Petru: niech pani Szydło następnym razem przyśle kogoś do dialogu

Petru: niech pani Szydło następnym razem przyśle kogoś do dialogu
Petru: niech pani Szydło następnym razem przyśle kogoś do dialogu
TVN 24
Opozycja podsumowała spotkanie ws. sporu wokół Trybunału KonstytucyjnegoTVN 24

- Cieszy chęć prowadzenia rozmów - mówiła po spotkaniu opozycji ws. rozwiązania sporu wokół TK Kamila Gasiuk-Pihowicz. - Jesteśmy w stanie wypracować wspólną, dobrą ustawę na przyszłość - dodał Ryszard Petru. Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapowiedział natomiast powołanie specjalnego zespołu.

Jak powiedziała, po spotkaniu opozycji ws. rozwiązania sporu wokół TK, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Nowoczesną "niepokoi, że szansa na porozumienie nie została poważnie potraktowana przez PiS i przedstawiciel PiS miał ograniczone kompetencje". - Rozmowa się odbyła, dotyczyła kwestii fundamentalnych, czyli publikacji wyroku TK, przyjęcia ślubowania od sędziów - dodała. - Jest duża przestrzeń do rozmowy na przyszłość - stwierdziła.

"Wiele zapisów spójnych"

Gasiuk-Pihowicz stwierdziła, że wiele zapisów w projektach ustawy klubów opozycyjnych jest spójnych. - Cieszy chęć prowadzenia rozmów na przyszłość - powiedziała.

Zdaniem lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru czynnikiem "bardzo utrudniającym poszukiwanie wspólnego, ostatecznego kompromisu" podczas wtorkowego spotkania było wysłanie przez PiS na spotkanie obserwatora. Jak powiedział Petru, przedstawiciel z PiS słuchał i miał wszystko przekazać partii, prawdopodobnie Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Wszystkie kluby opozycyjne miały mieć takie samo zdanie dotyczące tego, że wyrok TK musi zostać opublikowany. - Jesteśmy w stanie wypracować wspólną, dobrą ustawę na przyszłość, ale nie wiemy, czy będzie w tym uczestniczyć PiS, bo obserwator z PiS nic nie powiedział na ten temat - dodał.

Poseł Maciej Małecki, który był obserwatorem PiS na to spotkanie, miał zabrać głos kilka razy i mówić głownie o tym, że przedstawiciele opozycji powinni byli pojawić się na spotkaniu u marszałka Kuchcińskiego w zeszłym tygodniu. Petru zaapelował do premier Szydło, aby następnym razem wysłała "kogoś do dialogu, a nie do obserwowania".

Zdaniem wiceszefowej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer wtorkowa rozmowa była dobra i "bardzo merytoryczna". - Myślę, że ta rozmowa była dobra i do tej pory jej brakowało. Pierwszy raz rozmawialiśmy szczerze o tym, jak uważamy, że ten konflikt powinien być rozwiązany - oceniła. - Widać było wspólne przekonanie, że TK musi funkcjonować sprawnie, gdyż jest to potrzebne Polsce. Wspólne jest przekonanie, że powinny zostać opublikowane wyroki Trybunału. Aczkolwiek tu jest sprzeczność, czy jest to najważniejszy warunek czy mniej ważny. Dla nas jest to jeden z najważniejszych warunków, ponieważ mamy już osiem wyroków Trybunału Konstytucyjnego, które powinny być opublikowane - podkreśliła. Posłanka Nowoczesnej dodała, że wspólnym komunikatem po spotkaniu jest wola ponownego spotkania do połowy czerwca. - To spotkanie miałoby być jednak w innym układzie - poseł plus konstytucjonalista, aby móc wypracować na przyszłość sposób rozwiązania tego sporu na drodze prawnej - powiedziała.

Nowoczesna po spotkaniu ws. TK
Nowoczesna po spotkaniu ws. TKTVN 24

Powołanie specjalnej grupy

- Cieszymy się, że był przedstawiciel partii rządzącej - powiedział przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna. - Powołujemy grupę specjalną - parlamentarzysta, specjalista od spraw prawa konstytucyjnego plus ekspert. Do 15 czerwca pierwsze spotkanie i ustalenie następnych kroków. Będziemy chcieli, żeby przedstawiciele wszystkich klubów mogli brać udział w pracach tego zespołu.

