W prokuraturze powstają specjalne Działy do spraw Błędów Medycznych. Śmierć pacjenta - to przypadek dla nich. Nie wiadomo jednak, kto dokładnie będzie badał przypadki ewentualnych błędów. Niewiele wie o tym także Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej lekarzy. Materiał programu "Polska i Świat".
Na granicy między życiem pacjenta i błędem lekarskim będą operowali prokuratorzy. Taki jest plan powołania specjalnych działów do spraw błędów lekarskich. "W prokuraturach regionalnych mogą być utworzone działy prowadzące sprawy błędów medycznych, których skutkiem jest śmierć pacjenta. Natomiast na poziomie prokuratur okręgowych mogą być utworzone działy nadzorowania spraw, których skutkiem jest ciężkie uszkodzenie ciała człowieka" - możemy przeczytać na stronach Prokuratury Krajowej. - Komunikacja pomiędzy prokuraturą a Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej powinna być lepsza. Jeżeli temu to będzie służyło, to będzie z pożytkiem dla wszystkich. Jeżeli będzie miało zastępować (Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej - przyp. red.), to myślę, że sama wiedza prawnicza prokuratorom nie wystarczy do oceny, czy jest to śmierć pacjenta zawiniona, czy nie zawiniona. Czy jest błąd medyczny, czy go nie ma - uważa Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
Decyzja Ziobry
Reporterka programu "Polska i Świat” próbowała zadać prokuratorowi krajowemu pytanie, na jakich zasadach będą powoływani prokuratorzy do pracy w działach medycznych. Otrzymała ogólną odpowiedź, że będą to wyłącznie prokuratorzy z dotychczasowym doświadczeniem zawodowym oraz specjalistyczną wiedzą. - Prokuratura może przede wszystkim wszczynać postępowanie w tych sprawach, może wnieść akt oskarżenia przeciwko konkretnemu lekarzowi na przykład, ale może również złożyć wniosek o zarządzenie przez sąd odszkodowania dla pacjenta - podkreśla adwokat Tomasz Siemiński. Decyzja prokuratora krajowego o stworzeniu działów nadzorujących postępowania w sprawach dotyczących błędów medycznych wynika z rozporządzenia ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.
ROZ dowiedział się z mediów?
- Minister sprawiedliwości, który jest prokuratorem generalnym, zawsze jest poddany pewnej presji politycznej. Nie wiem, czy jest dobrym pomysłem, abyśmy szli w kierunku takiej specjalizacji prokuratury. Bo jeżeli specjalna prokuratura dla lekarzy, to zaraz specjalna prokuratura dla nauczycieli, specjalna prokuratura dla architektów - uważa Bartosz Arłukowicz, lekarz i były minister zdrowia. Prokuratorskie Samodzielne Działy do Spraw Błędów Medycznych powstały w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Lublinie. Według nieoficjalnych informacji, Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej (ROZ), z którym powinny współpracować nowe działy w prokuraturach, o ich powstaniu dowiedział się z mediów.
Autor: dln/ja / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24