Tylko do końca roku Polacy mogą wymienić w NBP stare banknoty, sprzed denominacji w 1995 roku. - Przez trzy ostatnie miesiące obywatele zwrócili i wymienili u nas trzy miliony złotych. I jeśli nie chcą 1 stycznia zostać z banknotami, które będą miały tylko sentymentalną wartość, to niech postąpią tak z pozostałymi - zachęca Marcin Kaszuba, dyrektor departamentu komunikacji i promocji NBP.

- Misją Grossa jest przywracanie do publicznej pamięci Polaków pewnych niewygodnych faktów, które zostały albo zbyt mało przedyskutowane, albo zniknęły w mroku niepamięci - uważa Michał Olszewski z "Tygodnika Powszechnego". Książka Jana Tomasz Grossa "Złote żniwa", która ukaże się w lutym, mówi m.in. o tym, jak Polacy przegrzebywali żydowskie mogiły w poszukiwaniu złota.

W Al. Ujazdowskich, na wysokości ulicy Pięknej karetka zderzyła się z samochodem osobowym. Dwie osoby zostały ranne. Karetka po zderzeniu przewróciła się na bok na samym środku jezdni. Jeden z kierowców musiał wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Obaj utrzymują jednak, że mieli zielone.

Burze śnieżna, które przechodzą nad Nowym Jorkiem, niosą ze sobą od dwóch dni komunikacyjny chaos ale i wielkie żniwa dla firm odśnieżających miasto. Wiele z nich powstaje naprędce, bo właściciele czują, że na śniegu mogą zarobić. Nie zawsze kończy się to dobrze dla właścicieli zaparkowanych aut. Kiedy operator koparki wbije sobie do głowy, że odśnieżenie jest najważniejsze, bez względu na cenę, skończyć może się to tak...

Grupa polskich kryptologów i matematyków stworzyła system szyfrowania nie do złamania, informuje "Rzeczpospolita", podkreślając, że to wielki przełom w cyberbezpieczeństwie. Eksperci oceniają, że to bardzo ważne osiągnięcie dla polskiego bezpieczeństwa narodowego.

Znana w Warszawie izba wytrzeźwień przy ulicy Kolskiej zmienia od nowego roku swój profil. W "żłobku", jak jest nazywana, teraz będą mogły leczyć się osoby, które chcą raz na zawsze skończyć z alkoholem.

Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej zapowiedzieli wyjście na ulicę i zablokowanie krajowej "siódemki". W ten sposób chcą zaprotestować przeciwko anulowaniu przez Ministerstwo Infrastruktury przetargu na budowę odcinka drogi ekspresowej S7 przechodzącej przez ich miejscowość. Organizatorzy zapowiedzieli początek blokady na godz. 15.

"... W miejscu gdzie znajdował się obóz, zastaliśmy zryte pole przekopane przez okoliczną ludność. Pole było tak zryte, że w niektórych miejscach były doły do 10 m głębokie, w niektórych widniały szczątki kości ludzkich, piszczele, szczęki, nogi itp..." - pisze w swojej książce pt. "Złote żniwa" Jan Tomasz Gross. Autor opisuje w niej historie Polaków, którzy wzbogacili się na majątku żydowskich ofiar Holokaustu. TVN24 poznała fragmenty publikacji, która ma ukazać się w lutym.

- Tym, jak powstawały "Orliki" powinna zająć się NIK - mówi SLD i składa stosowny wniosek. Zbadania ewentualnych nieprawidłowości domaga się także PiS, które we wtorek wysłało list w tej sprawie do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta. To pierwsze reakcje polityków po poniedziałkowym materiale "Superwizjera".

Po 15 latach od zbrodni rodzina zamordowanej w Drobinie Stanisławy Wiśniewskiej nie zna ani sprawcy, ani przyczyn zabójstwa. Wszystko przez zaniedbania zarówno ze strony policji jak i prokuratury. Teraz sprawą ponownie zajęli się prokuratorzy, ponieważ może mieć ona związek z głośną sprawą porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Tyle, że ponowne czynności prokuratorskie mogą okazać się trudne do przeprowadzenia, bo dowody zabezpieczone na miejscu morderstwa w tajemniczych okolicznościach zaginęły.

Komu zdarzyło się jeździć w Polsce na nartach, ten pewnie odstał swoje godziny w korku na "zakopiance". Jeśli chciałby przeżyć to raz jeszcze, to nic prostszego - choć do Sylwestra zostały jeszcze trzy dni, słynna trasa z Krakowa do stolicy polskich Tatr już stoi. Zdjęcia długiego korka na wysokości Rabki-Zdrój zamieścił w Kontakcie 24 @tygrys.

- Biła, kopała, a nawet przypalała papierosami swojego syna - wynika z ustaleń śledczych, którzy badają sprawę jednej z kobiet w śląskim schronisku dla samotnych matek z dziećmi. O tym, że z chłopcem dzieje się coś niedobrego, policję zawiadomili pracownicy placówki. I choć kobieta wypiera się zarzucanych jej czynów, to na wyjaśnienie sprawy przez sąd będzie czekać w areszcie.

Policja szuka autora filmu, na którym kilkuletni chłopiec znęca się nad kotem - rzuca nim o podłogę, uderza o ścianę i sofę. - Posiadamy już informacje na temat danych tej osoby. Teraz je weryfikujemy - ujawniają policjanci. O sprawie zawiadomiło ich Towarzystwo Ochrony Zwierząt. - Podobnych filmów dostajemy sporo. Ale tak drastycznego nie widziałam od dawna - przyznaje Ewa Rudzińska z OTOZ "Animals".

Wolbórz, Nowe Brzesko, Pruchnik, Czyżew i Gościno - tych pięć miejscowości otrzyma 1 stycznia 2011 roku prawa miejskie. Oznacza to, że w nadchodzącym roku Polska będzie liczyła 908 miast.

Dla Polaków osobiście rok 2010 był udany. 50 proc. uważa go za dobry lub bardzo dobry, 38 proc. za ani dobry, ani zły. Tylko 14 proc. oceniło mijający rok za zły lub bardzo zły - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Jednak zdaniem większości, był to rok nienajlepszy dla Polski.

Portal tvn24.pl najbardziej opiniotwórczy wśród portali internetowych, a TVN24 na czwartym miejscu wśród najczęściej cytowanych mediów – wynika z listopadowego raportu Instytutu Monitorowania Mediów.

Prawo i Sprawiedliwość szykuje się do wyborów parlamentarnych. W przyszłym rok partia Jarosława Kaczyńskiego zorganizuje cykl konferencji i debat poświęconych gospodarce. Szczegółowy plan zostanie przyjęty w styczniu, kiedy to zbierze się Komitet Polityczny PiS.

Małopolska policja zatrzymała dwóch ochotniczych strażaków z Zawoi, którzy mieli walczyć z ogniem, a tymczasem spalili trzy stodoły. Podpalacze nie umieli wytłumaczyć swojego zachowania. Jeden z nich stwierdził tylko, że "chcieli zrobić coś głupiego".

USA nie będą współpracować z Polską w śledztwie w sprawie domniemanych więzień CIA w naszym kraju. Departament Sprawiedliwości odpowiedział odmownie na wniosek o pomoc prawną. - Prokuratura zdana na siebie, nie ma co liczyć na pomoc USA. Decyzja polityczna przeważyła – podsumował Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji.

- Niech Komorowski lepiej siedzi cicho. Niech nie ubliża nieżyjącemu prezydentowi, bo w tym i wielu innych jego przypadkach kłamstwo ma przeraźliwie krótkie nogi - napisał na swoim blogu europoseł PiS Ryszard Czarnecki.