Tomasz Lipiec o ponad rok krócej w więzieniu

Sąd Apelacyjny w Warszawie złagodził w czwartek do 2 lat i 3 miesięcy więzienia karę dla byłego ministra sportu Tomasza Lipca. W kwietniu 2012 r. Sąd Okręgowy skazał go na karę 3,5 roku więzienia. SA zwrócił zarazem część sprawy Lipca do ponownego rozpatrzenia.

Zespół Laska: zapis z taśm oryginalny, nie było manipulacji

Zespół Macieja Laska w czwartek na konferencji prasowej odpierał zarzuty zespołu Macierewicza dotyczące rzekomej manipulacji przy nagraniach z czarnych skrzynek Tu-154M, który rozbił się w Smoleńsku. - Dowodowe nagranie jest oryginalne, a kopie są prawidłowe co do wypowiedzi i sygnałów - mówił Maciej Lasek.

Raś: Rokita wyraził gotowość przyjęcia pomocy

- Dziś robimy trochę krzywdę Rokicie. Bo to, że trzeba mu pomóc, to jest sprawa koleżeńska. Czy pomożemy? Tak. Jan Rokita wyraził poprzez swojego pełnomocnika, że jest gotowy przyjąć jakąś pomoc - powiedział w TVN24 szef małopolskiej PO Ireneusz Raś. - Ale to też nie może być ogłoszone na Twitterze, przed kamerami, bo to jest nieeleganckie - zaznaczył.

Kaczyński idzie dalej: oferuje Rokicie także pomoc prawną

- Ja należę do ludzi, którzy chętnie dają. Jak tylko mogę to daję, lubię dawać - odpowiadał prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany, czy i on udzieli wsparcia Janowi Rokicie. - Mam w tej chwili niełatwą sytuację, ale mimo wszystko się włączę - zastrzegł.

Jest zażalenie prokuratury ws. Kiszczaka

Katowicka prokuratura złożyła zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie, który z powodu złego stanu zdrowia Czesława Kiszczaka zawiesił proces byłego szefa MSW. Kiszczak jest oskarżony o przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników kopalni "Wujek" w 1981 r.

Politycy na pomoc Rokicie. Nawet Miller "ulży cierpieniu i się dorzuci"

Pomysł zbiórki na pomoc Janowi Rokicie komentują politycy różnych opcji. Jedni deklarują, że się dołożą, inni jeszcze się zastanawiają. Najostrzej w sprawie wypowiedział się szef SLD Leszek Miller. Polityk nie ma wąpliwości: Rokita na swój los zasłużył, ale wspaniałomyślnie deklaruje, że się nad założycielem PO zlituje.

Minister: Problem PRISM dotyczy też polskich internautów. Tworzą ustawę

Problem śledzenia przez internet dotyczy także polskich obywateli - mówił minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Dlatego - zapowiedział - już jesienią pojawić się mają założenia "do ustawy zapobiegającej takim praktykom". Jeszcze wczoraj minister - pytany o sprawę PRISM - nie wiedział, czy dotyczy też polskich obywateli. - Trwa badanie - zapewniał.

Grabarczyk o Godsonie: Mój niewdzięczny brat. Może postawić się poza PO 

John Godson jest moim bratem, choć ostatnio jest bratem trochę niewdzięcznym. Byłoby fajnie, gdyby o swoich planach politycznych poinformował wcześniej kolegów - stwierdził w RMF FM Cezary Grabarczyk z PO. Odniósł się w ten sposób do stwierdzenia Godsona, że rozważa kandydowanie na prezydenta Łodzi, bez poparcia Platformy, jako kontrkandydat obecnej prezydent miasta Hanny Zdanowskiej (PO).

Gowin broni Rokity. To "hańba dla polskiego państwa"

- To jest hańba dla polskiego państwa, że człowiek taki jak Jan Rokita - nie tylko jeden z najważniejszy polityków ostatnich 20 lat, ale też bardzo zasłużony w rozliczaniu się z trującym dziedzictwem komunizmu - znalazł się w takiej sytuacji - ocenił w "Jeden na Jeden" w TVN24 były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Dodał, że 350 tys. zł zasądzone za przeprosiny dla Konrada Kornatowskiego, to kwota "rujnująca".

Polityka po chińsku

Prawa człowieka to w Chinach temat najtrudniejszy z trudnych i niejeden polityk już się na nim wyłożył. Ewa Kopacz to zadanie utrudniła sobie jeszcze bardziej, jadąc do Pekinu w rocznicę wydarzeń na placu Tiananmen, gdzie w 1989 roku komunistyczna władza krwawo i bezwzględnie rozprawiła się z protestującymi studentami. Do dziś nie rozliczono winnych, ani nie znana jest liczba ofiar. Marszałek Sejmu przed wyjazdem zapewniała, że upomni się o prawa człowieka w Chinach. Czy to zrobiła?

Modlin tanio sprzedał skórę?

Modlin startuje po raz drugi, najpóźniej 1 lipca. Teraz na lotnisku trwają jeszcze ostatnie poprawki pasa startowego, w którym pół roku temu odkryto dziury. Lotnisko trzeba było zamknąć, a tanie loty przenieść na Okęcie. Ale ważniejsza od naprawy pasa jest naprawa zaufania, zarówno wśród pasażerów jak i przewoźników. Bo nie ma na razie grama pewności, że 1 lipca do Modlina powrócą tanie loty. A to z tego przede wszystkim lotnisko miało żyć.

Praca z agencji

Zamiast urzędu pracy prywatna firma, która nie tylko pomoże znaleźć zatrudnienie, ale też poradzi w wyborze zajęcia, pomoże w zadbaniu o wygląd, czy w rozmowach z pracodawcą. Wszystko po to, by rzeczywiście znaleźć pracę i to na dłużej. Dopiero za taki efekt firma dostaje pieniądze. Ten nowatorski, wzorowany na zachodniej Europie, pilotażowy program ministerstwa pracy prowadzony jest w trzech województwach. Efekty widać. Za wcześnie, by oceniać jak trwałe, ale nową jakość widać gołym okiem.

Urzędnicy do tablicy

Nasi reporterzy znaleźli pracę, ale nie z pomocą urzędu pracy. Tak, jak zresztą większość bezrobotnych Polaków. Nieskuteczność pośredniaków obnażył eksperyment, który przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki są porażające. Na oferty pracy wysłane do ponad 400 urzędów odpowiedziało zaledwie kilka. Jeszcze bardziej zdumiewają tłumaczenia urzędników, obnażające brak ich wiedzy o przepisach oraz totalną biurokrację. To tłumaczy, dlaczego pracodawcy nie szukają tam pracowników, a bezrobotni pracy.

Aaaby pracę mieć

Nasi reporterzy w poszukiwaniu pracy. Pojechali tam, gdzie bezrobocie jest największe. Byli gotowi podjąć się każdego zadania, nawet niewdzięcznej pracy na fermie indyków. Nie było łatwo, ale po zaledwie kilku godzinach udało się znaleźć pracę. Przy okazji ciekawe, zaskakujące spostrzeżenie. Tam, gdzie bezrobocie bije rekordy, urzędy pracy świecą pustkami.

Prezydent, premier i inni politycy niewinni w sprawie Olewnika

Ani Aleksander Kwaśniewski, ani Marek Belka, a także Zbigniew Ziobro, Zbigniew Wassermann, Antoni Macierewicz i wielu innych polityków nie popełniło przestępstwa w sprawie Krzysztofa Olewnika. Jak ustalił portal tvn24.pl, prokuratura bez rozgłosu umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez "przedstawicieli centralnych organów administracji Rzeczpospolitej Polskiej".

Brudziński współczuje Rokicie. "Chichot historii"

- Podzielam poczucie ostentacyjnej wręcz niesprawiedliwości tego wyroku i myślę, że dziś fakt, że komornik siada na dochodach pana Rokity jest czymś z gruntu niesprawiedliwym - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 poseł PiS Joachim Brudziński.

Prezydent ułaskawi upośledzonego? "Czeka na opinię sądu"

Do Kancelarii Prezydenta wpłynęła prośba o ułaskawienie Radosława Agatowskiego. Jak poinformowała Joanna Trzaska-Wieczorek, rzeczniczka Kancelarii, prezydent czeka w tej sprawie na opinię sądu. Upośledzony 25-latek został skazany na więzienie za drobne kradzieże. W środę mężczyzna wyszedł z aresztu w Koszalinie na przepustkę.

Kornatowski: Gdyby Rokita przeprosił, egzekucji by nie było

- Gdyby pan Rokita spróbował mnie w jakiś sposób przeprosić, nie doszłoby do tego, co jest w dniu dzisiejszym, czyli do niepotrzebnej egzekucji sądowej - tłumaczy w rozmowie z TVN24 były komendant główny policji Konrad Kornatowski. I nie kryje zdziwienia zamieszaniem wokół całej sprawy.