Gronkiewicz-Waltz chce zasady "kto pierwszy, ten lepszy"

Prezydent Warszawy Hanna Gronkieiwcz-Waltz zamierza zaproponować taką zmianę prawa, aby w czasie manifestacji nie mogła się odbywać kontrmanifestacja. - Zgoda byłaby wydawana na zasadzie, kto pierwszy ten lepszy - mówiła. Jak dodała liczy, że prezydent Bronisław Komorowski, który zapowiedział inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie, weźmie pod uwagę te sugestie.

Policja przeanalizuje akcję w stolicy

Ok. 200 osób, które brały udział w zamieszkach, zostało zatrzymanych przez policję - powiedział w "Faktach po Faktach" rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Sokołowski. I zapowiedział, że akcja policji w stolicy zostanie przeanalizowana. Tak zdecydował Komendant Główny Policji.

"Odpowiedzialność powinna obciążać organizatorów"

Zleciłem odpowiednie prace prawnikom i sądzę, że jest możliwe znalezienie rozwiązań, które by nowelizowały ustawę bez potrzeby zmiany konstytucji. Chodzi o to, żeby odpowiedzialność za zniszczenia w miejscu i czasie demonstracji obciążały organizatorów - powiedział wieczorem prezydent Bronisław Komorowski.

Mazury nie są Cudem Natury

Mazury nie znalazły się na liście siedmiu Nowych Cudów Natury, mimo że w konkursie zaliczono je do pierwszej czternastki najpiękniejszych miejsc na świecie. Na liście opracowanej przez szwajcarską fundację New7Wonders znalazły się: Amazonka, zatoka Halong, wodospad Iguazu, wyspa Jeju, Komodo, podziemna rzeka Puerto Princessa i Góra Stołowa.

"Chuliganów widziałem tylko w telewizji"

Uczestnikami "Marszu Niepodległości" nie byli anarchiści, którzy zaatakowali policję. A próba zablokowania przez wiec "Kolorowa Niepodległa" to była prowokacja - przekonywał w "Faktach po Faktach" Artur Zawisza ze Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości". - Taka logika oznaczałaby, że każdy sprzeciw wobec poglądów radykalnych, wobec przemocy, jest obierany jako prowokacja - ripostował Michał Sutowski z "Krytyki Politycznej".

W sercu zamieszek

Race, butelki rzucane na oślep, szarpanina, demolka - tak wyglądało świętowanie niepodległości w centrum Warszawy - relacjonują reporterzy tvnwarszawa.pl. Policja użyła armatek wodnych i gazu.

"To prowokacja, która miała oczernić marsz"

Zamieszki na ulicach Warszawy podczas "Marszu Niepodległości" to efekt prowokacji osób, które chciały oczernić marsz - twierdzi prezes Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki,. Oświadczył, że "nie czuje się odpowiedzialny za prowokacje, które nie dotyczyły kolumny marszowej".

We Wrocławiu też było gorąco

Do incydentów pomiędzy narodowcami a grupą antyfaszystów doszło podczas wrocławskiego "Marszu Patriotów", zorganizowanego w piątek przez Narodowe Odrodzenie Polski. Przeciwnicy manifestacji rzucali w stronę narodowców race, rozpylono gaz. Policja skutecznie rozdzieliła obie grupy.

Kwiatkowski: Sędziowie już czekają na chuliganów

Jestem po rozmowach z Prokuratorem Generalnym i szefem MSWiA. Warszawscy sędziowie na specjalnych dyżurach czekają już na pierwszych chuliganów - napisał na Facebooku i Twitterze minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Do tej pory - po zamieszkach w stolicy - zostało zatrzymanych ponad 150 osób.

Wozy TVN24 podpalone podczas zamieszek

Przedmiotem agresji zgromadzonych na Pl. na Rozdrożu stał się m.in. wóz transmisyjny TVN24 i samochód osobowy TVN Meteo, które podpalono. Obsłudze wozu na szczęście nic się nie stało. Policja próbuje namierzyć sprawców.

"Ludzie chowali się wszędzie, gdzie się dało"

Podczas zamieszek część ludzi pochowała się w pobliskich restauracjach. Na jednym z amatorskich filmów, który dostaliśmy na Kontakt 24, widać tych, którzy ukryli się w jednym z lokali na ul. Marszałkowskiej.

"Zatrzymani będą ukarani z całą bezwzględnością"

Bezwzględne działania wobec tych, którzy w zamieszkach w stolicy, dopuścili się naruszenia prawa zalecił ministrom sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji premier Donald Tusk. - Mam nadzieję, że ci, którzy dopuścili się ataku na policjantów, mienie i obywateli zostaną ukarani - zaznaczył na antenie TVN24 rzecznik rządu Paweł Graś.

"W kierownictwie sztabu Warszawy panuje bajzel"

- Mam wrażenie, że w kierownictwie sztabu, nie policyjnego, ale Warszawy, panuje jakiś bajzel - tak zamieszanie wokół tego, czy warszawski Marsz Niepodległości jest legalny, czy nie komentował były antyterrorysta Jerzy Dziewulski. Jak podkreślił takie sprzeczne informacje bardzo utrudniają prace policji, która zdaniem Dziewulskiego, bardzo dobrze wypełnia swoje działania.

Zamieszki w Warszawie oczami internautów

Zamieszki w Warszawie, zamknięta jest część ulic. Doszło do starć uczestników Kolorowej Niepodległej i ich oponentów.Jeszcze przed rozpoczęciem "Marszu Niepodległości" na skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Wilczą doszło do przepychanek, poleciały butelki i kamienie. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego. Kilku funkcjonariuszy zostało rannych. Sceny na zdjęciach i filmach zarejestrowali internauci.

