Dalajlama, Gorbaczow, Blair i Albright na fieście u Wałęsy

Dalajlama, Tony Blair, Madeleine Albright, Jose Manuel Barosso – to tylko niektórzy goście Lecha Wałęsy, którzy będą świętować 25-lecie przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla. Wśród zaproszonych jest także Lech Kaczyński. Ale na uroczystości się nie wybiera.

Wojna o akta WSI

Prokuratura zajmie się sprawą brakujących akt WSI. Zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury złożył szef Kontrwywiadu Wojskowego - poinformował szef MON Bogdan Klich

Wiceszef policji odpuścił sobie aferę korupcyjną?

Czy obecny wiceszef policji w 2001 roku ukrył aferę korupcyjną? Dlaczego odpuścił sobie śledztwo, w którym dowód miał podany na tacy? Czy doprowadził do tego, że wysoko postawiony urzędnik uniknął kary za łapówkarstwo? - pyta dziennik "Polska". Kazimierz Szwajcowski, ówczesny szef katowickiego CBŚ, dzisiaj nie chce komentować tej sprawy. Jego zwierzchnicy z MSWiA również milczą.

Z wywiadu do dyplomacji

Były szef Agencji Wywiadu i ambasador Polski w Turcji Andrzej Ananicz został nowym dyrektorem Akademii Dyplomatycznej Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Nowy szef akademii zostanie oficjalnie powołany na stanowisko 20 września.

"To normalne, że relacjonuję kolegom rozmowy z prezydentem"

Radosław Sikorski nie wyklucza, że to ktoś z jego środowiska mógł opowiedzieć mediom o czym Lech Kaczyński rozmawiał z ministrem na kultowym już spotkaniu 4 lipca w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Mógł bo - jak przyznał szef MSZ - "nikt nie powinien być zaskoczony, że takimi niecodziennymi pytaniami (o znajomość z Ronem Asmusem) podzielił się z kolegami" - Przecież ja relacjonuję moje rozmowy z prezydentem kolegom politykom - mówił.

"Cyberseks jak puste kalorie"

Aż 65 procent internautów przyznaje się, że przynajmniej raz w życiu uprawiało cyberseks. - W internecie można zapełnić wyobraźnię takimi treściami, które dają niezwykłą przyjemność i doznania - tłumaczyła w "Magazynie 24 godziny" psycholog Joanna Heidtman. - Ale te doznania bardzo szybko przeradzają się w pustkę - dodała.

Sikorski: za przetarg należy się wręcz nagroda

- Jestem zbulwersowany medialną nagonką na ministerstwo w związku z zakupem mebli do saloniku – oświadczył wyraźnie wzburzony szef polskiej dyplomacji Radek Sikorski, gość w "Magazynie 24 godziny". Dodał, że urzędnikom którzy znaleźli satysfakcjonujące go meble skłonny jest nagrodzić.

Posprzątaj świat

Od piątku trwa akcja "Sprzątanie świata". obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę. I to już od 15 lat. Zobaczmy, co przygotowały na to święto niektóre polskie miasta i regiony. Zorganizowała ją już po raz 15. Fundacja Nasza Ziemia, która wybrała dla niej hasło "Ziemia w Twoich rękach". Najwięcej imprez w całym kraju zaplanowano na weekend.

"Jesteśmy małpami w waszym cyrku"

- My, politycy, nieraz robimy za małpy w waszym cyrku – podzielił się szczerą refleksją Eugeniusz Kłopotek (PSL) w „Piaskiem po oczach”. Poseł zdradził też, że koalicja PO-PSL od początku była małżeństwem z rozsądku, choć opartym na silnych fundamentach.

"Gross powinien stanąć przed sądem"

- "Strach" to paszkwil, za który formalnie rzecz biorąc Jan T. Gross powinien stanąć przed sądem. Dobrze jednak, że nie stanął, bo tylko o tym marzył - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Janusz Kochanowski broni decyzji TK o unieważnieniu przepisu, który przewidywał karę do trzech lat więzienia za "pomówienia narodu polskiego", bo "prawdy historycznej nie można dekretować sądowo".

