"Wielka dama z ogromnym dystansem do samej siebie"

"Dobry i ciepły człowiek, który wnosił światło, tam gdzie akurat przebywał", "Wielka dama światowej literatury - z ogromnym dystansem do samej siebie i do otaczającego ją świata" - tak o Wisławie Szymborskiej piszą internauci, którzy od wczoraj nadsyłają do redakcji Kontaktu 24 swoje wspomnienia o poetce. Twórczość pisarki docenił rzeźbiarz Jan Kolasiński z Podkowy Leśnej, który przesłał nam zdjęcie własnoręcznie wykonanego popiersia polskiej noblistki.

Kolejne 9 osób zmarło

Według danych Komendy Głównej Policji ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło kolejnych dziewięć osób. W sumie od piątku 27 stycznia przez mróz życie straciło już 29 osób, a od listopada 2011 - 67.

Nowe rekordy zimna

Kolejna noc i kolejny rekord zimna w Polsce. W Jankowej na Podhalu termometry wskazały 32 stopnie Celsjusza poniżej zera. Niewiele cieplej jest na Podkarpaciu "W Dąbkowie koło Lubaczowa dziś o 6:00 temperatura osiągnęła - 28 C. Tym samym został pobity rekord najzimniejszej nocy tej zimy w powiecie Lubaczowskim"- napisał do redakcji Kontaktu @Damin. Internauci z całej Polski od rana przesyłają nam zdjęcia swoich termometrów informując o kolejnych rekordach w ich regionach.

PO zamyka, PiS protestuje. W Radomiu odwrotnie

Platforma Obywatelska chce zamknąć niektóre szkoły w stolicy, bo jest coraz mniej uczniów. Prawo i Sprawiedliwość protestuje. W Radomiu sytuacja jest dokładnie odwrotna. To PO protestuje, bo władze miasta związane z PiS chcą zamykać placówki.

"To czarny styczeń Platformy"

Zaczęło się od bałaganu z lekami refundowanymi i kryzysu w prokuraturze. Potem przyszły protesty przeciwko drogim paliwom i ACTA. Końcówka to powrót wątku katastrofy smoleńskiej i kontrowersyjna decyzja o przystąpieniu do unijnego paktu fiskalnego. Pierwszy miesiąc nowego roku wydaje się być jednym z najgorszych dla Platformy Obywatelskiej w całym okresie jej rządów. Przeanalizował go reporter programu "Czarno na białym".

Sikorski o ACTA: Rządowe konsultacje niewystarczające

Szef MSZ Radosław Sikorski uważa, że rządowe konsultacje ws. ACTA "rzeczywiście były niewystarczające". Podkreślił, że premier dwukrotnie kazał przeprowadzić konsultacje w tej sprawie z wszystkimi zainteresowanymi, ale odpowiedzialny za nie urzędnik, "tego nie dopełnił"

25 minut pod wodą. "Dostał drugie życie"

W lodowatej wodzie, pod taflą lodu, spędził aż 25 minut. Kiedy trafił do szpitala, był "głęboko nieprzytomny", temperatura jego ciała wynosiła zaledwie 20 stopni, w płucach miał ogromne ilości wody, ale przeżył. - Dostał drugie życie - mówi Anna Kosiarska, matka 13-letniego Łukasza. Pod wodą znalazł się, bo ratował kolegę.

Jak Szymborska Gołotę kochała

Zarywała noce, by zobaczyć jak - głównie - przegrywa. W jej pokoju stała jego podobizna. Dla niego zaczęła oglądać "Taniec z Gwiazdami". Andrzej Gołota był wielką miłością Wisławy Szymborskiej.

"Pani Wisława była naszym duchem opiekuńczym"

"Przez kilkadziesiąt lat zarażała Polaków optymizmem oraz wiarą w siłę piękna i moc słowa" - napisał prezydent Bronisław Komorowski wspominając zmarłą Wisławę Szymborską. "Jej wiersze miały charakter listu - tak to odbierałem - po który każdy może sięgnąć i odnaleźć własne myśli" - dodał premier Donald Tusk. "Cześć jej pamięci!" - skomentował z kolei na Twitterze szef MSZ, Radosław Sikorski, a minister kultury Bronisław Zdrojewski skomentował w TVN24: "W jednej osobie udało się zmieścić brylant poezji, wielką precyzję i szacunek dla odbiorcy".

