- Partie, szczególnie PSL, uznały, że zatrudnianie rodziny to rzecz naturalna, a to czysta korupcja i spłacanie długów wobec przyjaciół i sojuszników - komentuje w TVN24 Andrzej Olechowski sprawę odwołania prezesa KRUS romana Kwaśnickiego. Według mediów, w urzędzie dochodziło do nepotyzmu i nadużyć.

- Od tygodnia wiedzieliśmy, że szyb się może zawalić. Prowadziliśmy prace pod nadzorem specjalistów. Chcieliśmy zapobiec katastrofie, ale się nie udało - powiedział w TVN24 rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej. W kopalni "Szczygłowice" w czwartek przewróciła się wieża szybowa i zawaliły dwa budynki. Ewakuowano kilkuset górników.

W trzy lata po rewolucyjnym przejściu od zielonych książeczek do plastikowej karty czeka nas kolejna wymiana dowodów osobistych - pisze "Dziennik". Od 2011 roku dokument będzie miał zakodowane dane biometryczne i podpis elektroniczny.

Powszechny dostęp do archiwów Instytutu Pamięci Narodowej i zapewnienie oskarżonym o współpracę z SB prawa do obrony - to najważniejsze postulaty PO, która przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o IPN. O sprawie pisze "Dziennik".

Bomby kasetowe, uznane przez większość państw świata za broń morderczą szczególnie dla cywilów, z polskiej armii nie znikną - zapowiada "Polska". Polska będzie kupować to niehumanitarne uzbrojenie i nie podpisze konwencji, która zakazuje jego użycia.

Irakijska dziewczynka, którą w marcu tego roku zoperowano w Centrum Leczenia i Rehabilitacji Słuchu w Kajetanach pod Warszawą, po raz kolejny przyjechała do Polski na kontrolę. Dziewczynka po konsultacjach lekarskich pod koniec tygodnia wraca do Iraku i tam będzie uczyć się mówić.

- Oczywiście, że chcielibyśmy, żeby ten głos był mocniejszy. Natomiast to, co udało się uzyskać w istniejącym układzie sił w Europie, to dość dużo - powiedział o szczycie poświęconym sytuacji w Gruzji Lech Kaczyński. Prezydent udzielił wywiadu "Rzeczypospolitej".

Zdecydowana większość Polaków uważa, że to dobrze, że Zbigniew Ziobro zrzekł się immunitetu. Większość pytanych w sondażu uważa też, że wniosek prokuratury to zemsta polityczna.

- Przy okazji zrzeczenia się immunitetu przez Zbigniewa Ziobrę urządzono polityczną szopkę - ocenił poseł PSL Eugeniusz Kłopotek w "Magazynie 24 godziny" w TVN24. Jarosław Sellin mówił o politycznej hucpie PO. Jarosław Gowin (PO) temu zaprzeczał. Zaś Jerzy Wenderlich (Lewica) przestrzegał przed pochopnym wydawaniem sądów.

Janusz Palikot, najbarwniejszy – według sondaży – polski polityk, znów uderza w głowę państwa. – Mam dla Polaków dobrą wiadomość: gorszego prezydenta nie będziemy już mieli. Czas najwyższy odebrać Lechowi Kaczyńskiemu pewne uprawnienia – stwierdził w magazynie „24 godziny” w TVN24.

- Sympatia widzów jest po stronie Brudnego Harry’ego, nie nieudolnych śledczych. A Zbigniew Ziobro o tym wie – ocenił w „Kropce nad I” Artur Zawisza. – Socjotechnicznie jest dobry. Ale nie miał prawa pokazać akt śledztwa Jarosławowi Kaczyńskiemu – uważa Ryszard Kalisz.

O tysiąc złotych wzrośnie ryczałt na biuro poselskie, o prawie 200 - poselska pensja. O prawie jedną dziesiątą zwiększy się przyszłoroczny budżet Kancelarii Sejmu.

Zginął kibic GKS Katowice. 25-latek wypadł z pociągu w miejscowości Tunel (Małopolskie). Jechał na mecz do Kielc.

Pod obrady sejmu trafiają pierwsze projekty nowelizacji stworzone przez komisję "Przyjazne Państwo". W tym samym czasie konkurencyjne projekty, dotyczące tych samych kwestii, złożył rząd. - Widać koledzy z rządu Janusza Palikota zadbali o to, żeby przyćmić jego sukces i blask - mówi tvn24.pl wiceprzewodniczący komisji Paweł Poncyljusz z PiS.

- Nie ma możliwości zmiany lokalizacji lotniska wojskowego w Poznaniu-Krzesinach, w którym stacjonują polskie samoloty F-16 - powiedział w Poznaniu minister obrony narodowej Bogdan Klich. Przeciw takiej lokalizacji bazy F-16 protestują okoliczni mieszkańcy. By obniżyć hałas, do połowy października część samolotów z Krzesin trafi na lotnisko w Łasku (Łódzkie).

