Powstała pierwsza w Polsce parafia pod wezwaniem bł. Jana Pawła II. Dekret biskupa bydgoskiego, erygujący nową parafię, wszedł w życie w niedzielę. Pierwsza w diecezji bydgoskiej świątynia pod wezwaniem papieża Polaka, która tu powstanie w przyszłości, ma być wotum wdzięczności za dar życia i pontyfikatu Jana Pawła II.

Zdążyli opanować jeden duży pożar, gdy na niebie pojawiła się kolejna chmura dymu. Przed godziną 16 we Wrocławiu doszło do pożaru składowiska zużytych opon. To już dzisiaj drugie takie zdarzenie - wcześniej paliła się hala z plastikiem na ul. Północnej. Straż pożarna nie wyklucza, że przyczyną obydwu zdarzeń było podpalenie.

Msza beatyfikacyjna to wielkie podziękowanie panu Bogu za to, co stało się udziałem naszych pokoleń, które miały Jana Pawła II trochę dla siebie – powiedział prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla TVN24, udzielonym w Rzymie. Pytany, czy Polacy wynieśli coś wynieśli ze apel papieża o jedność i czy możliwe jest narodowe pojednanie, odpowiedział: - Trzeba zachować umiar w formułowaniu zbyt daleko idących celów, żeby się potem nie rozczarować.

- W "Totus Tuus" mieściło się coś takiego, że był zawsze otwarty. I tak było. Był otwarty dla ludzi wcześniej niż oni sobie z tego zdawali sprawę - tak papieża Jana Pawła II wspomina ks. kardynał Franciszek Macharski. Rozmowa z kardynałem dziś w TVN24 w "Faktach po Faktach".

W piątek i sobotę, dwa pierwsze dni wydłużonego weekendu majowego, na polskich drogach doszło do 219 wypadków, w których zginęło 20 osób a 257 zostało rannych. Policjanci zatrzymali aż 895 nietrzeźwych kierowców. - Widać, że są takie osoby, które mimo grożących im kar, decydują się na to, by po grillu połączonym z alkoholem wsiąść za kierownicę - stwierdza policja.

Papież Jan Paweł II rozpoczął pisanie testamentu w marcu 1979 roku, a w latach późniejszych powracał do tych notatek i niektóre precyzował. Jeden z zapisów testamentu, opublikowanego cztery dni po śmierci papieża-Polaka, mówi o miejscu jego pochówku. Ostatnie słowa testamentu pochodzą z 2000 r., z okresu rekolekcji Roku Jubileuszowego.

- Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi - te słowa Jana Pawła II z jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny z 1979 r. pozostaną symbolem papieskich przesłań do rodaków.

To najprawdopodobniej jedyna taka tablica pamiątkowa Jana Pawła II. W całej Polsce są ich setki, ale tylko ta znajduje się siedem metrów pod wodą. Zamontowali ją nurkowie z klubu płetwonurków "Kraken". - Niektórzy jak zaczynają nurkowanie, niektórzy jak kończą, to zaglądają na tablice. Taki już zwyczaj jest - mówi jego członek Jacek Paul.

Jakub Jamróg podczas jazdy na torze żużlowym przeżył poważny wypadek. Uderzył w twardą drewnianą bandę i złamał kręgosłup. Teoretycznie to bardzo poważny uraz, który może się zakończyć kalectwem na całe życie. Młody zawodnik miał jednak szczęście. Przeszedł zabieg wstawienia czterech śrub w kręgosłup w tarnowskim szpitalu i dzięki unikalnej metodzie operacji, po czterech dniach wyszedł ze szpitala.

- On nagle zjawił się, jak prawdziwy ojciec, jako ten, który daje tożsamość - mówił Mieczysław Szcześniak o Janie Pawle II w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24. Zaś Maja Komorowska wyznała, że gdyby papież żył, to chciałaby zapytać go, jak dziś zjednoczyć Polaków.

Już po raz trzeci w Supraślu koło Białegostoku odbywa się Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia. Festiwal organizowany jest od 2009 roku, lecz po raz pierwszy ma charakter międzynarodowy.

Kolejne pół miliona z budżetu państwa otrzyma Caritas Diecezji Tarnowskiej. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę świetlicy integracyjnej we wsi Koszary koło Limanowej.

Policja zatrzymała 20-letniego mieszkańca Kielc, którego obwinia o zniszczenie co najmniej 44. samochodów na osiedlach Czarnów i Pod Dalnią. Chłopaka nagrały kamery monitoringu - podaje Radio Kielce.

Około południa 17-miesięczna dziewczynka wypadła z 2 drugiego piętra w centrum Bytomia. W tym czasie w domu znajdowała się pijana matka i jej konkubent. Ranna dziewczynka trafiła do szpitala, a dwójka jej rodzeństwa, która przebywała w domu podczas zdarzenia, do domu dziecka. Pijani opiekunowie przebywają w policyjnym areszcie, a funkcjonariusze ustalają, jak doszło do zdarzenia

Dopiero 4 maja zostanie przywrócony ruch kolejowy w Mostach k. Lęborka. Fragment szlaku z Trójmiasta w kierunku Słupska i Szczecina został zniszczony po zderzeniu pociągu osobowego TLK z ciężarówką. Kolej szacuje straty na 12 mln złotych.

Dwa kilogramy amfetaminy miał przy sobie mężczyzna, którego zatrzymali w Szczecinie policjanci podczas rutynowej kontroli - poinformował w sobotę Łukasz Famulski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Wartość narkotyku oszacowano na wartej ok. 80 tys. zł.

W Tatrach zginął turysta, który spadł z dużej wysokości, wchodząc na Świnicę - poinformował ratownik dyżurny TOPR, Andrzej Górka. Pomimo szybkiej interwencji ratowników mężczyzny nie udało się uratować.

Zarzut zabójstwa usłyszał 21-letni obywatel Armenii, który jest podejrzany o zabójstwo 63-letniego taksówkarza jednej z otwockich korporacji. Zatrzymanemu grozi kara do 25 lat więzienia.

Na krajowej "siódemce" w miejscowości Słomniki w Małopolsce zapalił się autobus PKS relacji Kraków-Olsztyn. Pojazd przewoził 25 osób. Ranny jest kierowca, który starał się ugasić pożar. Ruch w tym miejscu był utrudniony, ale został już odblokowany. Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy od naszych internautów.