Kopacz: wyniki badań nie dla pracodawcy

Każda Polka przyjmowana do pracy od przyszłego roku będzie musiała przedstawić pracodawcy zaświadczenie o wykonanej cytologii i mammografii. Pomysł ten wzbudził wiele kontrowersji wśród Polek, które obawiają się, że wyniki wpłyną na ich karierę. Minister Kopacz uspokaja: - Wyniki badań będą do wiadomości lekarza i pacjentki; nie ma mowy, by otrzymał je pracodawca.

Na wniosek Pitery skontrolują meble Sikorskiego

Czy były nieprawidłowości przy zakupie mebli do MSZ? Wyjaśni to Urząd Zamówień Publicznych. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, UZP wszczął postępowanie w sprawie przetargu w ministerstwie. O kontrole wnioskowała minister ds. walki z korupcją Julia Pitera.

Sikorski: podejmujemy ryzyko, oczekujemy solidarności

- Oczekiwalibyśmy większej solidarności ze strony NATO ze względu na ryzyko, jakie podjęliśmy na rzecz bezpieczeństwa całego Sojuszu - argumentował Radosław Sikorski. Szef MSZ na Słowacji bronił instalacji w Polsce tarczy antyrakietowej.

Najgorsze notowania rządu od początku

Notowania rządu najsłabsze od początku jego działalności. Według najnowszego sondażu TNS OBOP, 54 proc. Polaków źle ocenia pracę ministrów w rządzie Donalda Tuska. W porównaniu z pierwszym miesiącem działalności gabinetu liczba niezadowolonych wzrosła o blisko 30 proc. W oczach Polaków systematycznie traci też prezydent. O tym, że źle wypełnia swój urząd przekonanych jest 60 proc. respondentów.

Dukaczewski pozwie prezydenta?

"Przekazałem dokument ściśle tajny, to prezydent postanowił o jego ujawnieniu" - tak wg. gen. Marka Dukaczewskiego miał się bronić przed sądem twórca raportu z weryfikacji WSI Antoni Macierewicz. Ten wszystkiemu zaprzecza.

Eksplozja w centrum Warszawy

Kłęby dymu w centrum Warszawy. W kawiarni na ulicy Kruczej doszło do wybuchu. Jak mówi tvn24.pl oficer prasowy straży eksplodowała butla z gazem propan-butan. Ulica jest zablokowana, a strażacy przeszukują pogorzelisko.

Kłopotek pyta: co może poseł?

Po sporze z Julią Piterą Eugeniusz Kłopotek chce się zabezpieczyć na przyszłość. Poseł PSL zażądał od marszałka Sejmu wykładni przepisów dotyczących interwencji poselskich oraz obowiązku prowadzenia ich rejestru.

Zamiast zapłacić, zaatakował nożem

26-letniego mężczyznę, który poranił nożem taksówkarza, zatrzymali w nocy policjanci z podwarszawskiej Wesołej. Pchniętego kilkanaście razy w klatkę piersiową kierowcę taksówki opatrzono w pobliskim szpitalu.

Borys: Pójdę na każde ustępstwo

- Jeżeli trzeba będzie uratować organizację to oczywiście pójdę na każde ustępstwo - powiedziała Andżelika Borys. Informacje o tym, że w ubiegłym tygodniu, tuż przed spotkaniem szefów dyplomacji Polski i Białorusi, polski MSZ zwrócił się do Borys o zrezygnowanie ze stanowiska podała piątkowa "Rzeczpospolita".

Kukiz znów pisze do Ziobry

Nie ustaje korespondencja między Pawłem Kukizem a Zbigniewem Ziobrą. Piosenkarz napisał do polityka PiS list otwarty, w którym zarzucił mu, że po słynnej konferencji w sprawie dr Mirosława G. spadła liczba transplantacji. W odpowiedzi były minister sprawiedliwości przytoczył dane dotyczące przeszczepów, z których wynika, że ich liczba spadła już przed konferencją. Kukiz w nowym liście, który publikuje portal niezalezna.pl, powołując się na Poltransplant, przytacza inne dane.

