Polska przoduje w wolności mediów. Gwałtowny spadek USA

W tegorocznym raporcie Reporterów bez Granic na temat wolności mediów najlepiej wypadła Finlandia, za nią znalazły się Holandia i Norwegia. Polska poprawiła swój wynik o trzy miejsca i trafiła na 19. Gwałtownie spadły USA, aż na 46. miejsce. W Europie znacząco pogarsza się sytuacja mediów na Węgrzech.

"Ustawa o najgroźniejszych przestępcach przypomina sowieckie prawo"

- Państwo postanowiło zrobić listę "bestii". I na mocy tej listy nie wypuścić, a wsadzić. Ustawa w sprawie najgroźniejszych przestępców to populizm, przypomina sowieckie prawo - stwierdził w "Kropce nad i" w TVN24 Władysław Frasyniuk, były działacz opozycji w PRL. Przyznał, że 25 lat temu popełniono błąd, ale "nawet przy takim zbrodniarzu jak Mariusz T. prawo ma wziąć górę, a nie emocje".

Kurski chce kary śmierci w znowelizowanym prawie. Czarzasty: Egzekwujmy prawo, które obowiązuje

- Uważam, że jedyna sprawiedliwa kara, to kara śmierci - powiedział Jacek Kurski (SP) w "Faktach po Faktach", odnosząc się do sprawy Mariusza T. Według europosła dożywocie to niepotrzebne "wydawanie pieniędzy na zwyrodnialców". Drugi z gości, Włodzimierz Czarzasty (SLD), choć uznał, że Mariusz T. nie powinien pozostawać na wolności, to o karze śmierci powiedział wprost: - Nigdy się na nią nie zgodzę.

Giertych: Prokuratura po stronie PiS. Życzę Nowakowi, żeby wygrał w sądzie

Prokuratura jest upolityczniona. Jeśli ściga Sławomira Nowaka, to dlaczego nie ściga innych, w sytuacji, kiedy są poważne wątpliwości? - mówił w "Faktach po Faktach" Roman Giertych. Jak ocenił były wicepremier, w sprawach politycznych prokuratura staje po stronie PiS. - Życzę ministrowi, aby wygrał w sądzie i życzę prokuraturze, aby była sprawiedliwa wobec wszystkich posłów - dodał. W środę prokuratura wysłała przeciwko byłemu szefowi resortu transportu akt oskarżenia.

Strażak z Łowicza walczył o medal. Dopingowali go koledzy z pracy i rodzina

Na co dzień gasi pożary, po pracy zakłada łyżwy i trenuje. Zbigniew Bródka walczył w Soczi o medal na dystansie 1000 metrów w łyżwiarstwie. W tym czasie w jednostce straży pożarnej w Łowiczu dopingowali go jego najwierniejsi kibice - koledzy z pracy, rodzina i pierwszy trener. Mimo, że zajął 14 miejsce, jego fani nie tracą nadziei. Liczą, że w sobotę na swoim koronnym dystansie 1500 metrów zdobędzie medal.

Ochrona Mariusza T. "dyskretna, żeby nie wzbudzać zainteresowania"

- Program ochrony zawsze jest objęty tajemnicą. Jest to ochrona na tyle dyskretna, żeby nie wzbudzać zainteresowań osób postronnych - tłumaczył w programie "Tak Jest" w TVN24 Leszek Kardaszyński, były szef Ochrony Świadka Koronnego w Centralnym Biurze Śledczym, odnosząc się do objęcia Mariusza T. policyjną ochroną. - On nigdy nie powinien wrócić do tego społeczeństwa. Nie może być tak, że kwitujemy masowy mord (...) mrugnięciem oka - mówił z kolei Piotr Pytlakowski, dziennikarz "Polityki".

Niemcy zwrócą Polakom obraz Guardiego

Zrabowany przez Niemców w czasie II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie obraz "Schody pałacowe" Francesco Guardiego powróci niebawem do Polski – zapewnił Juergen Walter, minister nauki, badań naukowych i sztuki Badenii-Wirtembergii.

Opozycja domaga się dymisji Biernackiego. "To szkodnik"

Premier Donald Tusk powinien odwołać ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego - uważają politycy Twojego Ruchu i Solidarnej Polski. Jako powód podają ostatnie wydarzenia wokół Mariusza T. - Ten apel to element kampanii wyborczej - odpowiada rzeczniczka rządu.

Leszek Miller gotowy na Soczi. Bojkotowi mówi nie

- Mam nadzieję, że trafię na jakieś emocjonujące zawody. Jutro biegnie pani Kowalczyk, więc może będzie kolejny medal, być może złoty - powiedział szef SLD Leszek Miller, który poleciał dzisiaj rano do Soczi kibicować naszym olimpijczykom. Furorę zrobił jednak strój, w jakim pojawił się na lotnisku. Uwagę dziennikarzy i internautów przykuł pompon zdobiący jego czapkę oraz czerwony plecak.

Telekonferencja z Katarzyną W. "Nie wiem", "nie pamiętam", "jakoś tak wyszło"

Kar po 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata zażądał w środę prokurator dla dwóch mężczyzn oskarżonych o pomoc w ukrywaniu się Katarzynie W. Kobieta była wówczas podejrzana o zabójstwo córki, a obecnie jest nieprawomocnie skazana za ten czyn na 25 lat więzienia. Katarzyna W. była jednym z przesłuchiwanych dziś przed sądem świadków. "Nie wiem", "nie pamiętam" - odpowiadała na większość pytań.

Przedłużono polskie śledztwo ws. więzień CIA

Do 11 czerwca przedłużono tajne śledztwo ws. domniemanych więzień CIA w Polsce. - Prokurator Generalny uznał za zasadny wniosek Prokuratora Apelacyjnego w Krakowie o przedłużenie tego postępowania – poinformował Mateusz Martyniuk, rzecznik PG.

"Starałem się znaleźć zrozumienie". Prof. Filar po słowach o słusznej prowokacji wobec Mariusza T.

- Są w życiu ludzi, narodów, takie momenty, w których to, co trzeba zrobić, nie bardzo mieści się w formułach ściśle prawnych, kodeksowych - mówił w rozmowie z TVN24 prof. Marian Filar. We wtorek karnista ocenił, że nawet jeśli do celi Mariusza T. zostały podrzucone materiały, które miały nie dopuścić do jego wypuszczenia, stało się to w imię wyższej konieczności.

Przegląd prasy: Dlaczego przywódcy Kościoła milczą na temat finansów ks. Rydzyka?

"Ojciec Tadeusz Rydzyk, zaangażowany w walkę o Telewizję Trwam, jeszcze bardziej pogłębił finansowe pogmatwanie swoich przedsięwzięć" - uważa ks. Jerzy Galiński, były redemptorysta. W tekście opublikowanym w środę przez "Tygodnik Powszechny", duchowny pisze m.in.: "Wygląda na to, że w Polsce za normalne uchodzi to, co w nieodległych od nas krajach doprowadziło niedawno do finansowego kryzysu Kościoła".

Wyrok dla komornika za ustawianie licytacji

Sąd Rejonowy w Giżycku skazał Sebastiana Sz. na rok i cztery miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Nieuczciwy komornik otrzymał również pięcioletni zakaz wykonywania zawodu i grzywnę w wysokości 30 tys. złotych. Poszkodowanym w wyniku swoich działań rolnikom musi także zapłacić odszkodowanie. Wyrok nie jest prawomocny.

Biernacki: nie widzę powodów do dymisji. Nie podrzuciliśmy materiałów

- Żadnego błędu ministerstwa nie było - zapewnił Marek Biernacki, komentując sprawę Mariusza T., który we wtorek opuścił zakład karny. Minister sprawiedliwości zapowiedział również, że nie zamierza podawać się do dymisji. W "Jeden na jeden" przekonywał, że materiały znalezione w celi T., które dyrektor rzeszowskiego zakładu karnego uznał za pornograficzne, nie zostały osadzonemu podrzucone.

Próbował zgwałcić 6-latkę. Od 12 dni jest na wolności

Nie Mariusz T., a inny przestępca - Krzysztof W. - jest pierwszą osobą, wobec której zastosowano ustawę o wyjątkowo niebezpiecznych więźniach. Z więzienia wyszedł 12 dni temu. W przyszłym tygodniu rozpoczną się badania psychiatryczne, na których podstawie sąd zdecyduje, czy Krzysztof W. znów zostanie odizolowany od społeczeństwa.

Opowiedzą o relacjach polsko-żydowskich w getcie

Rusza cykl wykładów pod hasłem "Encyklopedia łódzkiego getta". Wykładowcy z Uniwersytetu Łódzkiego będą opowiadać o relacjach polsko-żydowskich w okresie powstania getta czy o literaturze w getcie.

60 lat temu zamienili ich w szpitalu. Walczą o odszkodowanie

Dwaj mężczyźni, którzy pod koniec lat 40. zostali zamienieni w sieradzkim szpitalu, walczą o odszkodowanie. Domagają się od państwa po pół miliona złotych zadośćuczynienia. Sąd Okręgowy w Łodzi uznał, że sprawa jest przedawniona. - Będziemy się odwoływać - zapowiada mecenas Maria Wentlandt-Walkiewicz, która reprezentuje przed sądem obu mężczyzn i siostrę jednego z nich.

"Zamierza się utrzymywać z malowania"

- Wiem, że zamierza się utrzymywać z malowania i tworzenia. Nie wiem, czy jest to możliwe, czy rynek będzie chciał kupić jego obrazy - powiedział w "Kropce nad i" pełnomocnik Mariusza T. Marcin Lewandowski. Podkreślił, że jego klient jest "bardzo przerażony" wizją ewentualnego linczu.