Prezydent Starachowic skazany na więzienie za łapówki

Prezydent Starachowic został skazany na 3,5 roku więzienia, 100 tys. zł grzywny, 8 lat zakazu pełnienia funkcji publicznych oraz przepadek mienia pochodzącego z przestępstwa. Wojciech B. był oskarżony o przyjęcie łapówek i nakłanianie do fałszywych zeznań.

Francja zawiesza sprzedaż Diane-35. Polska ostrzega. Producent "zdumiony"

Francja zawiesza sprzedaż pigułki antykoncepcyjnej Diane-35, która w ostatnich latach - według raportu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków - spowodowała co najmniej cztery zgony. Tabletka dostępna jest także w Polsce. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych wydał w jej sprawie ostrzeżenie. Producent leku w komunikacie zaznacza, że jest zaskoczony działaniami podjętymi przez Francję, ale zapowiada współpracę z urzędami regulującymi kwestie zdrowotne.

Przychodnia nie dla niepełnosprawnych. "Jeżeli chcą się dostać, to się dostają"

Niepełnosprawny mieszkaniec Płońska nie może dostać się do jedynego w mieście okulisty na kontrakcie NFZ. Choć przychodnia została wyremontowana, nie ma w niej windy ani podjazdu. Jest za to "schodołaz", ale zamknięty na klucz. - Jeżeli komuś bardzo zależy na tym, żeby tu przyjść, to rodzina zawsze zorganizuje to, żeby dotrzeć tutaj - kwituje pracownica. Materiał reportera programu "Blisko ludzi" telewizji TTV.

"Grodzka jako wicemarszałek to wydarzenie w skali świata"

Anna Grodzka nie uzyska poparcia klubu na wicemarszałka Sejmu? - Ja takiego scenariusza w ogóle nie biorę pod uwagę - powiedział w TVN24 poseł Ruchu Artur Dębski. I dodał: - Osoba Anki Grodzkiej jako kandydatki na wicemarszałka to jest wydarzenie, ale jako wicemarszałek jest to wydarzenie w skali świata - podkreślił Dębski.

Wiceszef GDDKiA: nie będzie opóźnień ani wstrzymania prac na drogach

- Nie będzie opóźnień w budowie dróg, wstrzymania prac ani zrywania kontraktów - zapewnił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 wiceszef GDDKiA Andrzej Maciejewski, odnosząc się do decyzji Komisji Europejskiej ws. zamrożenia funduszy dla Polski. Jak zaznaczył Maciejewski, w Krajowym Funduszu Drogowym są środki na finansowanie inwestycji.

Oleksy o Grodzkiej: Sejm powinien uznać tę kandydaturę

Sejm powinien uznać rekomendację Ruchu Palikota na wicemarszałka - uważa były premier Józef Oleksy. Wiceszef SLD powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24, że Anna Grodzka jest "znaną posłanką i nie jest to tylko znajomość związana z korektą płci", ale też z jej działalnością.

Coraz więcej Polaków narzeka na stalking

Błyskawicznie przybywa doniesień na uporczywe nękanie. W 2012 r. do policji wpłynęło ich prawie 4,5 tys., większość się potwierdziła - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita", powołując się na dane Komendy Głównej Policji.

Artykuł 18 nie do dyskusji?

Na jakiej podstawie minister sprawiedliwości uznał, że każdy z dyskutowanych projektów ustawy o związkach partnerskich jest niekonstytucyjny? Pytanie zadane trochę poniewczasie, bo wystąpienie Jarosława Gowina mogło wpłynąć na decyzję posłów, którzy odrzucili wszystkie projekty, ale i tak jest warte odpowiedzi. Z tą spieszy wiceminister, który dzień wcześniej zasugerował, że przy tworzeniu Konstytucji jej Artykuł 18. celowo został tak napisany, aby uniemożliwić w przyszłości dyskusję o innych formach rodziny.

Piechociński i związkowcy mają "mapę drogową"

Pięć zespołów roboczych ma zająć się postulatami wysuwanymi przez komitet protestacyjno-strajkowy powołany przez największe na Śląsku centrale związkowe. 11 marca z udziałem przedstawicieli rządu będą kontynuowane rozmowy na temat związkowych żądań. Wyznaczenie terminu kolejnych rozmów na 11 marca oznacza, że nie dojdzie - przynajmniej do tego czasu - do zapowiadanego ostrzegawczego strajku generalnego w regionie.