Sąd w Gdańsku skazał wokalistę Lady Pank, Jana Panasewicza za rzucenie podczas koncertu butelką z wodą w jedną z osób bawiących się w tłumie. Muzyk za swoje zachowanie musi zapłacić 13 tys. grzywny i 3 tys. dla poszkodowanej dziewczyny. Adwokat artysty zapowiada apelację.

Ponad połowę życia spędził w więzieniach. Głównie za fałszerstwa dokumentów i pieniędzy. Jest artystą malarzem, ale twierdzi, że to niedochodowa działalność, skoro w supermarketach można kupić obrazek już za 50 zł - tak o zatrzymanym 67-letnim fałszerzu, o wdzięcznym pseudonimie "Złota Rączka", mówi Mariusz Kryszkowski z płockiej policji.

- Wszyscy są równi wobec prawa, nie ma świętych krów. Trzeba było wyciągnąć wnioski z tego, co się samemu mówiło – tak Zbigniew Ćwiąkalski odpowiada na zarzut Zbigniewa Ziobry, że PO mści się na nim za walkę z korupcją. – Czasy szukania haków już minęły – dodał minister sprawiedliwości.

Spektakl polityczny, nieprawdziwy, niesprawiedliwy i nikczemny atak na Platformę Obywatelską - tak politycy PO podsumowali wystąpienie Zbigniewa Ziobry, po którym zrzekł się on immunitetu. - Wykorzystał czas antenowy, by dać show i przemówić do elektoratu PiS - ocenili natomiast ludowcy.

- Zrzekając się immunitetu Ziobro popełnił błąd, ale to jego indywidualna decyzja - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że chciałby wiedzieć, którzy posłowie głosowaliby za uchyleniem immunitetu. - Taka lista mogłaby kiedyś posłużyć historykom jako lista hańby - stwierdził.

Ochroniarz firmy budowlanej z Olsztynka (Warmińsko-Mazurskie) na budowie, której pilnował urządził sobie... strzelnicę z ruchomym celem. Zatrzymała go policja. Okazało się, że był pijany.

Zrzekam się immunitetu - oświadczył b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro po ponad godzinnym przemówieniu. Zapowiadał, że stawi czoła fałszywym zarzutom. - Przyszedł czas zemsty za walkę z korupcją, jest to zemsta za to, iż podejmowałem działania służące bezpieczeństwu Polski. To pokazuje prawdziwą Irlandię - grzmiał z trybuny sejmowej.

Państwo, w którym do odpowiedzialności pociąga się byłego ministra sprawiedliwości, to państwo demokratyczne - przekonywał poseł Jarosław Urbaniak z PO, mówiąc o wniosku o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze. A premier zapewnił, że nie stoją za tym "żadne przesłanki polityczne".

Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wszczął śledztwo w sprawie śmierci gen. Władysława Sikorskiego. - Do podjęcia śledztwa IPN skłoniły ostatnie publikacje, które podają możliwe różne wersje okoliczności śmierci gen. Sikorskiego - przyznała na antenie TVN24 prok. Ewa Koj z IPN.

Głośny proces dziennikarki Marii Szabłowskiej przeciwko Polskiemu Radiu zakończył się ugodą. Jej efektem jest cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę i ustalenie, że nastąpiło ono za porozumieniem stron. Ponadto Polskie Radio wypłaci dziennikarce przeszło 19 tys. zł odprawy emerytalnej oraz ponad 18 tys. zł odszkodowania.

- Lech Kaczyński jest najbardziej kompetentną w Polsce osobą w sprawie Gruzji - chwali prezydenta jego poprzednik Aleksander Kwaśniewski w "Poranku" TVN24. Według niego, Polska spisała się na szczycie dotyczącym konfliktu na Kaukazie na "czwórkę".

W środę około południa, już po zakończeniu sejmowej debaty, Zbigniew Ziobro zrzeknie się poselskiego immunitetu. Były minister tłumaczy, że jeśli zrobi to wcześniej to nie będzie miał szansy na przedstawienie swojego stanowiska. Czy to już koniec wieloodcinkowego serialu?

Prezydent Lech Kaczyński wkrótce otrzyma specjalny telefon komórkowy do prowadzenia zaszyfrowanych rozmów - pisze "Dziennik". Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawdza jeszcze czy aparaty oferowane przez producentów są bezpieczne.

Minister w kancelarii premiera Sławomir Nowak docenił 28-latka, który prowadził jego biuro poselskie w Gdańsku. Jako pełnomocnik rządu ds. Muzeum Westerplatte zabiega, by absolwent zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim został dyrektorem tej placówki - pisze "Dziennik".

Rząd zapowiada oszczędności w przyszłorocznych budżetach podległych mu instytucji. Sejm zamierza jednak walczyć o większe pieniądze. Kancelaria Sejmu zaplanowała bowiem wzrost wydatków o 10 proc. Środki mają pójść m.in. na wartą 18,3 mln zł sortownię poczty oraz dokumentację nowego gmachu za kolejne 4,7 mln - pisze "Rzeczpospolita".