Ojciec Karpiniuka o obchodach PiS: Żenada

- Polacy chcą porozumienia, dialogu, szukania czegoś wspólnego, a nie konfliktu i wojny. Powinniśmy być razem nad grobami przyjaciół - apelował poseł PO, Grzegorz Schetyna, który przyjechał na grób Sebastiana Karpiniuka, jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. W taką jedność nie wierzy jednak ojciec zmarłego posła, Marek Karpiniuk, który krytycznie ocenił obchody rocznicy zorganizowane przez PiS. - To żenujące i powoduje złość - stwierdził.

Krwawa Wielkanoc w Białymstoku

11 osób zatrzymali białostoccy policjanci po awanturach, do których doszło w noc z niedzieli na poniedziałek. Zatrzymani mężczyźni podejrzewani są o udział w bójce w centrum miasta, w których rannych zostały dwie osoby, a jedna zmarła w szpitalu - podaje lokalny portal poranny.pl.

Duda: Mam nadzieję, że krzyża nikt nie będzie usuwał

- Mamy nadzieję, że krzyża sprzed pałacu nikt siłą nie będzie usuwał. Że Polska jest takim krajem, w którym politycy się opamiętają i uznają to, że większość ludzi w Polsce deklaruje się jako katolicy i uszanuje symbole - powiedział w "Tak Jest" w TVN24 poseł Andrzej Duda (PiS), były minister kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pytany o nowo postawiony na Krakowskim Przedmieściu krzyż.

Skodą pędził ponad 200 km/h

210 km/h miał na liczniku pirat, którego zatrzymała policja w na autostradzie A4. Brawurowa jazda zakończyła się dla kierowcy 500-złotowym mandatem i 10 punktami karnymi.

Pałac modlił się za ofiary

Z udziałem pary prezydenckiej w kaplicy Pałacu Prezydenckiego odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej - w tym Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pracowników kancelarii, którzy zginęli przed dwoma laty pod Smoleńskiem.

Kaczyński przed Pałacem: zostali zdradzeni o świcie

- Zostali zdradzeni, to wiemy już dzisiaj na pewno. Niezależnie od tego, jakie będą ostateczne ustalenia co do przyczyny katastrofy, jeśli odwołać się do poety, to zostali zdradzeni o świcie. I to było haniebne - mówił na Krakowskim Przedmieściu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odpowiadały mu okrzyki z tłumu "zdrajcy" i "hańba". Pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie zgromadził się kilkutysięczny tłum.

24-latek spadł BMW na dach domu. Dostał zarzuty

Zarzuty spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym i ucieczki z miejsca zdarzenia przedstawiła łęczycka prokuratura 24-latkowi z Kutna. Prowadzone przez niego BMW w niedzielę wypadło z drogi, wybiło się w powietrze i spadło na budynek mieszkalny w miejscowości Witonia w powiecie łęczyckim. W wypadku zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.

Zmarła dziewczynka. Matka i babcia pijane

W wielkanocny poniedziałek funkcjonariusze koszalińskiej policji stwierdzili zgon półrocznej dziewczynki. Na miejscu zatrzymano pijaną matkę i babcię. Prokuratura okręgowa w Koszalinie toczy śledztwo w celu wyjaśnienia okoliczności śmierci dziecka. O sprawie informuje lokalny portal gk24.pl.

"Rosyjskie dochodzenie niebawem zakończone"

- Niektóre ekspertyzy sądowe są w toku realizacji, ale możemy powiedzieć, że (rosyjskie - red.) dochodzenie niebawem zostanie zakończone - stwierdził Siergiej Naryszkin, przewodniczący rosyjskiej Dumy po zakończeniu obchodów 2. rocznicy katastrofy prezydenckiego Tu-154 M w Smoleńsku. Poinformował też, że we wtorek ma odbyć się spotkanie polskiego i rosyjskiego ministra kultury ws. pomnika ofiar katastrofy. Sam rosyjski minister oświadczył, że rozmowy ws. pomnika mają odbyć się "w najbliższym czasie".

