Niedziela będzie ostatnim dniem ferii zimowych. Od następnego tygodnia do szkół wracają uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, którzy dwutygodniową przerwę w nauce mieli jako ostatni w kraju.
Na kolejną przerwę w nauce uczniowie i nauczyciele nie będą długo czekać. Już za nico ponad miesiąc Święta Wielkanocne. Wolne zaplanowano od 29 marca do 3 kwietnia. Terminy ferii i przerw w nauce podaje co roku Ministerstwo Edukacji Narodowej. Kieruje się przy tym zasadą, zgodnie z którą, jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe były w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku termin ferii w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego, a w kolejnym na drugą połowę lutego. Z reguły tej wyłączone są tylko województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są zawsze na przełomie stycznia i lutego.
Ferie w przedszkolach nieobowiązkowe
W połowie lutego MEN przypomniało, że przerwy w nauce np. ferie nie są obowiązkowe w przedszkolach. Część rodziców i dyrekcji placówek miała co do tego wątpliwości przez wejście w życie w zeszłym roku rozporządzenia w sprawie organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. "Przedszkole jest placówką nieferyjną, funkcjonuje cały rok, a ewentualne przerwy ustala organ prowadzący na wniosek dyrektora i rady przedszkola" - napisało w wyjaśnieniu ministerstwo. Zapisano w nim, że "Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców".
Autor: PTD/AG / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24