Walka z dopalaczami nie taka łatwa

Policja ma związane ręce w walce z dopalaczami. Funkcjonariusze, gdy podejrzewają kogoś o produkcję lub handel dopalaczami, nie mogą dziś np. założyć mu podsłuchu. Jak przełamać ten paraliż, zastanawiali się w środę minister Michał Boni, wiceszef MSWiA Adam Rapacki oraz komendant główny policji - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Prezydent: Pokazujemy polski sukces

Prezydent wraca do Polski. Tuż przed odlotem odwiedził w Cleveland klinikę prof. Marii Siemionow, lekarki, która dokonała pierwszego przeszczepu twarzy. - To jest dla mnie szansa pokazania w Polsce i w USA polskiego sukcesu - powiedział Bronisław Komorowski.

Komorowski do Davos. A tam Miedwiediew

Pod koniec stycznia prezydent RP Bronisław Komorowski weźmie udział w szczycie ekonomicznym w szwajcarskim kurorcie Davos. Wszystko wskazuje na to, że spotka się tam z prezydentem Rosji - Dmitrijem Miedwiediewem.

Korupcja jak choroba. "Nie ma ani leczenia ani zapobiegania"

- Walka z korupcją to zarówno zapobieganie, jak i leczenie, ale w tej chwili nie mamy ani jednego, ani drugiego - stwierdził Adam Hofman z PiS, który zgodził się z czwartkową wypowiedzią Mariusza Kamińskiego, że CBA obecnie nie spełnia swojej roli. - Odpowiedzialność polityczna za walkę z korupcją spoczywa na nas wszystkich - odparł Bartosz Arłukowicz z SLD.

"W kręgu podejrzeń". Kamiński mówił o szefie CBA w Gdańsku

Mariusz Kamiński, były szef CBA zarzucił jego obecnemu szefowi, że zatrudnia funkcjonariuszy, którzy wcześniej byli podejrzewani o współpracę z gangsterami. Tvn24.pl ustalił, że Kamińskiemu chodziło najprawdopodobniej o Jerzego Stankiewicza, szefa delegatury CBA w Gdańsku. Wcześniej był on oficerem policyjnego Centralnego Biura Śledczego, a za czasów Kamińskiego CBA rozpracowywało go na podstawie zeznań przestępców. W tej sprawie do dzisiaj różne prokuratury prowadzą trzy śledztwa. Jedno z nich ma zostać wkrótce umorzone.

Farmerama, Bieber, youtube. Nie wiesz o co chodzi?

Co to "farmerama" albo "grepolis? Kim jest Justin Bieber albo Kim Kardashian? To hasła najczęściej wpisywane w przeglądarce internetowej Google. Jeśli nie wiesz co oznaczają, poniższy słowniczek został stworzony specjalnie dla ciebie.

Nie zaprosili premiera, bo "się nie przysłużył"

Na obchody 29. rocznicy tragicznej pacyfikacji kopalni "Wujek" w Katowicach, które odbędą się 16 grudnia zaproszono m.in. prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a premiera Donalda Tuska - nie. - To smutne, że polskie tragiczne rocznice są ciągle wykorzystywane do dzielenia Polaków, ale szanujemy wolę organizatorów - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś.

Kałuża pod prądem

Kałuża pod prądem tuż obok jednego z osiedli w Bydgoszczy. O tym, jak groźna może być wilgoć wokół kabli energetycznych przekonał się pewien mieszkaniec miasta wyprowadzając na spacer psa. I zwierzę i jego właściciel zostali porażeni prądem.

Karambol na sześć aut

Sześć aut, w tym pasażerski bus, zderzyło się w miejscowości Kliniska Wielkie między Szczecinem a Goleniowem (Zachodniopomorskie). Wypadek to efekt wymuszania pierwszeństwa. Informację dostaliśmy na Kontakt 24.

Śledztwo korupcyjne sięgające Sądu Najwyższego utknęło

Bezprecedensowe śledztwo Centralnego Biura Antykorupcyjnego i prokuratury w sprawie podejrzeń korupcji sięgającej Sądu Najwyższego utknęło w miejscu. Tvn24.pl ustalił, że już wiosną prokuratorzy chcieli stawiać zarzuty. Nie doszło do tego, bo prokuratorzy uznali, że muszą poczekać na drobiazgowe ekspertyzy nagrań podsłuchów, które mają dokumentować udział znanych prawników i sędziów w korupcyjnym procederze.

Komorowski cytuje klasyków sowieckiego totalitaryzmu

- Z głębokim przekonaniem, ze szczerą wolą inwestujemy w dobre relacje z Rosją. Ale akcentujemy to, że trzeba, na zasadzie znanej w rosyjskim przysłowiu, "ufać, ale sprawdzać" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą. Tyle, że to nie rosyjskie przysłowie, ale cytat z sowieckich przywódców, Stalina czy Berii.

Oficerowie Sikorskiego spoczęli na Powązkach

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyły się uroczystości pogrzebowe oficerów - szefa Sztabu Naczelnego Wodza gen. Tadeusza Klimeckiego oraz szefa Oddziału Operacyjnego Sztabu płk. Andrzeja Mareckiego - którzy wraz z gen. Władysławem Sikorskim zginęli w katastrofie gibraltarskiej w 1943 roku. Szczątki obu oficerów spoczęły w Kwaterze Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

Udusił 14-latkę w samochodzie

Zwłoki poszukiwanej od miesiąca 14-letniej Kamili S. znaleziono na polu w Rudniku Drugim na Lubelszczyźnie. Do zabójstwa przyznał się jej 18-letni znajomy ofiary. Policja nie chce ujawniać motywów zabójstwa.