Kaczyński: Ta polityka budziła sprzeciw elit i wściekłość

- To nie była polityka łatwa. To była polityka, która budziła gniew, sprzeciw, ze strony - w cudzysłowie - elit polskich przesiąkniętych klientyzmem i budziła niezadowolenie, a czasem wręcz wściekłość u tych z zewnątrz, którym przeszkadzała - mówił o polityce zagranicznej prowadzonej przez jego brata Jarosław Kaczyński w przemówieniu podczas zorganizowanego w Warszawie kongresu "Polska Wielki Projekt" z okazji 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Napadli na bank. Policja poszukuje sprawców

Kujawsko-pomorska policja poszukuje dwóch mężczyzn, którzy we wtorek około godz. 12 napadli na bank w Jabłonowie Pomorskim. Zamaskowani sprawcy uciekli z gotówką. Informację o napadzie i zdjęcia nadesłał Adam_Stanisław_Orzech.

Polska delegacja wskazała miejsce. Pomnik na 3. rocznicę

- Dopóki starczy sił, będziemy tu przyjeżdżać - mówiły dziś obecne w Smoleńsku rodziny ofiar katastrofy sprzed dwóch lat. Podczas obchodów drugiej rocznicy katastrofy polska delegacja pod przewodnictwem Bogdana Zdrojewskiego wskazała miejsce, gdzie w przyszłym roku ma stanąć pomnik upamiętniający ofiary. Do Smoleńska przyjechali także autorzy projektu pomnika, są też przedstawiciele smoleńskiej Polonii. Przybyli też reprezentanci rosyjskich władz, którzy zadeklarowali podjęcie rozmów w sprawie budowy pomnika.

Atakowali w aptekach, sklepach i mieszkaniach

Sześciu mieszkańców Radomia, podejrzanych o dokonanie licznych rozbojów, m.in. w sklepach, aptece i mieszkaniach, zatrzymała policja. Czterech z nich trafiło do aresztu, dwóch nieletnich - do ośrodka wychowawczego. Przestępcy ukradli w sumie kilkadziesiąt tysięcy zł.

"Pierwsza myśl: kto teraz będzie prezydentem?"

"W taką wiadomość nie można było uwierzyć", "Serce mi stanęło", "Czułam to, co wszystkie rodziny ofiar" - tak internauci wspominają 10 kwietnia 2010 roku. Okoliczności, w jakich dowiadywaliśmy się o katastrofie były różne, ale reakcje podobne: smutek, szok i niedowierzanie. "Próbowałem się dodzwonić do przyjaciół. Wtedy już nie żyli" - wspomina Wojciech Olejniczak, który o katastrofie dowiedział się w studiu "Poranka" TVN24.

"Nie dziwi ogrom bólu, ani pytanie DLACZEGO"

- Choć minęły już dwa lata od tragicznego wydarzenia pod Smoleńskiem, w wielu sercach nadal gości smutek, rozgoryczenie, pretensje do ludzi, a nawet do Boga - mówił biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy w intencji ofiar katastrofy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Udział w niej wziął m.in. prezydent Bronisław Komorowski. Wcześniej na stołecznych Powązkach, a także w innych miejscach stolicy i kraju, o godz. 8.41 zmarłych uczczono minutą ciszy. Także wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów rozpoczęto oddaniem hołdu ofiarom katastrofy.

"Władze chcą zniszczyć pamięć o tych ludziach"

- Zadziwia jak oficjalne władze naszego państwa chcą zniszczyć pamięć o tych ludziach. Te władze chcą zniszczyć symbole, do których naród musi się odwołać, by przetrwać - mówiła w Krakowie pod Krzyżem Katyńskim Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce, o 96 ofiarach katastrofy smoleńskiej, o których śmierci - jej zdaniem - wciąż niczego nie wiemy. Pod Wawelem obchody związane z rocznicą katastrofy potrwają do wieczora.

