Polska

Polska

Ćwiąkalski o nastolatkach z Rakowisk: 15 lat więzienia jest całkiem realne i możliwe

- Trudno dzisiaj dyskutować o karze, ale przypuszczam, że 15 lat jest całkiem realne i możliwe w tym przypadku - stwierdził we "Wstajesz i wiesz" Zbigniew Ćwiąkalski. Według byłego ministra sprawiedliwości nastolatkom z Rakowisk, którzy przyznali się do zabójstwa rodziców jednego z nich, raczej nie grozi kara dożywocia. Mają też jego zdaniem szanse na warunkowe i przedterminowe wyjście z więzienia. - Nie przypuszczam, żeby demoralizacja była tak głęboka, że nieodwracalna - ocenił.

Lekarze ostrzegają: pakiet onkologiczny wywoła chaos. "Odłóżmy to  i dopracujmy"

Wejście w życie pakietu onkologicznego z początkiem przyszłego roku może spowodować chaos w ochronie zdrowia - uważają lekrze i apelują o możliwość wydłużenia vacatio legis. Sejmowa komisja zdrowia prawdopodobnie dzisiaj zapozna się z informacjami resortu zdrowia na temat stanu przygotowań do wejścia w życie przepisów pakiet onkologicznego. W środę posiedzenie komisji zostało przerwane, gdyż zabrakło na nim ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Podpalił urzędniczki. "Baliśmy się go od dawna"

Zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem, usiłowanie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i spowodowanie katastrofy budowlanej zagrażającej życiu i zdrowie wielu osób. Takie zarzuty usłyszał 62-letni Leszek G., który w poniedziałek oblał benzyną i podpalił urzędniczki Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Makowie w woj. łódzkim. Mężczyzna mówi o tym, że nic nie pamięta. A mieszkańcy Makowa powtarzają: baliśmy się go od dawna.

Jaka była Zuzanna M.? Opowiadają sąsiedzi, trener i nauczyciele

Nie była lubiana w szkole, koledzy prosili dyrektora o jej usunięcie; pisała wiersze, grała w drużynie piłkarskiej, gdzie wspominają ją jako "zawodniczkę specyficzną". Z matką, samotnie ją wychowującą, często się kłóciła - taki obraz Zuzanny M., która razem ze swoim chłopakiem przyznała się do zamordowania jego rodziców, wyłania się z relacji znajomych dziewczyny. Zebrał je reporter programu "Blisko ludzi" TTV.

Szczyt UE pod przewodnictwem Tuska. "Jak Coca Cola Light"

Pierwszy szczyt UE pod przewodnictwem Donalda Tuska jeszcze się nie odbył, a już jest krytykowany. Chodzi zbyt zwięzły, liczący zaledwie trzy strony, projekt dokumentu kończącego spotkanie unijnych przywódców. - Mamy już Coca Colę Light, a teraz będziemy mieć Radę Europejską Light - oburza się szef frakcji liberałów w europarlamencie Belg Guy Verhofstadt.

Mord w Rakowiskach: horror przeniesiony w rzeczywistość

Czy brutalne filmy i gry komputerowe mogą zainspirować do takiej zbrodni? Jeśli prawdziwe są zeznania dwójki nastoletnich podejrzanych, to właśnie z filmów i gier zaczerpnęli scenariusz bestialskiego zabójstwa. O horrorze przeniesionym w rzeczywistość.

Lektura obowiązkowa

Inny pomysł minister, który nie budzi aż takich emocji, ale i w tej sprawie są skrajnie różne opinie. Obowiązkowe lektury szkolne nie były przedmiotem dyskusji, ale wywołała ją sama minister, gdy zapytała uczniów o listę lektur ich marzeń. Zapytała przez internet, co zapewne miało sugerować otwarcie na nowoczesność. Czy ta nowoczesność nie okaże się ulotną modą? To może być jednak taka akademicka dyskusja, bo bezdyskusyjny wydaje się fakt, że pokolenie internetowej młodzieży w ogóle trudno zachęcić do czytania książek.

Elbanowscy walczą o książki

Oni listy lektur na razie nich chcą zmieniać, ale chcą zmieniać szkołę. Tak jak zapowiadali, wrócili. Znane małżeństwo Elbanowskich, rok po przegranej walce o referendum w sprawie 6-latków w szkołach, składa w Sejmie projekt nowej ustawy. Teraz chcą, by rodzice decydowali już nie tylko o tym, kiedy dziecko zacznie naukę, ale też o tym, z jakich książek będzie się uczyć. 300 tysięcy podpisów to siła, którą trudno lekceważyć, podobnie jak samych Elbanowskich, o których o mało nie rozbiła się rządząca koalicja. Czy ich walka ma jednak sens?