Odsłonią tablicę upamiętniającą Wassermana

10 grudnia w Krakowie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Zbigniewa Wassermana, posła PiS, który zginął 10 kwietnia w katastrofie pod Smoleńskiem. W uroczystościach weźmie udział córka, Małgorzata Wasserman oraz posłowie z PJN.

BOR zdejmuje ochronę politykom

Szef MSWiA Jerzy Miller zdecydował, że od piątku funkcjonariusze BOR-u nie będą już ochraniać polityków, którym przydzielono ochronę po październikowej napaści na biuro PiS-u w Łodzi - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej powiedział, że nie rozumie tej decyzji. - Ja ciągle dostaje pogróżki - przyznał prezes PiS, choć on sam nie chciał przyjąć ochrony BOR.

Syndyk ratuje tirowców

Około 40 kierowców upadającej firmy Equus, którzy bez pieniędzy utknęli za granicą, wciąż czeka na ratunek. Syndyk zarządzający firmą uspokaja, że odblokowuje ich karty, tak by mogli wrócić do domu.

Ziobro oko w oko z Netzlem

Przed sejmową komisją śledczą ds. nacisków odbędzie się w czwartek konfrontacja byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z byłym szefem PZU Jaromirem Netzlem. Posłowie będą chcieli przede wszystkim wyjaśnić sprzeczności w zeznaniach obu świadków dotyczące rozmów, jakie przeprowadzili w 2007 roku w związku z tzw. aferą gruntową.

"Społeczeństwo ma prawo dowiedzieć się prawdy"

- Czuło się, że sala reaguje bardzo emocjonalnie, jest w szoku - powiedziała w "Rozmowie Rymanowskiego" o wtorkowym wystąpieniu w Parlamencie Europejskim Zuzanna Kurtyka, wdowa po szefie IPN Januszu Kurtyce. Jej zdaniem potrzebna jest międzynarodowa komisja w celu wyjaśnienia okoliczności katastrofy smoleńskiej. Zupełnie innego zdania - tak na temat wyjazdu do Brukseli, jak i zewnętrznego udziału w śledztwie - była Izabela Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich, której ojciec zginął w katastrofie 10 kwietnia.

Polska czarna skrzynka jak tabula rasa

Mija pół roku odkąd polscy specjaliści odczytali informacje z polskiej „czarnej skrzynki”. Mimo to, biegli do dzisiaj nie skończyli analizować danych z tego rejestratora. Ale wojskowej prokuraturze to nie przeszkadza.

"W czasach komunistycznych byłem terrorystą"

Według prezydenta Bronisława Komorowskiego konieczność ubiegania się o wizy do Stanów Zjednoczonych to "niezrozumiały nonsens, psujący bardzo wiele w relacjach polsko-amerykańskich". Prezydent powiedział tak podczas wystąpienia w German Marshall Fund (GMF) w Waszyngtonie.

Po karambolu. Ruch pod Cieszynem przywrócony

Ruch na krajowej "jedynce" między Bielskiem-Białą a Cieszynem został wieczorem przywrócony w obu kierunkach. W gigantycznym karambolu zginął obywatel Czech, a około 40 osób zostało poszkodowanych. Zdarzenie zapoczątkowały dwa wypadki, do których doszło jednocześnie - na wysokości Skoczowa i Międzyświecia. Sześć osób trafiło do szpitala, dwie w stanie ciężkim.

PO wyrzuca przeciwników Karnowskiego

Platforma Obywatelska chce wyrzucić z dwóch polityków, którzy w wyborach samorządowych zdobyli mandaty do Rady Miasta Sopotu z listy Kocham Sopot Wojciecha Fułka. W środę władze sopockiej partii skierowały do sądu koleżeńskiego wniosek o wykluczenie ze swoich szeregów radnych Jerzego Halla i Jarosława Kempy.

Wycieczki Patriotów do Polski na warunkach USA

- W przyszłym roku baterie rakiet Patriot będą czterokrotnie stacjonować w Polsce. Za każdym razem będzie to inna wersja rakiet - powiedział szef MON Bogdan Klich. - W niektórych rotacjach rakiety będą uzbrojone, w innych nie. W jednych będą wyposażone w integrator, w innych nie. Taka jest wola strony amerykańskiej i przyjmujemy to do realizacji - dodał.

Ochotniczy strażak piroman

Do Sądu Rejonowego w Żywcu wpłynął akt oskarżenia przeciwko 18-letniemu strażakowi-ochotnikowi, który jest podejrzewany o to, że okradał domki letniskowe i potem je podpalał po to, by wykazać się w akcjach ich gaszenia. Piromanowi grozi do 10 lat więzienia.

Pół iskry od tragedii

Węzeł gazowy w jednej z podstołecznych miejscowości przez wiele miesięcy był otwarty i każdy mógł do niego wejść. Gdyby wdarli się tam złodzieje złomu, albo bezdomni rozpalili ognisko, to tragedia byłaby blisko. Sprawą zajęto się dopiero po interwencji reportera "Prosto z Polski".