"W miejscowości Corleone można dostać cios w przeponę"

Mają po pięć wersów, z czego pierwszy ma rymować się z czwartym i piątym, a drugi z trzecim. Mają być żartobliwe, oparte na słownym dowcipie. Najlepiej z zaskakującą pointą. Mowa o limerykach, krótkich formach, które szczególnie umiłowała sobie Wisława Szymborska. Potrafiła napisać je dosłownie od ręki.

Cichocki obiecuje kontrolę w BOR po "wdrożeniu usprawnień"

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki nie chce "wypowiadać się na temat pracy prokuratury" ws. funkcjonariuszy BOR. Ta prawdopodobnie na początku lutego postawi im zarzuty i skieruje do sądu akt oskarżenia. Cichocki w "Faktach po Faktach" o sprawie mówił ostrożnie, nie wykluczył, że wynikiem postępowania "może być zarówno umorzenie jak i zarzuty". - Nie należy pochopnie wyciągać wniosków - dodał.

Cimoszewicz: Rząd zachowuje się "dziwnie"

Są dwie główne przyczyny buntu ws. ACTA. Po pierwsze chęć korzystania bez ponoszenia kosztów z czegoś, co jest chronione prawami autorskimi. Po drugie jest to bardzo wrażliwa reakcja na ryzyko naruszania prywatności - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 senator Włodzimierz Cimoszewicz.

W Krakowie żałoba

Kraków po śmierci Wisławy Szymborskiej pogrąża się w żałobie. W czwartek od godz. 12:00 mieszkańcy miasta będą mogli złożyć wpisy w księdze kondolencyjnej, wystawionej w Holu Kamiennym Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4. Żałobne kiry zawisną za to na budynkach użyteczności publicznej oraz tramwajach i autobusach MPK.

Z wrażenia złapała się za głowę

Wiadomość o przyznaniu Nagrody Nobla zastała Wisławę Szymborską w Zakopanem. Kiedy 3 października 1996 roku zadzwonił telefon, poetka z wrażenia aż złapała się za głowę. Potem była droga do Szwecji i ceremonia w Sztokholmie. Komitet Noblowski w uzasadnieniu nagrody napisał: "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

"Czuję się zaszczycony, że wie o moim istnieniu"

"Ona jest w stanie uchwycić najbardziej wzruszające momenty życia i jego smutek i jednocześnie pozostać optymistką. Czuję się zaszczycony, że wie o moim istnieniu" - tak o Wisławie Szymborskiej mówił Woody Allen. "Dla mnie Szymborska jest przede wszystkim poetką świadomości" - oceniał Czesław Miłosz.

"Umarła w swoim pokoju. Odeszła spokojnie"

- Pani Wisława umarła najlepiej jak mogła - w swoim domu, w swoim pokoju, w swoim łóżku. Umarła we śnie, odeszła spokojnie - powiedział na antenie TVN24 Michał Rusinek, sekretarz zmarłej noblistki Wisławy Szymborskiej. Pisarka zmarła dziś wieczorem po długiej chorobie. Miała 89 lat.

"Dlaczego piszesz poezję? A tego to ja nie wiem"

Otrzymała literacką Nagrodę Nobla, Order Orła Białego i niemiecką literacką Nagrodę Goethego. Kiedy jednak była pytana dlaczego pisze poezję stwierdziła: "a tego to ja nie wiem". O rozgłos nigdy nie zabiegała, bowiem jej zdaniem poeci nie są od tego, aby przyjmować nagrody. "Dziękuję. Doprawdy naprawdę nie czuję się warta. Szkoda to dla mnie zachodu i słońca i jak ma się w to bawić osoba żyjąca. Na chwilę tu jestem i tylko na chwilę" - napisała w "Elegii podróżnej".