- Lepiej umówić się na spokojniejsze, przemyślane kroki, niż przestać rozmawiać - tłumaczył Schetyna. Dodał, że wydrukowanie wyroku TK oraz przyjęcie ślubowania od trzech sędziów to niezbędne kroki do przejścia do rozmowy o kompromisie.

- Dopóki nie będzie publikacji wyroku i zaprzysiężenia trzech dobrze wybranych sędziów, mówienie o kompromisie jest nadużyciem tego słowa przez panią premier - dodał szef klubu PO, Sławomir Neumann.- Nie ma kompromisu w łamaniu konstytucji, nie ma kompromisu w łamaniu prawa - stwierdził. - Nie ma wrogów po stronie opozycyjnej, ustaliliśmy, że trzeba się skupić na tym, co wspólne - dodał Schetyna. Odnosząc się do wtorkowego spotkania Szydło z Timmermansem, Schetyna ocenił, że nie przyniosło ono przełomu. - Nic nie wynika z tego spotkania, z tych informacji, które otrzymujemy. Jedynym przełomem, który można zauważyć, jest to, że flaga Unii Europejskiej wróciła do KPRM - mówił szef PO. Zaznaczył, że powrót flagi to ważny symbol. - Prosiliśmy o to od miesięcy, od pół roku, od tej decyzji pani premier Szydło, która flagę europejską z KPRM wyprowadziła - powiedział Schetyna.

- Było kilka razy podnoszone, że była szansa na rozmowę z prezesem Kaczyńskim tydzień temu - stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. - Nie można się zasklepić tylko i wyłącznie przy swoich projektach, my jesteśmy otwarci - dodał.

PO po spotkaniu ws. TK
PO po spotkaniu ws. TKTVN 24
PSL po spotkaniu ws. TK
PSL po spotkaniu ws. TKTVN 24

Tyszka: Nie posunęliśmy się do przodu

- Wyszliśmy ze spotkania, które miało nas posunąć do przodu w kwestii rozwiązania pół roku trwającego konfliktu wokół TK. Niestety mamy wrażenie, że niektórzy uczestnicy spotkania nie rozumieją znaczenia słowa kompromis, tego, że polega on na tym, że trzeba się troszeczkę cofnąć ze swoich stanowisk - mówię tu o Nowoczesnej i PO, choć w mniejszym stopniu. Nie wiem, może jeszcze nie przyszły wytyczne z Brukseli - powiedział poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka dziennikarzom w Sejmie. Chwalił PSL, które - jego zdaniem - "wydaje się najbardziej otwarte na dyskusję". Zdaniem Tyszki jedynym sposobem na rozwiązanie konfliktu jest przyjęcie przez Sejm zmian w konstytucji, zaproponowanych przez Kukiz'15 w grudniu. - Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wysłać sygnał, że możemy porozumieć się ponad podziałami, jednocześnie ustalając sposób działania TK długofalowo - ocenił. Dodał, że byłoby to "całościowe" rozwiązanie sprawy Trybunału. Przypomniał, że Kukiz'15 chce, by sędziów TK wybierał Sejm większością 2/3 głosów. - Tu była zgoda, ale nie na poziomie zmian w konstytucji - poinformował. Sprecyzował, że były różnice, czy to rozwiązanie powinno być wprowadzone przez zmianę konstytucji, czy ustawy o TK. Powiedział, że "ukłonem wobec PO" mogłoby być zwiększenie liczby sędziów z 15 do 18. W tej sprawie - mówił Tyszka - nie było "jednoznacznej deklaracji" ze strony innych uczestników spotkania. Tyszka był pytany o to, jak ocenia postępy ws. sytuacji wokół TK. - Ze względu na to, że ta opozycja histeryczna nie bardzo rozumie znaczenie słowa kompromis, nie bardzo posunęliśmy się do przodu, dlatego, że oni cały czas stawiają zaporowe warunki, podczas gdy my mówimy, że należy podejść do tego problemu w sposób całościowy" - powiedział. Dopytywany o to, co było warunkiem zaporowym, Tyszka stwierdził, że chodziło o ogłoszenie wyroku TK z 9 marca. - Nie można stawiać warunków, które zamykają rozmowę - ocenił. Tyszka zaznaczył też, że nie jest prawdą, jakoby cała opozycja wyraziła apel o zaprzysiężenie trzech sędziów TK wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu. - W obecnej chwili prezydent nie ma takiej możliwości, w Trybunale może być tylko 15 sędziów - powiedział. Co innego - zaznaczył - gdyby zwiększyć w konstytucji ich liczbę do 18. Według Tyszki ewentualne kolejne spotkania należy poświęcić omówieniu planowanych zmian w konstytucji. Ich wprowadzenie - zaznaczył - byłoby "silnym sygnałem do opinii publicznej i rynków".