"Nie powtarzajcie za Gomułką, bo marny koniec was czeka"

- Czy Władysław Gomułka wykreślił z kanonu świąt kościelnych święto Trzech Króli? Nie! Powiedział tylko: świętujcie ile chcecie, ale po robocie! I wy robicie to samo! - grzmiał w czasie sejmowej debaty poseł Tadeusz Cymański z PiS. Wcześniej do poparcia obywatelskiego projektu w sprawie ustanowienia dniem wolnym Święta Trzech Króli (6 stycznia) przekonywał Jerzy Kropiwnicki. Nie przekonał jednak PO, która złożyła wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. PiS i PSL zagłosują za skierowaniem go do komisji, a SLD ma swój projekt. Głosowanie na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

Zobacz usprawiedliwienia nieobecności posłów PiS

Choroba, ważne sprawy poselskie, ale i partyjny nakaz - posłowie PiS w obawie przed utratą 300 złotych za udział w głosowaniach usprawiedliwiali swoją nieobecność na sali obrad. Teraz usprawiedliwieniami za nieobecność na jednym z lipcowych posiedzeń Sejmu zajmie się Komisja Etyki Poselskiej - postanowiło Prezydium Sejmu. Pojawiły się wątpliwości, że nie wszyscy posłowie napisali prawdę.

Olszewski: Komisja bezzasadnie pomawiana

Szef byłej komisji weryfikacyjnej WSI Jan Olszewski stwierdził, że podejrzenia o braki w dokumentach, którymi dysponowała komisja, są bezzasadnym pomówieniem. Podkreślił, że całkowitą odpowiedzialność za stan przejętych od komisji dokumentów ponosi szef SKW i szef MON. Wcześniej do warszawskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie.

Domorosły rusznikarz spod Mińska

54-letni Bogdan L. przez cztery lata handlował przez internet replikami broni palnej sprzed 1850 roku. Mężczyzna dokonywał w nich takich przeróbek, które umożliwiały używanie w nich współczesnej amunicji. Podczas przeszukania jego mieszkania znaleziono proch, rewolwer i karabiny. Mężczyzna usłyszał już zarzuty, za które grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Studencki narkobiznes

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego rozbili grupę handlującą narkotykami na Podkarpaciu i w Małopolsce. Zatrzymali jedenastu członków, w tym szefa grupy z Krakowa. Przejęto 1,5 kilograma kokainy i 400 tabletek ekstazy i LSD.

Za "polskie obozy zagłady" nie pójdziesz do więzienia

Przepis o karalności pomówienia narodu polskiego o udział w zbrodniach komunistycznych lub nazistowskich jest niezgodny z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Według przepisów za publiczne mówienie np. o "polskich obozach koncentracyjnych" grozi kara nawet do 3 lat więzienia.

Pomysły PO  na media publiczne

Nadzór polityczny, dwuletnie licencje i nowe zasady finansowania - to najważniejsze zmiany, jakie czekają media publiczne zgodnie z nowym projektem ustawy medialnej autorstwa PO - pisze "Rzeczpospolita".

J. Kaczyński: Tusk chce zdezintegrować naród

Dezintegracja narodu i powrót panowania establishmentu III RP - takie cele, zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, przyświecają premierowi. - Rządy Donalda Tuska to nie jest polityka wyzbyta ambicji. Przeciwnie, ambicje są, i to wielkie - pisze w swym artykule na łamach "Dziennika" prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezydent straci 45 milionów?

To nie prezydent, ale marszałek Sejmu lub minister kultury może od przyszłego roku dysponować środkami na renowacje krakowskich zabytków - mówi w TVN24 szef parlamentarnego klubu PO Zbigniew Chlebowski. To reakcja Platformy na odwołanie ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa ponad 20 osób za niezłożenie oświadczeń lustracyjnych.

Ścigani wjechali w policjantów

Ścigani przez policję mężczyźni wjechali samochodem w policyjną blokadę. Czterech z sześciu rannych w zdarzeniu policjantów musi pozostać w szpitalu, hospitalizowanych jest też dwóch pasażerów passata. Obaj są podejrzewani o włamania, w ich mieszkaniach znaleziono m.in. atrapy broni i kradzione przedmioty.