Przepisał dziecku złe dawki leków. Był kompletnie pijany

Dyżurujący w wielkanocny poniedziałek lekarz przepisał 11-letniemu dziecku niewłaściwie dawki leków. Policja zaalarmowana przez matkę nastolatka stwierdziła u medyka 2,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna został zatrzymany - jak wytrzeźwiej - usłyszy zarzuty.

Rosjanie przekazali dwa kolejne tomy akt smoleńskich

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej przekazała Polsce kolejne dwa tomy akt rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy polskiego Tu-154 M pod Smoleńskiem. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zadeklarował oddanie Polsce wraku samolotu. Ale - zupełnie jak dotąd - dopiero po zakończeniu rosyjskiego śledztwa.

Kaczyńska: Dziękuję tym, którzy pamiętają

- Chciałabym wyrazić wdzięczność tym, którzy pamiętają o moich rodzicach i mają odwagę to pokazać publicznie - mówiła Marta Kaczyńska po wyjściu z krypty na Wawelu, gdzie w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej uczestniczyła w prywatnej mszy św. w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich. Córce prezydenta towarzyszyła rodzina i delegacja polityków PiS, m.in. Beata Szydło i senator Stanisław Kogut.

"Rosjanie zabili uczestników delegacji do Smoleńska"

- Nie mam wątpliwości, że Rosjanie zabili uczestników delegacji do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. Moja wątpliwość dotyczy tego, czy uczynili to celowo - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Magdalena Merta, wdowa po byłym wiceministrze kultury Tomaszu Mercie. - Rosjanie odpowiadają za tę katastrofę - podkreśliła.

Mniej ofiar, mniej pijanych kierowców niż rok temu

21 osób zabitych, 298 rannych w 236 wypadkach - tak święta wielkanocne podsumowuje policja. W ciągu czterech dni - od Wielkiego Piątku do świątecznego poniedziałku - policjanci zatrzymali też ponad 1,5 tys. pijanych kierowców.

Sześciolatki zostają w przedszkolach

Coraz więcej sześciolatków zostaje w przedszkolach. Rodzice nie chcą bowiem posyłać swoich pociech do szkół. W związku z tym może zabraknąć miejsc dla młodszych dzieci - alarmuje "Rzeczpospolita".

Brakuje 8 tys. policjantów na Euro 2012

Dwa miesiące przed Euro 2012 brakuje niemal 8 tys. policjantów. To stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo mistrzostw przed i po piłkarskiej imprezie - alarmują eksperci. O sprawie pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Władze oddzielnie, PiS oddzielnie

Uroczystości związane z drugą rocznicą katastrofy smoleńskiej odbędą się dziś zarówno w kraju, jak i za granicą. W Warszawie rano zostanie odprawiona msza w Katedrze Polowej, pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka. Uczestniczyć w niej będą m.in. prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk. Do Smoleńska udała się delegacja rządowa i niektórzy bliscy ofiar katastrofy. Na cały dzień odrębne obchody rocznicy zaplanowało Prawo i Sprawiedliwość.

Był pułk, jest baza. Nie ma samolotów

Latem ubiegłego roku słynny 36. specjalny pułk lotnictwa transportowego został rozwiązany. Pracę straciło 13 oficerów. Reporter programu "Polska i Świat" sprawdzał, co dzisiaj dzieje się z byłymi pracownikami pułku i maszynami, które tam latały.

Solidarni 2010 nadal aktywni. "To daje nam nadzieję"

Jedną z najbardziej aktywnych, a już na pewno najgłośniejszych organizacji zabiegających o upamiętnienie ofiar smoleńskiej katastrofy było Stowarzyszenie Solidarni 2010. To oni walczyli o krzyż przed Pałacem Prezydenckim i to oni rozbili tam namiot. Dziś stowarzyszenie nadal działa i walczy.

"To próba zastąpienia ojca"

Smoleńsk to wciąż jeden z najważniejszych tematów w naszej rodzimej polityce. Wielu członków rodzin smoleńskich albo ich przyjaciół po katastrofie zaangażowało się w działalność publiczną. Walczą o prawdę o katastrofie, kontynuują dzieło bliskich.