Kukiz'15 po spotkaniu ws. TK
Kukiz'15 po spotkaniu ws. TKTVN 24

Spotkanie opozycji

Po godzinie 14 rozpoczęło się spotkanie opozycji, na którym przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15 rozmawiali o tym, jak zażegnać spór o TK. W roli obserwatora wziął w nim udział poseł PiS Maciej Małecki. Spotkanie zakończyło się przed godziną 16.

Przedstawiciele opozycji podkreślali przed spotkaniem, że ważne jest jak najszybsze rozwiązanie problemu. Mówili również, że potrzebna jest do tego dobra wola, oraz konieczność pójścia na pewne ustępstwa przez rząd. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że do osiągnięcia kompromisu konieczne jest spełnienie trzech warunków. Są to: publikacja wyroku, rozwiązanie kwestii personalnych oraz przyszłość Trybunału. - To wszystko powinno się zawierać w jednej ustawie - podkreślił szef ludowców.

- Klucz (do rozwiązania sporu - red.) zawsze będzie tu, w polskim parlamencie - powiedział Grzegorz Schetyna (PO). - Jeśli nie będzie ze strony PiS, prezesa Kaczyńskiego, premier Szydło, prezydenta Dudy woli do tego, żeby ten problem rozwiązać, to on będzie eskalował ze szkodą dla Polski, ze szkodą dla obrazu Polski w świecie - ocenił. - Świat patrzy na Polskę przez pryzmat TK i problemów, które są z nim związane - dodał.

- Dzisiaj szukamy rozwiązania w ramach parlamentu. Zobaczymy, na czym polega rola obserwatora ze strony PiS, bo nie widziałem takiej formuły jeszcze. Dosyć ciekawa - powiedział Ryszard Petru (Nowoczesna). - Będę chciał go spytać, czy będzie mógł mówić cokolwiek dzisiaj, czy będzie mógł zabierać głos, czy ma jakiekolwiek kompetencje co do tego, jaki ma mandat negocjacyjny. Zobaczymy za chwilę - zastanawiał się przed spotkaniem lider Nowoczesnej.

Spór o Trybunał Konstytucyjny

W poniedziałek Komisja Europejska miała przedstawić swoją ocenę na temat Polski w kontekście sporu o Trybunał Konstytucyjny. Ostatecznie jednak do tego nie doszło. Jak powiedział rzecznik KE Margaritis Schinas, "cały czas trwają konstruktywne rozmowy z polskimi władzami".

Obecne zastrzeżenia KE dotyczą: mianowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie z 3 i 9 grudnia 2015 r.; nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., w tym poszanowania wyroku z 9 marca br. w sprawie konstytucyjności tej ustawy oraz innych wyroków, wydanych po tym dniu; skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej.

Autor: mart/kk / Źródło: TVN 24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Rafał P. w noc sylwestrową 2005/2006 roku zabił właścicielkę jednej z kamienic w Będzinie oraz dozorcę, który był przypadkowym świadkiem zdarzenia. Po wszystkim podpalił budynek, w którym doszło do zbrodni. Został skazany na dożywocie, ale zniknął. Teraz został sprowadzony do Polski.

Skazany na dożywocie za zabicie dwóch osób kilka lat ukrywał się w Holandii. Właśnie wrócił do Polski

Skazany na dożywocie za zabicie dwóch osób kilka lat ukrywał się w Holandii. Właśnie wrócił do Polski

Źródło:
tvn24.pl

Nad ranem w sobotę Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych poinformowało, że w związku z rozpoczęciem kolejnej fali ataków rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu na terytorium Ukrainy aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne. Przed godziną 7 pojawił się kolejny komunikat, że "ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia (...) uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej".

"Aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne". Poranny atak rosyjskiego lotnictwa

"Aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne". Poranny atak rosyjskiego lotnictwa

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski jest wśród osób wezwanych do prokuratury w sprawie inwigilacji Pegasusem. W naszym kraju rośnie liczba zachorowań na odrę. Z kolei na naradzie PiS miało dojść do awantury. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 kwietnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 kwietnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Tornado przetoczyło się w piątek po południu przez miasto Lincoln położne w amerykańskim stanie Nebraska. Na nagraniu uchwyconym przez Justina Williamsona widać, jak do centrum handlowego Gateway Mall zbliża się ogromny wir. W mieście zawyły syreny alarmowe.

Potężne tornado wirowało w stanie Nebraska. Zawyły syreny

Potężne tornado wirowało w stanie Nebraska. Zawyły syreny

Źródło:
Reuters

W jednym z portów w Szczecinie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jeden z wiceministrów miał zagwarantowaną pracę zdalną za kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie - mówił w "#BezKitu" wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka (KO), pytany o wyniki audytów po rządach PiS. Jak dodał, osoba ta "w czasie prawie trzech lat nie pobrała sprzętu, na którym powinna pracować". - To kosztowało spółkę Skarbu Państwa ponad pół miliona złotych - przekazał.

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek, że chętnie weźmie udział w debacie z Donaldem Trumpem. Jego republikański rywal zadeklarował, że może debatować z Bidenem nawet na sali sądowej, gdzie odbywa się jego proces karny.

Biden wyraził gotowość do debaty z Trumpem

Biden wyraził gotowość do debaty z Trumpem

Źródło:
PAP

794 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Siły zbrojne Hiszpanii przekażą ukraińskiej armii rakiety przechwytujące dalekiego zasięgu Patriot - ogłosiło w piątek ministerstwo obrony Hiszpanii kierowane przez Margaritę Robles. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Tysiące osób wyszło na ulice Budapesztu, żądając reformy systemu ochrony dzieci. Szli pod przewodnictwem Petera Magyara, który zapoczątkował ostatnio ruch polityczny, opozycyjny w stosunku do premiera Węgier.

Protest w Budapeszcie. Magyar uderza w rząd Orbana

Protest w Budapeszcie. Magyar uderza w rząd Orbana

Źródło:
Reuters

Malownicze japońskie miasto stawia barierę, aby powstrzymać turystów od robienia sobie zdjęć na tle góry Fudżi. Siatka o wysokości 2,5 metra i szerokości 20 metrów zostanie zamontowana na początku przyszłego tygodnia.

Władze japońskiego miasta walczą z turystami. Wznoszą barierę, aby zasłonić widok na górę Fudżi

Władze japońskiego miasta walczą z turystami. Wznoszą barierę, aby zasłonić widok na górę Fudżi

Źródło:
CNN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie kamery nagrywały nie tylko obraz, ale też dźwięk - dowiedzieli się dziennikarze TVN24. Podsłuch założony był nielegalnie, bo ustawa dopuszcza jedynie monitoring wizyjny. Władze placówki twierdzą, że nagrywanie miało charakter "opcjonalny" w przypadku zastosowania u pacjenta przymusu bezpośredniego i dźwięk nie był rejestrowany "w sposób stały". Nagrania, do których dotarliśmy, sugerują co innego.

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Karmelitanki z Zakopanego przenoszą się pod nowy adres. Powodem przeprowadzki jest zmiana charakteru okolicy obecnej klauzury, utrudniająca siostrom kontemplację w samotności i ciszy. Kontrowersje budzą jednak plany budowy apartamentowców i pensjonatu w miejscu dotychczasowego klasztoru. Według medialnych doniesień taki pomysł na te tereny mają same zakonnice. Wniosek w tej sprawie jest w urzędzie. Siostry potwierdzają jedynie, że starają się "korzystnie" sprzedać klasztor.

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Źródło:
tvn24.pl / Onet

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24