Karta Nauczyciela do zmiany. Co zaproponuje MEN?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi dziś propozycje zmian w ustawie Karta Nauczyciela. O zmianach w ustawie MEN rozmawia od lipca ubiegłego roku z przedstawicielami samorządów i nauczycielskimi związkami zawodowymi.

Janosikowe przed Trybunałem Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny zajmie się w czwartek zgodnością z konstytucją przepisów nakładających na niektóre samorządy obowiązek ponoszenia wpłat wyrównawczych na rzecz biedniejszych samorządów - tzw. janosikowego. Najwięcej na tych zapisach traci Warszawa.

Cena błędów

Trudno nie wątpić w wymiar sprawiedliwości słuchając tej historii. A przykładów takich zderzeń obywateli z organami państwa, które teoretycznie powinno im służyć, bez trudu znaleźliśmy więcej. Jacek Smaruj przypomina historię pana Andrzeja, którego uznano przez pomyłkę za zmarłego i teoretycznie dla urzędów nie istnieje. Rozmawiał też z panią Niną, którą urzędnik, niestety, się zainteresował, nie mając pojęcia o sprawie, którą bada.

Logika komornika

Wszystko jest zgodne z polskim prawem, które - jak w przypadku przepisów regulujących zasady pracy komorników - ma niewiarygodne luki. Politycy obiecali, że mają one zostać niebawem załatane, ale ktoś za to, żeby się problemem zainteresowali, już zapłacił. Dosłownie.

Zmarła, niesłusznie oskarżona

Dorota Mrugała trafiła do aresztu oskarżona o zlecenie zabójstwa byłego męża. Po dziewięciu miesiącach zmarła na atak serca. Nie doczekała wyroku skazującego prawdziwych morderców i jednoznacznego stwierdzenia sądu, że została oskarżona bezpodstawnie. Co ciekawe - jak przekonał się Leszek Dawidowicz - dziś tylko prokurator uważa, że nic się nie stało.

"75 proc. już wykorzystaliśmy". GDDKiA wyjaśnia, ile pieniędzy dostała, a ile zamrożono

4 mld euro zablokowane przez Komisję Europejską na budowę polskich dróg to 25 proc. środków, które mieliśmy otrzymać na ten cel od Brukseli do końca 2015 roku - wyjaśnia GDDKiA. Do tej pory wykorzystać udało się prawie 28 mld zł. Przedstawiciele GDDKiA cały czas powtarzają, że zamrożone przez Komisję Europejską pieniądze jeszcze do nich wrócą. - Środki zostały zablokowane czasowo - podkreślają w komunikacie przesłanym tvn24.pl.

Cimoszewicz o zamrożeniu funduszy na drogi: To wymaga osobistej interwencji Tuska

- Tutaj przecież nie chodziło o brak poprawności w wypełnianiu formularzy, tylko o coś gorszego - mówił Włodzimierz Cimoszewicz w "Faktach po Faktach" o nieprawidłowościach strony polskiej, które doprowadziły do wstrzymania Polsce przez Komisję Europejską wypłaty pieniędzy na budowę dróg. Senator uważa, że sytuacja wymaga osobistej interwencji premiera Tuska.

Bruksela zamraża kolejne fundusze na polskie drogi. Mogą przepaść nawet 4 mld euro

Dopóki wszystkie projekty drogowe zarządzane przez GDDKiA nie zostaną sprawdzone pod względem nieprawidłowości, Bruksela nie będzie realizowała żadnych polskich wniosków o refundację na projekty drogowe. Polska może stracić w ten sposób nawet ok. 4 mld euro, jeśli wyjaśnienia i podjęte kroki nie usatysfakcjonują Komisji Europejskiej - podaje Polska Agencja Prasowa. Decyzje KE mają związek z zarzutami o zmowę cenową firm pracujących przy budowie dróg.

Polska zmierza ku demograficznej przepaści. "Tego się nie da rozwiązać w 10-15 lat"

Według najnowszych danych GUS już za dwa lata w Polsce będzie umierało więcej ludzi niż się rodziło. - I tego trendu nie da się łatwo odwrócić - przestrzegają eksperci. Ale jeszcze bardziej niż spadek liczby ludności, martwi ich coraz wyższy współczynnik obciążenia demograficznego, czyli najprościej mówić stosunek osób w sile wieku do osób pozostających na emeryturach.