Europejscy przywódcy przyjęli na szczycie w Brukseli konkluzje dotyczące wzmacniania obronności, ale zapisy o Ukrainie poparło 26 państw, bez Węgier. Polski Sejm zdecydował o uchyleniu immunitetu Jarosławowi Kaczyńskiemu i Mariuszowi Błaszczakowi oraz wyraził zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Dariusza Mateckiego. Episkopat rekomenduje polskim biskupom złamanie złożonej publicznie obietnicy. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 7 marca.
1. Są konkluzje, przywódcy państw UE pominęli Węgry
W czwartek w Brukselii odbył się nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej z udziałem europejskich szefów państw i rządów. Na szczyt przyjechał także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Na wydarzeniu tym omawiali m.in. sytuację w Ukrainie i kwestię wzmocnienia obronności Europy.
Rada Europejska przyjęła konkluzje w sprawach obronności, lecz zapisy dotyczące wsparcia Ukrainy poparło 26 państw, bez Węgier - podały agencje informacyjne, powołując się na unijne źródła. Fragment o Ukrainie będzie dołączony do konkluzji, które stanowią wytyczne dla organów Unii Europejskiej i z są przyjmowane przez szefów państw i rządów jednomyślnie.
>> Przywódcy państw UE pominęli Węgry. Zapisy o Ukrainie "zdecydowanie popierane przez 26 państw" <<
2. Norwegia proponuje znaczne zwiększenie pomocy dla Ukrainy
Premier Norwegii Jonas Gahr Stoere zaproponował podniesienie wsparcia dla Ukrainy ze strony Oslo w 2025 roku z 35 miliardów do 85 miliardów koron (odpowiednio 12,4 mld i 30 mld złotych). Mniejszościowy rząd socjaldemokratów otrzymał w czwartek dla swojego projektu pełne wsparcie ze strony opozycji. Zwiększona ponad dwukrotnie pomoc ma być przeznaczona na zakup broni, amunicji, technologii oraz na inwestycje w ukraiński przemysł zbrojeniowy. Rząd ma niezwłocznie złożyć w parlamencie projekt odpowiedniej ustawy. - Zawarliśmy dziś ponadpartyjne porozumienie. Norweskie wsparcie pomoże Ukrainie przeciwstawić się rosyjskiej agresji i zrealizować plan pokojowy, nad którym pracują kraje europejskie - powiedział Stoere na spotkaniu z dziennikarzami.
3. Papież w stanie stabilnym, w piątek bez komunikatu
Watykan przekazał w czwartek wieczorem, że papież jest w stabilnym stanie. Poinformował również o zmianie w kwestii komunikowania. "Ze względu na ustabilizowanie się stanu zdrowia papieża Stolica Apostolska w piątek nie poda kolejnych komunikatów. Następny zostanie opublikowany w sobotę" - przekazano. Podano również, że Franciszek nie doświadczył kolejnych kryzysów oddechowych.
4. Sejm zdecydował w sprawie Kaczyńskiego, Błaszczaka i Mateckiego
Sejm zagłosował w czwartek za uchyleniem immunitetu prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu i byłemu ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi. Posłowie wyrazili też zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła tej partii Dariusza Mateckiego.
Wniosek o pociągnięcie Kaczyńskiego do odpowiedzialności dotyczy jego słów przed komisją śledczą ds. Pegasusa, kiedy określił on europosła KO Krzysztofa Brejzę mianem "znaczącego polityka formacji opozycyjnej", który "dopuszcza się bardzo poważnych, a przy tym odrażających przestępstw". Wniosek w sprawie Błaszczaka pojawił się dlatego, że prokuratura chce postawić mu zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z odtajnieniem i publicznym ujawnieniem w minionej kampanii wyborczej planu obrony przed ewentualnym atakiem Rosji.
Wniosek Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu Mateckiemu oraz o wyrażenie zgody na jego zatrzymanie i aresztowanie miał związek ze śledztwem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Poseł jednak wcześniej sam zrzekł się immunitetu. Niemniej Sejm musiał głosować w sprawie wyrażenia zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>
5. "Szokujący" dokument Rady Prawnej KEP
Rada Prawna Konferencji Episkopatu Polski rekomenduje polskim biskupom złamanie złożonej publicznie obietnicy powołania zespołu do zbadania problemu wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych - podało RMF FM. Publicysta Tomasz Terlikowski, który dotarł do dokumentu, ocenił, że jest on "szokujący".
Głos w sprawie zabrał rzecznik episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak. Zapewnił, że "powstanie komisji do spraw nadużyć seksualnych jest dla biskupów priorytetem", a dokument to "jedna z opinii" wymagana w tego typu dyskusjach.
>> "Szokujący" dokument Rady Prawnej KEP. Rzecznik episkopatu odpowiada <<
6. Pierwsza taka misja. Myśliwce będą strzec polskiego nieba
Szwedzkie samoloty bojowe Gripen będą strzec polskiego nieba z terytorium Polski w ramach misji NATO Air Policing - poinformował w czwartek rząd w Sztokholmie. W naszym kraju w kwietniu i maju tego roku ma stacjonować od sześciu do ośmiu myśliwców z pilotami i personelem serwisowym.
- Po raz pierwszy nasze myśliwce będą brać udział w patrolowaniu przestrzeni powietrznej z terytorium sojusznika - przekazał minister obrony Szwecji Pal Jonson na konferencji prasowej.
Autorka/Autor: akr/ads
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Wiktor Dąbkowski