Nie żyje Wisława Szymborska

W środę wieczorem, po długiej chorobie zmarła w swoim domu w Krakowie Wisława Szymborska. Miała 89 lat. Informację o śmierci pisarki podał jej sekretarz - Michał Rusinek. - Nie wychodziła do ludzi ze swoimi problemami. Odeszła we śnie, w domu, wśród przyjaciół i najbliższych - powiedziała reporterka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Noworodek podrzucony do piwnicy. "Jej stan jest ciężki"

Dziewczynkę, noworodka - wcześniaka, ktoś podrzucił do piwnicy domu jednorodzinnego w Borui Kościelnej (Wielkopolska). Dziecko urodziło się raptem kilka, a może kilkanaście godzin przed porzuceniem. - Ze względu na znaczne wyziębienie jej stan jest ciężki - poinformował Krzysztof Szymankowski, ordynator oddziału położniczego poznańskiego szpitala, do którego trafiła dziewczynka.

Referendum ws. ACTA? "Nie wolno odwracać się plecami"

- Jeśli tak duża grupa chce referendum, to być może trzeba będzie je przeprowadzić - tak na propozycję referendum ws. ratyfikacji przez Polskę międzynarodowej umowy ACTA odpowiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. - Nie wolno wobec tak dużego ruchu niezadowolenia społecznego odwracać plecami - stwierdził w "Tak jest" w TVN24. Zdaniem Boniego warto rozmawiać na temat ratyfikacji ACTA. Taką debatę zaproponowała w środę Rzecznik Praw Obywatelskich Krystyna Lipowicz.

Rządowi spada poparcie, zyskuje prezydent

Blisko dwie trzecie Polaków (63 proc.) negatywnie ocenia działalność rządu - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. O działalności samego premiera złe zdanie ma 57 proc. badanych. Znacznie lepsze notowania ma prezydent, którego pracę dobrze ocenia 57 proc. ankietowanych.

Jest wniosek o odwołanie Klicha

Członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych opowiedzieli się w środę w głosowaniu za odwołaniem Edmunda Klicha z funkcji jej przewodniczącego. Ostateczną decyzję minister transportu Sławomir Nowak ma podjąć w przyszłym tygodniu.

"Wymrozi nam wszelkie bakterie w nosie"

- Gdyby nie to, że Europę opływa bardzo ciepły prąd znad równika, Golfsztrom, temperatura byłaby w Polsce tak niska, jak teraz, przez większą część roku - mówi fizyk Tomasz Rożek. Mróz, choć na pewno większości z nas uprzykrza życie, ma też swoje dobre strony.

Zginął podczas pościgu

Podczas policyjnego pościgu, uciekający skradzionym Peugeotem mężczyzna uderzył w ścianę domu w miejscowości Mostki (woj. lubuskie). Kierowca zginął na miejscu. Mieszkańcom domu nic się nie stało. Zdjęcie z miejsca zdarzenia wysłał nam mieszkaniec Mostek.

Lądowanie "na brzuchu" w Radomiu

Awaryjne lądowanie na wojskowym lotnisku w Radomiu. W środę, kilka minut po godzinie 13, piloci wojskowego "Orlika", po stwierdzeniu usterki podwozia, podjęli decyzję o wykonaniu procedury lądowania awaryjnego - "na brzuchu". Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy od internauty o nicku @adek23.

Operator wpadł pod ratrak. Jest ciężko ranny

Tragiczny wypadek na stoku narciarskim w Rąblowie w woj. Lubelskim. W środę operator kamery telewizji Polsat - podczas robienia zdjęć - wpadł pod ratrak. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala w Lublinie. Część stoku, na której doszło do wypadku, została zamknięta dla narciarzy.

"Łomiarz" do więzienia na kolejne siedem lat

Henryk R. znany jako "łomiarz" znów trafi za kratki. Mężczyzna został skazany na siedem lat więzienia za napad na kobietę w 2009 roku. Wyrok jest prawomocny. Sąd odwoławczy nie uwzględnił w środę apelacji obrońcy skazanego. Niewykluczona pozostaje kasacja do Sądu Najwyższego.