- Jeżeli ksiądz skrzywdził na Dominikanie kogoś, to jest jego obowiązkiem naprawić tę sprawę, a nie Kościoła w Polsce - skomentował prymas abp Józef Kowalczyk sprawę afery pedofilskiej na Dominikanie. To pierwsza oficjalna wypowiedź hierarchy na temat sprawy z domniemanym udziałem polskich księży. Abp Kowalczyk podkreślił przy tym, że w Kościele nie obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa i zaapelował do dziennikarzy, by nie traktowali Kościoła "jak partii politycznej".

TVN24 dotarła do stenogramu rozmowy matki skatowanej trzymiesięcznej Nadii z dyspozytorem pogotowia. - Dziecko jest całe sine, ale to nie od bicia. (...) I nawet sreduszko nie bije - mówiła w poniedziałek przed godz. 9 19-letnia kobieta podejrzana o zabójstwo córki. Niemowlę nie żyło wtedy już od kilku godzin. Żeby ukryć czas zgonu rodzice dziewczynki podgrzewali jej ciało grzejnikiem.

- Byłem tam i trochę znam Latynosów, ludzie zmieniają się w gorącym klimacie - m.in. tak podejrzenia wobec ks. Wojciecha Gila skomentował ks. Aleksander Ogrodnik z jego macierzystego Zgromadzenia Michalitów. Dodał, że dla członków zgromadzenia ta sprawa to wielkie zaskoczenie. W rozmowie z reporterką TVN24 ks. Ogrodnik podkreślił także, że wobec ks. Gila nigdy nie było "żadnych podejrzeń tego typu", dlatego byłby ostrożny z wysuwaniem oskarżeń.

- Latałam wielokrotnie samolotami. Nigdy bym się nie odważyła na tej podstawie przedstawić jakiejkolwiek opinii eksperckiej - mówiła w rozmowie z reporterem programu "Czarno na Białym" minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, komentując zamieszanie wokół prof. Wiesława Biniendy, prof. Jacka Rońdy i prof. Jana Obrębskiego. Dodała, że choć "panowie profesorowie mają prawo do własnego zdania" to nie mają prawa, "by ich prywatne zdanie stawało się opinią ekspercką".

- Mamy do czynienia z człowiekiem bardzo ciężko skrzywdzonym i ten człowiek ma być krzywdzony po raz kolejny - mówił na konferencji prezes Kaczyński, odnosząc się do 23-letniego Dominika, którego nie stać na pokrycie kosztów leczenia po brutalnym ataku przez byłego pracodawcę. Szef PiS zapowiedział, że jego klub parlamentarny zorganizuje zbiórkę pieniędzy i zapłaci za leczenie mężczyzny.

To spisek uknuty jeszcze na Dominikanie, zemsta dilerów za wyciąganie młodych chłopców z ulicy - tak mieszkańcy Modlnicy, rodzinnej miejscowości księdza Wojciecha Gila, komentują zamieszanie wokół duchownego. I milczą, pytani, czy wiedzą coś o miejscu pobytu księdza. Jak ustaliły "Fakty" TVN, duchowny podejrzewany na Dominikanie o wykorzystywanie dzieci, może przebywać obecnie w Polsce. Nie wiadomo jednak, gdzie się teraz znajduje.

Co chce ukryć w sprawie odwołania szefa SKW gen. Noska rząd i PO? - pyta opozycja. I głośno mówi o "wojnie" na linii Służba Kontrwywiadu Wojskowego - MON. Wniosek o odwołanie gen. Noska ma w piątek zaopiniować sejmowa komisja ds. służb specjalnych. SLD chce, aby jeszcze przed wydaniem opinii przed komisją stanął sam generał. Szefowa komisji Elżbieta Radziszewska (PO) odpowiada, że Nosek spotka się z posłami, ale dopiero w przyszłym tygodniu. Ruch Palikota chce z kolei utajnienia części posiedzenia Sejmu, aby informacje ws. odwołania szefa SKW przedstawił premier.

"Oświadczam, że nigdy w czasie służby w Wojsku Polskim i później pracy w Ministerstwie Obrony Narodowej nie przyjmowałem żadnych korzyści majątkowych" - pisze w wydanym w środę oświadczeniu wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak. To reakcja na wszczęcie przez prokuraturę śledztwa z zawiadomienia SKW ws. "podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną". Media podały, że chodzi właśnie o Skrzypczaka.

- Rozmawiałem z prof. Kleiberem. Znam jego intencje. I wydaje mi się, że w całym tym zamieszaniu, w tym brutalnym obkładaniu się kijami partyjnych propagand, to jest oferta wybitnego uczonego, wybitnego autorytetu publicznego - mówił w TVN24 Tomasz Nałęcz, komentując propozycję prezesa Polskiej Akademii Nauk, by zorganizowac ekspercką debatę ws. katastrofy smoleńskiej. Pytany, czy pod tym pomysłem podpisałby się prezydent Bronisław Komorowski, stwierdził że "projekt prof. Kleibera musi się najpierw wyklarować".

- Poziom skretynienia tego mędrca Europy osiągnął już taki poziom, że dajmy sobie spokój - stwierdził w "Jeden na jeden" Joachim Brudziński, komentując pomysł Lecha Wałęsy o "zrobieniu z państw Polski i Niemiec jednego państwa Europa".

- My się z tej akcji nie wycofamy. Litera "W" to dla nas wielka Warszawa, wolni warszawiacy, którzy nie dadzą sobie zabełtać w głowie - mówił w "Jeden na jeden" Joachim Brudziński (PiS), broniąc kampanii, którą rozpoczęło PiS przed referendum ws. odwołania prezydent Warszawy. Jak tłumaczył, Hanna Gronkiewicz-Walt jest "wyjątkową nieudolną prezydent", a Warszawa nie zasługuje na "platformerski minimalizm, ale na wielką okazję".

Zamiast zapłaty za wykonaną pracę, Dominik dostał kilkanaście ciosów nożem i ledwo uszedł z życiem po tym jak pracodawca-sadysta posiekał mu tasakiem połowę palców u rąk. Dziś powoli dochodzi do siebie. Czeka go jednak długotrwała rehabilitacja. Niewykluczone jednak, że za leczenie i operację, która uratowała mu życie, będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni, bo pracował na czarno i nie był ubezpieczony. Materiał "Blisko Ludzi" TTV.

Śledztwo dominikańskiej prokuratury ws. abp. Wesołowskiego dobiega końca. Prokuratorzy przygotowują już ostateczne stanowisko, nie chcą na razie mówić o ewentualnej ekstradycji Polaka. - Najważniejsze teraz jest to, że kończymy nasze śledztwo ws. eksnuncjusza i wkrótce zaprezentujemy efekty naszej pracy. Ze sprawą ewentualnej ekstradycji poczekamy do końca naszego dochodzenia - powiedział Francisco Dominguez Brito, prokurator generalny Republiki Dominikany.

- Jeśli dla Jarosława Kaczyńskiego tak ważna jest historia i symbolika, która staje się często świętością, to nie powinien tego osobiście ośmieszać. Mam wrażanie, że dziś każdy może powiedzieć - jaka partia, takie "W" - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk komentując plakat PiS przygotowany przed referendum w Warszawie.