Burza w Sejmie. Pawłowicz je, "siadaj kurduplu" do Kaczyńskiego

Zachowanie Krystyny Pawłowicz (PiS), która podczas środowych głosowań jadła na sali obrad Sejmu wywołało uwagi niektórych posłów. Andrzej Rozenek (TR) prosił, by posłanka wyniosła brudne naczynia; Jarosław Kaczyński (PiS) apelował do marszałka, aby przywołał do porządku "grubiańską część sali".

Ona zaatakowała pierwsza, on zabił własną matkę. Rekonstrukcja mordu w Rakowiskach

To dziewczyna zaatakowała pierwsza, chłopak miał zabić własną matkę. Zbrodnia dokonana pod Białą Podlaską przez parę nastolatków szokuje - nie tylko tym, że licealiści zaatakowali rodziców chłopaka, ale też tym że zbrodnię mieli w szczegółach zaplanować. Ujawniane przez policję i prokuraturę szczegóły są potwornie drastyczne. Zwykły dom stał się sceną krwawego horroru.

"Zachowali się jak damscy bokserzy i polityczni tchórze"

- To podły i żenujący atak Sikorskiego, Giertycha i Kamińskiego na opozycję - powiedział rzecznik PiS Marcin Mastalerek o śledztwie prokuratury ws. podróży posłów. Zapowiedział, że w czwartek jego partia złoży zawiadomienie do prokuratury o składaniu fałszywego zawiadomienia przez - jak twierdzi - bliskiego współpracownika Romana Giertycha. "Jak wszyscy na wszystkich będą składali zawiadomienia o kilometrówki, to nie starczy prokuratorów w ojczyźnie" - skomentował Giertych.

Pawłowicz do reporterki TVN24: pani jest idiotką!

- Pani jest zwykła kłamczucha i nie ma pani żadnych kompetencji - w ten sposób Krystyna Pawłowicz zwróciła się na sejmowym korytarzu do reporterki TVN24 Agaty Adamek. Posłanka PiS zarzuciła dziennikarce kłamstwo, nazwała idiotką i przypisała jej słowa innego polityka.

Borowski o Sikorskim i zarzutach ws. kilometrówki: nie jest bez wad, ale życzę mu dobrze

- Życzę Sikorskiemu, żeby jego sprawa zakończyła się dobrze. Tak będzie lepiej dla Sejmu i prestiżu polskiej demokracji - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Marek Borowski komentując prokuratorskie śledztwo ws. "kilometrówki" marszałka Sejmu. - Ja uważam, że koszmar funkcjonowania tego pana na scenie politycznej powinien skończyć się jak najszybciej - podkreślił Witold Waszczykowski sugerując, że Sikorski powinien podać się do dymisji. Polityk PiS zarzucił marszałkowi działanie na korzyść Rosji, a nie interesu Polski.

Poroszenko w Sejmie: wybaczamy i prosimy o wybaczenie

- Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie - powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas przemówienia wygłoszonego w środę w polskim parlamencie, cytując przysłowie. - Polacy wyciągnęli do nas braterską rękę, gdy wróg przekroczył próg naszego domu. O waszej pomocy Ukraińcy nigdy nie zapomną - stwierdził. W Sejmie Poroszenko nawiązał także do trudnej polsko-ukraińskiej historii.

Kolejne podróże posłów pod lupą prokuratury. Kopacz zabrała głos

- To, co oglądamy przez ostatnie tygodnie, to jest notoryczne zajmowanie się samymi sobą. Obywatele tego od nas nie oczekują, oni nas po coś zupełnie innego wybrali - powiedziała w środę premier Ewa Kopacz, komentując informacje o śledztwie, jakie warszawska Prokuratura Okręgowa wszczęła ws. tzw. kilometrówek posłów. Śledczy sprawdzają rozliczenia m.in. Wojciecha Jasińskiego (PiS), Krzysztofa Jurgiela (PiS), Beaty Kempy (KPSP) i Krystyny Pawłowicz (PiS).

"Tego dnia zwyciężyło dobro". A Ty, pomógłbyś?

Zimowy, chłodny poranek. Na jednej z poznańskich ulic dwóch chłopców próbuje przeskoczyć mur, za który wpadła im piłka. Bez powodzenia. W końcu o pomoc proszą przechodniów. Czy któryś zdecyduje się pomóc bezradnym chłopcom? Sprawdziło to Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce.

Wymieniają niedawno postawione ekrany. "Nie były odporne na promienie słoneczne"

Wszystkie ekrany akustyczne postawione na oddanym dwa lata temu odcinku trasy S14 w pobliżu Łodzi będą wymienione. - Jeden z ich elementów nie był odporny na promienie UV - tłumaczą urzędnicy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. I dodają, że wymiana odbywa się w ramach gwarancji, więc podatnicy za nią nie płacą - tylko wykonawca odcinka.