- W przeważającej części było napisane przez starych wyjadaczy politycznych - ocenił sobotnie wystąpienie kandydatki SLD na prezydenta Ryszard Kalisz (Dom Wszystkich Polska). Jak wyjaśnił w "Faktach po Faktach", konwencja Sojuszu wydała mu się sztuczna i nienaturalna. - Wolałbym, żeby polska lewica wyglądała tak jak Magdalena Ogórek, a nie Leszek Miller - przyznał z kolei Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska).

- Na pewno daje mi to kopa. Do tego, żebym kręciła kolejne filmy i miała jeszcze większą pewność siebie w tym, co robię - powiedziała TVN24 Małgorzata Szumowska, która na jednym z najważniejszych festiwali filmowych na świecie zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera. Nagrodzono ją za film "Body/Ciało".

W SLD przekonują, że Magdalena Ogórek ma wszystko, co potrzebne do rządzenia. Jest dla nich „symbolem nowoczesnej Polski” i szansą na zjednoczenie lewicy. Czy to możliwe, gdy nawet przedstawiciele lewej strony sceny politycznej widzą w niej, póki co, jedynie „inną formę paprotki”? Sama Ogórek na to pytanie nie odpowie, bo jej pomysł na kampanię wyborczą nie przewiduje rozmów z dziennikarzami.

Według większości komentatorów wyborcza misja Andrzeja Dudy jest misją straceńczą, bo walki o prezydenturę z Bronisławem Komorowskim wygrać nie może. Ale czy rzeczywiście wytypowanie byłego bliskiego współpracownika Lecha Kaczyńskiego i wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS, było tak naiwne? Niekoniecznie, bo w PiS dominuje przekonanie, że kampania prezydencka Dudy zakończy się nie w maju tego roku, ale za pięć lat.

To, co w przypadku Bronisława Komorowskiego polityczni zwolennicy nazywają dojrzałością i umiarkowaniem jest dla jego przeciwników "straconą szansą" i "pilnowaniem żyrandola". Ale to właśnie brak skłonności do szarżowania i podejmowania ryzykownych decyzji wyniósł Komorowskiego na urząd prezydenta i szczyty sondaży zaufania. W tych wyborach nie ma rywala, który mógłby mu realnie zagrozić.

Przez ponad ćwierć wieku politycznej obecności Janusza Korwin-Mikkego wszyscy zdążyli przyzwyczaić się nie tylko do jego much, ale i do roli niegroźnego i inteligentnego wariata, jaką przez lata odgrywał. Nastrój wokół niego zmienił się kilka miesięcy temu, gdy Korwin-Mikke odniósł swój pierwszy wyborczy sukces w życiu. Nie przeszkodziły mu w nim ani wypowiedzi o homosiach, ani szydzenie z osób niepełnosprawnych. O tym nowy europoseł mówił chętnie i barwnie. Ale są historie - jak ta z nożem w jego brzuchu - do których wracać nie chce.

„Dwóch jest prawdziwych lustratorów w IV Rzeczypospolitej. Macierewicz w Koronie i Braun na Dolnym Śląsku” – pisała kilka lat temu o prawicowym działaczu i reżyserze „Gazeta Wyborcza”. Dzisiaj Braun, który za swoje słowa o domniemanych agentach i zdrajcach, nie jeden raz musiał już tłumaczyć się w prokuraturach i przed sądami, zapowiada swoją kolejną walkę o „wywarcie istotnego wpływu na rzeczywistość”. – Kto wie, czy nie ostatnią – dodaje przy tym.

- Pożar jest już ugaszony - informuje kpt. Michał Konopka ze stołecznej straży pożarnej, komentując ponad 12-godzinną akcję na Moście Łazienkowskim. - Teraz przegrupowujemy nasze zastępy. Część jednostek zostaje jeszcze na miejscu, żeby monitorować sytuację na bieżąco. Nie można wykluczyć, że gdzieś może pojawić się jeszcze ogień - powiedział w niedzielę nad ranem strażak portalowi tvnwarszawa.pl.

- Marzenia o mojej politycznej śmierci są przesadzone - zapewniał ostatnio Janusz Palikot, kładąc się przy okazji wywiadu w trumnie. Polityków, którym tak często jak jemu wróżono polityczny koniec, było w ostatnich latach niewielu. Jego działalności politycznej niemal od początku towarzyszą trudne pytania - o majątek, o rodzinę, o poglądy. Ale do tej pory lider Twojego Ruchu potrafił zawsze - czasami zadziwiająco łatwo - wygrzebywać się z kłopotów. Jak będzie tym razem, kiedy jego polityczne życie znów zawisło na włosku?

Informacja, że PSL będzie miało swojego kandydata w walce o prezydencki fotel nie zdziwiła komentatorów aż tak bardzo. Ale wytypowanie do tej roli Adama Jarubasa już tak. Bo mimo, że jego nazwisko pojawiało się na giełdzie wyborczych nazwisk od jakiegoś czasu, to jednak mało kto wierzył, że 40-latek z Błotnowoli porwie Polaków a wcześniej partyjnych kolegów. Teraz w PSL-u twierdzą, że Jarubas ma wszystko by "zrobić dobry wynik". - Bo to swojski chłopak. A do tego elokwentny i ambitny jak diabli - powtarzają.

Strażacy są przekonani, że most Łazienkowski będzie zamknięty dłużej niż kilka dni. W podobnym pożarze mostu w 1975 roku był on zamknięty od września do listopada, czyli ponad dwa miesiące. - Tyle trwały bowiem badania konstrukcji i stwierdzenie przyczyn pożaru - powiedział portalowi tvn24.pl Paweł Frątczak, rzecznik PSP. Zdaniem strażaków, skład desek mógł zostać podpalony.

- Trochę się cieszę, że Magdalena Ogórek powiedziała, że chce zerwać z politykami, którzy 25 lat są na scenie politycznej. Ja za drobniejsze uwagi zostałem z partii wyrzucony - powiedział w "Faktach po Faktach" Grzegorz Napieralski, zawieszony w prawach członka SLD. - Nie jestem pod wrażeniem tego przemówienia ani tej kandydatury - dodał Robert Kwiatkowski, były polityk Twojego Ruchu.