegają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każda babcia będzie chciała zostać z wnukiem. - Kobieta ma prawo do swojej aktywności, wolnego czasu, że już nie wspomnę, jak takie wcześniejsze przejście na emeryturę wpłynie na wysokość świadczeń - podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska. O ocenę programu pytamy też wiceministrę Aleksandrę Gajewską.

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Media publikują dramatyczne relacje osób, które przetrwały tragiczny pożar w hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w Turcji. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie włączył się żaden alarm przeciwogniowy - podaje agencja Reutera, pisząc o nasilającej się krytyce pod adresem miejscowych władz. W wyniku pożaru zginęło 76 osób.

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

Źródło:
Reuters, Hürriyet, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium