PSL zdeklasowało partyjnych rywali w walce o miejsca w radach gmin liczących poniżej 20 tysięcy mieszkańców. Ludowcy zdobyli w skali kraju 4175 mandatów, a następne na liście PiS tylko 1655. Jednak poza wszelką konkurencją są kandydaci nie należący do dużych partii, którzy zdobyli aż 24 867 miejsc.

Jedenastu prezydentów największych miast może spać spokojnie - we wtorek Państwowa Komisja Wyborcza oficjalnie potwierdziła, że wygrali oni w pierwszej turze. Nie przebiła się w niej żadna nowa twarz. Wszyscy wybrani 21 listopada to prezydenci, którzy dotychczas rządzili w swoich miastach.

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne i ostateczne wyniki wyborów samorządowych. W wyborach do sejmików wojewódzkich wygrała Platforma Obywatelska, na drugim miejscu uplasował się PiS, na trzecim PSL. W całych wyborach frekwencja wyniosła 47,32 procent. W dziewięciu dużych miastach będzie potrzebna II tura.

Elżbieta Jakubiak nie zamierza składać mandatu poselskiego. - Prawo i Sprawiedliwość dostało ode mnie równie dużo, jak ja od Prawa i Sprawiedliwości - mówiła w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24. Komentując rozłam w PiS-ie Jarosław Gowin (PO) nazwał polityków z nowego klubu poselskiego "Polska jest najważniejsza" "buntownikami w imię honoru", a Jacek Kurski (PiS) powtarzał, że szkodzili oni partii w środku kampanii wyborczej.

Jarosław Kaczyński nie wróży sukcesu klubowi Polska Jest Najważniejsza. - Sądzę, że ich przyszłość będzie podobna do Prawicy Rzeczypospolitej czy innych tego rodzaju przedsięwzięć. Tam jednak nie było tego absmaku, takiego przerażającego absmaku - stwierdził

- Nie wierzyłem, że uda się powołanie tego klubu. (...) Wydawało mi się, że jest to bardzo trudne, wręcz niemożliwe - mówił o rejestracji nowego klubu poselskiego "Polska jest najważniejsza" Grzegorz Schetyna. Marszałek Sejmu w "Faktach po Faktach" w TVN24 podkreślił jednak, że Joannę Kluzik-Rostkowską i jej kolegów czeka ciężka praca. - To wielki projekt, bardzo, bardzo trudny - ocenił.

Ostre spięcie pomiędzy posłanką PiS Marzeną Wróbel a przewodniczącym komisji ds. nacisków Andrzejem Czumą (PO). Zdaniem przewodniczącego Wróbel nie mówiła "do rzeczy" przesłuchując świadka i wykluczył ją z posiedzenia. Gdy Wróbel nie chciała wyjść z sali, Czuma postanowił przedwcześnie zakończyć posiedzenie komisji.

Kierowca jechał za szybko, więc otrzymał mandat i punkty karne. Wydawałoby się, że to historia jakich wiele. Jednak jej ciąg dalszy odbiega od standardów. Strażnik miejski zaproponował kierowcy spotkanie w cztery oczy - w kuchni w siedzibie straży miejskiej w Warszawie. Strażnik wziął pieniądze do ręki, zapewniając przy tym mężczyznę, że kara w postaci punktów karnych zostanie anulowana.

Byli prezydenci, w tym generał Wojciech Jaruzelski, i byli premierzy - ale bez Jarosława Kaczyńskiego - wezmą udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jego tematem będzie grudniowa wizyta w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

Proces Jerzego K. oskarżanego o wyjątkowo okrutne znęcanie się fizyczne i psychiczne nad podejrzanymi, nie może ruszyć. We wtorek rozprawę byłego oficera UB, nazywanego przez ludzi, których miał maltretować, "katem z Mokotowa", przełożono na styczeń. Oskarżony nie pojawił się w sądzie. Przedstawił lekarskie zwolnienie.

Waldemar Sabak jest wójtem gminy Górzno. Jest też rekordzistą tych wyborów samorządowych, przynajmniej jeśli chodzi o odsetek wyborców, którzy go poparli - otrzymał aż 94,75 proc. Ubiegający się o reelekcję wójt okazał się bezkonkurencyjny - bo i konkurencji nie miał...

Co było w dopalaczach? Substancje psychoaktywne, w tym substancje zakazane, i leki - poinformował we wtorek p.o. Główny Inspektor Sanitarny Przemysław Biliński. Do tej pory udało się przebadać część z 10 tys. próbek dopalaczy pobranych w październiku.

Są oficjalne wyniki wyborów samorządowych z Warszawy: prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz z wynikiem 53,67 proc. głosów zapewniła sobie reelekcję już w pierwszej turze. PO ma ponad połowę mandatów w Radzie Warszawy

- Jest realna szansa na to, aby koalicja rządowa była powszechną koalicją samorządową na poziomie sejmików w całym kraju - ogłosił Donald Tusk. PiS też nie wyklucza samorządowej współpracy z ludowcami. Nie zamierza natomiast wchodzić w koalicje z SLD.

Pierwszy polityk pochodzący z Nigerii ma sporą szansę zasiąść w ławach polskiego Sejmu. Jeśli posłanka PO Hanna Zdanowska wygra wybory na prezydenta Łodzi, jej miejsce na Wiejskiej mógłby zająć radny John Godson. - Miałem dylemat, ale jestem na tak - przyznał polityk.

Zdaniem Stefana Niesiołowskiego (PO), klub poselski i nowe ugrupowanie "Polska jest najważniejsza" nie odbierze głosów Platformie Obywatelskiej. Jak podkreślał, jest ono skierowane przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu i kierownictwu PiS-u. - Moim zdaniem to jest chyba najpoważniejsza inicjatywa polityczna od czasu 2001 roku - dodał Niesiołowski. Ale PiS się nie martwi. - Dzisiaj mimo uśmiechów dużo bledsze twarze mają członkowie PO - skomentował Andrzej Dera.

Mieszkańców Bydgoszczy nie zraziło to, że Maciej Zegarski, będąc w Afganistanie jako asystent szefa MSZ, sfotografował się z damską bielizną na hełmie, po czym zdjęcie zamieścił na znanym portalu społecznościowym. Zegarski dostał się do rady miasta, dostając przeszło 2 tys. głosów.

Wrocławska klinika hematologii ma wstrzymać przyjmowanie dzieci zakwalifikowanych do przeszczepu szpiku. Powód? Brak pieniędzy. Narodowy Fundusz Zdrowia wstrzymał wypłaty za zaległe leczenie. Według lekarzy wynika to z limitów, które NFZ nakłada na szpital, a które zakładają, że szpital może przyjąć mniejszą liczbę pacjentów niż szpital w rzeczywistości przyjmuje.

Burmistrz Świdwina dostał 84 proc. poparcia w wyborach samorządowych. Taki wynik zawstydzi niemal każdego polityka. No, może prawie każdego - prezydent Gdyni dostał ponad 87 proc. głosów. Co ich łączy, oprócz znakomitego wyniku? Polityczna niezależność - zarówno burmistrz Jan Owsiak, jak i prezydent Wojciech Szczurek są bezpartyjni. Niesamowitym wynikiem (ponad 94 proc.) może pochwalić się także nowy wójt Górzna (woj. mazowieckie) - ale to już zupełnie inna historia...

250 tys. zł zadośćuczynienia ma zapłacić Komenda Stołeczna Policji fotoreporterowi Robertowi Sobkowiczowi, który 11 lat temu podczas demonstracji pracowników radomskiego "Łucznika" został postrzelony z policyjnej broni gładkolufowej i stracił oko.