Najbardziej gorąco było na pl. Konstytucji. Gaz i armatki

Uczestnicy obu zgromadzeń atakowali na pl. Konstytucji policjantów. Na razie są informacje o 10 osobach rannych. W centrum miasta chuligani przez kilkdzeisąt minut walczyli z policją. - Znacznie bardziej agresywni są ci, którzy przyszli na Marsz Niepodległości. To oni walczą teraz z funkcjonariuszami, niszczą samochody i przystanki autobusowe - relacjonuje Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Atak anarchistów na policję

Podczas obchodów rocznicy Święta Niepodległości doszło już do pierwszych przepychanek z policją. Grupa kilkudziesięciu anarchistów wdała się w przepychanki z policją na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, a następnie zabarykadowała się w kawiarni Nowy Wspaniały Świat. Ulica została całkowicie zamknięta.

Rozróby na Marszałkowskiej

Przepychanki na Marszałkowskiej. Tam zgromadzili się uczestnicy "Kolorowej Niepodległej". Kordon policji oddziela ich od zbierających się w pobliżu placu Konsytytucji uczestników Marszu Niepodległości. Udało im się jednak kordon przerwać. Ulica jest zamknięta.

"Nie dyktujmy innym, jak mają kochać Polskę"

- Nie dyktujmy innym, jak mają kochać Polskę i nie świętujmy Dnia Niepodległości przeciwko sobie - apelował podczas przemówienia na Placu Piłsudskiego prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent wraz z premierem i marszałkami Sejmu i Senatu uczestniczył w głównych obchodach Dnia Niepodległości w Warszawie.

Mazury zbierały głosy w zawrotnym tempie

To była ostatnia szansa, aby pomóc Mazurom wejść do zaszczytnego grona cudów natury. Głosować w ogólnoświatowym konkursie na 7 Nowych Cudów Natury można było dokładnie do godz. 12.11. Wyniki jeszcze dziś wieczorem.

Flaga na maszt, cukierek do ust?

"Podczas wciągnia flagi na maszt, prezydent Komorowski jadł cukierka - widać to było w kadrze" - zwrócił uwagę jeden z internautów, który zadzwonił na telefon Kontaktu 24. Przejrzeliśmy nagranie z obchodów Narodowego Święta Niepodległości na Placu Piłsudskiego i okazuje się, że prezydent faktycznie wkładał w tym momencie coś do ust. Sytuację zarejestrowała jedna z kamer TVN24.

Zabił matkę i krewnego. Jest w areszcie

Na trzy miesiące aresztował sąd 22-letniego mężczyznę, podejrzewanego o zabójstwo matki i jej 64-letniego brata. Kobieta zginęła w Warszawie, a zwłoki mężczyzny znaleziono w budynku, w którym ukrywał się domniemany zabójca, w Aleksandrowie Kujawskim. Teraz 22-latkowi grozi od 8 lat więzienia do dożywocia.

"Chodzi o to, by oni nie byli jedyni"

Renata Dancewicz pojawi się w piątek na wiecu "Kolorowa-Niepodległa" w Warszawie. - Jest część pokojowa, ale jest też blokowanie. Chciałabym, by udało się pokojowo - mówiła w TVN24.

"Patriotyzm w czasie pokoju wyraża się przez pracę"

Patriotyzm w czasie pokoju najpełniej wyraża się przez pracę, podejmowaną na rzecz dobra wspólnego, któremu na imię Polska - podkreślił biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy św. w intencji ojczyzny, którą odprawił w piątek w Katedrze Polowej WP. W mszy uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną.

Uniewinniony Kiszczak znów przed sądem

17 listopada Sąd Apelacyjny w Warszawie zbada apelacje w sprawie byłego szefa MSW, 86-letniego Czesława Kiszczaka, uniewinnionego od zarzutu przyczynienia się do śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek - ustaliła PAP w źródłach sądowych. Prokuratura i górnicy z "Wujka" wnoszą w swych apelacjach o uchylenie uniewinnienia i o ponowny proces przed sądem I instancji. Obrońca Kiszczaka będzie domagał się utrzymania wyroku. Termin apelacji był już dwa razy przesuwany z powodów formalnych.

23 zgromadzenia w stolicy

Organizatorzy Marszu Niepodległości, który przejdzie dziś ulicami Warszawy, zapowiadają: "Pokażemy dumę i wolę walki o wielką Polskę". Towarzyszyć mają im w tym nacjonaliści z Serbii, Czech oraz ultraprawicowcy z Węgier. W centrum stolicy pojawią się też członkowie ugrupowań lewicowych i antyfaszyści z Niemiec. A policja już ćwiczy, jak zaprowadzać porządek i apeluje o spokój.

Wykoleiło się 6 wagonów z siarką

Wykoleiło się sześć wagonów pociągu towarowego przewożącego siarkę granulowaną. Do zdarzenia doszło w Gdyni. Jak powiedział w TVN24 rzecznik straży ochrony kolei Paweł Boczek, w wypadku nikt nie ucierpiał, ale tory kolejowe, po których poruszał się skład zostały zniszczone.

Rodak potrafi. Kraść

Co roku za sprawą złodziei ze sklepowych półek i magazynów znika towar wart około 300 milionów złotych. Na tle krajów Europy Zachodniej nie wypadamy najlepiej.

Polski świat podróbek

Nikt dokładnie nie wie, ile jest wart rynek tzw. podróbek w Polsce. Zatrzymany przez policję towar wyceniany jest na setki milionów złotych. Podrabia się wszystko. Od alkoholu, przez papierosy, kończąc na perfumach, zegarkach i odzieży. Za tym nielegalnym biznesem stoi mafia.